Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.02.2013, 15:34:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am văzut niciodată, la o slujbă în biserica ortodoxă, să umble cineva să strângă bani.

Asta nu înseamnă că oamenii nu pot să dea, dacă vor: în cutia "milei", preotului, o dată cu pomelnicul, sau sub formă de cotizație, la sfârșitul slujbei, pentru cotizație primindu-se și chitanță. Este adevărat că uneori ni se solicită ajutoare în bani, la sfârșitul slujbei: de obicei în perioada de început a anului suntem rugați să plătim cotizația anuală, în Duminica ortodoxiei se strâng bani pentru românii din diasporă, iar pe la sfârșitul anului trecut am fost rugați să dăm bani pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului. Se pare că bisericile au și ele niște "target-uri" impuse de mai sus.

În fine, lucrurile sunt așa cum sunt. Până la urmă nu ne bagă nimeni mâna în buzunar și e firesc să ajutăm și material biserica și pe frații noștri. Fiecare cu cât poate.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.02.2013, 16:03:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu nu am văzut niciodată, la o slujbă în biserica ortodoxă, să umble cineva să strângă bani.

Asta nu înseamnă că oamenii nu pot să dea, dacă vor: în cutia "milei", preotului, o dată cu pomelnicul, sau sub formă de cotizație, la sfârșitul slujbei, pentru cotizație primindu-se și chitanță. Este adevărat că uneori ni se solicită ajutoare în bani, la sfârșitul slujbei: de obicei în perioada de început a anului suntem rugați să plătim cotizația anuală, în Duminica ortodoxiei se strâng bani pentru românii din diasporă, iar pe la sfârșitul anului trecut am fost rugați să dăm bani pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului. Se pare că bisericile au și ele niște "target-uri" impuse de mai sus.

În fine, lucrurile sunt așa cum sunt. Până la urmă nu ne bagă nimeni mâna în buzunar și e firesc să ajutăm și material biserica și pe frații noștri. Fiecare cu cât poate.
In unele biserici totusi se merge cu tavita/cosuletul.

Exact asa spun si eu.

O intrebare/nedumerire: la voi se strang bani pentru romanii din diaspora? Mai concret pentru ce?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.02.2013 at 16:06:43.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.02.2013, 16:42:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Sofia, nu era un mesaj rautacios, ci mai degraba unul mahnit de faptul ca sint atatea topice pe acest forum unde oamenii doar isi exprima nemultumirile - ca de ce nu e cum cred ei ca ar fi mai bine in biserica, eventual ce ar schimba ei la ceilalti (dar nu la ei insisi!) - la randuiala care exista deja in biserica si pe care, evident, ei nu vor sa o accepte si sa participe cu pace si in comuniune cu ceilalti, dar pe niciunul din cei care isi exprima nemultumirile referitoare la semeni, nu am auzit sa se vaite ca nu se poate schimba pe el insusi ca sa faca un bine bisericii. De sine, de ei insisi, acestia, niciodata nu sint nemultumiti, ci mereu gasesc cate o explicatie.

Pina aici, iarasi vorbeam general, deci nu o lua personal.

Dar ca sa iti raspund tie:
Sofia, la nivel declarativ spui ca vrei sa imbunatateti? (asa inteleg, ca te identifici cu categoria celor care vor sa schimbe ceva in biserica astfel incat sa imbunatateasca)
Pina unde merge dorinta de a face "mai bine" si de unde incepe lupta de a-ti impune opinia ta asupra celorlalti?
Spui ca ai incercat sa vorbesti dar "nu ai cu cine". Adica ai primit un refuz din partea celorlalti din biserica, sau in orice caz nu au dorit sa adopte opinia ta.
Tu crezi ca se intimpla ceva pe lumea asta fara ingaduinta Lui Dumnezeu? Crezi ca ai primit refuzul acela fara ingaduinta Lui?
Si daca cei din biserica ta nu iti adopta ideile, tu ce faci? Te vaiti pe forumuri? De ce? Ca vaitandu-te pe forum tot nu poti sa schimbi nimic in parohia ta. Atunci de ce faci asta? Oare esti suparata ca nu au adoptat ceilalti din biserica opinia si sugestiile tale? Oare inseamna ca tu consideri ca tu ai cea mai buna solutie si cea mai mare dreptate? De aceea supui dezbaterii pe forum, ca sa primesti confirmarile noastre cata dreptate ai si ce bun organizator esti?
Oare ce inseamna asta?

Cat despre scuza ca "exista oameni care cauta sa afle mai multe, care nu sunt asa talentati si destepti in anumite domenii si intreaba si cauta", cred ca ti-a raspuns deja Dumnezeu la asta prin insasi Apostolii Sai! Iata, Sfintii Apostoli au fost oameni fara scoala, oamenii cei mai simplii si mai putin cunoscatori de pe lumea asta, total fara nici o scoala. Ei nu au cautat sa afle mai multe, nici sa schimbe sau sa imbunatateasca ceva din biserica de la vremea lor (desi biserica de pe vremea lor, cea dupa Legea Veche, spunem noi, ca nu era atat de perfecta ca a noastra, a ortodocsilor, care nu mai are nevoie de imbunatatiri omenesti), ci Apostolii doar au cautat sa faca voia Lui Dumnezeu si sa implineasca poruncile Lui Hristos. Atat si nimic mai mult. De restul, de ei, s-a ocupat Insusi Dumnezeu, care le-a adus lor cea mai inalta cunoastere posibila, cunoasterea Lui Dumnezeu, si din cei mai simplii si fara scoala oameni, i-a aratat lumii ca cei mai inalti teologi!

Deci vrei sa afli mai multe, vrei cunoastere? Atunci fa si tu precum Sfintii Apostoli, si in loc sa te preocupi sa schimbi randuiala in biserica pt ca asa coonsideri tu ca ar fi mai bine, straduie-te sa faci voia Lui Dumnezeu sa implinesti poruncile Lui Hristos cu inima curata si sigur Dumnezeu Insusi va avea grija sa iti aduca tie cea mai multa cunoastere si intelepciune, precum a facut si cu sfintii
Nu vreau sa polemizam pe acest fir.
Totusi nu inteleg de ce continui sa scrii rautati. Au scris si altii aici parerea lor ca ii deranjeaza un anumit aspect.
Ca sa-ti raspund punctual la intrebari:

a. Nu doresc sa-mi impun anumite opinii. Nu in biserica.
Exista destui nemultumiti in biserica noastra, unii au parasit-o deja. Altii nu au curaj sa faca nimic.
Eu vad o diferenta intre a dori sa-ti impui o opinie (asa teoretic) si a dori sa schimbi ceva practic, pentru cate deranjeaza (nu numai pe tine).
Asta inseamna sa faci un bine, pana la urma.

b. Multe lucruri se intampla totusi fara ingaduinta lui Dumnezeu. Mai ales cele rele. Daca refuzurile de lucruri bune se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu. Nu stiu. As spune ca depinde. Cineva imi spunea mai demult aici pe forum, forarte frumos, ca poate ca nu este inca timpul pentru anumite lucruri.
Si eu credeam ca totul se intampla pe lumea asta cu voia lui Dumnezeu, dar uite ca nu este intotdeauna asa. Mi s-a spus de liberul arbitru...
Si mai exista si cel rau.

Si de unde stii tu ca Dumnezeu nu ne trimite pe noi, unul sau altul, sa rezolvam la un moment dat anumite probleme?

c. Scriu pe forum opinii ale mele la anumite probleme ridicate de altii. Nu eu am deschis acest fir si nici pe altele multe, cu nemultumiri. Sigur unele le-am deschis si eu ca sa aflu cum se face in alte parti sau sa ma informez in unele lucruri pe care nu le stiu. Si daca a scrie din suflet ti se pare vaiet, esti chiar rea/rau. Oamenii au dreptul chiar sa-si mai descarce sufletul. Dar poate ca tu nu ai nevoie, iti merge perfect.

d. Ba da, Sfintii Apostoli au facut bisericile ca institutii si le-au modificat in timp. Chiar voi scrieti asta aici pe forum. Ei s-au ocupat de primele biserici si de episcopi si preoti dupa ce a plecat Iisus la Cer. Lor le-A lasat aceasta sarcina. Si nu au fost chiar asa fara scoala precum spui tu. Ei insisi au scris Evanghelii si canoane si alte lucrari.
De ce scrii lucruri neadevarate aici?

c. Bisericile noastre ortodoxe de acum (vorbim in sens de institutii si comunitati) au mare nevoie de unele imbunatatiri, pentru ca lumea s-a schimbat mult. Multe lucruri nici nu se stiu bine.
Intotdeauna este loc de mai bine. Si Dumnezeu nu se impotriveste daca vede ca vrei sa faci bun in biserica. Si nu inseamna ca nu asculti de El. Dimpotriva faci ceva care Ii place si Lui.

d. Nu am nevoie de recunoasterea voastra de pe forum. Si nu e vorba numai de opiniile mele. Pot sa vina si altii cu idei si opinii, numai sa se schimbe niste lucruri care deranjeaza. Da, sunt suparata si uneori si preotul este suparat, ca lumea sta si nu vrea sa faca nimic, absolut nimic. S-a rugat si el (preotul) si altii s-au rugat sa facem ceva (in alte biserici se fac atatea).
Oare vrea Dumnezeu ca noi mot sa nu le facem?
Oare vrea Dumnezeu sa se tulbure slujba Lui ca sa se adune bani? (Ai uitat cum a alungat cu biciul pe unii din biserica Tatalui lui (nu stiu ce erau vamesi, comercianti)). In loc sa ne rugam si sa cantam?
Oare ce rau am spus/facut aducand aceasta opinie si solutii pentru ea?
Oare ce rau fac dorind ca in afara de rugaciune in biserica sa ne implicam si sa facem si alte lucruri utile?

Atunci hai sa nu mai facem nimic in biserica, s-o lasam murdara, sa facem numai galagie si dezordine la slujbe, sa nu facem cateheza, sa nu invatam copiii nimic, sa nu mai cantam la strana, etc. E mai bine asa probabil.

Pentru ce ma critici atat? pentru ce esti rautacios/rautacioasa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.02.2013, 16:47:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In unele biserici totusi se merge cu tavita/cosuletul.

Exact asa spun si eu.

O intrebare/nedumerire: la voi se strang bani pentru romanii din diaspora? Mai concret pentru ce?
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ei-123946.html

Am gasit articolul de mai sus din care extrag fragmentul următor:

"In Duminica Ortodoxiei se citeste pastorala Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane trimite in fiecare an, in Duminica Ortodoxiei, o scrisoare pastorala care este citita in toate bisericile din parohii si manastiri. In pastorala se vorbeste despre importanta cinstirii sfintelor icoane ca expresie a credintei ortodoxe si se face un apel catre toti credinciosii, sa contribuie fiecare la lucrarea misionara a Bisericii, mai ales in parohiile sarace din tara si strainatate."

Cred că banii se centralizează probabil la Patriarhie, de unde se distribuie "parohiilor sarace din țară și străinătate".
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.02.2013, 17:46:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sophia: voia e una, îngăduința e alta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.02.2013, 18:03:52
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Pe mine ma enerveaza cand imi baga tava sub nas (nu totdeauna, e drept), ca nu cumva sa trec fara sa dau. As prefera sa nu ma simt obligata.
DUMNEZEU NU ARE NEVOIE SA PRIMEASCA, DAR OMUL ESTE DATOR DE A DA!
Vei intelege acest lucru foarte bine cand constientizezi faptul ca cersetorul atunci cand intinde mana de fapt iti ofera Imparatia Cerurilor!
Noi oferim un banut care se duce, el ne ofera atentia lui Dumnezeu asupra noastra.Sfintii Parinti nu se sfiesc ca sa spuna ca atunci cand facem mila suntem asemeni Lui! Cred ca mai multe cuvinte de atat sunt de prisos.
Iar cand si acest lucru il vei intelege si cu mintea si cu inima, probabil vei realiza ca momentul in sine al daruiri nu te v-a mai deranja! Asta pentru ca il vei privi din cu totul alta perspectiva!

Last edited by Crestin_Simona; 19.02.2013 at 15:32:42.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.02.2013, 18:05:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@adam000 - nu stiu daca esti femeie sau barbat. In general scrii frumos.
Acesta este insa un mesaj rautacios.
Aceasta tipologie de om nu exista. Adica nu exista sa fie un om in acest fel, numai pentru ca asa ii place lui.
Asa as putea si eu sa scriu despre o alta tipologie de om pe care o observ de mai mult timp: exista oameni care sunt intotdeauna de acord cu toti si toate, care nu au opinii personale, care se rezuma doar sa preia o opinie generala. Oameni care critica tot timpul pe cei care lupta si au alte opinii, care nu au rabdare sa citeasca/asculta niste argumente si pleaca imediat din discutie. Si ar mai fi de spus.

Revenind la ceea ce spui tu:
Da, exista oameni care vad si alte solutii, alte laturi. Care nu se multumesc cu ce este si cauta mereu spre mai bine si chiar lupta sa imbunatateasca.
Si exista oameni care cauta sa afle mai multe, care nu sunt asa talentati si destepti in anumite domenii si intreaba si cauta si au nevoie de lucruri clare.

In aspecte practice, in biserica sunt mari probleme pentru ca sunt putini oameni care sunt dornici de imbunatatiri si schimbare. Majoritatea se duc si se intorc si gata. "Nu ma bag". Exista printre acestia destui care au probleme si nu le convin unele lucruri, dar nu fac nimic sa le schimbe.
Multi au teama de altii, altii chiar de preot. Exista si preoti care nu vor sa gaseasca sau sa accepte alte solutii in parohia lor.

Sunt tot felul de oameni si de opinii. E asa greu sa pricepem asta? Si ba da, fiecare dam seama intr-un fel sau altul cuiva, candva.
Si mai exista oameni care au inghitit multe si care au anumite traume care se reflecta in gandirea si faptele lor.
Exact asta spun si eu, asa cum spui si tu: fiecare om are problemele lui. Dar un bun crestin trebuie sa stie si sa considere ca nu trebuie sa fie egoisti si trebuie sa-i ajute si pe altii. Ca asa, ne izolam mai bine fiecare cu problemele nostre si am terminat.
Si de ce trebuie ca toti oamenii sa gandeasca si sa simta la fel?

@Miha-Anca - initial colecta se facea in timp ce se canta Tatal Nostru si oamenii erau deranjati din rugaciune. Cineva (banuiesc eu ca din comitet) a sesizat si de atunci se aduna dupa Tatal Nostru.
Eu cand am obiectii le spun. La strana se face tulburare cand vin cu cosuletul si am atras atentia sa nu intrerupem cantarile si sa facem dezordine. Nu, oamenii vor atunci sa dea si pace.

M-am straduit sa spun, sa vorbesc, dar nu ai cu cine, am incercat si sa fac direct lucruri. Si parintele este foarte sef in parohia sa si nu este deschis la schimbari, idei noi. Pe de o parte il inteleg, a incercat si el anumite lucruri (cam timid) si nu a avut cu cine.

In biserici in general exista anumite traditii si reguli (ma refer la partea organisatorica) si bune sau rele, asa raman. Unii preoti mai schimba, mai inoiesc (in tara), dar depinde.

Solutii exista pentru tavita asta si le-am scris mai sus. Preotul nostru are teama ca daca nu se face colecta in timpul slujbei, pleaca oamenii si nu dau. Nu stiu. Eu zic totusi ca acei care vor si pot sa dea o fac oricand. Si cei care nu pot sau nu vor, nu o fac nici in mijlocul slujbei. Punct.
In general,te cunosc aici pe forum ca pe o persoana critica ,extrem de critica,bolnavicios de critica...
Stiu,o sa-mi replici ca scriu rautati si o sa-i scrii Adminului sa ma aiba in vedere pt atacuri la persoana...
Bun,treaba ta ce vrei sa faci...
Vreau doar sa-ti spun ca acest criticism incomensurabil ti-ar aduce mai multe avantaje spirituale daca ar fi indreptat spre tine insati!
Mai multa smerenie nu strica!
Nu uita motto-ul semnaturii tale!

PS- Laura19 s-a retras o perioada de pe forum deoarece ai atacat-o constant pt tot felul de bagatele,ajungand pana la a-i reprosa ca nu are dreptul sa posteze unele idei aflandu-se la varsta de 21 de ani...
Nonsens!

PS2- Si de ce ar trebui sa schimbi tu regulile si obiceiurile in parohia ta? Cine esti tu?
Tu te duci la biserica cu ochii dupa corectitudinea regulilor sau te duci sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu?
Iarasi,si iarasi ajungem la smerenie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.02.2013 at 18:10:52.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.02.2013, 18:19:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu vreau sa polemizam pe acest fir.
Totusi nu inteleg de ce continui sa scrii rautati. Au scris si altii aici parerea lor ca ii deranjeaza un anumit aspect.
Ca sa-ti raspund punctual la intrebari:

a. Nu doresc sa-mi impun anumite opinii. Nu in biserica.
Exista destui nemultumiti in biserica noastra, unii au parasit-o deja. Altii nu au curaj sa faca nimic.
Eu vad o diferenta intre a dori sa-ti impui o opinie (asa teoretic) si a dori sa schimbi ceva practic, pentru cate deranjeaza (nu numai pe tine).
Asta inseamna sa faci un bine, pana la urma.

b. Multe lucruri se intampla totusi fara ingaduinta lui Dumnezeu. Mai ales cele rele. Daca refuzurile de lucruri bune se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu. Nu stiu. As spune ca depinde. Cineva imi spunea mai demult aici pe forum, forarte frumos, ca poate ca nu este inca timpul pentru anumite lucruri.
Si eu credeam ca totul se intampla pe lumea asta cu voia lui Dumnezeu, dar uite ca nu este intotdeauna asa. Mi s-a spus de liberul arbitru...
Si mai exista si cel rau.

Si de unde stii tu ca Dumnezeu nu ne trimite pe noi, unul sau altul, sa rezolvam la un moment dat anumite probleme?

c. Scriu pe forum opinii ale mele la anumite probleme ridicate de altii. Nu eu am deschis acest fir si nici pe altele multe, cu nemultumiri. Sigur unele le-am deschis si eu ca sa aflu cum se face in alte parti sau sa ma informez in unele lucruri pe care nu le stiu. Si daca a scrie din suflet ti se pare vaiet, esti chiar rea/rau. Oamenii au dreptul chiar sa-si mai descarce sufletul. Dar poate ca tu nu ai nevoie, iti merge perfect.

d. Ba da, Sfintii Apostoli au facut bisericile ca institutii si le-au modificat in timp. Chiar voi scrieti asta aici pe forum. Ei s-au ocupat de primele biserici si de episcopi si preoti dupa ce a plecat Iisus la Cer. Lor le-A lasat aceasta sarcina. Si nu au fost chiar asa fara scoala precum spui tu. Ei insisi au scris Evanghelii si canoane si alte lucrari.
De ce scrii lucruri neadevarate aici?

c. Bisericile noastre ortodoxe de acum (vorbim in sens de institutii si comunitati) au mare nevoie de unele imbunatatiri, pentru ca lumea s-a schimbat mult. Multe lucruri nici nu se stiu bine.
Intotdeauna este loc de mai bine. Si Dumnezeu nu se impotriveste daca vede ca vrei sa faci bun in biserica. Si nu inseamna ca nu asculti de El. Dimpotriva faci ceva care Ii place si Lui.

d. Nu am nevoie de recunoasterea voastra de pe forum. Si nu e vorba numai de opiniile mele. Pot sa vina si altii cu idei si opinii, numai sa se schimbe niste lucruri care deranjeaza. Da, sunt suparata si uneori si preotul este suparat, ca lumea sta si nu vrea sa faca nimic, absolut nimic. S-a rugat si el (preotul) si altii s-au rugat sa facem ceva (in alte biserici se fac atatea).
Oare vrea Dumnezeu ca noi mot sa nu le facem?
Oare vrea Dumnezeu sa se tulbure slujba Lui ca sa se adune bani? (Ai uitat cum a alungat cu biciul pe unii din biserica Tatalui lui (nu stiu ce erau vamesi, comercianti)). In loc sa ne rugam si sa cantam?
Oare ce rau am spus/facut aducand aceasta opinie si solutii pentru ea?
Oare ce rau fac dorind ca in afara de rugaciune in biserica sa ne implicam si sa facem si alte lucruri utile?

Atunci hai sa nu mai facem nimic in biserica, s-o lasam murdara, sa facem numai galagie si dezordine la slujbe, sa nu facem cateheza, sa nu invatam copiii nimic, sa nu mai cantam la strana, etc. E mai bine asa probabil.

Pentru ce ma critici atat? pentru ce esti rautacios/rautacioasa?
Exista o vorba:"vorbesti mult si prost".
Eu as zice ca interpretezi mult si prost...
Iar asta plecand de la cele ce ai scris mai sus,adicatele Dumnezeu este deranjat in timpul slujbei de o colecta de bani si pt a-ti sustine forfota de idei aduci in fata evenimentul biblic al eradicarii comerciantilor din templu.
Numai ca niste comercianti care faceau targ in templu nu se pupa cu niste oameni care strang milostenie pt diverse nevoi,nu-i asa???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.02.2013, 18:39:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Spune-i te rog Laurei să revină la sentimente mai bune și să fie activă din nou aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.02.2013, 18:42:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,am sa incerc bineinteles!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde