Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.06.2011, 17:47:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
N.Priceputu esti unul din putinii useri de pe forumul asta care priveste lucrurile cu luciditate si recunoaste ca subiectivitatea este mai puternica decat obictivitatea, pentru asta ai respectul meu.
Respectul e reciproc. Ești un om care îmi pare preocupat cu sinceritate de adevăr. Asta e ceea ce ne unește, pentru că și eu îl caut. L-am și găsit, în Dumnezeu, dar îl caut în continuare, pentru că atunci când cred că știu ceva constat că nu știu nimic. În fața adevărului nu poți decât să rămâi cu gura căscată, mirându-te, înțelegând și neînțelegând totodată.

Last edited by N.Priceputu; 10.06.2011 at 18:00:39.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.06.2011, 20:41:10
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
:)) Nu generaliza, ca nu ai de unde sa stii, asta presupune sa-i cunosti pe toti personal si chiar si asa nu poti fi sigura.
Tu incerci sa ma discreditezi incercand sa asociezi "jignirea" cu ceilalti membrii ai forumului...e un demers si asta..
In primul rand tu m-ai jignit prima, ala a fost reculul, diferenta dintre bine si rau(bazata pe simturi) nu se invata in clasa a IV-a la religie ci se invata mult mai devreme. Nivelul meu nu e inalt, in schimb al tau suna ca si cum ar fi...tu fiind detinatoarea adevarului absolut, ma faci sa rad :))
NT nu a anulat nici-o lege, daca ai minime cunostinte de istorie ai sa vezi ca inchizitia s-a ghidat in mod special dupa VT.Daca era anulat nu mai exista in constiinta religioasa, ceea ce a anulat legile aberante din VT este societatea.Plus ca nu toata planeta s-a ghidat dupa VT ci doar iudeii. Aborigenii din australia habar n-aveau de existenta VT(de ex).
Ingerii inclusiv Lucifer, sfintii parinti zic ca sunt scantei iesite din Dumnezeu, cum o parte din Dumnezeu sa devina rau asa din neant? nu vezi paradoxul? Si daca Dumnezeu l-a creat de ce nu-l distruge? si gata cu raul...
Copiii stiu ca gresesc pt ca li se spune treaba asta pana cand invata...
Nu-ti mai explic ca e inutil...
Eu nu sunt ateu draga mea, venirea mea pe forum a avut alta cauza, si daca tu nu te inseli inseamna ca nici eu nu ma insel.
Nu cred ca ar trebui sa ne punem atatea intrebari, ar trebui doar sa credem! Cu discutiile in contradictoriu nu ajungem niciunde!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Askeladd Generalitati 50 18.10.2009 23:56:07
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 01:32:49