Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.02.2013, 15:04:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi rolul duhovnicului nu este numai de a spovedi. Eu cel putin asa am inteles.
La spovedanie iti spui pacatele, dar nu si problemele, nu ceri sfaturi.
Cred ca ar fi bine de stiut si ce alte lucruri mai poate face un duhovnic. Cu ce te mai poate ajuta si pana unde.
De aia a fost deschis acest fir.

Da, mai exista o problema pe care o ridica si alte persoane mai sus.
In general apartinem de o anumita parohie. Deci ne ducem la preotii de acolo.
Totusi multi isi cauta duhovnic in alta parte, inclusiv la manastiri.

Unii spun ca trebuie sa-ti cauti duhovnicul potrivit si ca Dumnezeu te ajuta in acest sens. Este posibil sa-l gasesti in alta parte decat in parohia ta.
Si trebuie totusi sa existe o potrivire, pentru ca asa colaborarea va functiona.

Altii spun ca nu trebuie sa cauti tu, ca ti-l da Dumnezeu. Dar cum? Stai si astepti?

De multe ori lumea confunda preotul cu duhovnicul, in sensul ca se duce la biserica, se spovedeste la un preot sau altul, sau isi rezolva (in parohie) anumite probleme (inmormantari, nunti, botezuri, sfestanii etc.), dar duhovnicul tine/se ocupa totusi mai mult de partea sufleteasca/spirituala si atunci iti alegi unul cu care sa poti "lucra".
Deci sunt doua lucruri distincte. Ah, uneori pot sa coinicida, sa fie aceeasi persoana si duhovnic (pentru suflet) si preot paroh pentru restul treburilor.

Citind aici pe forum, mi s-a confirmat o idee. Fiecare om are alte asteptari de la un duhovnic si ii trebuie altceva. M-am cutremurat citind despre duhovnici care se amesteca profund in viata oamenilor, care aduc tulburari mari (interzic casatorii, sau trimit oameni la manastire despartind familii, sau mai stiu eu ce lucruri grave).
Pe de alta parte vezi mereu fraza: "du-te si intreaba-ti duhovnicul!", de parca acesta ar trebui sa stie totul, in orice domeniu si sa-ti decida fiecare miscare.

Nu stiu daca asa trebuie sa fie. Cred ca inca nu este clar definita aceasta institutie/persoana si atributiile ei si cred ca sunt multi cei care nu stiu si nu folosesc asa cum trebuie un duhovnic.

Din experienta mea proprie pot sa spun ca exista multe probleme in a gasi/avea un duhovnic potrivit.
Pe de o parte trebuie sa ne adresam preotului paroh, dar daca conlucrarea nu functioneaza, gasim pe altcineva mai potrivit. Acesta poate insa fi : preot in alta biserica si daca nu apartii acolo este problematic, calugar intr-o manastire (si e departe, sau nu are timp, are multa lume etc.). In general preotii nu prea au timp de discutat. In diaspora abia daca ai un paroh, daramite de unde sa alegi un duhovnic si esti nevoit sa te descurci cu preotul pe care il ai, chiar daca nu functioneaza (bine).

Mi-a placut mult un preot pe care l-as fi dorit duhovnic, parintele Galeriu. Nu eram in parohia lui. Si totusi am mers de multe ori la el si am discutat. Din pacate era deja in varsta si bolnav si l-am apucat doar putina vreme.
Era si suprasolicitat de lume. Asa oameni/sfinti sunt f. greu de gasit si de aceea sunt foarte asaltati.

Mai la inceputul acestui fir, cineva mi-a dat un raspuns interesant: ca exista si maici care pot fi un fel de duhovnic, adica nu pot spovedi, dar te pot sfatui. Asta ar fi minunat mai ales pentru femei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.02.2013 at 15:09:28.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.02.2013, 15:45:57
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si totusi rolul duhovnicului nu este numai de a spovedi. Eu cel putin asa am inteles.
La spovedanie iti spui pacatele, dar nu si problemele, nu ceri sfaturi.
Cred ca ar fi bine de stiut si ce alte lucruri mai poate face un duhovnic. Cu ce te mai poate ajuta si pana unde.
De aia a fost deschis acest fir.

Da, mai exista o problema pe care o ridica si alte persoane mai sus.
In general apartinem de o anumita parohie. Deci ne ducem la preotii de acolo.
Totusi multi isi cauta duhovnic in alta parte, inclusiv la manastiri.

Unii spun ca trebuie sa-ti cauti duhovnicul potrivit si ca Dumnezeu te ajuta in acest sens. Este posibil sa-l gasesti in alta parte decat in parohia ta.
Si trebuie totusi sa existe o potrivire, pentru ca asa colaborarea va functiona.

Altii spun ca nu trebuie sa cauti tu, ca ti-l da Dumnezeu. Dar cum? Stai si astepti?

De multe ori lumea confunda preotul cu duhovnicul, in sensul ca se duce la biserica, se spovedeste la un preot sau altul, sau isi rezolva (in parohie) anumite probleme (inmormantari, nunti, botezuri, sfestanii etc.), dar duhovnicul tine/se ocupa totusi mai mult de partea sufleteasca/spirituala si atunci iti alegi unul cu care sa poti "lucra".
Deci sunt doua lucruri distincte. Ah, uneori pot sa coinicida, sa fie aceeasi persoana si duhovnic (pentru suflet) si preot paroh pentru restul treburilor.

Citind aici pe forum, mi s-a confirmat o idee. Fiecare om are alte asteptari de la un duhovnic si ii trebuie altceva. M-am cutremurat citind despre duhovnici care se amesteca profund in viata oamenilor, care aduc tulburari mari (interzic casatorii, sau trimit oameni la manastire despartind familii, sau mai stiu eu ce lucruri grave).
Pe de alta parte vezi mereu fraza: "du-te si intreaba-ti duhovnicul!", de parca acesta ar trebui sa stie totul, in orice domeniu si sa-ti decida fiecare miscare.

Nu stiu daca asa trebuie sa fie. Cred ca inca nu este clar definita aceasta institutie/persoana si atributiile ei si cred ca sunt multi cei care nu stiu si nu folosesc asa cum trebuie un duhovnic.

Din experienta mea proprie pot sa spun ca exista multe probleme in a gasi/avea un duhovnic potrivit.
Pe de o parte trebuie sa ne adresam preotului paroh, dar daca conlucrarea nu functioneaza, gasim pe altcineva mai potrivit. Acesta poate insa fi : preot in alta biserica si daca nu apartii acolo este problematic, calugar intr-o manastire (si e departe, sau nu are timp, are multa lume etc.). In general preotii nu prea au timp de discutat. In diaspora abia daca ai un paroh, daramite de unde sa alegi un duhovnic si esti nevoit sa te descurci cu preotul pe care il ai, chiar daca nu functioneaza (bine).

Mi-a placut mult un preot pe care l-as fi dorit duhovnic, parintele Galeriu. Nu eram in parohia lui. Si totusi am mers de multe ori la el si am discutat. Din pacate era deja in varsta si bolnav si l-am apucat doar putina vreme.
Era si suprasolicitat de lume. Asa oameni/sfinti sunt f. greu de gasit si de aceea sunt foarte asaltati.

Mai la inceputul acestui fir, cineva mi-a dat un raspuns interesant: ca exista si maici care pot fi un fel de duhovnic, adica nu pot spovedi, dar te pot sfatui. Asta ar fi minunat mai ales pentru femei.
o parte ai inteles bine,alta gresit.ce spui tu tine de psiholog sau psihiatru pe care eu nu i recomand.vorba aia "s au umplut spitalele si s au golit bisericile".psihologii/psihiatrii amelioreaza ranile,dar ele se reintorc ca n au nici o putere de vindecare.de ce sa dam curs raului?asta vrea vrajmasul sa l luam pe duhovnic drept un psiholog care stie carte dar isi face serviciul strict pt bani!eu nu abordez astfel problema.
bun.iti spui pacatele,dar iti trebuie si canon.altfel cum zici? "lasa ca Domnu e bun si ma iarta"?...ii intoarcem spatele repetam pacatele si spun o rugaciune trasa de par si hai la spovedit ca Domnu e milostiv si ne iarta.parca asa zicea si Iuda"ma spanzur ca oricum stiu ca Domnul va invia si va scoate toti mortii din iad,L am pacalit si am scapat"...asta e revoltator!asta e spovedanie de forma si dezinteresata si cum vom da socoteala la judecata?nici atat sa nu fim in stare sa profitam de sansa de a fi iertati doar prin marturisire?
ar trebui sa ne spunem TOATE pacatele(ranile) si preotul ar trebui sa ne dea sfaturi eficiente ca noi traim in societate mergem cu mai multe griji si responsabilitati la un loc si nu ne putem nevoi dupa niste carti scrise de calugari,pt ca nu putem,vom cadea in deznedejde si ne vom vatama si mai rau decat sa ne vindecam.trebuie sa fim vrednici de impartasanie,nu niste prefacuti si inconstienti care credem ca ne am facut datoria.lupta nu se termina la ora cutare,data cutare,anul cutare,roadele le culegem dupa moarte.dar trebuie sa avem un echilibru cat suntem captivi aici.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.02.2013, 20:22:47
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Nu am sa raspund ca un adevarat teolog ce inseamna duhovnicul, ci ca o simpla persoana care are deja un duhovnic. Nu toti preoti sunt si duhovnici din cate stiu. Sunt oameni care merg la preot se spovedesc si cam atat, insa duhovnicul reprezinta mult mai mult. Cel putin duhovnicul pentru mine, este in afara de cel ce sta pe scaunul spovedaniei, omul la care merg sa iau chiar si numai sfat in problemele de zi cu zi, sau de ce nu, merg chiar si pentru o simpla rugaciune, omul la care merg sa imi stearga o lacrima, sa ma incurajeze prin sfaturile lui pline de duiosie si caldura sufleteasca, omul care se bucura impreuna si se intristeaza cand e sunt trista. Cred ca e vorba de multa implicare din partea ambelor parti, dar in primul rand din partea noastra prin afectiune, fiindca este cunoscut ca cu cat iti iubesti duhovnicul ma mult cu atat faci ascultare si daca dragostea ta duhovniceasca este sincera cu siguranta e reciproca si din parta duhovnicului in mod tainic. Spun din ceea ce simt din ceea ce am trait in cei sapte ani de zile de cand merg la sfintia sa.
unde ai gasit asemenea comoara?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.02.2013, 12:56:42
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
asta da problema!daca as spune asa ceva s ar simti ofensat si nerespectat
Pai... tu ai nevoie de un doctor care sa te vindece sau de cineva caruia sa ii pupi mana? Lasa-l sa se simta ofensat daca e vanitos si mandru. Oare oile poarta grija pastorilor sau pastorul pe a oilor?

Ar putea sa existe si varianta in care duhovnicul chiar iti va da binecuvantare sa mergi la alt preot, sau dimpotriva, iti va explica de ce se poarta asa si poate vei pleca lamurita. Lasa-l pe el sa decida.

Eu, cand merg la doctor el imi spune : ia pastilele astea 10 zile. Eu ma duc dupa 10 zile ca nu m-am vindecat, atunci el imi spune, mergi la cardiologie sau la ORL... Poate la fel e si la preoti. Gandeste pozitiv si fa cum ti-am sugerat. Altfel iti vei rata mantuirea.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.02.2013, 13:01:17
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si totusi rolul duhovnicului nu este numai de a spovedi. Eu cel putin asa am inteles.
La spovedanie iti spui pacatele, dar nu si problemele, nu ceri sfaturi.
Cred ca ar fi bine de stiut si ce alte lucruri mai poate face un duhovnic. Cu ce te mai poate ajuta si pana unde.
De aia a fost deschis acest fir.

Da, mai exista o problema pe care o ridica si alte persoane mai sus.
In general apartinem de o anumita parohie. Deci ne ducem la preotii de acolo.
Totusi multi isi cauta duhovnic in alta parte, inclusiv la manastiri.
Exista duhovnici si exista povatuitori. Spovedania este o randuiala bisericeasca in care esti dezlegata de cele spuse. Aceasta dezlegare nu o poate face decat un preot duhovnic. Nu orice preot este si duhovnic. In acelasi timp, nu este suficient sa fi duhovnic, adica sa poti face dezlegari, pentru a fi un bun povatuitor. Din acest motiv, ai spus bine ca si maicile adica monahiile, pot fi bune calauze.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.02.2013, 15:23:53
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Oare oile poarta grija pastorilor sau pastorul pe a oilor?

.
pana la urma,asa e
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.02.2013, 23:34:17
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
unde ai gasit asemenea comoara?
În ea însăși, în propriul suflet, în propria dăruire mai întâi...

Apoi, îți propun să cugeți, dacă voiești, la câtevaîntrebări:
Pe cine bănuiești mai mult de nereguli: pe duhovnic, sau pe tine? Ridici piatra înainte să te asiguri că ești fără de păcat?...
Cui atribui neregulile mai întâi: sfatului duhovnicului sau propriilor tendințe?
Pe cine crezi mai mult? Pe duhovnic sau pe tine?
Pe cine te sprijini mai mult? Pe duhovnic sau pe tine?

Un răspuns la astfel de întrebări poate aduce oarecare lumină... O spun doar din experiența mea. Poate mă înșel, iertare!

Last edited by cezar_ioan; 22.02.2013 at 23:39:53.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.02.2013, 12:49:40
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Poate mă înșel, iertare!
ma bucur ca ti ai dat seama.te iert

Last edited by rainrainbow; 23.02.2013 at 13:20:21. Motiv: completare
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.02.2013, 13:23:31
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
În ea însăși, în propriul suflet, în propria dăruire mai întâi...

Apoi, îți propun să cugeți, dacă voiești, la câtevaîntrebări:
Pe cine bănuiești mai mult de nereguli: pe duhovnic, sau pe tine? Ridici piatra înainte să te asiguri că ești fără de păcat?...
Cui atribui neregulile mai întâi: sfatului duhovnicului sau propriilor tendințe?
Pe cine crezi mai mult? Pe duhovnic sau pe tine?
Pe cine te sprijini mai mult? Pe duhovnic sau pe tine?

Un răspuns la astfel de întrebări poate aduce oarecare lumină... O spun doar din experiența mea. Poate mă înșel, iertare!
prin /comoara/ era o lauda nu jignire.oricine si ar fi dat seama.suntem inzeastrati cu ratiune.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.02.2013, 18:55:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
prin /comoara/ era o lauda nu jignire.oricine si ar fi dat seama.suntem inzeastrati cu ratiune.
Abramburico, lasă țigările și alcoolul măcar când intri pe forum, că te zăpăcești de tot la conștiință. Zău așa, micuțo...
Uite, când te trezești din intoxicație (Doamne ajută!) caută să citești ce îți scriu aici:

În relația cu duhovnicul, pentru a căpăta un oarecare folos, primul pas e să te așezi într-o poziție de receptivitate a celor cu folos. Adică, mai întâi îți face curățenie în tine, te așezi în "inima înfrântă și smerită" și, cu foamea și setea credinciosului de Hristos, mergi așa la duhovnic. Te raportezi la duhovnic așa cum te-ai raporta la Dumnezeu.
Dacă ți-ai făcut în prealabil loc în suflețel pentru cuvântul Domnului, atunci vei găsi că duhovnicul e minunat, că vorba lui e tămăduitoare și sfântă, că duhovnicul e blând și bun chiar când te mustră, spre folosul sufletului tău, că, în fine, ești copilul protejat și iubit de un adevărat părinte.
Dar dacă te duci ca o capră în sfânta biserică, dacă ai inima învârtoșată și împuțită de la amestecul grețos al prostiei și mândriei, dacă te crezi luceafărul zilei și piatra prețioasă a lumii, dacă îl vezi pe duhovnic ca pe un ins oarecare, atunci, Hristos Însuși de ti-ar apărea înaintea ochilor, vei zice că-i un oarecare iar tu ești prea-lumina lumii.

Asta spuneam acolo, copilă, că modul cum îl vezi și cum îl resimți pe sfințitul slujitor al Domnului, trece mai întâi prinlăuntrul tău, prin starea de curăție (mai mare sau mai mică) a cugetului și inimii tale.

Când privești printr-un ciob noroit, până și soarele îți pare negru.

Sora care povestea mai sus a avut parte de frumusețea relației duhovniceși pentru că a pășit în biserică așa cum se cuvine unui creștin: cu gând de pocăință, cu smerenie, cu duhul umilit, inima înfrântă și smerită.

Acum ți se pare mai pe înțeles, oare? Are sens pentru tine? Eu unul m-aș bucura să ți se pară cu înțeles bun.
Doamne ajută, păpădie firavă! Caută să fii mai cuminte, copilă...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06