Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2013, 10:45:44
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Angry Q&A

Intrebare : femeia daca are sangerari inafara celor lunare (in caz de boala) poate merge la biserica? se poate mirui sau lua agheasma? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2013, 10:57:39
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

CAND SE OPRESC FEMEILE DE LA CELE SFINTE? (OPRIREA DE LA CELE SFINTE A FEMEILOR AFLATE IN STAREA DE CURATIRE LUNARA) - 2 Dionisie

Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este le prisos; deoarece cred ca nici ele, fiind credincioase si cucernice, n-ar indrazni, aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de trupul si de sangele lui Hristos; caci nici aceea ce avea curgerea sangelui de 12 ani nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele lui; dar este lucru neprihanit a se ruga, oricum ar fi cineva, si a-si aduce aminte de Stapanul, oricum s-ar afla, si a se ruga spre a dobandi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat, si cu sufletul, si cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte si de Sfintele Sfintilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2013, 11:00:22
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si o traducere daca se poate!
eu nu intreb de Impartasanie, ci de miruire/ agheasma. multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 22.08.2013 at 11:10:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2013, 11:23:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Întrebare: Părinte, o femeie se poate închina la Brâu atunci când este necurată?

Starețul Efrem: Dacă vă referiți la ciclul lunar pe care îl au femeile, [da, se poate închina]. Din păcate, aici, în Rusia, se face o mare greșeală că femeile nu se duc să se închine la icoane și unele nu merg nici la biserică, atunci când sunt la ciclu. Aceasta este o greșeală. De vreme ce există această sângerare firească, doar de la împărtășanie sunt oprite, orice altceva pot să facă. De vreme ce o femeie trece printr-un fenomen obișnuit al firii ei femeiești, asta nu înseamnă că nu mai e cinstită și curată. Nu trebuie socotită ca necurată. Nu-i așa?

- See more at: http://www.pemptousia.ro/2012/09/sta....90b42Ccz.dpuf


Daca nici Efrem Vatopedinul nu cunoaste predania adevarata a Bisericii atunci nimeni nu o mai cunoaste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2013, 22:09:45
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
De vreme ce există această sângerare firească, doar de la împărtășanie sunt oprite, orice altceva pot să facă. De vreme ce o femeie trece printr-un fenomen obișnuit al firii ei femeiești, asta nu înseamnă că nu mai e cinstită și curată. Nu trebuie socotită ca necurată. Nu-i așa?
Dacă ar fi curată nu ar fi oprită de la Sfânta Împărtășanie.

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Daca nici Efrem Vatopedinul nu cunoaste predania adevarata a Bisericii atunci nimeni nu o mai cunoaste.
Toată evlavia pentru stareț (nu cred în condamnarea pentru ilegalități financiare) însă nu cred că știe rânduiala mai bine decât Sfantul Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei.

"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos;"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2013, 22:26:20
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă ar fi curată nu ar fi oprită de la Sfânta Împărtășanie.
Ba nu ci e vorba, cred, despre faptul ca atata timp cat pierzi sange, nu se cade sa te impartasesti de sangele Mantuitorului, sange din care nici cea mai mica particula nu se cuvine sa se risipeasca.

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Toată evlavia pentru stareț (nu cred în condamnarea pentru ilegalități financiare) însă nu cred că știe rânduiala mai bine decât Sfantul Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei.

"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos;"
Din raspunsul staretului, reiese ca in Biserica greaca, care dpdv socio-istoric este principalul vector al spiritualitatii ortodoxe, nu se cunoaste aceasta restrictie aparuta pe la noi si pe la fratii slavi. Pentru a contrazice intr-un mod pertinent acest lucru, e nevoie de mai multe opinii in acest sens, sfantul Dionisie din Alexandria, ca orice om, se poate insela. Au facut-o si alti sfinti in lucruri mult mai importante. Dupa cum stii, noi nu cunoastem oameni infailibili ci doar Biserica, conștiinta autentic-eclesiologica, este fara de pata.
Daca in legatura cu problema discutata detii informatii despre mai multe opinii care sa poata face trimitere la conștiinta pomenita, te rog sa le postezi. Repet, eu nu pe opinia singulara a starețului Efrem plusez ci pe practica ascetica din spatiu cel mai puternic asociat cu traditia dreptslavitoare.

Last edited by VladCat; 22.08.2013 at 22:33:01.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2013, 15:08:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
CAND SE OPRESC FEMEILE DE LA CELE SFINTE? (OPRIREA DE LA CELE SFINTE A FEMEILOR AFLATE IN STAREA DE CURATIRE LUNARA) - 2 Dionisie

Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este le prisos; deoarece cred ca nici ele, fiind credincioase si cucernice, n-ar indrazni, aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de trupul si de sangele lui Hristos; caci nici aceea ce avea curgerea sangelui de 12 ani nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele lui; dar este lucru neprihanit a se ruga, oricum ar fi cineva, si a-si aduce aminte de Stapanul, oricum s-ar afla, si a se ruga spre a dobandi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat, si cu sufletul, si cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte si de Sfintele Sfintilor.
O intelegere corecta, de ansamblu, asupra acestei probleme o intalnim in acest articol:

"Exista un canon atribuit Sfantului Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei, in care se spune: "Iar in privinta femeilor, care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos; deoarece cred ca nici ele fiind credincioase si cucernice n-ar indrazni aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de Trupul si de Sangele lui Hristos; caci nici ceea ce avea curgerea sangelui de 12 ani, nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui; dar este lucru neprihanit a se ruga, oricum ar fi cineva, si a-si aduce aminte de Stapanul, oricum s-ar afla, si a se ruga spre a dobandi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat si cu sufletul si cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte, si de Sfintele Sfintilor". (Canonul 2 al Sf. Dionisie al Alexandriei)

Din textul Sfantului Dionisie reiese ca ii este interzis femeii sa intre in biserica in perioada menstruala. Insa, cei care citesc acest canon pierd din vedere ca in vremea in care a trait Sfantul Dionisie - secolul III, toti cei care erau prezenti la Sfanta Liturghie se impartaseau, ceea ce nu mai este valabil si in zilele noastre. Din acest motiv parintele pune un semn de egalitate intre a intra in biserica si a primi Trupul si Sangele Domnului. Sigur ca avem canoane care interzic impartasirea femeii in perioada menstruatiei, dar nu avem canoane care sa interzica intrarea in biserica a femeii pentru rugaciune in perioada ciclului. Deci, ea poate intra in biserica sa se roage, nu poate insa sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului."
http://www.crestinortodox.ro/editori...ca-139057.html

Si tot in acest articol:

"Raspunsul la intrebarea In ce consta necuratia femeii la ciclu?, l-am gasit in Canonul 1 al Sfantului Atanasie cel Mare care spune: … Spune-mi mie, iubite si prea cucernice, ce pacat, sau necuratie, are o scurgere fireasca. Aceasta ar fi tot asa ca si cum cineva ar voi sa aduca invinuire pentru secretia ce se elimina prin nari, si pentru scuipatul ce se elimina prin gura; dar avem sa spunem inca mai multe si despre curgerile din pantece, care sunt necesare celui viu pentru viata....

Ciclul lunar nu indeparteaza pe nimeni de la rugaciune. Nu cred ca cineva se opreste sau ar trebui oprit din vorbirea cu Dumnezeu din acest motiv. Sfantul Atanasie cel Mare vede in neparticiparea femeii la viata din biserica in perioada ciclului o amagire a diavolului care trebuie inlaturata."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2013, 14:56:55
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O intelegere corecta, de ansamblu, asupra acestei probleme o intalnim in acest articol
Mă interesează foarte puțin articolele și articolașele și articolețele care se bat în cap pe internet.
Pentru mine mai importantă este învățătura sfinților.

Sfântul Dionisie zice așa:
"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este le prisos; deoarece cred ca nici ele, fiind credincioase si cucernice, n-ar indrazni, aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de trupul si de sangele lui Hristos"

Pentru mine e clar, literă de Evanghelie, Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2013, 15:24:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si esti femeie, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2013, 16:58:40
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Intrebare : femeia daca are sangerari inafara celor lunare (in caz de boala) poate merge la biserica? se poate mirui sau lua agheasma? multumesc
Parerea mea este ca atat timp cat femeia are pierderi de sange sa nu se atinga de cele sfinte, sa stea fie la iesirea din biserica fie afara.
Nu stiu alte femei cum sunt dar eu ma simt fizic aiurea si mental mai aproape de cele lumesti in perioada respectiva.
Apropierea de cele sfinte presupune o stare de curatie fie pentru Sf Impartasanie prin post rugaciune, etc. fie de SF Moaste, aghiasma, icoane prin rugaciune, inchinaciuni, inclusiv curatie fizica (ma refer inclusiv ca femeia sa nu aiba ciclu).
Putem sa aratam respectul nostru asa cum consideram si sa luam drept bune multe recomandari dar cu cat mai mult respect ai pentru cele sfinte cu atat se vor respecta mai multe elemente de curatie (trupesti: elemente de igiena-de aceea se si spalau oamenii sambata seara sa fie curati la biserica, haine curate -traditionale sau de sarbatoare, nu aveau relatii intime etc. sau mentale - rugaciune, ganduri frumoase sau lupta cu gandurile pentru a le directiona spre bine, etc.)...
Reply With Quote
Răspunde