Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 10.08.2015, 09:23:04
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"altfel nu mai indeamna Biserica" nu tine loc de o trimitere concreta spre o invatatura consacrata cu suport in Sf. Traditie.



este "Duhul Sfant", "poate" da, dar in acest fel destul de indoielnic.

Din cate stiu, canoanele interzic de ex. impartasirea unui bolnav, chiar pe patul de moarte, daca acesta nu este CONSTIENT.

http://www.crestinortodox.ro/editori...lui-91008.html

Si poti fi sigura ca asta nu din motive "tehnice".
Bun. Intrebarea e: in ce document al Bisericii, nu zic panortodox, dar macar autocefalic, si cat mai explicit, gasim tratata chestiunea.
Mda, doar scolasticii aia de papistasi practica ciudatenii criptoeretice cum e, de pilda, sistematizarea capetelor de invatatura duhovniceasca. Noi nu cadem in asa capcana franco-latina... :P
Reply With Quote
  #792  
Vechi 10.08.2015, 09:34:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, si asta cu: "noi nu avem doar un papa infailibil, ci o multime de sfinti, toti infailibili pana la ultima teologumena".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 10.08.2015, 09:40:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce nu s-a impartasit?Pt ca nu a existat materia propriu-zisa? Painea si vinul?
Este exact ceea ce am vrut sa spun.

Citat:
La ce mai foloseau aceste transportoare de Duh Sfant daca acolo cu ei,era insasi Dumnezeu,prezent in 3D in lumea materiala?
Nu prezenta in 3D a lui Dumnezeu inseamna impartasire, ci contopirea cu El prin intinctia Preasfantuui Sacrament in corpul nostru. Momentul exact cand tinerii de la Emaus s-au impartasit nu a fost cand au stat de vorba pe drum cu Dumnezeu in 3D si nici macar cand L-au recunoscut, ci atunci cand au mancat painea rupta si binecuvantata.

Citat:
Noi ne impartasim cu materia purtatoare de Duh Sfant pt ca Dumnezeu nu mai este fizic printre noi,
Dar in materia respectiva Dumnezeu este fizic printre noi. Pentru ca sa ma impartasesc, corpul meu trebuie sa intre in contact cu aceasta prezenta fizica astfel incat ea sa se dizolve in mine.

Daca eu ma culc langa Patena si Potir, frumos asezate pe noptiera, nu pot spune ca m-am impartasit. Exact asta se intampla cand mama se impartaseste. Iar copilul, probabil, doarme, fiindca doarme 14-18 ore pe zi.
Citat:
iar aceasta cale este singura care prefigureaza Comuniunea cu Dumnezeu din viata vesnica ,comuniune care se se va face prin simpla Lui prezenta,fara mijlocirea materiei.
De acord, numai ca noi vorbim despre viata aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #794  
Vechi 10.08.2015, 09:45:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
paralela neinspirata, din motivul expus mai sus
poate trebuia sa ramai la ideea ca mama fiind o fiinta duhovniceasca asta e bine si pentru copil, dar nu la modul mistico-digestiv.
De ce invoci acest motiv? Să înțeleg că există o legătură pe plan duhovnicesc între mamă și copil? Dacă da, păi atunci te contrazici. Eu am amintit de faptul că stările trupești și sufletești ale mamei în vremea celor nouă luni se întipăresc în copil.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
se pare ca am dat- o iar in vesnica eroare naiva a infaibilitatii sfintilor.
Sfântul invocat fiind care? :))

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
in loc sa raportam o afirmatie oarecare la invatatura si Traditia Bisericii, le deformam pe astea, ca sa intre afirmatia si noi sa dormim linistiti ca deh, gandesc altii pentru noi si nu pot sa greseasca.
Învățătura Bisercii ce spune?
Reply With Quote
  #795  
Vechi 10.08.2015, 09:45:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dar, in stilul asta, cineva care poate chiar e interesat de subiectul topicului, si-ar putea pierde rabdarea. Ideea nu e sa adaugam pagini topicului, ci daca tot reflectam primprejurul temei, eventual, sa contribuim la lamurirea chestiunii.
Exact, asadar incercarea de a apropia subiectul topicului cu acel episod biblic este in afara lui.
Din simplul motiv ca nu este vorba de Sf. Impartasanie.

Citat:
Deci, inapoi la topic. Era vorba de dilema lui Fallen, care, insarcinata fiind, crede ca impartasindu-se, se impartaseste de fapt doar bebelusul ei, nicidecum ea.
Asta cred ca nici nu merita discutata, ridicolul situatiei fiind mult prea evident.
De altfel, nici nu cred sa fi pus preotul problema chiar asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 10.08.2015, 10:00:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce invoci acest motiv? Să înțeleg că există o legătură pe plan duhovnicesc între mamă și copil? Dacă da, păi atunci te contrazici.
Exista dar trebuie definita.
Contrazicerea este unde?

Citat:
Eu am amintit de faptul că stările trupești și sufletești ale mamei în vremea celor nouă luni se întipăresc în copil.
Poate "intiparit" e mult spus, dar o oarecare influenta sigur exista si chiar e biologic explicabila prin diversi hormoni specifici care trec prin placenta.
Daca speculam mai mult de atat, riscam sa ajungem la teorii new-age -iste: bioenergii si altele.

Citat:
Sfântul invocat fiind care? :))
Tocmai, situatia e cu atat mai jenanta ca nefiind vorba nici macar de cineva canonizat, ne repezim sa-l declaram infailibil cu argumente


Citat:
Învățătura Bisercii ce spune?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul


Cartea de mai sus inventarează tot ce s-a scris în literatura creștină, inclusiv Sfinții Părinți până la Maxim Mărturisitorul, despre concepție și dezvoltare intrauterină. N-ai să găsești nici măcar o aluzie la "botezul tainic" și "împărtășania" pruncului în pântecele mamei. De "sfințenie" nici nu poate fi vorba, ba încă linia "pesimistă" inaugurată de Ieronim și Augustin închide veșnicia fericită pruncilor nebotezați din pricina obsesiei pentru păcatul originar, rezervându-le totuși un "loc" fără chinuri dar și fără beatitudinea celor mântuiți.

"Povățuirile" părintelui Ioachim nu au susținere dogmatică în modul cum le-a formulat, iar presupunerile/convingerile tale dezvoltate pe baza lor sunt fantezii pietiste personale.

Sigur că femeia însărcinată are nevoie de suportul duhovnicesc nemijlocit al Sfintelor Taine, dar nu-i deloc necesar să bați câmpii dpdv teologic ca să motivezi asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #797  
Vechi 10.08.2015, 10:14:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din cate stiu, canoanele interzic de ex. impartasirea unui bolnav, chiar pe patul de moarte, daca acesta nu este CONSTIENT.
Nu e vorba de om matura, s-ar nega astfel impartasirea pruncilor, ca la protestanti. Bebelusul nu e constient si se boteaza si impartaseste.
Chiar daca un pagan ar lua Sfanta Impartasanie tot Sfanta impartasanie ramane, chiar daca lui nu i-ar face bine. Asadar, e evident ca se impartaseste in acest mod si fatul. Am dat pasajul in care toata casa sutasului a primit Duhul Sfant inaint ede botez, dar dupa aceea au fost si botezati. E cam aceeasi situatie.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 10.08.2015, 10:36:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista dar trebuie definita.
Contrazicerea este unde?
Ți-ai dat singur răsunsul: există. Definește tu mai departe, dar nu în stilul tău caracteristic. Vezi la Sfinții Părinți cam ce legătură există (pe plan sufletesc/trupesc).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate "intiparit" e mult spus, dar o oarecare influenta sigur exista si chiar e biologic explicabila prin diversi hormoni specifici care trec prin placenta.
Daca speculam mai mult de atat, riscam sa ajungem la teorii new-age -iste: bioenergii si altele.
Hotărăște-te: există sau nu există? Și nu este speculație, eu din ceea ce am citit la Sfinții Părinți cam asta am dedus.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tocmai, situatia e cu atat mai jenanta ca nefiind vorba nici macar de cineva canonizat, ne repezim sa-l declaram infailibil cu argumente
Acela fiind cine? :)) Eu nu am amintit de nici un părinte canonizat sau necanonizat.

Cât despre cartea respectivă tu ai citit-o? Sau o iei ca argument pentru că a citit-o Mihai. Eu unul sunt sceptic când vine vorba de cărți cu asemenea titluri. De ce? Pentru că am citit, nu de mult timp, cartea "Sfinții Părinți despre originile și destinul cosmosului și omului":http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=81. Spre surprinderea mea în acestă carte se susține evoluționimsul teist prin prisma unor citate rupte din context, citate din Sfinții Părinți. Așadar, depinde cine și ce vrea să ne demostreze cu citate din Sfinții Părinți, ori, în acest caz, teologul grec Kalomiros e cam pe lângă adevăr.
Nu exclud posibilitatea ca această carte recomandată de Mihai să fie una care să reflecte adevărul. Dar am dreptul să fiu rezervat până când voi citi această carte.

Last edited by ovidiu b.; 10.08.2015 at 11:09:56.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 10.08.2015, 10:40:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
este "Duhul Sfant", "poate" da, dar in acest fel destul de indoielnic.

Din cate stiu, canoanele interzic de ex. impartasirea unui bolnav, chiar pe patul de moarte, daca acesta nu este CONSTIENT.

http://www.crestinortodox.ro/editori...lui-91008.html

Si poti fi sigura ca asta nu din motive "tehnice".
Mergând pe contrasens am ajuns să comparăm un muribund cu un copil din pântecele mamei. Vrei să spui că un copil care este botezat și împărtășit este conștient? (ceea ce Cătălin deja a sesizat)

Cee ce tu nu vrei să pricepi este că nu copilul se împărtășește (direct), ci mama, ea este cea care conștientizează (sau ar trebui să conștientizeze în cazuri gen Fallen), ea mijlocește.

Last edited by ovidiu b.; 10.08.2015 at 10:44:17.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 10.08.2015, 10:42:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pentru că am citit, nu de mult timp, cartea "Sfinții Părinți despre originile și destinul cosmosului și omului":http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=81. Spre surprinderea mea în acestă carte se susține evoluționimsul teist prin prisma unor citate rupte din context, citate din Sfinții Părinți. Așadar, depinde cine și ce vrea să ne demostreze cu citate din Sfinții Părinți, ori, în acest caz, teologul grec Kolomiros e cam pe lângă adevăr.
Tu acum ai aflat de ea, e arhicunoscuta pe forum si des amintita in discutiile despre evolutionism (in special de Eugen). Si celebrul pr. Doru Costache.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16