Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.07.2023, 13:21:09
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Haideti totusi sa ne mutam atentia si spre alte persoane duhovnicesti pe care merita sa-i promovam. Sunt atatia care nu ii stim si sunt valoroase cuvintele lor. Va mai recomand sa ascultati pe Pr Nicolae Dima si Maica Siluana. Si vreau sa va mai intreb ceva care nu are legatura cu postarea, m-ar ajuta mult un raspuns. De ce Sf mucenic Mina este pictat ca o persoana in varsta cu parul si barba albe? El si dat viata la varsta de 24 ani.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.07.2023, 13:31:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Haideti totusi sa ne mutam atentia si spre alte persoane duhovnicesti pe care merita sa-i promovam. Sunt atatia care nu ii stim si sunt valoroase cuvintele lor. Va mai recomand sa ascultati pe Pr Nicolae Dima si Maica Siluana. Si vreau sa va mai intreb ceva care nu are legatura cu postarea, m-ar ajuta mult un raspuns. De ce Sf mucenic Mina este pictat ca o persoana in varsta cu parul si barba albe? El si dat viata la varsta de 24 ani.
Iar eu te rog ca atunci când intri într-o discuție, să respecți subiectul acelei discuții. Dacă vrei să vorbești despre altcineva, atunci nu ai decât să deschizi discuții despre acele persoane în secțiuni dedicate ale forumului.

De asemenea, rog pe alți interlocutori (Iorest sau oricare altul ar interveni) să nu susțină devierea discuției de la subiectul ei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.07.2023, 13:32:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cand eram mai tanar imi placea mult.
Prin 2004-2010 știu că se găseau mult arhive cu predici și conferințe, nu înțeleg de ce după s-a oprit toată treaba, canalul Calea spre Mântuire și canalul de predici al pr Calistrat nu pot ține locul de întîlniri față către față din fiecare oraș.

De ce nu mai colindă țara în lung și în lat preoți ca Teofil Părăian, Nicolae Tănase, Rafail Noica, monahul Ioan Vlăducă, Virgiliu Gheorghe, Amfilohie Brânză.

Ceva s-a rupt, să fie intrarea în uniunea europeană care a impus cenzură și în Biserică, să fie patriarhatul lui P.F. Daniel care a impus sancțiuni, să fie o comoditate a clericilor de a se deplasa și de a nu fi puși în situații limită cu întrebări încuietoare, să fie o problemă de a găsi săli libere unde să li se dea acces ?

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pt cineva care abia pasea pe treptele bisericii a fost o experienta frumoasa sa-l ascult. Acum insa nu-l mai ascult, in ultima vreme mi-a intrat la inima parintele Pimen Vlad , un calugar din muntele Athos care posteaza des pe youtube. Daca nu mai vreti sa-l ascultati pe Necula eu il recomand pe Pr Pimen Vlad, se simte ca are un alt duh, o alta asezare sufleteasca, are acel dar al povestirii ca pr Cleopa in care imbina simplitatea cu profunzimea.
Fiecare cu darul și talantul său, e bine că parcă renaște vatra monahală de pe Athos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.07.2023, 14:45:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

David. Nu te supara ca te intreb dar care e rostul postarii tale? Nu ca as mare fan al parintelui dar postarea ta aduce mai mult a tulburare si sminteala. Eu ti-am inteles punctul de vedere dar crezi ca daca ai postat aici ce se va rezolva? Sunt multi preoti buni cat si mai putini buni. Pana la urma nimeni nu te obliga sa ii asculti sau sa te spovedesti la ei si este mare pacat sa-i judecam! Preotii sunt si ei oameni ca si noi. Problema este ca nici noi nu suntem sfinti. Mai aud trendul asta ca preotii fac ca fura etc etc . Dar noi oamenii de rand ce facem in timpul liber? Mergem si ajutam prin spitale? Mergem si ajutam batranii uitati singuri? Mergem si stam cu copii prin orfelinate? Daca am face atatea lucruri frumoase nu am mai avea timp sa-i judecam. Si normal ca am incercat sa pun accent si pe oamenii buni, pt ca daca ne concentram numai pe negativism si judecarea celorlalti ne umplem sufletul de venin. In mass media daca un preot face o boacana afla toata tara dar cand se fac lucuri bune nu se mediatizeaza.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.07.2023, 14:55:46
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
(...) Eu ti-am inteles punctul de vedere dar crezi ca daca ai postat aici ce se va rezolva? Sunt multi preoti buni cat si mai putini buni. (...)
Și eu cred că am fost destul de clar în solicitarea mea.
Nu te obligă nimeni să citești ceea ce se scrie în această dezbatere, care este despre un anumit preot și nu despre alții.
Este de un minim simț respectarea unor reguli, care sînt atât ale forumului, dar și ale unei conviețuiri elementare, iar dacă regula spune să nu abați discuția de la subiect, atunci cred că trebuie respectată.
Dacă vrei să vorbești despre alți preoți, cât or fi ei de buni și așa mai departe, nu ai decât să deschizi subiecte despre acei oameni sau un subiect despre „preoți buni” sau cum vrei dumneata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.07.2023, 23:22:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Moaa, cât venin și câtă fiere! Griji la pancreas. Vezi să nu-ți strici și ficatul cu atâta acreală îndreptată într-o singură direcție.
Până una-alta, uite citește ceva, poate lectura te relaxează https://doctorate.ulbsibiu.ro/wp-con...Constantin.pdf Incepe prin a-i citi CV-ul până la capăt apoi poate-ți face cu ochiul vreun titlu și citești măcar una dintre cărți. Poate îți mai descrețește fruntea, îți mai luminează mintea, îți mai stâmpără sufletul...că pari tragic de trist.
A, și poți să ne trimiți spre lectură și CV-ul tău să vedem pe tine ce te recomandă, cam din ce poziție scuipi tu așa spre părintele Necula.
Uitându-mă pe siteul Universității de Teologie Sibiu https://teologie.ulbsibiu.ro/cadre-didactice/, constat că pr Necula e prodecan penultima treaptă administrativă în conducerea unei universități.
Posibil va fi decan în viitor, actualul decan era în stare gravă în spital.

Cv-ul din 2017 e depășit de timp, de atunci a ajuns din Pr Conf în Pr Prof, maximul de la Asistent-Lector-Conferențiar-Profesor Univ, a urcat o treapta și a mai adăugat lucrări, participări la simozioane, distincții.

Mai e și coordonator de lucrări de doctorat, ceea ce iarăși e solicitant.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.07.2023, 04:18:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Uitându-mă pe siteul Universității de Teologie Sibiu https://teologie.ulbsibiu.ro/cadre-didactice/, constat că pr Necula e prodecan penultima treaptă administrativă în conducerea unei universități...
... a unei facultati, adica a unei discipline; conducerea oricarei universitati o indeplineste rectorul.

Linkul pe care l-ai dat prezinta "Universitatea Lucian Blaga Sibiu" in cadrul careia Facultatea de Teologie Ortodoxa e condusa de decanul Pr. Prof. Dr. Habil. Buda Daniel, care-l are in subordine pe Pr. Prof.Dr.Habil. Necula Constantin Valer, numiti in fuctie de rectorul Prof. univ. dr. habil. Sorin Radu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.07.2023 at 04:26:25.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.07.2023, 09:49:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
... a unei facultati, adica a unei discipline; conducerea oricarei universitati o indeplineste rectorul.

Linkul pe care l-ai dat prezinta "Universitatea Lucian Blaga Sibiu" in cadrul careia Facultatea de Teologie Ortodoxa e condusa de decanul Pr. Prof. Dr. Habil. Buda Daniel, care-l are in subordine pe Pr. Prof.Dr.Habil. Necula Constantin Valer, numiti in fuctie de rectorul Prof. univ. dr. habil. Sorin Radu.
Bine bro, e chiar amuzantă observația funcția de prodecan e ante-penultima până la rector și penultima pâna la Decanul Facultății, sunt doar funcții administrative care se schimbă la x ani, dacă nu punea CV-ul colega care și așa scrie rar, nici nu mergeam pe site să văd că omul e prodecan.
Știai ?
Eu nu l-am auzit să se laude la nicio conferință că e prodecan, nici că a ajuns Pr Prof din Conf.

Câți prodecani ai mai văzut să aibă o activitate așa energică prin țară în domeniul lor și să meargă și prin orășele, nu doar în reședințe de județ ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.07.2023, 00:31:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...Câți prodecani ai mai văzut să aibă o activitate așa energică prin țară în domeniul lor și să meargă și prin orășele, nu doar în reședințe de județ ?
Iisus stiu ca a fost prin tara cand a fost numit "decan" (de rectorul Tatal) si Si-a facut echipa de 12 "pro-decani", intre care nu-l vad pe "titularul" acestui topic; poate din cauza ochelarilor mei.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...omul e prodecan.
Știai ?
Eu nu l-am auzit să se laude la nicio conferință că e prodecan, nici că a ajuns Pr Prof din Conf.
Am aflat acum ca e prodecan (bravo lui) dar, tot acum, analizandu-i profilul prin raspunsul pe care-l da la cearta adresata lui, mai mult ca sigur ai scapat emisiunea aceea, ca n-are cum sa lipseasca.


P.S. Profesor universitar (din conferentiar) se ajunge dupa obtinerea doctoratului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.07.2023 at 00:35:21.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.07.2023, 02:13:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iisus stiu ca a fost prin tara cand a fost numit "decan" (de rectorul Tatal) si Si-a facut echipa de 12 "pro-decani", intre care nu-l vad pe "titularul" acestui topic; poate din cauza ochelarilor mei.
Eu nu am văzut un prodecan din domeniul agricol de pildă să bată țara la pas, sau din construcții.
Dacă ne referim la călătorii misionare, ne uităm la Apostolul Pavel câte a făcut și vedem că B.O.R. ar trebui să aibă misionari bisericești care să colinde centrele neglijate, sau unde sunt preoți care sunt noi, sau unde sunt probleme și trec mulți la neoprotestanți și să intervină acolo misionar, pastoral, catehetic.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am aflat acum ca e prodecan (bravo lui) dar, tot acum, analizandu-i profilul prin raspunsul pe care-l da la cearta adresata lui, mai mult ca sigur ai scapat emisiunea aceea, ca n-are cum sa lipseasca.
Necula nu e criticat de acum ci cel puțin din 2014, pe un blog ortodox antisistem era criticat și el are meciuri de la distanță cu ei, strecoară răspunsuri întodeauna pt câte vreun critic.

Nu știu de când e răspunsul -filmarea, nu de când e urcat pe net, că el continuu le răspundea într-o vreme.

Prindea din zbor critici, de pildă scria cineva într-un comentariu pe saccsiv, ierarhii ar trebui să mănânce mai mult din butoiul cu varză, ca și cum n-ar ține post, el prindea din zbor ideea și făcea mișto de ea în conferință într-o manieră non-ofensatoare.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Profesor universitar (din conferentiar) se ajunge dupa obtinerea doctoratului.
Nu e adevărat, după terminarea doctoratului din Drd(doctorand) ajungi Dr(doctor), ca să fii prof univ, întâi ești Asistent, dai examen pt asta, concurs pe post, scrii lucrări acreditate ISI publici pe banii tăi în reviste de circulație științifică, traduci lucrarea în engleză, mergi la simpozioane, înveți limbi străine urci spre Lector, apoi spre Conferențiar, și apoi ca să fii Profesor la abilitarea ta trebuie să vină alți titulari de la Catedra ta din alte universități să te confirme, seamănă cu hirotonia episcopului de către alți 3.

Nu poți ajunge prof univ sub 45 de ani, uneori sunt oameni care și la 60 sunt maxim pr conf, că n-au mai avut capacitatea să urce.

„Marele” Boc de la Cluj cred că e și acum maxim pr conf la el la drept și a fost prim ministru.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.07.2023 at 02:29:18.
Reply With Quote
Răspunde