Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 02.03.2024, 16:41:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.422
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu știm cum au votat membri Sfântului Sinod.
Dar știm că sunt vreo 50 de toți

Și mai știm că dacă ar fi precum spui și 2 ar fi votat pentru sancțiune și 48 împotriva ei, rezoluția nu ar mai fi existat și nu nu s-ar mai fi dat publicității.
Momentan au votat de frica lui Daniel și Teofan Savu, de fapt nu Teodosie i-a deranjat ci chestiunea mitropoliei Tomisului, nu o doresc fiindcă ar pierde amândoi.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Așadar trebuie să accepți hapul cel amar că textul din care ți-am citat și care spune explicit că Teodosie este un răzvrătit care aduce tulburare în Biserică și societate a fost votat de majoritatea membrilor Sinodului.
Este scris negru pe alb în rezoluția sinodală.
Astea sunt categorisiri în bătaie de joc, dacă făcea fapte grave deja se deschidea dosarul de caterisire, de fapt nu a vrut niciunul să-l caterisească dar influența lui PF Daniel și Teofan Savu s-a simțit.

Sfântul Ioan Gură de Aur a fost caterisit de un sinod și după reabilitat potum de altul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #242  
Vechi 02.03.2024, 20:31:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sfântul Ioan Gură de Aur a fost caterisit de un sinod și după reabilitat potum de altul.
Dar, dar Ioan Gură de Aur juca in alta Liga.

IPS Teodosnicul este din gasca cu sfantul episcop poponar Corneliu Bârlădeanu al Hușilor.
Care NU a fost reabilitat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Momentan au votat de frica lui Daniel și Teofan Savu, de fapt nu Teodosie i-a deranjat ci chestiunea mitropoliei Tomisului, nu o doresc fiindcă ar pierde amândoi.
Ce ar pierde Daniel si Teofan daca Tomisul ar deveni mitropolie?
  #243  
Vechi 02.03.2024, 20:46:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.422
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar, dar Ioan Gură de Aur juca in alta Liga.

IPS Teodosnicul este din gasca cu sfantul episcop poponar Corneliu Bârlădeanu al Hușilor.
Care NU a fost reabilitat.
O să te osândești pentru batjocura asta față de Teodosie, treaba ta, cei care l-au atacat cu calomnii au ajuns rău, nu poate fi târât în mocirla asta fără probe, fără nimic.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce ar pierde Daniel si Teofan daca Tomisul ar deveni mitropolie?
Mitropolia Munteniei ar pierde Dobrogea cu 2 eparhii Tomisul și Tulcea, Teofan Savu se și vedea patriarhul României așa ca un meci jucat, cum se visa Adrian Năstase sau Ponta președinte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #244  
Vechi 02.03.2024, 21:10:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O să te osândești pentru batjocura asta față de Teodosie, treaba ta, cei care l-au atacat cu calomnii au ajuns rău, nu poate fi târât în mocirla asta fără probe, fără nimic.
Nu-i nicio batjocura. Eu știu sigur că arhiepiscopul de dinaintea lui, Lucian, a fost inversionist, nu am îndoieli ca si Teodosnicul e la fel. Bine, la Teodosnic, nu am probe la fel de sigure dar pentru mine, așa, lucrurile sunt clare.

Bine, tipul mi-a plăcut în pandemie, a fost foarte OK ca nu a vrut sa inchida bisericile. Dar nu-i corect sa nu arunc batjocura asupra lui in momentul în care tu-l compari nici mai mult nici mai putin cu... Sfantul Ioan Gura de Aur.

Cand comiti astfel de blasfemii, o primesti.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mitropolia Munteniei ar pierde Dobrogea cu 2 eparhii Tomisul și Tulcea, Teofan Savu se și vedea patriarhul României așa ca un meci jucat, cum se visa Adrian Năstase sau Ponta președinte.
Mitropolia munteniei are 10 eparhii. Ca pierde doua si si ramane cu opt e mai mut decat rezonabil.

Iar Teodosie a afirmat in repetate randuri ca nu doreste sa devina patriarh.
Și chiar daca ar dori, poate s-o faca si din pozitia de arhiepiscop.
Tinand cont de acest adevar, mi se pare fara noimă ce spui cu Teofan Savu.
  #245  
Vechi 02.03.2024, 22:05:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.422
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu-i nicio batjocura. Eu știu sigur că arhiepiscopul de dinaintea lui, Lucian, a fost inversionist, nu am îndoieli ca si Teodosnicul e la fel. Bine, la Teodosnic, nu am probe la fel de sigure dar pentru mine, așa, lucrurile sunt clare.
De unde ai tu astfel de informații și probe, nici măcar nu ești din Constanța și nu ai fost prin mediile teologice ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Bine, tipul mi-a plăcut în pandemie, a fost foarte OK ca nu a vrut sa inchida bisericile. Dar nu-i corect sa nu arunc batjocura asupra lui in momentul în care tu-l compari nici mai mult nici mai putin cu... Sfantul Ioan Gura de Aur.

Cand comiti astfel de blasfemii, o primesti.
Dar cine îți dă dreptul ție să arunci cu batjocură pe un ierarh care a mărturisit, doar și-a făcut datoria atât.
Am dat un exemplu nesimțitule cu Sfântul Ioan Gură de Aur, nici măcar Sinoadele nu sunt infailibile dacă se exercită presiune.

Greșeala mea e că te-am băgat din nou în seamă, tu până nu îți dă viața o lovitură nu te potolești să parazitezi un forum al unei credințe cu care nu ai nicio legătură, să te insinuezi în viața unei Biserici pe care o detești.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mitropolia munteniei are 10 eparhii. Ca pierde doua si si ramane cu opt e mai mut decat rezonabil.

Iar Teodosie a afirmat in repetate randuri ca nu doreste sa devina patriarh.
Și chiar daca ar dori, poate s-o faca si din pozitia de arhiepiscop.
Tinand cont de acest adevar, mi se pare fara noimă ce spui cu Teofan Savu.
Păi aia e că nu vrea nici 2 eparhii să piardă, atât de mare e agățarea de scaune, iar Teofan Savu a fost al doilea care a sărit că nu trebuie reactivată mitropolia Tomisului, deci e clar că se teme de cât e de iubit Teodosie în popor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #246  
Vechi 03.03.2024, 00:07:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am dat un exemplu nesimțitule cu Sfântul Ioan Gură de Aur
Asta am zis si eu, porcule! Ca atunci cand vorbesti despre Teodosie, NU poti dau exemplu pe Sfântul Ioan Gură de Aur. Dacă vrei sa dai un exemplu il amintesti pe Sfantul Episcop Poponar Corneliu al Husilor.

Abia atunci este un exemplu corect.
Cel cu Sfântul Ioan Gură de Aur e o blasfemie.
  #247  
Vechi 03.03.2024, 00:18:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi aia e că nu vrea nici 2 eparhii să piardă, atât de mare e agățarea de scaune, iar Teofan Savu a fost al doilea care a sărit că nu trebuie reactivată mitropolia Tomisului, deci e clar că se teme de cât e de iubit Teodosie în popor.
Adică Patriarhul Daniel și IPS Teofan Savu sunt niște prichindei spirituali, lacomi, invidioși si plini de groaza in fata marelui si iubitului Teodosnic razvratit, poponar, penal si spagar?

Păi, pe bune, nu stiu care din noi doi detesta mai mult BOR. Majoritatea celor 58 de membri din Sfantul Sinod a declarat explicit ca ipochimenul tulbura pacea Bisericii și a societatii prin acte de razvratire si indisciplina iar tu-i canti osanale desantate si disperate si acuzi toti ierarhii numai sa-l scoti pe sanctionat basma curata.

Pai e bine, e frumos?
  #248  
Vechi 03.03.2024, 00:33:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
nici măcar nu ești din Constanța și nu ai fost prin mediile teologice ortodoxe
Si aici esti in intuneric. Nu ai tu de unde sa stii din ce oras sunt si ce fel de cercuri ortodoxe frecventez.

Linisteste-te! Idolashul tau cu apucaturi de Shoshoaca e tras pe linie moarta, terminat, adio vise de marire. Ce nu pricepi tu e faptul ca sanctiunea care i s-a dat este pistol cu apa in raport cu amenintarea grozava ce i-a fost pusa in fata, in mod limpede: în cazul în care Teodosie va recidiva, indiferent de motivele invocate, să fie trimis în judecata Consistoriului Arhieresc Prim.

Eh, aici e taina tainelor.
Cine pricepe mesajul asta ramane ingrozit de gravitatea lui.
  #249  
Vechi 03.03.2024, 02:50:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.054
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si aici esti in intuneric. Nu ai tu de unde sa stii din ce oras sunt si ce fel de cercuri ortodoxe frecventez.

Linisteste-te! Idolashul tau cu apucaturi de Shoshoaca e tras pe linie moarta, terminat, adio vise de marire. Ce nu pricepi tu e faptul ca sanctiunea care i s-a dat este pistol cu apa in raport cu amenintarea grozava ce i-a fost pusa in fata, in mod limpede: în cazul în care Teodosie va recidiva, indiferent de motivele invocate, să fie trimis în judecata Consistoriului Arhieresc Prim.

Eh, aici e taina tainelor.
Cine pricepe mesajul asta ramane ingrozit de gravitatea lui.
Asta e o hotărâre sau o amenințare? A hotărât asta întregul sinod în unanimitate?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #250  
Vechi 03.03.2024, 13:03:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.648
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta e o hotărâre sau o amenințare?
Si una si alta.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
A hotărât asta întregul sinod?
Da.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
în unanimitate?
Nu.
Subiect închis

Tags
biserica romana, comunicare