Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2013, 19:24:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In cadrul ritualurilor religioase descrise in Vechiul Testament ungerea cu undelemn semnifica atat consacrarea pentru preotie dar si pentru indatoriri regale. Ea semnifica alegerea si numirea de catre Dumnezeu si prin urmare implica actiunea divina in pregatirea pentru slujire in calitate de preot sau rege. Ungerea implica binecuvantarea si ocrotirea lui Dumnezeu, iar dupa ungere se rosteau binecuvantari cu privire la cel uns. Regii primeau si avertismente sa nu faca vreun rau profetilor unsi ai lui Dumnezeu. In Psalmi ungerea cu undelemn a unei persoane regale este considerata a fi o ungere cu undelemn al bucuriei iar in alte sectiuni ale VT ungerea este asociata cu primirea Duhului lui Dumnezeu, cu schimbarea inimii si cu promisiunea prezentei lui Dumnezeu.

Pentru o analiza si pe alte aspecte cu privire la ungerea cu undelemn la evrei poti citi AICI despre ritualuri funerare la evrei.Textul de mai sus este o scurta parafrazare dupa un articol mai amplu al lui Wilhoit pe aceasta tema,in continuare poti citi, AICI , despre incoronarea si ungerea imparatilor in Biserica Ortodoxa.
Multumesc mult Pelerinule!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2015, 07:24:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am inteles insa si poate imi spune cineva, de ce totusi se miruiesc si mâinile.
Ca să facem cu ele numai lucruri bune. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2015, 12:40:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Cred ca nu trebuie sa ne oprim la sensul propriu imediat. "Unge capul tău" înseamnă unge mintea ta cu Duhul Sfânt, in sensul de umple-ti mintea cu gandul la Dumnezeu, la lucrurile Sale.
Asa cum folosim expresia “a unge rotitele unui mecanism” pt. ca sa functioneze lin, fara blocaje, mutatis mutandis, sensul duhovnicesc al expresiei „a unge capul/mintea”, e ca fara cele ale Duhului Sfant, mintea se usuca, „rugineste” (metaforic zicand), se poticneste la cele lumesti, nu face conexiuni care s-o inalte la cele de sus.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2015, 14:41:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cred ca nu trebuie sa ne oprim la sensul propriu imediat. "Unge capul tău" înseamnă unge mintea ta cu Duhul Sfânt, in sensul de umple-ti mintea cu gandul la Dumnezeu, la lucrurile Sale.
Asa cum folosim expresia “a unge rotitele unui mecanism” pt. ca sa functioneze lin, fara blocaje, mutatis mutandis, sensul duhovnicesc al expresiei „a unge capul/mintea”, e ca fara cele ale Duhului Sfant, mintea se usuca, „rugineste” (metaforic zicand), se poticneste la cele lumesti, nu face conexiuni care s-o inalte la cele de sus.
si eu cred la fel ca "unge capul tau" se refera la ungerea mintii cu lumina!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2015, 14:20:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiu sigur.
Ma gandesc totusi la mirul cu care Maria ungea picioarele lui Iisus.
Exista la ei o procedura speciala cu ungerea in anumite ocazii.

Si la noi doar se practica miruitul pe frunte dupa slujba.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2024, 21:39:29
danitantas danitantas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2024
Mesaje: 1
Implicit

Nu cred că este vorba despre nimic tainic sau vreo conotație religioasă in acest context al "ungerii capului".Era strict vorba de a-ti păstra aceeași înfățișare de zi cu zi si atunci când postești. Să nu ai o atitudine , o față posomorâtă, păr răvășit, neingrijit ca si cum a-i vrea să atragi atenția oamenilor asupra "sfințeniei" tale. Postul, la fel ca rugăciunea personală, trebuie făcute in ascuns, in secret. Este ceva intre tine și Dumnezeu.
Raportat la zilele noastre, a-ți "unge capul"ar fi ceva de genul aranjează -ti părul, sau dă-l cu gel dacă și in restul zilelor ai făcut la fel.
Reply With Quote
Răspunde