Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 29.09.2017, 13:04:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
În Sfântul Munte al Atonului trăia un călugăr cu numele Andrei. Și acesta ducea o viață sfântă, în feciorie, asceză, post, rugăciune și priveghere; în meditații sfinte și în cugetarea Sfintelor Scripturi. Dar s-a îmbolnăvit când era aproape de treizeci de ani și a zăcut unsprezece ani și nu mai murea.

Atunci, după dreptate, acest călugăr cu numele Andrei și-a pus întrebarea: "De ce sufăr eu?" Pentru că nu se știa cu păcate așa de grele, ca să sufere pe pământ atât de groaznică boală. Și a început săracul, ca tot omul care nu mai poate răbda, să se roage așa la Dumnezeu:
"Doamne, cer de la Tine un singur lucru și anume: sau să mor sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda! Mi-au rămas numai oasele și pielea!"
Rugându-se el așa, într-una din nopți, a strălucit o lumină uimitoare în chilia lui. El s-a temut să nu fie de la draci, căci și diavolul se face în chipul lui Hristos, în chip de înger, în chip de sfînt ce strălucește ca soarele și poate să te înșele.
Este ceea ce spune Sfântul Apostol Pavel: Nu-i de mirare că însuși satana se preface în chip de înger de lumină și slujitor al dreptății. Adică, dracii se prefac în chip de slujitori ai dreptății.
Deci s-a temut călugărul și a început să facă cruce. Și îndată a văzut că intră pe ușa lui un tânăr foarte frumos la chip, foarte luminat, cu un toiag de aur în mână, cu o cunună de aur pe cap și o cruce de aur pe frunte și i-a zis:
- Nu te teme, părinte, nu-s diavol. eu sunt îngerul păzitor al vieții tale și m-a trimis Dumnezeu să-ți spun un lucru. Eu totdeauna sunt cu tine; toate suspinele tale, toate lacrimile, toate oftările, toate durerile, toate necazurile tale eu le știu. Că tu dormi, eu nu dorm niciodată; tu mănânci, eu nu mănânc; tu bei, eu nu beau.
Adu-ți aminte ce spune psalmistul: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de dânsul și-l va izbăvi pe el; și ...nici să dormiteze cel ce te păzește.
Deci, părinte, eu știu necazurile tale. Dar iată, tu ai început să te rogi lui Dumnezeu așa de la o vreme: "Doamne, sau să mor, sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda!" Și Dumnezeu m-a trimis să-ți spun ție două lucruri:
- Care?
- Iată ce spune Dumnezeu prin mine: "Vrei să mai rabzi boala un an pe pământ sau să stai trei ceasuri în iad?"
Dar el când a auzit, a zis:
- Doamne, îngerul Domnului, tu care știi necazurile mele, să mai zac eu un an pe pământ? Nu știi că o noapte îmi pare un an și că toate bolile mai cu seamă noaptea sunt grele? Deci cum am să mai rabd eu un an această groaznică boală? Și pentru ce rabd eu? Că eu știu ca om, că m-am silit, de când am venit aici în Sfântul Munte, să fac voia lui Dumnezeu.
Și a zis îngerul Domnului:
- Tu nu suferi pentru tine. Tu suferi pentru neamurile tale, care sunt în iad și Dumnezeu te-a găsit pe tine și voiește prin osteneala și suferința ta să scoată din neamul tău, până la al nouălea neam din iad". Că așa se întâmplă dacă un călugăr bun își face datoria, mulți din neamul lui se mântuiesc prin el.
Nu ai auzit ce zice proorocul Ieremia? Dumnezeu răsplătește păcatele părinților asupra copiilor până la al patrulea neam.
Deci, tu suferi pentru strămoșii tăi. Dar dacă vrei să ieși și tu din iad și ei, să mai zaci un an pe pământ sau trei ceasuri în iad. dar ia seama ce spui, i-a spus îngerul, că în clipa aceasta ți-am și luat sufletul!
A stat el și s-a gândit.
- Gândește-te bine! i-a spus îngerul.
- Trei ceasuri în iad!
Cînd a zis aceste cuvinte, i-a și luat sufletul. Și unde l-a dus? L-a dus în gheena, de care v-am amintit înainte, cel mai greu loc din iad, de care se tem și dracii.
Și când l-a dus acolo și l-a băgat în focul cel negru și de miliarde de ori mai fierbinte ca acesta, a fost cuprins de întunericul ce domnea pretutindeni și a început a răcni și a geme de durere, căci balaurii de foc au început să-l muște și să-l chinuiască; el, când s-a văzut acolo și a văzut atâta deznădejde și atâta strigăt și atâta durere și atâta spaimă și atâta foc, a început să strige cât putea: "Doamne, miluiește-mă! Doamne, iartă-mă!"
După trei minute, o lumină a despicat întunericul și a apărut îngerul Domnului. Când l-a văzut, a început a bate din palme și a striga așa:
- Vai mie! Vai mie! Vai mie! Toate le-am crezut, dar una ca asta n-am crezut!
- Ce n-ai crezut, părinte Andrei?
- N-am crezut că un înger al Domnului poate să mintă!
- Cum se poate una ca asta, ca să spun eu minciuni? Eu nu sunt om păcătos, eu nu sunt duh rău, diavol. Eu nu pot face păcat, eu nu pot minți. Cum pot eu să mint, dacă sunt rază de dumnezeire, sunt lumina a doua din lumina cea dintâi? Cum aș putea eu să spun minciuni?
- Dar cum ne-a fost vorba în chilie la mine?
- Cum?

- N-a fost vorba că mă vei scoate de aici după trei ceasuri? Iată, au trecut mai mult de trei sute de ani de când mă chinuiesc aici!
Îngerul i-a spus:
Adevărul este Hristos. De-abia a trecut o oră și mai ai două ore de stat.
- Două ore? a strigat monahul cu groază. Este oare cu putință să fi trecut numai o oră până acum?
- Eu am venit să văd dacă poți răbda.
Atunci a zis călugărul Andrei:
- Doamne, dacă acesta este adevărul, că de-abia a trecut un ceas de când mă chinuiesc aici în iad, du-mă înapoi în trupul meu cel rănit și bolnav și să sufăr acolo, nu un an, ci sute de ani, ba chiar până la ziua venirii lui Hristos, numai să nu mai stau o clipă aici în focul cel nestins!
Și îndată, cu iuțeala gândului, l-a luat îngerul și l-a dus înapoi în trup.
Cine a știut că a fost mort un ceas? Când a înviat a început a striga:
- Miluiți-mă! Miluiți-mă!
Și a venit călugărul care îl îngrijea și a întrebat:
- Ce este, părinte? De ce strigi?
- Să se adune tot soborul mânăstirii.
Erau trei sute de călugări acolo. Și l-au pus într-un cerdac înalt și le-a spus la toți minunea care s-a petrecut cu el; că el a stat un ceas în iad și i s-au părut mai mult de trei sute de ani. Atâta de greu a trecut timpul.
Iti dai seama ca zis-o deopotriva metaforic si serios. Metaforic, pentru ca nici un om intreg nu vrea acolo Jos, cu adevarat, cu atat mai putin unul care i-a citit pe Brad Steiger, John Keel si Nick Redfern, si stie despre Iad, Rai si Entitati si ceva mai clar si obiectiv decat simpla dogmatica religioasa sau teoriile stiintelor de granita. Serios, pentru ca prefer sa imi folosesc propriul rationament, fie el si gresit (daca e gresit, imi corectez greselile, si incerc sa ma confrunt constructiv cu urmarile)m decat sa merg pe tot felul de basme moralizatoare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 29.09.2017 at 13:34:29.
Reply With Quote
  #872  
Vechi 29.09.2017, 13:38:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si eu cred la fel.
Mai cred ca nici Apostolii nu puteau boteza si nici n-au botezat cu Duhul Sfant. Pe nimeni.
Pentru ca si atunci, la fel ca si astazi, botezul cu Duhul Sfant este lucrarea lui Dumnezeu, iar Cel ce boteaza cu Duhul Sfant este Mantuitorul Hristos.
Asa spune Scriptura.
Si iti dau informatia si de pe saiturile ortodoxe, daca ai parerea ca sunt de mai mare incredere:
B) MANTUITORUL HRISTOS CA BOTEZATOR CU DUH SFANT
Mi-e greu sa cred ca tu nu intelegi despre ce vorbim. Baptistii cu care am vorbit erau, cel putin, onesti, nu se faceau ca nu inteleg sau ca nu vad adevarul. Noi vorbeam de punerea mainilor, normal ca harul il da Dumnezeu, am spus ca e o energie izvorata din El. Nu ai cum sa nu intelegi. Apostolii puneau mainile si credinciosul primea harul, vizibil prin faptul ca incepea sa vorbeasca in limbi. Asta a cerut Simon, ceva ce Apostolii si episcopii puteau face si el nu putea.

Corectitudinea politica, prezenta si in gandirea ecumenista, e o conceptie fara sens. Nu poti afirma si ca pamantul e rotund si ca e patrat, in acelasi timp, un adevar il exclude pe celalalt. La fel si in conceptiile religioase moderniste, nu poti spune ca toata invataturile din orice cult sunt la fel, ca sa fie egalitate. Invataturile cultului tau, pe care le exprimi, le contrazic pe cele ortodoxe (si catolice), practic tu poti spuen doar ca ortodocsii se inseala, sunt in ratacire de peste 1700 de ani, afirma erezii. Nu avem cum sa spunem ca avem aceleasi invataturi, ca sa reiasa ca cele doua culte sunt la fel si au aceleasi invataturi.

Last edited by catalin2; 29.09.2017 at 13:40:17.
Reply With Quote
  #873  
Vechi 29.09.2017, 13:57:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apostolii puneau mainile si credinciosul primea harul, vizibil prin faptul ca incepea sa vorbeasca in limbi. Asta a cerut Simon, ceva ce Apostolii si episcopii puteau face si el nu putea.
Deci tu crezi ca ceea ce a vazut Simon Magul era vorbirea in limbi?
Asta e o chestiune interesanta.

De unde stii ca samaritenii au vorbit in limbi cand apostolii si-au pus mainile peste ei?

Mai am vreo doua intrebari.
Dar le pun la rand.
Reply With Quote
  #874  
Vechi 29.09.2017, 14:03:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iti dai seama ca zis-o deopotriva metaforic si serios. Metaforic, pentru ca nici un om intreg nu vrea acolo Jos, cu adevarat, cu atat mai putin unul care i-a citit pe Brad Steiger, John Keel si Nick Redfern, si stie despre Iad, Rai si Entitati si ceva mai clar si obiectiv decat simpla dogmatica religioasa sau teoriile stiintelor de granita. Serios, pentru ca prefer sa imi folosesc propriul rationament, fie el si gresit (daca e gresit, imi corectez greselile, si incerc sa ma confrunt constructiv cu urmarile)m decat sa merg pe tot felul de basme moralizatoare.
Tu citesti si dai ca argumenst niste basme SF si spui ca cele din crestinism ar fi basme. E ca si cum ai citi zeci de carti in care unii isi dau cu parerea si analizeaza cat fac 3 ori 3 si tu ai in fata tabla inmultirii. Acele lucruri le citeam cand eram mic si nu stiam aproape nimic despre crestinism. Tu spui ca te bazezi doar pe rationamentul tau, pentru asta ar trebui sa fii infailibil (singurul om infailibil din lume, chiar si Papa are niste limitari).
Reply With Quote
  #875  
Vechi 29.09.2017, 15:02:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Prin boala grea a unui credincios se mantuiesc multe neamuri ale lui ajunse in Iad?
Mie mi se pare o erezie cat roata carului.
Propagarea unor astfel de invataturi l-au facut pe Luther sa declare "SOLA FIDE". Pentru a echilibra balanta pe care astfel pe povesti o faceau sa atarne greu intr-o directie gresita.
Macar ca, desigur, Biblia vorbeste clar despre importanta faptelor.
Niciun om nu va scoate, prin boala lui, pe un altul din Iad.
Singura cale de a scapa de Iad este prin jertfa lui Hristos.
Tu spui conform invataturii protestante, considerand si ca invatatura ortodoxa e eretica. Pe asta se bazeaza si rugaciunile pentru morti, ca acestea ii ajuta pe morti, ei nemaiputandu-se ruga. La fel si pomana care se face pentru morti, tot in contul celui decedat. In acelasi fel, jertfa cuiva ii ajuta pe cei morti. Si unii pot ajunge din Iad in Rai.
Luther cunostea invatatura catolica, diferita de cea ortodoxa. In catolicism nu se fac rugaciuni si milostenie pentru cei din Iad si ei nu pot iesi niciodata de acolo. La catolici se fac toate astea doar pentru cei din Purgatoriu, ca sa iasa mai repede (ar fi ajuns oricum in Rai, dar li s-ar scurta sederea si suferinta).
Reply With Quote
  #876  
Vechi 29.09.2017, 15:05:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu spui conform invataturii protestante, considerand si ca invatatura ortodoxa e eretica.
Asta ai vrea tu sa scriu.
Insa eu scriu doar ceea ce consider a fi adevarat.
Reply With Quote
  #877  
Vechi 29.09.2017, 15:27:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci tu crezi ca ceea ce a vazut Simon Magul era vorbirea in limbi?
Asta e o chestiune interesanta.
De unde stii ca samaritenii au vorbit in limbi cand apostolii si-au pus mainile peste ei?
Mai am vreo doua intrebari.
Dar le pun la rand.
Acum contesti si invatatura propriului tau cult? Nu spun penticostalii ca ar vorbi in limbi, la fel ca si crestinii de la inceput? Nici nu ar avea sens aceasta lamurire, ce ar fi putut Simon sa vrea sa cumpere daca nu vazuse niciun semn? Sa intinda mainile? Si cei ce erau cu Sfantul Petru au vazut ca s-a pogorat Duhul Sfant peste casa sutasului Cornelie, ce au vazut ei?
Asadar, in acea perioada toti cei peste care se puneau mainile si primeau har vorbeau in limbi. Chiar Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca toti cei botezati vorbeau in limbi la inceput, raspunzand celor ce intrebau de ce nu se mai intampla acest lucru in acel timp.
P.S. Eu spun care e invatatura ortodoxa, la fel cum si tu spui invatatura cultului tau (desi vad ca incepi sa o contesti, ceea ce e bine). Tu spui ca doar invatatura protestanta e adevarata, cea ortodoxa fiind gresita, ratacita. E evident ca eu spun acelasi lucru despre invatatura protestanta, dar e posibil sa nu intelegi ca asta sustinem fiecare.
Reply With Quote
  #878  
Vechi 29.09.2017, 15:33:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu spui ca doar invatatura protestanta e adevarata, cea ortodoxa fiind gresita, ratacita.
Asta ti-ar placea tie sa scriu.
Insa eu nu am afirmat niciodata asa ceva.
Pentru ca eu sunt un ecumenist, sper ca nu ai uitat.

Si pentru ca scriu doar ceea ce consider a fi adevarat.

Last edited by Penticostalul Traditional; 29.09.2017 at 15:38:13.
Reply With Quote
  #879  
Vechi 29.09.2017, 15:34:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asta ai vrea tu sa scriu.
Insa eu scriu doar ceea ce consider a fi adevarat.
Si, ca o coincidenta, e exact aceeasi cu invatatura protestanta? Tu stai in cultul tau nu pentru ca sustii invatatura cultului, ci pentru ca asa s-a nimerit? Eu am fost agnostic, am devenit ortodox pentru ca eu consider ca invatatura ortodoxa este singura adevarata, nu am dat cu banul.
Reply With Quote
  #880  
Vechi 29.09.2017, 15:43:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si, ca o coincidenta, e exact aceeasi cu invatatura protestanta? Tu stai in cultul tau nu pentru ca sustii invatatura cultului, ci pentru ca asa s-a nimerit? Eu am fost agnostic, am devenit ortodox pentru ca eu consider ca invatatura ortodoxa este singura adevarata, nu am dat cu banul.
Eu am devenit crestin pentru ca am ajuns la convingerea ca Hristos este Adevarul.

Si, fara a desconsidera celelalte confesiuni, consider ca crestinismul plin de puterea Duhului Sfant este credinta pe care au trait-o apostolii si crestinii Bisericii Primare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17