Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.09.2010, 20:40:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Da lacrimile in timpul slujbei iti aduce pace in suflet ,atunci cind plingi simti ca rugaciunea iti este ascultata ,esti mai aproape de Dumnezeu .
. . . si nimic nu te mai deranjeaza in jur , esti tu si cu Dumnezeu ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.09.2010, 20:42:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Intr un cuvant , este vorba de Slava Desarta , ce a atins si pe Sfintii Parinti , si asta o spun din cele citite , nu din auzite ! Dar , frate draga , plansul e curatitor , linistitor , inaltator , are toate calitatile intru curatirea noastra ! Acum , frate draga , sa nu exageram si sa spunem ca totul e rau si rasul . si plansul , si zambetul , si privirea . . . Echilibru si discernamant ! ! !
Slava deșartă e dorința de a fi apreciați de oameni, închipuirea de sine și mândria sunt o manifestare a propriei aprecieri de sine.



Sfantul Ioan Scararul vorbeste, mai intai, despre plansul si lacrima firii necuvantatoare. Astfel, el delimiteaza "lacrima fara inteles", care este proprie firii necuvantatoare si nu celei cuvantatoare, dar de care, din nefericire, se apropie de multe ori omul, prin obisnuinta patimii, care, datorita irationalitatii ei si a intunecarii fiintei noastre, pe care o produce, are ceva animalic in ea, antinatural, ilogic.

Acelasi Sfant Parinte, vorbind despre geneza lacrimilor omenesti, invata ca acestea pot proveni de la fire, dintr-un necaz potrivnic, din laudare, din slava desarta, din curvie, din dragoste, din aducerea aminte de moarte si din multe altele, iar Sfantul Ioan Casianul spune ca "lacrimile nu vin totdeauna din acelasi simtamant, ele nu sunt privilegiul aceleiasi virtuti".

http://www.crestinortodox.ro/credint...tor-88104.html


Plânsul din mândrie și plânsul din slavă deșartă sunt un pericol la care trebuie să luăm aminte. Lacrimile în sine nu ne curăță de nimic, sunt apă și nimic mai mult, un fenomen fiziologic, dar ele ne pot cauza să cădem în mândrie. Mândria e o patimă foarte fină, greu de depistat și combătut. Trebuie să fim atenți ce efect are plânsul sau alte manifestări asupra inimii noastre, dacă ne fac să ne înălțăm în trufie sau dimpotrivă să ne smerim. Curățirea de mândrie (dobândirea smereniei) e obiectivul principal al despătimirii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 26.09.2010 at 20:45:54.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.09.2010, 20:56:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Slava deșartă e dorința de a fi apreciați de oameni, închipuirea de sine și mândria sunt o manifestare a propriei aprecieri de sine.



Sfantul Ioan Scararul vorbeste, mai intai, despre plansul si lacrima firii necuvantatoare. Astfel, el delimiteaza "lacrima fara inteles", care este proprie firii necuvantatoare si nu celei cuvantatoare, dar de care, din nefericire, se apropie de multe ori omul, prin obisnuinta patimii, care, datorita irationalitatii ei si a intunecarii fiintei noastre, pe care o produce, are ceva animalic in ea, antinatural, ilogic.

Acelasi Sfant Parinte, vorbind despre geneza lacrimilor omenesti, invata ca acestea pot proveni de la fire, dintr-un necaz potrivnic, din laudare, din slava desarta, din curvie, din dragoste, din aducerea aminte de moarte si din multe altele, iar Sfantul Ioan Casianul spune ca "lacrimile nu vin totdeauna din acelasi simtamant, ele nu sunt privilegiul aceleiasi virtuti".

http://www.crestinortodox.ro/credint...tor-88104.html


Plânsul din mândrie și plânsul din slavă deșartă sunt un pericol la care trebuie să luăm aminte. Lacrimile în sine nu ne curăță de nimic, sunt apă și nimic mai mult, un fenomen fiziologic, dar ele ne pot cauza să cădem în mândrie. Mândria e o patimă foarte fină, greu de depistat și combătut. Trebuie să fim atenți ce efect are plânsul sau alte manifestări asupra inimii noastre, dacă ne fac să ne înălțăm în trufie sau dimpotrivă să ne smerim. Curățirea de mândrie (dobândirea smereniei) e obiectivul principal al despătimirii.
Slava desarta inseamna mult mai mult , dar am vorbit de ea la topicul Pocainta , de nu ma insel . Vez te rog , Sfantul Ioan Sinaitul ( Dreapta socoteala ) , Sfantul Nectarie al Pentapoliei ( Lupta Duhovnicesca ) , Sfantul Siluan Atonitul ( Cunosterea lui Dumnezeu ) si multe din cele lasate de Sf. Ioan Gura de Aur . N-am timp acum dar am sa revin ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.09.2010, 10:31:16
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Închipuirea de sine ia toate aspectele posibile, maimuțărește toate virtuțile. Singura virtute care nu este batjocorită de închipuirea de sine e smerenia.

Prin închipuirea de sine omul se îndulcește cu gândurile că este bun, smerit, sfânt etc. Lacrimile sunt una din mijloacele clasice prin care diavolul împinge oamenii la închipuirea de sine, le sugerează că au ajuns asemenea sfinților.

Închipuirea de sine e principala cauză a mândriei, rădăcina tuturor relelor.
Pai noi plangem tocmai pentru ca nu suntem buni,nu suntem asa cum ne-a spus Hristos sa fim,eu nu ma "indulcesc" cu nimic,stiu si acolo si aici ca sunt un strop de noroi si nu am nici o sansa sa ajung la "starea cea de har".De unde pana unde inchipuire de sine si mandrie ???Plansul nu tot din smerenie se naste?Vine singur si nu-l poti controla.Ma rog lui Dumnezeu asa :"Doamne lacrimi da-mi Tu mie,sa-mi pot plange-al meu pacat...Ce Ti-a fost o cruce Tie,pana m-ai rascumparat..."Iarta-ma Traditie,dar nu vreau sa inteleg ce spui tu...Asta ar insemna sa nu mai facem nimic,dar eu cred ca Hristos se bucura cand ne vede ca plangem sau radem atata timp cat o facem cu tot sufletul nostru de oameni pacatosi
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.09.2010, 19:52:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Acest plâns este de natură demonică, rod al închipuirii de sine. Nu lacrimile sunt de dorit ci căința, durerea inimii pentru păcate și nevrednicie și asta de cele mai multe ori se manifestă pe uscat, fără lacrimi, dacă se manifestă. Dar a avea noi căință pentru păcate e ceva deja prea departe.

Lacrimile ne fac să credem că ne asemănăm cu Sfinții Părinți și de aceea le și provoacă vrăjmașul. Așa că dacă pocăinț nu avem, măcar să nu cădem în plasa lui de a ne crede și sfinți.
Eh asta-i buna daca plingem la slujba ce ne credem sfinti acuma. Nu va mai inteleg daca plingi nu e bine daca razi nici atit, altii dorm si aia sint judecati, of of
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.09.2010, 21:53:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eh asta-i buna daca plingem la slujba ce ne credem sfinti acuma. Nu va mai inteleg daca plingi nu e bine daca razi nici atit, altii dorm si aia sint judecati, of of
Plangi , Vasilica de poti ! Plangi in fata icoanei Maicii Domnului de poti , caci este un mare dar curatitor si izbavitor ! Nu o spun aiurea , nu o spun din auzite , din citite , ci din cele ce le-am trait intens cu cativa ani in urma , de cand viata mea s-a schimbat hotarator spre dragostea de Dumnezeu ! Fiti normali fratilor ! ! ! Si plansul , si lacrima . . . face parte din normalitate ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.09.2010, 22:04:37
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Ce frumos ai scris Cristiboss...Multumim.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.09.2010, 02:49:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Pe mine plinsul ma linisteste, ma curateste ma smereste si ma simt bine dupa un plins bun... asta sint, si ce asta inseamna ca e de la diavol? hai sa fim seriosi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.09.2010, 12:50:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Plangi , Vasilica de poti ! Plangi in fata icoanei Maicii Domnului de poti , caci este un mare dar curatitor si izbavitor ! Nu o spun aiurea , nu o spun din auzite , din citite , ci din cele ce le-am trait intens cu cativa ani in urma , de cand viata mea s-a schimbat hotarator spre dragostea de Dumnezeu ! Fiti normali fratilor ! ! ! Si plansul , si lacrima . . . face parte din normalitate ! ! !
Si parca ma regasesc si eu in cele ce spui! Sunt cele mai frumoase lacrimi, pline de rod!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.09.2010, 18:08:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Pai noi plangem tocmai pentru ca nu suntem buni,nu suntem asa cum ne-a spus Hristos sa fim,eu nu ma "indulcesc" cu nimic,stiu si acolo si aici ca sunt un strop de noroi si nu am nici o sansa sa ajung la "starea cea de har".De unde pana unde inchipuire de sine si mandrie ???Plansul nu tot din smerenie se naste?Vine singur si nu-l poti controla.Ma rog lui Dumnezeu asa :"Doamne lacrimi da-mi Tu mie,sa-mi pot plange-al meu pacat...Ce Ti-a fost o cruce Tie,pana m-ai rascumparat..."Iarta-ma Traditie,dar nu vreau sa inteleg ce spui tu...Asta ar insemna sa nu mai facem nimic,dar eu cred ca Hristos se bucura cand ne vede ca plangem sau radem atata timp cat o facem cu tot sufletul nostru de oameni pacatosi
Asta crezi tu, dar iată că tocmai prin astfel de auto-justificări dovedești că e vorba de o patimă, de mulțumirea de sine. Ești mulțumit că plângi "ploaie", ești mulțumit că ești (așa crezi tu) smerit etc. Această patimă a mulțumirii de sine e foarte vicleană, e ceva perfect obișnuit să te mândrești că ești smerit și cuvintele tale o dovedesc. Prin asta nu vreau să te jignesc ci să-ți atrag atenția asupra acestui fenomen subtil. Te sfătuiesc să citești Scara în care sunt descrise tertipurile acestei patimi, felul cum mulți plâng din slavă deșartă și mândrie, felul cum gândurile îi înșeală să se îndreptățească pe sine și să se trufească. De asemeni citește cartea arhimandritului Sofronie "Vom vedea pe Dumnezeu precum este" (titlul vechi: Mistica vederii lui Dumnezeu) în care povește cum plânsul pentru păcate (născut dintr-o durere reală a sfueltului, nu din imaginație ca la noi) se amesteca cu slava deșartă pentru darul acestor lacrimi.

Și îți repet: importante nu sunt lacrimile ci căința inimii. Lacrimile de cele mai multe ori sunt pătimașe, rodul unor stări emoționale păcătoase: sunt născute din mila de noi înșine, din durerea pentru lucruri lumești. Și chiar în cazurile foarte rare când sunt dintr-o suferință curată, pentru un scop nobil, sunt amestecate cu părere de sine și mândrie tocmai pentru faptul că avem aceste lacrimi.

Cunoașterea de sine, curățirea de mândrie e un proces anevoios și îndelungat fiindcă mândria se disimulează în tot felul de gânduri și senzații aparent bune, care induc în eroare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02