Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2010, 09:20:53
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da DE CE NU?

Ce sa fac daca pe mine studiul biblic de multi ani m-a adus in acest punct..la vesnica intrebare a copiiilor >>DE CE?

Viata adica Dumnezeu m-a facut pragmatic!
Asa ca va fi in continuare un de ce permanent pina cind voi primi confirmari!..DIRECT DE LA SURSA!

asta inseamna NEO-ortodox
este excelenta aceasta intrebare,sunt corecte cautarile,dar ai o problema in privinta confirmarii:tu doresti sa ajungi la sursa?sursa iti spune cum sa ajungi la ea,esti dispus ca in pragmatismul tau sa tii cont de sursa?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2010, 13:49:29
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...
Sfintii Parinti spun ca Mantuitorul a propovaduit si mortilor Evanghelia.
Adica a facut aceasi lucrare pe care a facut-o si "viilor", numai ca pentru
morti I-au trebuit mai putin de 3 zile, in timp ce pentru cei "vii" I-a fost
necesar mai mult de 3 ani! Iar "mortii" nu L-au batjocorit si nici nu L-au
rastignit!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2010, 14:28:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...
Este..Se spune ca Iisus a si propovaduit in locuinta mortilor.. Toti cei drepti care l-au asteptat si mai apoi au crezut in El au fost eliberati si dusi in Rai.. Nu numai cei ce l-au asteptat ci si ceilalti care au crezut in El.. Le-a acordat si acelora o sansa, tuturor celor din vechime din toate neamurile, care au auzit de El sau nu au auzit de El.. Asa cred eu..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2010, 14:30:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu degeaba se spune ca a lasat mormantul gol.. A pradat moartea si a pustiit locuinta mortilor..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2010, 14:42:46
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...
Evident ca este Mantuitor si celor adormiti inainte de intruparea Sa. Mantuirea in VT era tot pe baza credintei in Hristos, care avea sa vina. Tu privesti din perspectiva unui eveniment trecut, cert. Ei priveau in viitor, din perspectiva unui eveniment care nu se intamplase dar care, pe baza promisiunii lui Dumnezeu, avea sa se intample. Jertfa lui Hristos nu avea putere de iertare doar asupra celor de dupa El ci avea putere de iertare incepand de la Adam.
Iov afirma urmatoarele :
"Dar eu știu că Răscumpărătorul meu este viu și că El, în ziua cea de pe urmă, va ridica iar din pulbere această piele a mea ce se destramă.
Și afară din trupul meu voi vedea pe Dumnezeu.
Pe El Îl voi vedea și ochii mei Îl vor privi, nu ai altuia. Și de dorul acesta măruntaiele mele tânjesc în mine."

Dupa cum vezi Iov stia despre Rascumparatorul, credinta lui in El era vie.
Teoria conform careia Hristos s-a dus sa vesteasca Evanghelia celor morti e gresita, evanghelia a fost vestita de la inceputurile lumii.
In Ioan8 cand Hristos discuta cu evreii, le-a spus asa:
"Avraam, părintele vostru, a fost bucuros să vadă ziua Mea și a văzut-o și s-a bucurat. "

E evident ca Avraam a vazut ziua Domnului inainte ca El sa se coboare in locuinta mortilor, deci teoria ca Domnul s-a dus sa propovaduiasca mortilor e gresita.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2010, 15:22:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...
Salutari Tears.Poti citi aici acesta explicatie la intrebarea ta dpdv al Credintei ortodoxe din care faci parte.Toate cele bune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2010, 08:43:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Sfantul Ioan Damaschin, Dogmatica, cartea a III -a, cap XXIX

Trupul indumnezeit este pus in mormant iar "Sufletul îndumnezeit se pogoară în iad, ca după cum celor de pe pamânt a răsărit soarele dreptății 401 , tot astfel să strălucească lumină și celor de sub pamânt și care stau în întuneric si în umbra morții 402; ca după cum a binevestit pacea celor de pe pamânt, slobozenie celor robiți, vedere celor orbi 403 , și celor care au crezut a devenit pricina mântuirii veșnice, iar celor care n-au crezut, mustrare a necredinței, tot astfel si celor din iad. „Pentru ca Lui să se plece tot genunchiul celor cerești, celor pamântesti și celor dedesupt”404 . Și astfel a slobozit pe cei legați din veci si iarăși a revenit dintre morți deschizându-ne calea către înviere. "
400 I Corinteni XV, 53.
401 Maleahi IV, 2.
402 Luca I, 79; Isaia IX, 2.
403 Isaia LXI, 1; Luca IV, 18.
404 Filipeni II, 10.


Sfantul Ioan Damaschin, Dogmatica, cartea a III -a, cap XVII
"...Așadar, chiar dacă a murit ca om, si chiar dacă Sfântul Lui suflet s-a despărțit de corpul Lui prea curat, totuși Dumnezeirea nu s-a despărțit de cele două, adică de suflet si de corp, și astfel nici unica ipostasă nu s-a despărțit în două ipostase. Căci corpul si sufletul au avut de la început, în același timp, existența în ipostasa Cuvântului...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.09.2010, 11:38:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Salutari Tears.Poti citi aici acesta explicatie la intrebarea ta dpdv al Credintei ortodoxe din care faci parte.Toate cele bune.

Merci, Scotianule. Foarte interesant
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.09.2010, 07:18:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sfintii Parinti spun ca Mantuitorul a propovaduit si mortilor Evanghelia.
Adica a facut aceasi lucrare pe care a facut-o si "viilor", numai ca pentru
morti I-au trebuit mai putin de 3 zile, in timp ce pentru cei "vii" I-a fost
necesar mai mult de 3 ani! Iar "mortii" nu L-au batjocorit si nici nu L-au
rastignit!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Interesant,spre rusinea mea nu stiam asta...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastiri unde poti ramane cateva zile anisoara Generalitati 5 22.07.2012 16:34:56
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 21:04:23
Semnificatia celor 40 de zile Luminelle Botezul 31 24.08.2011 21:17:30
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 22:48:46
Au fost desemnati cei trei candidati la Tronul patriarhal al BO Ruse mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 27.01.2009 06:37:34