Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2010, 12:53:08
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Urat, vulgar, brutal...Nu ma asteptam de la tine...
Doriana draga eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...ca sa se astepte cineva la ceva de la mine...imi va fi imposibil sa fiu pe placul tuturor, motiv pentru care eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?
Unii spun ca si sexul este o arta sau ca el a fost lasat de Dumnezeu...
Penticostalulmantuibil spunea mai sus ca se face arta in biserica lor....faptul ca ii apuca sa urle ca disperatii la Pogorarea Sf. Duh este arta...saracii ce inselati trebuie sa mai fie.

Pentru mai multa informatie in acest sens...adica sa vedeti ce arta avansata se face in bisericile neo-protestante (ca sa nu le mai spun sectante) din America...ca in mare acolo este CAPUL tuturor...acolo este TARTORUL, cautati pe internet si veti vedea destule. Eu nu am facut referire la un anumit cult....deci cautati sa vedeti ce manifestari si invataturi propovaduiesc si cat de zbuciumat isi manifesta DRAGOSTEA pt Hristos. :)))))))) aadica voiam sa spun la ce traire avansata au ajuns :)))))))))))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #2  
Vechi 19.09.2010, 14:19:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?
Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
Dar da ca tu zici ca te straduiesti sa faci pe placul lui Hristos, si consideri ca Hristos aproba ceea ce spui tu, eu chiar nu mai am ce spune...Probabil consideri ca L-ai facut sa fie mandru de tine...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #3  
Vechi 19.09.2010, 14:37:52
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
Dar da ca tu zici ca te straduiesti sa faci pe placul lui Hristos, si consideri ca Hristos aproba ceea ce spui tu, eu chiar nu mai am ce spune...Probabil consideri ca L-ai facut sa fie mandru de tine...
Te-ai gandit vreodata daca biserica ta este BISERICA? In acest context, pune-te in locul ei, chiar tu insuti, si priveste, si intelege.

Cuviosul Serafim Rose:
``Viata si invatatura noastra crestina trebuie sa fie in asa fel incat sa ne dea putinta de a-l sti pe adevaratul Hristos si de a-l recunoaste pe Hristosul cel mincinos (Antihristul) cand va veni. Nu cunoasterea teoretica sau "corectitudinea" ne vor da aceasta cunoastere.``
  #4  
Vechi 19.09.2010, 14:43:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

On-topic:

Dar cand in lume nu aveam pe nimeni
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #5  
Vechi 19.09.2010, 15:06:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
..
Acum Doriana daca tu te-ai limitat la locasul tau de cult, la coltisorul unde stai tu si te rogi...iarta-ma, n-am ce sa mai zic....decat vin cu o completare: cultul tau nu are legatura cu tara si traditia in care te-ai nascut si nici nu vine de la Hristos.
Cultul tau...(doar tu stii care o fi ala) vine din America...ca in general acolo au fost "capete luminate de intuneric"...acolo este traditia rastalmacirilor si acest cult nu vine de la invatatura lui Hristos ci de la invatatura initiatorului acestui cult care a preluat ce i-a convenit de la Hristos ca sa isi creeze propriul cult si proprii adepti printre care te numeri si tu....adica s-a dorit si el un hristos.
Acum cu parere de rau tu nu te poti numi adepta lui Hristos...ci adepta initiatorului cultului tau...sper sa stii macar care este ala :)))adica sa-ti cunosti istoria cultului. Iar referitor la Romania....manifestarea neo-protestantismului in general este destul de plapanda, pipernicita...n-am ce comenta din acest punct de vedere....adevarata manifestare se vede acolo unde ii este si capul...

Deci NO OFFENCE
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #6  
Vechi 19.09.2010, 15:13:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Acum Doriana daca tu te-ai limitat la locasul tau de cult, la coltisorul unde stai tu si te rogi...iarta-ma, n-am ce sa mai zic....adevarata manifestare se vede acolo unde ii este si capul...

Deci NO OFFENCE
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #7  
Vechi 19.09.2010, 15:17:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
Subscriu...adica sunt intru totul de acord.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #8  
Vechi 19.09.2010, 15:24:26
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
te-ai intrebat vreodata, ce se intampla cu tine, daca esti in afara Bisericii adevarate a lui Hristos? daca vei mai avea parte de judecata, sa raspunzi de faptele tale atata timp cat cel mai elementar lucru, sa fii in sanul bisericii adevarate nu l-ai facut?
Pune-te in fata mortii tale si gandeste-te ca constati ca nu ai fost in sanul bisericii adevarate si deci Hristosul tau nu este cel adevarat. ca rugaciunile tale au fost indreptate catre cel care nu era bun, ca ravna ta a fost in zadar. Ce se va intampla cu sufletul tau? mai are importanta atunci cultele cum zici?
  #9  
Vechi 19.09.2010, 15:30:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
te-ai intrebat vreodata, ce se intampla cu tine, daca esti in afara Bisericii adevarate a lui Hristos?
M-am intrebat si m-au intrebat si altii, si am si raspuns, dar nu pe topicul cu muzica. Nu are nici o legatura.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #10  
Vechi 19.09.2010, 15:39:07
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
M-am intrebat si m-au intrebat si altii, si am si raspuns, dar nu pe topicul cu muzica. Nu are nici o legatura.
adevarul vine din suflet, din inima. in clipa cand il ascund cu motivatii puerile, inseamna ca imi e frica de el.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24