Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2012, 20:20:32
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Taberele ASCOR

Nu stiu daca s-a mai postat despre taberele ASCOR. Am vazut pe Trinitas o emisiune despre o tabara de la Oasa, unde se aduna tineri ortodocsi si fac ascultare, reinvatand sa traiasca fara laptop.
Nu am prins emisiunea de la inceput. As vrea sa stiu cand se organizeaza tabere ASCOR, unde vor mai fi si care sunt conditiile de participare. Mi se pare o initiativa extraordinara.
Multumesc si imi cer scuze daca am postat intr-o sectiune gresita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2012, 21:20:35
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai postat despre taberele ASCOR. Am vazut pe Trinitas o emisiune despre o tabara de la Oasa, unde se aduna tineri ortodocsi si fac ascultare, reinvatand sa traiasca fara laptop.
Nu am prins emisiunea de la inceput. As vrea sa stiu cand se organizeaza tabere ASCOR, unde vor mai fi si care sunt conditiile de participare. Mi se pare o initiativa extraordinara.
Multumesc si imi cer scuze daca am postat intr-o sectiune gresita.
Din ce oras esti? Iti las cateva linkuri. E mai usor sa vezi detaliile asa, direct de la ei.

Brasov: http://ascorbrasov.ro/
Cluj: http://www.ascorcluj.ro/
Bucuresti: http://ascorbucuresti.wordpress.com/
Iasi: http://ascoriasi.ro/
Suceava: http://www.ascorsuceava.ro/
Timisoara: http://www.ascortimisoara.ro/

ASCOR cred ca este in fiecare oras mare. Fieacre oras are diferite ectivitati, evenimente.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2012, 21:34:22
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Multumesc, Laura, am accesat deja site-ul ASCOR din Bucuresti dar nu am gasit activitati decat pana la data de 29 septembrie. Am sperat ca stiti voi mai mult referitor la taberele care vor urma.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2012, 21:35:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Raluca, iata ce am primit astazi pe mail - poate te intereseaza:

Doamne ajută, tuturor! Încă din ultima zi a primei noastre tabere, a Asociației Ortodoxia Tinerilor de la Putna, a apărut între noi dorința de a ne reîntâlni. Chiar de atunci am spus că dacă ne va ajuta Dumnezeu vom organiza o nouă tabăra în toamna acestui an.

A trecut vremea și sunt foarte bucuros să vă anunț că am demarat demersurile pentru organizarea celei de a-2-a tabere a comunității noastre. Întâlnirea va avea loc în minunatele împrejurimi ale Mănăstirii Brâncoveanu, în stațiunea Sâmbătă de Sus, județul Brașov, mai exact la Pensiunea Nicodor, și va dura 4 zile și 3 nopți. Mai precis tabăra va avea loc în primul weekend din luna noiembrie, pe 2, 3, 4 și 5 ale lunii, adică vineri, sâmbătă, duminică și luni.

Scopul întâlnirii noastre este în mare același: să ne facem noi prieteni și împreună să discutăm despre provocările vieții unui tânăr în Biserica Ortodoxă și alături de Dumnezeu.


Pentru a vă face o idee mai clară despre ceea ce se va întâmpla acolo voi schița programul pe fiecare zi, cu specificația că este provizoriu, și mai poate suferi mici modificări.

Vineri, 2 noiembrie 2012

Prânz/după-amiază
- Sosirea participanților și cazarea lor la pensiune.

Seara
- Sesiune de discuții: Prezentarea Asociației Ortodoxia Tinerilor și a proiectelor noastre (1 oră).
- Pauză (20 de minute)
- Sesiune de discuții pe tema: "Milostenia și toate aspectele ei teologice, duhovnicești și practice" (2 ore).

Sâmbătă, 3 noiembrie 2012

Dimineața
- Vizită la Mănăstirea Sâmbătă de Sus. Vizităm biserica, muzeul, paraclisul, academia, lacul și împrejurimile.
- Sesiune de discuții pe tema: "Iubirea de neam și țara. Curajul și bărbăția romanului credincios (Sfinții Martiri Brâncoveni)."

După-amiaza
- Drumeție până la chilia Părintelui Arsenie Boca pe munții din spatele mănăstirii.

Seara
- Sesiune de discuții pe tema: "Părintele Arsenie Boca și Rezistența anticomunista din Munții Făgărașului".

Duminică, 4 noiembrie 2012

Dimineață
- Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbătă de Sus.

După-amiaza
- Vizită la Herghelia de cai lipițani din Sâmbătă de Sus.

Seara:
- Sesiune de discuții pe tema: "Sfânta Scriptură - spațiu de întâlnire zilnică a omului cu Dumnezeu".
- Masa tradițională în aer liber în incinta pensiunii.

Luni, 5 noiembrie 2012

- Rugăciune de mulțumire.
- Program liber ales.
- De-cazare și plecare spre casă.

Așa acum vedeți programul este încărcat și condensat mai mult pe zilele de weekend, pentru că toți cei dintre voi care vreți să participați să puteți veni după servici sau școală.

Sâmbăta de Sus este un loc superb, o adevărată oază de liniște trupească și sufletească... și asta datorită, în principal, peisajelor și a mănăstirii, bastion al Ortodoxiei în timpul stăpânirii habsburgice (1683). Aici au trăit oameni cu viață sfântă și se simte acest lucru.

Haideți să vă spun câteva lucruri și despre costurile acestei tabere:

Prețul pentru cazare este 50 de lei/noapte și pentru trei nopți ar însemna 150 de lei de persoană. Transportul va fi suportat de fiecare participant în parte în funcție de zona din care va veni.

Cât privește masa încă suntem în discuții. Vom încerca să vorbim la mănăstire să vedem dacă putem obține masa de prânz gratuit sâmbătă și duminică. Dacă nu, atunci vom încerca să adunăm bani împreună, câte 50 de lei fiecare și să cumpărăm mâncare la comun.

Noi, organizatorii vom oferi masa tradițională din ultima seară și gustările (ronțăielile) din timpul sesiunilor de discuții, plus apa plată și minerală.

Astfel costul de fiecare participant ar fi 150 de lei cazarea și 50 de lei masă (probabil), în total 200 de lei, la care se adăugă transportul fiecăruia.

Fiecare participant vă trebuie să trimită 70 de lei acont pentru cazare prin transfer bancar/prin alimentarea unui cont bancar, pentru a fi considerată înscris.

Participanții vor fi ținuți la curent cu detaliile organizatorice ale taberei pe blogul nostru creat special în acest sens.

Numărul maxim de locuri este de 40.

Sunt invitați să participe toți tinerii până-n 35 de ani, căsătoriți sau necăsătoriți.

Cei care vreți să participați contactați-ne prin email la asociatia@ortodoxiatinerilor.ro sau pe telefonul meu (004) 0740.004.215.

Vă stăm la dispoziție pentru orice detaliu despre tabără.

Pot participa și cei care au venit la Putna în tabăra de vară.

Cam asta e tot.

Dumnezeu să vă ocrotească, și să ne vedem cu bine la Sâmbătă de Sus.

Doamne ajută!

Claudiu Bălan
Președinte
Asociația Ortodoxia Tinerilor
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2012, 21:52:26
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Multumesc frumos, glykys, asta cautam :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2012, 03:18:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

A fost cineva intr-o astfel de tabara? Cum e?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2012, 14:15:30
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
A fost cineva intr-o astfel de tabara? Cum e?
Minunat! merita sa mergi. o sa cunosti tineri frumosi si curati, atelierele si activitatile sunt variate si fiecare isi poate gasi locul (jocuri, metaniere, muzica psaltica, discutii duhovnicesti cu diveriti invitati, iesiri in natura..). mie mi-au facut o impresie deosebita acesti tineri, chiar se simte cum lucreaza harul in ei..
uita-te periodic pe site urile ASCOR pentru ca se pun anunturi. am primit pe mail o invitatie pentru o tabara de iarna 21-28 dec, cred ca la oasa, dar deocamdata nu erau scrise si detaliile. Daca te intereseaza, trimite-mi pm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2012, 14:18:12
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Ca tot veni vorba de ASCOR, au inceput conferintele ASCOR - care se desfasoara in fiecare post. In Cluj, joia. miercurea trecuta, fiind sarbatoare, a venit si Pr Serafim Joana, un parinte atat de bland si de profund, care te trezeste din amorteala si te indeamna sa pui inceput bun. joia trecuta a fost pr Constantin Necula.
http://www.ascorcluj.ro/
toate conferintele se vor pune in format audio pe acelasi site, sectiunea conferinte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2012, 22:00:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uitati site-ul:
http://ascorbucuresti.wordpress.com/page/2/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.11.2012, 21:13:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Pentru cine e interesat....

Pentru cine e interesat..

Tabăra de Crăciun de la Mănăstirea Oașa (21-28 decembrie 2012)

Campanii ale asociației Miercuri, 14 Noiembrie 2012 14:12 Cu mare bucurie vă anunț că Asociația Ortodoxia Tinerilor a fost invitată de Părintele stareț Iustin și de ASCOR Oradea să participe cu un grup de 20 de persoane la Tabăra de Crăciun de la Mănăstirea Oașa care va avea loc în perioada 21-28 decembrie și vor participa 150 de tineri de la filiale ASCOR din toată țara.
Înainte de a vă da detalii despre acest minunat eveniment va spun doar ce mi-a mărturisit cu multă bucurie în glas părintele Iustin: "Asta-i cea mai faină tabăra de tineri organizată în țară!"
Pentru că nu am programul detaliat al taberei vă voi spune ce se va întâmpla în linii mari:
În primul rând cazarea și masă sunt gratuite pentru toți tinerii, fiecare trebuie să-și plătească doar transportul.
În al doilea rând vor fi două perioade distincte ale taberei:

a. 21 – 25 decembrie 2012 – cazare la Mănăstirea Oașa.
În această perioadă ne vom integra alături de monahii de acolo în viața lor de zi cu zi. Facem treabă împreună, facem mâncare împreună, spălăm vase împreună, facem curățenie împreună, stăm la slujbe împreună, etc.
Vom participa și la două conferințe care vor avea ca temă: „Muzica rock. Mesajele muzicii monderne.”
În seara de ajun vom participa la slujba de priveghere pentru marele praznic al Nașterii Domnului (vecernie, utrenie și litie). După care va urma o seară de colinde când fiecare grup de tineri din țară va intona colinde specifice zonei din care vin, cu condiția să nu repete niciun colind cântat anterior de alt grup.
În ziua de Crăciun vom participa la Sfânta Liturghie în biserica mănăstirii și apoi vom sta la masa festivă de Crăciun.

b. 25 – 28 decembrie 2012 – cazare la Schitul „Sfântul Ioan Evanghelistul” de la Găbud, metocul Mănăstirii Oașa.
După masă vom coborî la Schitul din Găbud, unde vom sta până la sfârșitul taberei.
În seara de zile de 25 decembrie, îmbrăcați în costume naționale, ne vom împărți pe grupuri și vom merge să-i colindăm pe țăranii din satele din împrejurimi.
În zilele următoare vor urma alte conferințe pe teme de interes pentru tineri.
Ca să evidențiem esențialul, Părintele Stareț Iustin a definit această tabără astfel: „O explozie de bucurie duhovnicească!”
Tabăra de Crăciun găzduită de Mănăstirea Oașa a devenit deja o tradiție, tineri din întreaga țară își petrec sărbătorile de iarnă în inima Munților Șureanu, împreună cu monahii de acolo. La Oașa tradiția românească născută din strămoși reînvie, acolo tinerii au curajul să facă din trecut un prezent continuu, purtând cu bucurie costumul popular, veșmânt de sărbătoare.” (extras din filmul de prezentare a taberei pe care-l puteți viziona mai jos).
Așadar, sa nu uitam:
"Colinzile țin de teologia noastră populară, de o teologie țărănească. Sunt felul în care oamenii au simțit și și-au împropriat acest praznic al Craciunului. Prin colinde noi nu suntem impreuna numai noi între noi, prin faptul că mergem de la unii la alții și colindăm, ci prin aceste colinde, chiar și prin portul pe care îl poartă acești tineri, suntem împreună și cu strămoșii noștri.” (Pr. Staret Iustin – starețul Mănăstirii Oașa).
Pentru cei dintre voi care nu știți unde se află Mănăstirea Oașa, dați click pentru a afla mai multe detalii.
Toți cei interesați să mergeți la această tabără vă puteți înscrie trimițând un email la adresa asociatia@ortodoxiatinerilor.ro.
Numărul de persoane alocat grupului asociației noastre este de 20 de persoane.
Poate participa orice tânăr cu vârsta între 18 și 35 de ani din orice oraș al țării, indiferent dacă este sau nu membru al unei asociației creștin-ortodoxe.
Înscrierile se fac până pe 15 decembrie 2012.
Pentru detalii ne puteți contact la telefon 0740.004.215.

Claudiu BalanpreședinteAsociația Ortodoxia Tinerilor
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/190...ciun-oasa-2012
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
ASCOR Bucuresti Grigorie Stiri, actualitati, anunturi 103 28.10.2008 13:51:19
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00