Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2015, 10:22:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Splendid, frate oaie; absolut magistral. Fara lingusire si fara vrajeala: ar trebuie sa fii (si) preot, (nu numai) inginer.
Ai demontat anihilationismul intr-un mod cum nu vazui pe nici un sait antierezii, nici ortodox, nici catolic.
Eu cu porcariile de la anihilationisti si mai ales martorii lu' Hiv fac altceva, daca nu au prea multe litere pe ele si hartia e mai molicica. Nu zic explicit ce, ca se imprastie mercaptanii, alcanii inferiori, si alti compusi in aer, si se goleste casa de adunare anihilationista.

#pkg remove --purge annihilationism hidden-satanism

Nu ai zis-o explicit in final. dar asta e anihilationismul: negatie quasi-totala, adica demonolatrie.
Toate, repet, toate regligiile marturisesc existenta nemuritoare a sufletului, si s-o gasit epileptica aia din rasa spalacita de hell-en white sa propuna alta invatatura.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.03.2015, 14:05:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pe lângă că susțin și întăresc ce a spus "oaie cugetătoare", mai adaog:

Mi-aș fi dorit să nu fie blocat acel topic, să intru și eu puțin acolo... :) Doar puțin... Tare mult vroia Igor să intre peste tine acolo... :) Dar parcă e bine aici, până la urmă... ;-) ai și lucrat pentru mine, adunând versetele.

Dar hai să trecem la treabă.

Cu rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților lui Dumnezeu, ce vor judeca lumea; afirm, întăresc și susțin, cum mi-a fost dat să spun, prin teologie exegetică, comparată, dezvoltată și iubită de mine, căci aduce cea mai mare limpezime, văzând clar Adevărul:

Antiteza 1:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Spui: "Spune, rogu-te, că ești sora mea, ca să-mi meargă bine din pricina ta, și sufletul meu să trăiască datorită ție." (Geneza 12,13 - versiunea Cornilescu)
Traducerea Mântuitoare, este aceasta:
"Spune deci, că-mi ești soră, pentru ca de dragul trecerii tale, să-mi fie mie bine, și datorită ție să rămân în viață". (Facerea 12, 13 - versiunea Î.P.S. Bartolomeu Anania)
Dar le voi folosi în dovedirea Adevărului, pe amândouă versiuni, să arăt sensurile vii.
În ebraică, [] nefesh, suflet.
În greacă, Septuaginta, [] psiche, suflet.
Fiecare context, cuvântul primește noi sensuri, când e pus lângă sau între alte cuvinte.
TRADUCEREA NU SE DĂ AD-LITERAM, fiindcă atunci ai omorât textul, ai stors stors de vlagă semnificațiile și sensurile textului, ci în sensul din context, din versetul respectiv. Se traduce cu și prin Duhul Sfânt, nu după literă!
"nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." - II Corinteni 3, 6
- ul din Facere 12, 13 arată că aceea este viața dată de Dumnezeu lui Avraam. Hristos este acea viață! Sufletul oricărui om, este o parte din Hristos (care nu se împarte) prin Duhul Sfânt, dată lui, din momentul unirii semințelor mamei și tatălui lui, în pântecele mamei, adică la 72 de ore, după intimitate. Sufletul e imposibil să fie muritor. Înseamnă că Dumnezeu e muritor? NU! Nemuritorul Dumnezeu a suflat sufletul, pentru omul de lut (trupul).
Sufletul este nemuritor, fiindcă Dumnezeu care l-a suflat, este nemuritor.
Când spune Avraam să rămână în viață este exact sensul VIU, care trebuia dat, la traducerea ce-a ucis sensul din Cornilescu: "și sufletul meu să trăiască datorită ție". Se arată, că pronunțarea termenului SUFLET, se referă, la ce este omul: trup și suflet, întro unire de nedespărțit decât prin boală, sau crimă, în contextul dat. Când în Biblie poate apărea, de exemplu: "ce mai faci, suflete"? Se referă la om, ca total, suflet și trup. Că sufletul nu poate răspunde: "sunt bine, mulțumesc", nu are limbă, sufletul e Taina Persoanei, ce a fost suflată de Dumnezeu-care-nu-e-materie-și-e-materie-în-același-timp-care-e-peste-tot-omniprezent-atoateștiutor-și-altele-asemenea-Lui-El-Este-Cel-Ce-Este, deci trupului nemuritor (în Rai) devenit muritor (în Rai) prin Eva și călcarea poruncii, i s-a suflat suflet, care acel suflet, va reveni la Judecată, transfigurând trupul, care va învia, spre osândă sau slavă veșnică.

Antiteza 2:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păziți deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi. Cel ce o va întina, acela va fi omorât; tot cel ce va face într-însa vreo lucrare, sufletul acela va fi stârpit din poporul Meu; (Ieirea 31,14 - versiunea Sinodală)
Corect. Versiunea Î.P.S. Bartolomeu Anania (sinodală) de pe net (versetul pus de tine). Iar versiunea Î.P.S. Bartolomeu Anania (sinodală) din cartea brută, ca Biblie, e puțin diferită, dar numai fiindcă sensurile nu se schimbă o las pe cea de pe net.
[ ] de moarte să moară - [] a distruge total.
Cum e mai sus: "ce mai faci, suflete?" Poate sufletul să răspundă "sunt bine"? Nu poate, că n-are limbă, nici urechi să audă, ca să poată răspunde.
Poți să ucizi un suflet? Nu! Cu ce arme materiale, ai ucide ceea ce e nematerial și nu se vede?
Ele sunt precum duhurile, precum aerul. Dai cu sabia prin aer?
Poți ucide un înger, sau un arhanghel? Nu! Puști cu pistolul aerul, spui că ucizi un înger sau un demon? Niciodată! Doamne iartă-mă: Îl poți ucide pe Dumnezeu? Nu! Deci revin: "acela va fi omorât; sufletul acela va fi stârpit din poporul Meu" Ieșirea 31, 14
"Acela", va fi omorât. În primul rând nu spune de cine va fi omorât și când va fi omorât, aici sunt alte sensuri exegetice. Sensul mântuitor exegetic de context "Acela", este OMUL, ca ansamblu: trup și suflet; "sufletul acela va fi stârpit": în Biblie, ca și azi, identic, cei credincioși, folosesc adresarea: "suflet" (în limba română) și / = suflet în ebraică/greacă. Nu contează! Nu se folosește și mai ales nu se înțelege sensul strict ad-literam al literei cuvântului biblic, că apoi îți ies erezii. "Suflet", înseamnă în toate limbile vorbite pe pământ, același lucru: OM. Sau omule; acel suflet / acel om. Fiindcă spui: "va fi stârpit" (care nu înseamnă ucis, ci alungat el cu familia lui, din neamul sau cetatea aceea), înseamnă că acel suflet, acel om, suferă cumplit, poate chiar moarte. Dar moartea trupului, trup care "din pământ ești și în pământ te vei întoarce", cum spune Dumnezeu lui Adam (Facere 3, 19) fiindcă sufletul nu se poate întoarce în pământ, fiindcă sufletul este nemuritor, suflat fiind de Dumnezeu-care-este nemuritor.

Antiteza 3:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
"Șapte zile să mâncați azime; din ziua întâi să depărtați din casele voastre dospitura, căci cine va mânca dospit din ziua întâi până în ziua a șaptea, sufletul aceluia se va stârpi din Israel." (Ieirea 12,15 - versiunea Sinodală) Din nou, versiune un pic diferită de traducerea din carte
Deci: "sufletul aceluia se va stârpi din Israel." Din nou, ca și mai sus, deși cred că toate sunt la fel, au la bază cuvântul suflet, cu demonstrația scoasă din exprimare și sens, că e muritor, pe când sufletul e nemuritor. Exoletreuo se referă la OMUL CU TRUP ȘI SUFLET, fiindcă Sufletul nu poate fi ucis de nicio armă omenească. Se traduce exoletreuo cu expulzat, sau eliminat din cetate, cu termenul: exilat, precum cei care aveau lepră, se adunau întrun loc la o depărtare medie, înafara cetății. Iar dacă se traduce termenul totuși cu omorât, deși nu ăsta-i sensul, se ucidea trupul, nu și sufletul, care este imposibil de ucis, adevărata esență a omului, este nemuritoare, provenită din Dumnezeu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.03.2015, 14:06:54
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Preambul:
In primul rand sufletul nu poate sa moara, deoarce a fost creat de Dumnezeu
dupa Chipul si asemanarea Sa.
Daca sufletul alege sa mearga in Iad, atunci acolo demonii vor incerca sa-l
omoare dar nu vor putea doarece sufletul este nemuritor, de aici si chinul
vesnic, de aceea Hristos avertizeaza de pericolul Iadului.
Este ca si cum cineva ar incerca sa te omoare dar nu o poate face caci sufletul este nemuritor, in schimb tu simti acele torturi care are avea ca scop moartea ta.Pana cand ? Pe Vesnicie.Pt ca diavolul incearca sa te omoare dar tu nu poti
sa mori.Si se intra intr-o bucla de tip infinit.Numai ca este o bucla a suferintei si a chinurilor la infinit.

Si acum:
Etapa 1.
Daca sufletul ar fi muritor, atunci notiunea de Iad si Rai n-ar mai avea sens.
Iadul si Raiul reprezinta rasplata pentru viata pe care o duci aici. De aceea
cei care fac nelegiuri aici pe acest pamant pot scapa doar de dreptatea
lumeasca dar nu pot scapa de dreptatea Dumnezeiasca care reprezinta
fie acceptarea in Rai sau trimiterea in Iad. Daca n-ar exista Rai si Iad,
n-ar exista dreptatea lui Dummnezeu.Asta contravine insusi definitiei pe
care Dumnezeu si-a dat-o: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata".
Dreptatea Dumnezeisca inseamna infaptuirea acelui Adevar de mai sus dar
si respectarea lui.Cine pazeste si marturiseste Adevarul gaseste Calea spre Viata Vesnica.
Adica cine-l cauta pe Dumnezeu il gaseste.
De aici afirmatia ca "sufletul omului este muritor" este o mare greseala.

Etapa 2
Daca notiunea de Iad si Rai n-ar mai avea sens atunci ar fi o mare problema.
Deoarece Dumnezeu locuieste in Rai, daca n-ar mai exista casa lui
Dumnezeu,prin urmare n-ar mai exista imparatia lui Dumnezeu.
Dar o impartie nu poate sa exista fara un imparat.De aici, n-ar mai exista
nici Imparatul acelei imparatii care este Dumnezeul Trinitar.Ceea ce este
o mare ratacire.
Asadar, greseala de la etapa 1 "sufletul omului este muritor" este
de fapt o ratacire

Etapa 3
Lucrurile degenereaza foarte repede.Daca n-ar exista Dumnezeul Trinitar,
n-ar exista Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul(Hristos), Dumnezeu Duhul-Sfant.
Cine crede ca nu exista Dumnezeu Tatal, pagan este.
Cine crede ca nu exista Dumnezeu Fiul, antihrist este.
Cine crede ca nu exista Dumnezeu Duhul-Sfant, hulitor este.

Hopa, deja incepe sa se contureze, portretul celui care crede ca "sufletul omului este muritor" .Si anume: este pagan, antihrist, hulitor de Dumnezeu. = ERETIC.

Dar prin definitie un eretic scoate numai erezii.De aici rezulta ca ratacirea
din etapa a 2-a "sufletul omului este muritor" devine o erezie

Etapa 4
Lucrurile o iau serios la vale. Ia fi atent.
Cine nu crede in Dumnezeu-Fiul,automat nu crede nici in lucrarea Fiului.
Inversa este de asemenea valabila:Cine nu crede in lucrarea Fiului nu crede
in Hristos.
Care este lucrarea Fiului ? Lucrarea lui Hristos consta in mantuirea sufletelor
noastre, care sunt nemuritoare.
Iar lucrarea Fiului este de a salva sufletului omului de la chinurile
Iadului, tocmai ca sufletul omului este nemuritor.Fiecare suflet fost rescumparat cu mare pret(Jertfa lui Dumnezeu-Fiul pe Cruce pt salvarea
sufletelor)
Cine creaza sufletul omenesc si cine ii pune suflare omului de trup ?
Cine creaza omul duhovnicesc si il pune in omul trupesc(pamantesc) ?
Duhul-Sfant o face. !!!

De aici rezulta o chestia foarte intersanta:
erazia de la etapa 3 "sufletul omului este muritor" este de fapt o blasfemie/hulire in chip ascuns, a lucrarii Duhului Sfant.

Ha? Cum ? Blasfemie la adresa lucrarii Duhului Sfant ?
DA. Afirmatia "sufletul omului este muritor" neaga motivul pt care Hristos s-a rastagnit pe cruce, si implicit neaga urmatoarele:
neaga omul ca fiind creatie a lui Dumnezeu,
neaga caderea lui Adam din Rai,
neaga alungarea lui Lucifer din Rai,
neaga "Taiana cea din Veac ascunsa si de ingeri nestiuta" ="Ingerul de mare sfat"="Cuvantul lui Dumnezeu"=HRISTOS.
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...er-142539.html

Sa nu-mi vii cu citate si argumente din bibliile sectare, si alte prostii ale altor
eretici-rataciti, pt ca eu am un obicei aparte: fac cornete de seminte din
lucrarile eretico-sectare , sau fac focul cu ele.Ce bune sunt astea ca maculatura pt foc, hehe nici nu-ti imaginezi.

PS: si inca o chestie: afirmatia "sufletul omului este muritor" mai
neaga si nucleul Apocalipsei : judecata neamurilor si a doua venire a lui
Hristos.In Apocalipsa, Hristos vine a doua oara sa judece vii si mortii.
Pai daca sufletul ar fi muritor atunci ce ar mai avea de judecat Hristos si
care ar fi scopul Apocalipsei ?

PS2: facand un mic brainstorming: Apocalipsa n-ar avea scop daca Adam
n-ar fi cazut din Rai.

In concluzie, nu scrie in Biblie ca "sufletul omului este muritor" ci oamenii rataciti-eretici si
cei pagani-antihristi-hulitori de Dumnezeu sustin asa ceva di cauza faptul ca interpreteaza Biblia
in functie de boala psihica/psihoza de care sufera.


Si gata cu deschisul mintilor pe ziua de azi.Mai avem si alte treburi decat
sa vorbim.

E buna argumentarea dar prin prisma unui cult al mortii. Daca punem in prim-plan invierea atunci logica sufera o mica turnura.
Din ce stiu eu Hristos s-a intrupat pentru a ridica firea omeneasca din cadere. A murit si a inviat.
Pavel spune ca sfarsitul veacurilor a ajuns la noi, pentru ca Hristos a inviat si a anuntant lumii invierea.
Din acest context se deduce clar ca eternitatea o vom petrece dupa inviere, adica trup si suflet asa cum Adam a fost nemuritor
aici pe pamant pana a gustat din "pom". Deci este irelevant daca sufletul este muritor sau nu pentru ca nu vom petrece in aceasta stare eternitatea...

P.S. Intruparea logosului a avut ca menire ridicarea firii omenesti. Adica pentru Dumnezeu este important omul asa cum l-a creat, un tot, si nu ciopartit de noi in trup, suflet, suflare de viata etc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.03.2015, 14:11:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Antiteza 4:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
"Iar omul curat, care nu se află departe în călătorie și nu va face Paștile, sufletul acela să se stârpească din poporul său, că n-a adus dar Domnului la vreme. Omul acela își va purta păcatul său." (Numeri 9,13 - versiunea Sinodală)
Aici se primește exact explicația identică din primele 3 antiteze. Am subliniat mai sus! Sufletul acela = Omul acela. Omul ca ansamblul trup și suflet, în exprimarea suflet/suflete/sufletul, cu sensul de Persoana/Persoană, fără să fie diferențiate sau separate sufletul de trup, (pentru că nu pot exista, în lumea materială unul fără altul) folosind exprimarea mistică, cu referire la omul-suflet, tocmai pentru a arăta valoarea tainei omului, purtător de suflet, de aici și expresia din popor: "ce faci, suflete?"
Mai simplu de atât nu se poate exprima. Ăsta-i Adevărul, Îl accepți sau lupți împotriva Lui și vor ieși erezii, întuneric și necredință.

Antiteza 5:
Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Traducerea din Biblia-carte-reală-brută, a Î.P.S. Bartolomeu, ediția Sinodală:
"10. Cine-a numărat seminția lui Iacob? și cine va socoti puzderia lui Israel? Să moară sufletul meu ca sufletele drepților fie urmașii mei, precum urmașii lor!" (Numeri 23,10 - versiunea autentică Sinodală, a Î.P.S. Bartolomeu Anania)
Balaam, era un vrăjitor moabit vestit, care a fost adus de Regele Balac al moabiților (vrăjmașii lui Israel), și pus să blesteme pe Israel. Dar vrăjitorul Balaam, primește de la însuși Dumnezeu prin Duhul Sfânt, că trebuie să binecuvinteze pe Israel.
Versetul 10, e ultimului verset al poemului dintre versetele 7-10, ale Numeri 23. În versetul 5 și 6, anticamera poemului, avem: "Iar Domnul a pus cuvânt în gura lui Balaam și a zis: întoarce-te la Balac, și așa să-i spui!" 6. Și s-a întors el și iată el (regele Balac) sătea lângă arderile-lui-de-tot, și toate căpeteniile Moabului, erau cu el. Și Duhul lui Dumnezeu a fost peste (vrăjitorul) Balaam, iar și-a rostit poemul zicând:" mai departe începe poemul, versetele 7-10. Iar scopul poemului, avem la versetul 11: Atunci a zis Balac către Balaam: "Ce mi-ai făcut? Eu te-am chemat să-mi blestemi vrăjmașii, și iată că tu cu binecuvântare i-ai binecuvântat!"...
Acesta-i contextul.
Sensul versetului 10, moartea sufletelor drepților este acesta: Duhul Sfânt Dumnezeu, a fost peste vrăjitorul moabit Balaam, și i-a arătat, venirea lui Hristos. Până la Hristos toți drepții, mergeau în iad, și ATENȚIE! se considera că mureau mergând în iad, cum și Pavel spune: "moartea cea de-a doua", pentru că sufletul omului, deși trăiește, e viu, fiindcă sufletul e nemuritor, totuși e considerat mort, fiindcă e în iad. Iar la învierea lui Hristos, sufletele drepților au fost scoase din iad (I Petru 3,19; 4,6). Vrăjitorul Balaam, își dorește să moară sufletul lui și să ajungă în iad, dar să mărturisească, că și el este drept ca acei drepți ai lui Israel, pe care i i-a arătat Duhul Sfânt, pentru a fi și el eliberat de Hristos din iad, cu aceia. Și spune: "fie urmașii mei, precum urmașii lor". Urmașii drepților din iad, după Hristos, deveneau creștinii, din Noul Testament, și mergeau în Împărăția Cerurilor, în Rai; vrăjitorul Balaam a văzut asta, de la Duhul Sfânt și vroia, să devină, să ajungă și el ca drepții Israelului că să aibe și el parte de urmași precum urmașii drepților lui Israel din iad, pentru a fi ridicat și el și urmașii lui, din iad în Rai, de Hristos. E limpede ca lumina zilei.
Vedem și în acest verset - Ioan 11, 13: "Iar Iisus vorbise despre moartea lui, iar ei credeau că vorbește despre somn ca odihnă.", deci ei nu credeau în moartea sufletului, moartea omului ca fapt, cu trup și suflet. Ucenicii știau că sufletul nu moare. Toma spune: "să mergem și noi și să murim cu EL (cu Hristos)" - 3 versete mai jos, la Ioan 11, 16. Iar Hristos spune: "Lazăr, prietenul nostru, a adormit; Mă duc să-l trezesc." același loc, Ioan 11, 11, două versete mai sus, deși Lazăr era mort(!) cu trupul(!) de 4 zile. Dar sufletul lui, nu era mort. Iar trupul fără suflet, nu poate exista în lumea materială. La fel și la învierea fiicei lui Iair (din Marcu 5 și Luca 8), învierea fiului văduvei, etc.

Iată, sufletul nu moare, nu poate muri, nu a murit niciodată și nu va muri vreodată.

SUFLETUL A FOST, ESTE și VA FI: NEMURITOR! Amin. Dovedit :)

Va urma, mă duc să mănânc :) Iertare.

Apoi mă ocup de toate versetele tale, Centesime, cu mila Domnului, că tare-mi ești drag.
Dar ereziile în care crezi, le urăsc cu ură de moarte. Le-aș ucide și le ucid, cu ajutorul Duhului Sfânt.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.03.2015 at 14:14:05.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.03.2015, 14:14:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Logic, ar trebui demonstrat invers: că textul din Septuaginta concordă cu originalul ebraic. Dar stai liniștită, ambele texte concordă. Omul (trupul) a primit suflare de viață și a devenit (s-a transformat) un suflet viu. Nu scrie că ar fi primit un ”suflet” și s-a transformat în nu știu mai ce...
De ce, Centesimus? Cine-a fost mai intai? Septuaginta (alcatuita in sec. III inainte de Hristos) sau Textul Masoretic ( alcatuit in sec. X dupa Hristos) ?
Si de ce zici asta? Esti nelinistit de vreo disonanta intre cele doua versiuni? Nu poti demonstra si pe textul Septuagintei, mai vechi cu 12-13 secole decat cel masoretic in ebraica, ecuatia adventista ca trup +suflare = un suflet?

Unde apare in Septuaginta articolul nehotarat “un” in Geneza 2,7? Sau substantivul suflet, fara nici un fel de articol nehotarat?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.03.2015, 14:23:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Delia, bună observația, ești persoana mea preferată din forum din punct de vedere dogmatic, bun venit, mă bucur că ești aici :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.03.2015 at 14:27:36.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.03.2015, 15:19:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Delia, bună observația, ești persoana mea preferată din forum din punct de vedere dogmatic, bun venit, mă bucur că ești aici :)
Am mai fost pe-aici, Igor, de centesimusvicesimus ori, si le-am discutat si paradiscutat cu Centesimus, si stie si despre traducerea Anania, si am facut tetracapilarotomie pe text, si...
Am intrat iar pe aici, ca prea isi ia avant si poate il cred unii pe bune..

Da'parca ziceai nu demult ca n-am citit nici 5 pagini din Sf.Ioan Damschin, cum de ti-s preferata?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.03.2015, 15:33:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu prea e popular pe aici si arunca si el cu complimente, poate prinde un simpatizant macar iar cum femeile sunt mai slabe de inger..arunca si el cu latzul in directia asta, poate se prinde ceva.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.03.2015, 15:40:10
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sufletul e real. Il rog pe Mihnea, care ca medic stie mai multe despre genul acesta de intamplari, sa posteze linkuri catre experiente/intamplari/etc, care dovedesc existenta in viata si postuma deopotriva a sufletului ca baza a fiintei umane.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.03.2015, 15:51:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da'parca ziceai nu demult ca n-am citit nici 5 pagini din Sf.Ioan Damschin, cum de ti-s preferata?
I se spune agatzat.A iesit la agatzat.
Reply With Quote
Răspunde