Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.07.2012, 22:12:30
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cunoasterea noastra este limitata si chiar propria planeta mai are inca foarte multe enigme de dezlegat.Nu avem de unde sti daca exista sau nu alte forme de viata,evoluate sau nu in vastitatea universului.Poate Dumnezeu nu ni le-a dezvaluit pe toate,poate nu era nevoie sa le stim sau nu venise inca momentul.
Cred ca o dovada de smerenie,avand in vedere extrem de putina noastra cunoastere este sa spunem ca exista posibilitatea,dar nu putem afirma nimic cu exactitate.
Iar OZN-urile...da,poveste lunga,personal am motive ,despre care as prefera sa nu vorbesc, de a crede ca ele exista,insa nu stiu daca sunt de origine extraterestra.Este foarte posibil sa fie aparate de zbor ultra performante,tinute secret,dar faurite de mana omului.Sau poate nu...cine stie,deocamdata se pare ca nu este nevoie si nici momentul de a avea acces la aceste informatii.
Si sotul meu crede ca d-voastra, ca sunt aparate performante facute de americani pentru misiuni secrete.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2012, 22:17:16
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
da, se poate. Trebuie sa joci un pic in afara teoriei relativitatii, dar se poate. Problema e ca tu ca sa manipulezi spatiul si timpul cantitati incomensurabile de energie, pe care, oricat ai fii tu de civilizatie avansata, tot e nerentabil sa te cari jumatate de galaxie sa vizitezi Terra doar ca sa o inspectezi.

p.s.: varianta pe care am auzit-o ca au facut-o pentru resurse pica, ca gasesti minerale, apa si metale in asteroizi si alte corpuri ceresti din apropiere.

De fapt cam asta e varianta BO cu privire la extraterestrii. Nu avem nici dovezi scripturistice, nici dovezi patristice, nici stintifice cu privire la extraterestrii (nu, Universul e mare si are multe stele si planete nu e o dovada, e un argument pentru), iar noi, BO, pana nu se schimba variabilele, ne vedem de treaba noastra.
Nici eu nu stiam sa existe dovezi scripturistice si patristice pentru existenta extraterestrilor, nu stiam ca nu exista dovezi stiintifice adica nu eram sigura, existenta unui nr mare de planete nu constituie o dovada, intr-adevar.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.07.2012, 22:22:16
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca ei arata la fel ca oamenii cum e? Sistemul nostru solar e foarte tanar in comparatie cu alte sisteme solare din galaxia noastra. Nu mai vorbesc de alte galaxii care sunt mult mai vechi. Mai citeste si altceva in afara de biblie.

Chiar vaticanul a recunoscut posibilitatea existentei vietii extraterestre.

Ce scrie in Biblie nu e neaparat de luat ca atare. E o carte in care se prezinta niste povesti, intamplari, nu spun ca nu ar fi bine ce e acolo, desi sunt si chestii imorale, multe.
Trebuie sa precizati ca ceea ce afirmati despre Biblie este parerea d-voastra strict personala si nu un adevar universal valabil.

Gresiti foarte mult in ceea ce afirmati despre Sfanta Scriptura. Am citit destule, nu citesc doar Biblia dar trebuie sa stiti ca Biblia este Cartea cartilor si Adevarul din ea nu poate fi gasit in nici o alta carte de stiinta. Vaticanul nu este o referinta pentru mine.

Last edited by TunsDiana; 26.07.2012 at 22:45:30.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.07.2012, 22:26:08
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si mie mi-a placut Ancient Aliens si nu-mi amintesc ca nimeni sa afirme in acel show ca "Dumnezeu nu exista!"De altfel nici nu avea ce cauta aceasta afirmatie intr-un show care viza existenta fiintelor de origine extraterestra si nu existenta Creatorului.

Poate ca exista aceste fiinte,de ce nu?Si in Biblie sunt multe descrieri supranaturale redate mai simplist,care numai mot-a-mot nu pot fi interpretate.
De unde vin ingerii?Nu dintr-o alta lume?
De unde vin diavolii?Nu dintr-o alta lume?
Deci dupa definitie,nefiind aparitii terestre ce sunt?

Nu sunt de pe pamant dar nu puteam sa ajungem atat de departe cu interpretarile inca sa ii numim extraterestrii tocmai din cauza termenului care a ajuns sa insemne ce inseamna in imaginatia colectiva.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.07.2012, 22:38:59
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

"Cred intru unul Dumnezeu, Tatal atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si NEVAZUTELOR..."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.07.2012, 22:39:06
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Extraterestrii nu plang. Pentru ca nu exista. Nici cei ce cred in existenta lor nu plang. Pentru ca nu mai stiu sa existe. Izvorul lacrimilor, fie ele de durere sau de fericire, este doar Unul Dumnezeu. Iar lacrima ne da viata si apoi ne face vesnici. Cel ce L-a gasit pe Hristos nu mai cauta nimic printre stele, caci are absolut totul in inima sa. El doar priveste in Sus, caci stie ca acolo Cineva il iubeste. insasi inima lui este acolo, Sus. Si ii este dor de inima sa, in care, printre lacrimi, s-a salasluit intreg raiul. Hristos, sfintii Sai si toti cei pe care i-a invaluit cu iubirea Sa.

Dumnezeu este aici pentru a plange impreuna cu noi de durere si acolo, Sus, pentru a plange impreuna cu noi de fericire. Si totul nu este decat Iubire... O cosmica iubire..."
Monahul Paulin



Iata dragilor , tot articolul publicat pe acest site ORTODOX ! Din pacate putini dintre noi au aceasta curiozotate de a deschide interiorul acestui site , de a se informa cat de cat asupra unei probleme sau alta , si de aici apar tot felul de neantelegeri pe acest forum , recurgandu-se chiar la jigniri si lovituri sub centura care nu onoreaza pe nici un participant la discutie . Cine este destept sau nu , numai Dumnezeu stie , si fac un apel colegial ca sa incetam cu atacul la persoana, si cu judecatile aiurea . Pacat , mare pacat , ca thread dupa thread sa fie inchis inainte de vreme .
Crestinortodox.ro nu inseamna numai forum de discutii , ci mai cu seama reprezinta un site ORTODOX cu o sumedenie de articole pertinente , cu o platforma video-audio bine pusa la punct , iar toate problemele care se dezbat aici pe forum , au cel putin un raspuns autorizat in interiorul siteului .
Hai sa-l deschidem !
Pentru tema de fata va invit sa citim acest articol :


http://www.crestinortodox.ro/editori...rii-70397.html
Nemaipomenit de frumos si adevarat acest articol, multumim pentru recomandare si pentru faptul ca ne-ati re-adus aminte ca exista totusi si un site cu articole pertinente din care putem invata multe. Si eu am obervat ca pentru discutiile de pe forum apar pe site pareri autorizate.

Nici mie nu imi plac atacurile la persoana si judecatile, dar suntem oameni si mai gresim.

Cel mai bine ar fi daca s-ar discuta strict pe problema, cu argumente, discutii civilizate, fara atacuri. Din moment ce nu ne cunoastem personal, nu vad de ce ne-am jigni fara rost, (nici daca ne-am cunoaste nu ar fi de acceptat acest lucru) doar suntem aici ca discutam si sa invatam unii de la altii, sa se vada frumusetea discutiei si nu atacurile. Lui Hristos nu ii place cearta noastra.

Cel ce L-a gasit pe Hristos nu mai cauta nimic printre stele, caci are absolut totul in inima sa. El doar priveste in Sus, caci stie ca acolo Cineva il iubeste[/url]. Foarte frumoasa afirmatie, mi-a placut mult.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.07.2012, 22:50:24
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Un sfat bun, abtine-te!
Era vorba de Biblie si de comentariile tale rau-voitoare, care din pacate nu reflecta decât ignoranta în materie. De la astfel de comentarii ar fi de dorit sa ne abtinem.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.07.2012, 09:39:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Si sotul meu crede ca d-voastra, ca sunt aparate performante facute de americani pentru misiuni secrete.

sa nu uitam ca OZN-urile apar inca din timpurile Evului mediu si avem chiar picturi in care sunt prezentate; eu cred ca sunt aparitii provocate de diavol.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.07.2012, 10:07:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
sa nu uitam ca OZN-urile apar inca din timpurile Evului mediu si avem chiar picturi in care sunt prezentate; eu cred ca sunt aparitii provocate de diavol.
sau poate tot pamanteni veniti din viitor. E posibil si asta nu?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.07.2012, 10:16:29
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sau poate tot pamanteni veniti din viitor. E posibil si asta nu?
Viitorul inca nu exista, si apoi, de ce nu ar vorbi cu noi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 11:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 13:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04