Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.04.2014, 02:17:53
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam cat, asa..dupa tine? Intr-un an de zile, cat din venitul omului ajunge la biserica, dupa parerea ta? 50%? 20%? 10%? 1%?

Dupa parerea mea, nici macar 0.5%.

Sa incepem sa ne intrebam cat % ajunge pe lucruri "duhovnicesti" cum ar fi internetul, televizorul, telefonul mobil, etc?
Foarte putin din venitul meu am spus 200 ron anual la tara,dar din 2 sate de 500 locuitori unde este arondat se strang cam 15000 ron anual,cand sunt reparatii platim in plus


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte putin, demnitatea si responsabilitatea meseriei de preot, cere salarii de cel putin 2x mai mari.
Sa ia nu zic nu,dar sa ia de la stat sau sa se gaseasca o solutie ca sa nu mai creada omul de rand ca,credinta se plateste



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si este total exclus ca moralitatea sa existe si doar judecata ta sa fie gresita, nu?
[/quote]

Cum sa fie exclusa moralitatea?? moralitatea exista,pe asta se bazeaza si invatatura lui Iisus Hristos,daca exista rau inseamna ca exista bine,daca exista bine inseamna ca exista D-zeu si Iisus este cu adevarat Fiul Lui(pt ca el ne-a invatat moralitatea absoluta) daca D-zeu si Iisus nu exista inseamna ca raul este doar o parere,ceea ce este fals cu toti stim ca exista rau,dar ca oamenii sa vada cu adevarat ce e bine si ce e rau a fost nevoie de invataturile lui Iisus la El se raporteaza toate valorile morale "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" ce poate fi mai moral decat atat??

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Hristos a înviat!
În orice caz, eu te rog să mă ierți că m-am ”ambalat” și te-am supărat cu răspunsurile mele.
Adevarat a Inviat!

Te iert stai linistit

Last edited by FearGod; 27.04.2014 at 02:21:07.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.04.2014, 08:23:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate ar trebui sa punem la sectiunea Q&A si una cu "Cine este Dalian?"
Cine este Dalian ? Daca stii, zi-ne si noua. Cine este Dalian ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.04.2014, 13:52:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Hristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Foarte putin din venitul meu am spus 200 ron anual la tara,dar din 2 sate de 500 locuitori unde este arondat se strang cam 15000 ron anual,cand sunt reparatii platim in plus
Din cei 1000 de locuitori, dacă îi scazi pe cei care nu merg la biserică regulat, câți mai rămân?
Am mai auzit de persoane cărora plata unor sume mici la biserică le-ar afecta credința. Și, eventual, ar pleca la „concurență”, dacă ar fi mai ieftin.
Asta se întâmplă, în general, din cauză că nu se pun în locul preotului, nu se întreabă dacă banii ajung pentru întreținerea familiei sale și a bisericii și se raportează greșit la credință, uitând că și credincioșii sunt datori cu ceva.

Se știe și din Evanghelii că omul, atunci când mergea să I se închine lui Dumnezeu (pe vremea aceea la templu sau sinagogă), ducea la altar un dar, după cum era rânduit încă de către Moise. Aceea era jertfa lui.

În vremea noastră jertfa este aproape simbolică - o prescură și un ban însoțite de lumina unei lumânări -, dar ea are menirea de a-l așeza pe credincios în starea potrivită pe care trebuie s-o aibă înaintea lui Dumnezeu. Sfântul Chiril al Alexandriei spunea că la Dumnezeu se intră în stare de jertfă. Aceasta înseamnă să dăruiești, cu dragoste, ceva din tine - din munca ta, efortul rugăciunii, al postului ș.a. Darul jertfei lui Hristos, pe care-l primim la fiecare Liturghie, nu poate fi comparat cu puțina noastră jertfă. A ne pune problema bănuțului dat la sfânta liturghie poate însemna că suntem mici la suflet. Iar într-un suflet mic nu are loc Hristos.

Dacă suma adunată pe un an ți se pare mare, gândește-te că în Vechiul Testament era vorba de 10% din venituri, sumă pe care și în zilele noastre o plătesc neoprotestanții. Fă un calcul să vezi cât înseamnă asta într-un an.

P.S. Din respect pentru numele lui Dumnezeu, te rog, nu îl mai scrie prescurtat.

Last edited by CristianR; 27.04.2014 at 14:52:34.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.04.2014, 14:49:38
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Hristos a înviat!


Din cei 1000 de locuitori, dacă îi scazi pe cei care nu merg la biserică regulat, câți mai rămân?
Am mai auzit de persoane cărora plata unor sume mici la biserică le-ar afecta credința. Și, eventual, ar pleca la „concurență”, dacă ar fi mai ieftin.
Asta e întâmplă, în general, din cauză că nu se pun în locul preotului, nu se întreabă dacă banii ajung pentru întreținerea familiei sale și a bisericii și se raportează greșit la credință, uitând că și credincioșii sunt datori cu ceva.
Adevarat a Inviat!

Sunt 500 in ambele sate,suma de 15000 ron anual se strange de la cei care vor rugaciuni(sau pomenire cum ii spune) de paste,mosii de vara de iarna.Nu trebuie neaparat sa mergi la biserica,banii se dau si daca mergi regulat si daca nu,costa pentru toata lumea.
Cei cu credinta slaba este adevarat pot fi influentati de aceasta practica,ateii nu mai vorbesc ca aia nici nu se apropie de biserica,mai fac si bascalie pe seama noastra ca platim totul la biserica,ce crezi ca ii intereseaza pe ei ce face preotul cu banii??? ei stiu doar ca preotul cere bani si atat.


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă suma adunată pe un an ți se pare mare, gândește-te că în Vechiul Testament era vorba de 10% din venituri, sumă pe care și în zilele noastre o plătesc neoprotestanții. Fă un calcul să vezi cât înseamnă asta într-un an.
Suma nu mi se pare de nici un fel pe mine ma deranjeaza practica in sine si daca preotul iti cere 1 leu sau 100 ateul tot la fel va zice ca biserica cere bani de la oameni si ca traieste pe spatele si naivitatea lor,pe ateu nu il intereseaza suma el doar cauta motive de atacat biserica si banul este unul dintre ele

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.S. Din respect pentru numele lui Dumnezeu, te rog, nu îl mai scrie prescurtat.
Ok am retinut :) nu stiam ca nu e bine
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.04.2014, 16:39:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Înțeleg că este vorba despre taxa anuală care se plătește în fiecare parohie. Aceasta, ca de altfel și celelalte taxe, nu le fixează preotul, ci consiliul parohial.
Dar uite aici și punctul de vedere al unui preot.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.04.2014, 18:44:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Sa ia nu zic nu,dar sa ia de la stat sau sa se gaseasca o solutie ca sa nu mai creada omul de rand ca,credinta se plateste
Statul nu da mai mult.
Pana una alta esti printre putinii care au impresia asta.
Te-ai gandit ca poate problema e la tine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.04.2014, 19:17:55
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Am inteles ca e nevoie de bani si pt biserica si pt preoti dar trebuie gasita alta modalitate de obtinere a lor.Ca sa nu mai aiba crestinul senzatia ca plateste pt serviciile religioase,ca preotii se roaga doar pt bani.

De aceea propun urmatoarele surse de venit:

1.Ajutorul de inmormantare sa nu se mai dea familiei decedatului ci bisericii,sau confesiunii de care apartine,si tot ea se va ocupa de cele crestinesti si nu familia
2.Crucile,sicriiele sa devina monopol al bisericii(asa cum este cu lumanarile din cate stiu) precum si tot ce este nevoie la o inmormantare,hrana pentru pomeni,,sa se deschida restaurante sau sali in acest sens patronate de biserica normal,prosoape,lumanari ,, cine isi inmormanteaza decedatul sa cumpere doar din cadrul bisericii
3.Cimitirele sa intre in subordinea BOR iar taxa anuala de intretinere sau impozitul sa-l primeasca BOR si nu primaria

In schimbul acestor beneficii biserica si preotul au datoria de a oficia slujbele religioase gratis,nunti,botezuri etc si se va autofinanta din vanzarile proprii.
Ramane deschisa posibilitatea donarii de catre credinciosi a diferitelor sume de bani, o cutie a milei asezata undeva in biserica nu strica,iar fiecare sa dea dupa putinta si dupa credinta cat vrea.
Deci daca cautam se poate,asta e asa pe scurt nici nu m-am gandit prea mult,putem gasi solutii o mie ca biserica sa castige si mai multi bani si sa nu mai fie nevoita sa ceara de la credinciosi

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Statul nu da mai mult.
Pana una alta esti printre putinii care au impresia asta.
Te-ai gandit ca poate problema e la tine?
Problema nu este la mine,eu stiu ca statul nu da dar hai sa venim cu propuneri cu solutii sa muncim,mergem la stat si cerem diferite avantaje sa scapam de pompe funebre si intermediari sa se ocupe biserica de asta si o sa castige mult mai mult decat acum
Gandeste-te putin daca ia 2000 de lei de la un decedat plus vanzarea mancarii pt pomeni sa zicem alti 2000,intr-un an de zile iei 4000 de lei,nu???
Daca statul ofera donatii bisericii chiar nu poate sa faca ce am spus eu mai sus?? e de 100 de ori mai usor sa faca asta

Last edited by FearGod; 27.04.2014 at 19:26:10.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.04.2014, 20:54:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Adevarat a Inviat!

Sunt 500 in ambele sate,suma de 15000 ron anual se strange de la cei care vor rugaciuni(sau pomenire cum ii spune) de paste,mosii de vara de iarna.Nu trebuie neaparat sa mergi la biserica,banii se dau si daca mergi regulat si daca nu,costa pentru toata lumea.
Cei cu credinta slaba este adevarat pot fi influentati de aceasta practica,ateii nu mai vorbesc ca aia nici nu se apropie de biserica,mai fac si bascalie pe seama noastra ca platim totul la biserica,ce crezi ca ii intereseaza pe ei ce face preotul cu banii??? ei stiu doar ca preotul cere bani si atat.




Suma nu mi se pare de nici un fel pe mine ma deranjeaza practica in sine si daca preotul iti cere 1 leu sau 100 ateul tot la fel va zice ca biserica cere bani de la oameni si ca traieste pe spatele si naivitatea lor,pe ateu nu il intereseaza suma el doar cauta motive de atacat biserica si banul este unul dintre ele



Ok am retinut :) nu stiam ca nu e bine
Tot ii dati inainte cu"ateii"...
Spuneati ca sunteti crestin orthodox si ca frecventati mai rar,mai des biserica...
Si atunci ce tot va doare la basca ce gandesc ateii?
Sau sunteti si dvs unul care le da dreptate?

Scuzati-ma dar ceva nu se leaga!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.04.2014, 21:27:40
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tot ii dati inainte cu"ateii"...
Spuneati ca sunteti crestin orthodox si ca frecventati mai rar,mai des biserica...
Si atunci ce tot va doare la basca ce gandesc ateii?
Sau sunteti si dvs unul care le da dreptate?
E logic sa ma doara pentru ca ma ataca pe mine si credinta mea si pt ca indeparteaza oamenii de biserica,eu daca va jignesc pe d-voastra nu va doare??
Cum sa fiu unul dintre ei daca eu ma cotrazic cu ei si intru in polemici??am aratat si altora ca sunt ortodox,s-au convins si ei,nu are rost mai demonstrez iar ca sunt ce pretind


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Scuzati-ma dar ceva nu se leaga!
Ba se leaga dar.... "unde nu e nici Dumnezeu nu cere"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.04.2014, 22:56:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Am inteles ca e nevoie de bani si pt biserica si pt preoti dar trebuie gasita alta modalitate de obtinere a lor.Ca sa nu mai aiba crestinul senzatia ca plateste pt serviciile religioase,ca preotii se roaga doar pt bani.
Inca o data, cred ca esti singurul care se crede ortodox si are "senzatia" asta.
Cand duci pomelnicul la altar, nu-ti spune nimeni cat sa dai, fiecare da dupa puteri.

De aceea propun urmatoarele surse de venit:

Citat:
1.Ajutorul de inmormantare sa nu se mai dea familiei decedatului ci bisericii,sau confesiunii de care apartine,si tot ea se va ocupa de cele crestinesti si nu familia
2.Crucile,sicriiele sa devina monopol al bisericii(asa cum este cu lumanarile din cate stiu) precum si tot ce este nevoie la o inmormantare,hrana pentru pomeni,,sa se deschida restaurante sau sali in acest sens patronate de biserica normal,prosoape,lumanari ,, cine isi inmormanteaza decedatul sa cumpere doar din cadrul bisericii
3.Cimitirele sa intre in subordinea BOR iar taxa anuala de intretinere sau impozitul sa-l primeasca BOR si nu primaria
Astea da sursa de scandal. Prima in special.
Pe langa astea, "problema" ta e copil mic.

N-ai vrea sa puna cumva si monopol pe nunti? Pe hainutele si lumanarile de botez?
Manualele de religie?

[/quote]In schimbul acestor beneficii biserica si preotul au datoria de a oficia slujbele religioase gratis,nunti,botezuri etc si se va autofinanta din vanzarile proprii.[/quote]

[quote]Problema nu este la mine,eu stiu ca statul nu da dar hai sa venim cu propuneri cu solutii
Citat:

Uite o masura si mai buna: fiecare familie, cu exceptia situatie in care e caz social venit pe membru de familie mai mic de 50% din salariul minim pe economie) sa contribuie lunar cu 1% din venituri in cadrul parohiei unde este inscrisa.
Si are la schimb toate serviciile gratis.
Altfel, sa fie taxati usturator.

Punem pariu ca nu vor fi amatori, nici macar din categoria celor care "se smintesc" ca platesc servicii de genul asta de cateva ori in viata?

Daca statul ofera donatii bisericii chiar nu poate sa faca ce am spus eu mai sus?? e de 100 de ori mai usor sa faca asta
Citat:
Gandeste-te putin daca ia 2000 de lei de la un decedat plus vanzarea mancarii pt pomeni sa zicem alti 2000,intr-un an de zile iei 4000 de lei,nu???
Mai punem si o casatorie si doua botezuri, si dupa 70 ani traiti ca bun crestin ai contribuit la biserica cu 7000 RON, adica cam 100ron pe AN, cam cat abonamentul la Internet si TV si telefon pe LUNA.

Si uite asa am desfiintatat lacomia asta preoteasca!

In timp ce un adventist sau baptist cu venituri medii care da 10% din veniturile (BRUTE) fara sa se planga ca e jefuit sau ca pastorii sunt lacomi, contribuie cu cel putin 4000 RON pe AN.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde