Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 08.01.2022, 14:19:54
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
E adevarat ce spune cineva acolo in comentarii la linkul tau Iorest, "Sfarsitul omenirii va veni atunci cand ne vom autodistruge noi cu prea multa tehnologie folosita impotriva noastra...Tind sa cred ca cea mai plauzibila posibilitate de autodistrugere in urmatorii ani e prin armamente nucleare".

Dacă am fi înțelepți nu ar trebui să ținem seama numai de turburările prezente, dar și de cele viitoare, și să le preîntâmpinăm cu toată priceperea: căci dacă prevedem evenimentele de departe ne este ușor să luăm măsuri împotriva lor; dacă însă așteptăm ca ele să se apropie, leacul nostru nu va mai avea același efect; dacă nu le-ai recunoscut dinainte, ele cresc mai departe în toată libertatea astfel că lumea întreagă ajunge să le observe prezența, dar un remediu împotriva lor nu mai există. Întrucât știm că un război nu poate fi evitat, ci numai amânat în dauna sau spre avantajul tacticizat, odată ce situațiile grele devin actuale și reale, în loc să profităm de avantajul timpului, ne complace dimpotrivă să amânăm acțiunea eficace a energiei și acceptarea prudenței indolente. Căci timpul împinge inaintea lui orice și poate sa aduca cu sine binele și răul, răul ca și binele. Spre surprinderea mea am găsit într-o epistolă exemplul acestei indolențe și evident urmările ei.

Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 5
3. Atunci când vor zice: pace și liniște, atunci, fără de veste, va veni peste ei pieirea, ca și durerile peste cea însărcinată, și scăpare nu vor avea.

Este practic imposibil să scapi dintr-o situație catastrofală dacă nu te-ai pregătit din timp. Zici pace și liniște pt că vrei să eviți, dar nu se poate evita doar amâna însă și acest amâna nu ține doar de doleanțele amăgirii iluzorii, cât de avantajele momentului oportun al victoriei.
Exemplul sugestiv in acest caz este Iran, care a tot fost amânat ajungând la 99% capabilitate de a avea arma nucleară.
Reply With Quote