Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 30.08.2010, 21:31:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ma iertati, caut un loc unde se tace...am tacut...
:http://blog.patermihail.ro/arhive/1222
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #482  
Vechi 30.08.2010, 21:36:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
...tacerea, care este insasi vesnicia, vorbeste intens, caci tacerea este limbajul vietii viitoare...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #483  
Vechi 30.08.2010, 21:40:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Și totuși , ajungem la Adevăr :

Tăcerea -taină a veacului viitor ( de mare folos ) :http://www.crestinortodox.ro/credint...tor-69857.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #484  
Vechi 30.08.2010, 21:48:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am colindat pe cărările vieții cu pasul rar sau mai grăbit // Și am strâns vise și am strâns gânduri și încă nu am obosit . . . // Am învățat din greșelile mele, însă și de tăceri și de minciuni m-am lovit , // Dar trecând peste ele , și cu bune și rele , // Am aflat rostu' vieții și-am trăit , și-am iubit . . .
...............!!!!!!!............!!!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 30.08.2010, 21:51:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
...............!!!!!!!............!!!
. . . .tacere . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #486  
Vechi 30.08.2010, 21:55:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tăcerea -taină a veacului viitor ( de mare folos ) :http://www.crestinortodox.ro/credint...tor-69857.html
La judecata ultima, semn al dreptatii, iubirii si bunatatii lui Dumnezeu, cand toata firea va tace si doar faptele noastre vor vorbi, cuvintele vor fi neputincioase sa ne exprime viata si faptele noastre. In fata lui Dumnezeu, in fata dreptatii si bunatatii,la scaunul judecatii, omul va tace, incercand sa acopere cu voalul tacerii cantitatea si calitatea de nedeplinatate a existentei si lucrarii sale. Atunci, cu totii vom descoperi adevaratul sens al cuvantului, al vorbirii si tacerii, al grairii si negrairii, in legatura cuLogosul, Cuvantul divin facut om, pentru noi si pentru a noastra mantuire.

Pr. Prof. Dr. Ioan Tesu

Gandind la viata viitoare, avem motive sa meditam si sa ne cutremuram.Sa dea Domnul sa ne aducem aminte mereu ca exista o viata viitoare in care trebuie sa nadajduim.

Intradevar, de mare, mare folos!!!Cu multumiri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #487  
Vechi 30.08.2010, 22:05:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

O, negraita tacere, tu esti adanc de nepatruns, esti teologie
a teologiei, smerenie a smereniei si jertfa a cuvantului!
.................................................. .......................
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 30.08.2010, 22:32:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Agitarea excesivă, obosește, consumă , enervează și distruge , tăcerea în schimb este spațiu indispensabil întâlnirii cu sine , cu Dumnezeu și apoi cu semenii în mod autentic. Disciplina calmului și a tăcerii se constituie într-un mijloc de bunăstare umană și spirituală. În clipa asta mă aflu într un astfel de loc , creat de mine cu ajutorul Bunului Dumnezeu ( colțul meu de rai - icoanele-candela - cărțile de rugăciune ) . De aceea acum scriu la mobil, căci aici singura tehnică acceptată ( încă ) e mobilul ! Până când ? . . .tăcere . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #489  
Vechi 01.09.2010, 22:19:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Dar din dar...

Cuvântul lui Hristos trimite neîncetat chemări la pocăință pretutindeni. Trecerea Domnului dăruiește întotdeauna prilej unui suflet naufragiat să apuce frânghia salvatoare pe care Acela i-o aruncă. De asemenea, El Își asumă o lucrare ostenitoare chiar și pentru un caz concret, cum a fost aceea pentru samarineancă.

Cel ce se întoarce și se pocăiește cu adevărat întotdeauna va afla un Părinte dispus să ierte, bucuros să uite, gata să mântuiască.

Și prilejuri vor putea fi date mereu de-a lungul veacurilor. Nu numai din vremea Apostolilor și a Sfinților Părinți, ci neîncetat până astăzi. O predică, un mesaj, un eveniment, o întâlnire, un cuvânt, o încercare, o mâhnire, o pedeapsă, o binecuvântare, o întâmplare…, toate îl pot chema pe om la pocăință. Și mulți sunt aceia care arată sensibilitate și primesc aceste prilejuri, „chipuri de pocăință”, pe care le pune înainte dumnezeiescul Har. Iar roadele sunt minunate.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #490  
Vechi 04.09.2010, 23:36:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Toate se pot vorbi si grai, doar iubirea se tace.
frumos si atat de adevarat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03