Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Bibliile eretice, sectante și Cornilescu trebuiesc arse.
Da 34 50,00%
Nu 29 42,65%
Nu știu 5 7,35%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 10:09:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse

Plecând de la dovezile de erezie și modificare vicleană expuse mai jos, aș dori să știu, voi ce credeți că trebuie făcut cu bibliile eretice și sectante?

Mai întâi de toate, să știm că din biblia sectantă lipsesc 14 cărți ale Vechiului Testament. De la proorocul Maleahi până la Evanghelia lui Matei, următoarele cărți: Tobit, Cartea Iuditei, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Cîntarea celor trei tineri, Cartea a treia a lui Ezdra, Cartea înțelepciunii lui Solomon, Cartea înțelepciunii lui Iisus, fiul lui Sirah; Istoria Suzanei, Istoria omorârii balaurului Bel, Cartea I Macabei, Cartea II Macabei, Cartea III Macabei, Rugăciunea lui Manase, au scos afară de la pagina 917 la pagina 1097, adică un total de 180 de pagini.

Au scos afară! Au rupt, au sfâșiat, nu mai există pentru ei... Și așa și distribuie smintiții aceste �biblii�. Să amintim ce este scris în Apocalipsa 22:19: �Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta.�

--- --- ---

Biblia Ortodoxă: Psalmi 96:7,8 - �7. Să se rușineze toți cei ce se închină chipurilor cioplite și se laudă cu idolii lor. 8. Închinați-vă Lui toți îngerii Lui; [...]�

Biblia sectantă/Cornilescu: Psalmi 97:7 (diferă numerotarea) - �Sunt rușinați, toți cei ce slujesc icoanelor, și care se fălesc cu idolii: toți dumnezeii se închină înaintea Lui.� (hulirea Sfintelor Icoane și la ei cumva îngerii au ajuns �dumnezei�)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
Matei 1:20 - �[...] Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.�
Luca 1:28 - �Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har [...]�
Luca 1:43 - �Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?�
Luca 1:48 - �Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.

Biblia sectantă/Cornilescu:
Matei 1:20 - �[...] Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce s-a zămislit în ea, este de la Duhul Sfânt.�
Luca 1:28 - �Îngerul a intrat la ea, și a zis: "Plecăciune, ție, căreia ți s-a făcut mare har; [...]�
Luca 1:43 - �Cum mi-a fost dat mie să vină la mine maica Domnului meu?� (în unele variante chiar �mama Domnului�)
Luca 1:48 - �pentru că a privit spre starea smerită a roabei Sale. Căci iată că de acum încolo, toate neamurile îmi vor zice fericită,

(hulirea Maicii Domnului!)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă: Tit 3:10 - �De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,�

Biblia sectantă/Cornilescu: Tit 3:10 - �După întâia și a doua mustrare, depărtează-te de cel ce aduce dezbinări,

Alte erori:
--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
II Paralipomena 36:9 - �Iehonia era de optsprezece ani când s-a făcut rege și a domnit trei luni și zece zile în Ierusalim. Acesta a făcut lucruri neplăcute înaintea ochilor Domnului.�
IV Regi 24:8 - �Iehonia era de optsprezece ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim trei luni. Numele mamei lui era Nehușta, fiica lui Elnatan, din Ierusalim.�


Biblia sectantă/Cornilescu:
2 Cronici 36:9 - �Ioiachin avea opt ani când a ajuns împărat și a domnit trei luni și zece zile la Ierusalim. El a făcut ce este rău înaintea Domnului.�
2 Împărați 24:8 - �Ioiachin avea optsprezece ani când a ajuns împărat și a domnit trei luni la Ierusalim. Mama sa se chema Nehușta, fata lui Elnatan, din Ierusalim.�

(păi ori e 18, ori e 8...)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
IV Regi 8:26 - �Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit un an în Ierusalim. Numele mamei lui era Atalia, fiica lui Omri, regele lui Israel.�
II Paralipomena 22:2 - �Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim un an. Pe mama lui o chema Atalia și era fiica lui Omri.�

Biblia sectantă/Cornilescu:
2 Împărați 8:26 - �Ahazia avea douăzeci și doi de ani când a ajuns împărat și a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri, împăratul lui Israel.�
2 Cronici 22:2 - �Ahazia avea patruzeci și doi de ani, când a ajuns împărat, și a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri.�

(ba 22 de ani, ba 42 de ani...)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
Facerea 46:27 - �Fiii lui Iosif, născuți în Egipt, erau de toți nouă suflete. Deci, de toate, sufletele casei lui Iacov, care au venit în Egipt cu el, au fost șaptezeci și cinci.
Faptele Apostolilor 7:14 - �Și Iosif, trimițând, a chemat pe Iacov, tatăl său, și toată rudenia sa, cu șaptezeci și cinci de suflete.

Biblia sectantă/Cornilescu:
Genesa 46:27 - �Și Iosif avea doi fii, care i se născuseră în Egipt. - Toate sufletele din familia lui Iacov, care au venit în Egipt, erau în număr de șaptezeci.��
Faptele Apostolilor 7:14 - �Apoi Iosif a trimis să cheme pe tatăl său, Iacov, și pe toată familia lui, șaptezeci și cinci de suflete.�

(cum dom'le, de la 9 și 75 s-a ajuns la 2 și 70 odată și 75 altădată ?)

[...] puncte puncte, etc. etc. și încă multe alte greșeli smintite...

Cuvinte de învățătură ale părintelui Cleopa Ilie despre �Cum să ne purtăm cu sectarii?�


�De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te� (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: �Eu sunt calea, adevărul și viața!�. Iar în psalmul 138 se spune: �Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât� și zice Psalmul: �Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie�. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: �Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!�

Ei zic, că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-I duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.


__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35