Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2010, 09:57:10
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gospodaria manastirilor

In diverse prezentari de manastiri intalnite pe net se informeaza publicul asupra:
-programului liturgic
-muzeului manastirii
-ansamblului arhitectural
Nu se spune despre gospodarie, cate hectare de pamant are manastirea, cu ce sunt cultivate, numarul de animale, numarul de ore pe zi lucrate de calugari.
Ma gandesc si altceva, in anii slabi pentru agricultura, manastirea duce lipsa si fratii flamanzesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2010, 18:56:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La aceasta intrebare iti poate raspunde doar egumenul manastirii. Asta daca dumneata chiar cauti un raspuns bun!
Ceea ce am scrie noi aici ( nefiind in cunostinta de cauza!!!)ar fi doar ..presupunere..care usor, usor se va transforma in barfa.
Ori dumneata nu asta cauti, nu? Sau.....da..?!

Last edited by eduardd; 11.06.2010 at 19:03:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2010, 20:12:02
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as vrea ca cei care realizeaza prezentarea manastirilor sa afiseze si aceste date.
Nu cred ca cei ce si-ar oferi opinia ar barfi, stiu ca unii credinciosi viziteaza gospodaria manastirii, si chiar ajuta acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2010, 20:20:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice mânăstire este asemenea unei gospodării.

Informațiile care sunt publice sunt pentru folosul duhovnicesc al celor care vizităm aceste locuri .

Eu te-aș întreba ceva:de ce nu ne spui și nouă tuturor ce venituri ai,ce proprietăți,cum le administrezi și unde îți ții economiile????
Toți oamenii au dreptul la intimitate iar în mănăstiri viețuiesc oameni care slujesc pe Dummezeu dar și pe aproapele (adică pe noi acei care le călcăm pragul adeseori) și nu mi se pare firesc să ne punem întrebări în legătură cu problemele lor de viață.Dacă putem să îi ajutăm cu un bănuț sau cu ceva produse bine dacă nu e problema lor și a eparhului locului ce avere au sau cum și-o administrează.
Așa gândesc eu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2010, 20:51:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Orice mânăstire este asemenea unei gospodării.

Informațiile care sunt publice sunt pentru folosul duhovnicesc al celor care vizităm aceste locuri .

Eu te-aș întreba ceva:de ce nu ne spui și nouă tuturor ce venituri ai,ce proprietăți,cum le administrezi și unde îți ții economiile????
Toți oamenii au dreptul la intimitate iar în mănăstiri viețuiesc oameni care slujesc pe Dummezeu dar și pe aproapele (adică pe noi acei care le călcăm pragul adeseori) și nu mi se pare firesc să ne punem întrebări în legătură cu problemele lor de viață.!
Draga Dorina, privind de departe pot doar sa-ti spun ca NEFIRESCUL acestor intrebari vin din multimea secolelor de ... bagat pumnul in gura celor care ar vrea sa intrebe ceva ce tine de un bun al tuturor.




Nu ai dreptate, faci o comparatie negindita, copilareasca.
Tu nu depui bani in contul lui idealist si NU INVESTESTI IN EL pentru a avea DREPTUL sa-i eri aceste date pe cind intr-o minastire care apartine CREDINCIOSILOR si nu lu' popa Nanu, POTI! ai acest drept, incredintat crestinilor de chiar Sf Pavel...prin multele lui indemnuri la contabilitatea riguroasa facuta fondurilor primite de la donatori...si se pare ca unii chiar au murit trazniti PENTRU CA AU MINTIT! ! !( vezi pe Simon si pe nevasta-sa parca)...sa nu uitam acest aspect important

Iar daca vre-o minastire are pretentia ca este PRIVATA si implicit refuza categoric sa fie transparenta cu bogatiile ei...atunci sa astepte ei mult si bine pina vor primi bani de la cineva

Last edited by andreicozia; 11.06.2010 at 20:55:19.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2010, 21:15:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar daca vre-o minastire are pretentia ca este PRIVATA si implicit refuza categoric sa fie transparenta cu bogatiile ei...atunci sa astepte ei mult si bine pina vor primi bani de la cineva



Nu există mănăstiri care să aparțină credincioșilor, orice mănăstire e privată, aparține obștii de nevoitori:


(3) In manastirea, schitul sau metocul date in folosinta prin sfintire, nici unul dintre ctitori, donatori si binefacatori nu are vreun drept de proprietate, folosinta sau amestec in conducerea, administrarea si viata spirituala a acestora.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...rea-81280.html
(Statutul BOR)
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
numere de telefon ale manastirilor din transilvania Dobra Daniela Generalitati 2 09.04.2011 15:07:17
asociatii neguvernamentale de protectia manastirilor dyana Generalitati 3 11.10.2008 17:30:29