Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2024, 18:32:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sincer nu-mi prea pasă ce face Putin, nu mi-e frică de ruși, nu sunt rusofob, mai degrabă cred că ne vom pierde sufletele dacă vom adopta modul de viață occidental pro păcat, fără familie, doar muncind sau huzurind.
Rusii nu ne-au adus doar un mod de viata, ne-au impus cu forta un regim comunist ateu. Tu crezi, in mod gresit, ca Putin si conducerea rusa sunt ortodocsi si apara valorile ortodoxe. Asta e doar de fatada, ei sunt comunisti in varsta, cu simpatii comuniste si valori comuniste.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu cred că m-am înșelat fiindcă am constatat că dacă uitai sau iertai sau nu te supărai pe anumite chestiuni din trecut nici nu le mai aduceai ca exemplu, că le uitati. Tu inca mai știi ce s-a întâmplat prin 2009.
Eu am spus care e adevarul, spre deosebire de tine, care faci afirmatii si acuzatii bazate pe pareri si impresii. Tu ma acuzi de niste neadevaruri si tot tu imi reprosezi ca spun adevarul in apararea mea. Nu e vina mea ca am o memorie destul de buna. Spui ca nu te-ai inselat, inseamna ca tu nu recunosti nici cu textul scris de tine in fata, tu cu mana ta ai scris pe pagina cealalta ca oricine ar fi deranjat sa i se spuna ca are capacitate intelectuala limitata.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A existat o acțiune comună de lucru cu romano-catolicii și cu greco-catolicii în interbelic Ion Gavrilă Ogoranu era greco-catolic și a construit rezistența din munți partea cea mai viabilă ai ei, Nechifor Crainic dădea exemple din sfera romano-catolică.

Deja dacă citești Fabiola te pot acuza unii că ești filo catolic.

Văd că George Simion a avut contacte diplomatice cu Papa Francesco, că Antonio Andrușceac (prenume după Anton de Padova) e romano-catolic din Bacău și că George al nostru a intrat la un eveniment privat cu oameni din sfera conservatoare catolică.
Acestea nu au legatura cu subiectul, e vorba de invatatura de credinta. Asta ar putea arata ca nu stii prea multe despre ecumenism si conceptiile ecumeniste si ca e posibil sa nu ma fi inselat, ai putea avea o inclinatie spre filocatolicism.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Boss Gorbaciov l-a mazilit pe Ceaușescu, ceilalți lideri precum Elțîn au ras și ei câțiva opozanți, așa e în Rusia, la Putin se vede mai mult că a stat mai mult la guvernare, dar toți au fost duri cu adversarii politici.
Iar il aperi pe Putin si scuzi ceea ce face, desi apoi te intebi cand ai facut asta. Putin e comparabil cu Stalin si Hitler, nicio treaba cu Eltin si Gorbaviov. Ce opozanti au omorat Eltin si Gorbaciov? Ceausescu se apropia de ceilalti dictatori, neavand scurule sa traga in demonstranti ca sa ramana la putere. De asemenea, a tras in tarani la colectivizare.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce treabă are una cu alta, Putin a consolidat și modernizat armata, dar și acolo s-a furat enorm de aceea au avut rezultate nesatisfăcătoare când au atacat alte orașe în afară de Kherson, Mariupol.
Am scris ce treaba are una cu alta, Hitler justifica faptul ca dorea sa anexeze teritorii cu pretextul ca apara germanii din acele tari si vrea sa ii uneasca pe toti. Asta face si Putin. Primul ministru bitanic si liderii europeni discutau cu Hitler si ii acceptau cererile cu pretextul ca nu vor sa fie razboi, il lasau sa faca ce vrea. Chiar si in cazul Poloniei Hitler a crezut pana in ultimul moment ca Anglia si tarile occidentale nu se vor implica, avand in vedere inactivitatea de pana atunci. Armata rusa era sub orice critica. Dar acum rusii, la fel ca hitleristii, trec pe productia de razboi.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În mod normal trebuia să cadă și orașul de la graniță Harkov care trebuia să pice repede, acum sunt semne de progrese, s-ar putea să ia și Harkovul pt a proteja Bolgorodul de atacuri în teritoriu.
Tu gandesti doar in termenii propagandei ruse. Spui ca vor sa ia Harkov-ul ca sa protejeze Bolgorodul, dar prima data de ce voiau sa ia Harkovul, ca nu ataca nimeni Bolgorodul. Iar ucrainenii ataca cu drone care au raza de sute de kilometri, pot ataca Bolgorodul din orice regiune.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simion nu e hitler, nu a dezvoltat teorii rasiale ca Hitler în mein kampf, ce e prosteala asta, Simion e un atlet de cursă lungă, care din liceu aleargă pe culoarul naționalist și acum Dumnezeu a plinit măsurile și îl răsplătește.
Eu nu am spus asta, am spus ca si unul ca Hitler a avut procente asemanatoare la alegeri, deci procentele nu dovedesc neaparat ca este un lucru bun. Simion e doar un badaran lipsit de buna crestere, vad ca tu ai adoptat o admiratie destul de exagerata fata de el. Am vazut si cum ii raspunzi celui ce a initiat topicul, in trecut ai fi fost exclus de pe forum, daca tot spui ca nu exista asa ceva.
Reply With Quote