Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 05.11.2016, 18:11:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism.Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare ,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta .Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
Cand dam vina pe orice si pe oricine, numai pe noi insine, nu... e un semn de... Dar cred ca deja stii! Inainte de a privi atat de sus, priveste in pamant si spune ce vezi? Undeva acolo jos, trebuie sa fie... Intelepciunea! Avem ascutimea mintii, dar o folosim impotriva Celui ce a zidit-o. Avem ochi, dar cautam sa vedem altceva decat au cautat cei la capataiul carora priveghem cu recunostinta. Avem urechi, dar auzim hula impotriva strabunilor, si glasul sirenei de dincolo de gard...
Dincolo de orice, Dumnezeu a oranduit pentru ordodocsi, Harul concret si... palpabil, care pur si simplu nu mai are nevoie de comentarii si dezbateri. Sfanta Lumina a Invierii vine in fiecare an din cer, nu de la oameni. Si vine cand se roaga un reprezentant al ortodocsilor, niciodata altfel. Daca ne mai intrebam care e voia lui Dumnezeu in astfel de situatie, e trist! Daca din sfinte icoane ortodoxe sau osemintele atator sfinti care au sfarsit jertfindu-se pentru Hristos si care in timpul vietii, au urmat absolut aceleasi carari batatorite ale ortodoxiei cu sfintele ei Taine, izvoraste mir, ca semn al dragostei lui Dumnezeu, iar noi ne indreptam spre alte zone, lipsite tocmai de astfel de certitudini, ceva totusi nu-i chiar in regula.
Evident, omul e liber sa aleaga drumul pe care sa mearga, dar cine/ce il predispune catre "altceva"?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare