Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2161  
Vechi 29.11.2013, 08:29:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Repet, "maninci un sac de sare cu cineva si tot nu ajungi sa-l cunosti".
Si tu crezi ca dupa cateva discutii, gata..hai sa simulam o casatorie completa.

Daca esti asa sigur de alegerea facuta, ce te impiedica sa astepti pana la casatorie, ca sa nu ajungi pe urma sa fii clasificat ca "prost", "rautacios", si "iresponsabil"?

In definitiv, fiind sigur de alegerea facuta, nici nu trebuie sa astepti prea mult.

Desi partea cu "iresponsabilitatea" nu o inteleg, din moment ce nu exista o relatie de casatorie, ce ar fi atat de iresponsabil sa te desparti de cineva?

Deci nu te deranjeaz ca femeia care o iubesti a mai fost probata de vreo 5-10 barbati inainte, si nu s-a suparat deloc, ba chiar dimpotriva..

La fel, daca e sa ai o fiica, nu te-ar deranja asta, nu?

Uite asa din incercare in incercare, gaseste si ea pe cineva, corect?
Repet: nicioadata nu poti cunoastea un om 100%! Asta e viata- mintea omeneasca e foarte complexa ca sa zic asa. Insa asta nu inseamna ca de frica unui eventual esec nu trebuie sa actionam- altfel "nu intram in padure de frica ursului"".
Nu am zis "dupa cateva discutii""! Aici depinde de caracterul, firea fiecaruia. Te intalnesti, vezi ce caracter are, cum se comporta persoana respectiva in diferite imprejurari, cum gandeste, cum actioneza, etc. Dumneavoastra aveti pretentia sa explicati in cuvinte si sa teoretizati niste lucruri care vin de la sine, intre doi oameni maturi si responsabili. Chiar trebuie explicat ca la copii ?!
La partea cu responsabilitatea m-am referit in sensul urmator: atunci cand iti doresti doresti intradevar ceva serios, care ulterior sa duca la casatorie, si intalnesti pe cineva care-ti place (bineinteles ca in prima faza nu te poti indragosti de cineva asa peste noapte, ci pur si simplu iti place de persoana respectiva), intai o cunosti mai mult timp, si daca apoi apar sentimente autentice si vorbim de iubire reciproca si ajungem si la relatii fizice, i consider iresponsabili pe acei barbati care, dupa cele spuse mai sus, constata "brusc"" ""ca nu le mai place de persoana respectiva si s-au plictisit""!
Adica in sensul de a nu da sperante false omului si de a nu-ti bate joc de el. E bine ca sa stim ce vrem si vorba sa fie vorba, nu spusa asa in vant.
Reply With Quote
  #2162  
Vechi 29.11.2013, 08:43:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin, tot nu mi-ai raspuns la o intrebare: esti casatorit?
Reply With Quote
  #2163  
Vechi 29.11.2013, 08:52:32
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar partea cu responsabilitatea se observa si in timpul cat suntem impreuna inainte de casatorie! Daca in acel timp barbatul sau femeia nu pot fi responsabili, atunci cu atat mai greu de crezut este ca ar putea fi responsabili dupa casatorie.

Acuma ce ar inseamna concret ä fi responsabil"" (atunci cand intradevar exista sentimente autentice de ambele parti): in primul rand a te completa reciproc , pentru o relatie armonioasa si sanatoasa. Apoi a fi alaturi de persoana iubita, mai ales in momentele dificile si neplacute- imbolnaviri, necazuri la locul de munca sau cu rudele, etc. Apoi a rezolva eventualele neintelegeri si dispute, fara a apela la äjutorul"" neamurilor sau diversilor "binevoitori"" (ca se gasesc destui in situatii de astea). Apoi in situatiile de criza a-ti pastra "sangele rece"", pentru a putea actiona eficient in rezolvarea problemei.
Si bineinteles a fi si o fire vesela, mai "spontana"" (o surpriza placuta, o cina la lumina lumanarii, etc).
Si a sti aceea "linie de demarcatie"": bineinteles ca la orice barbat i place sa iasa cu "baietii"" la un fotbal, o tabla, unii la pescuit, la o bere cand si cand, etc. Insa timpul petrecut astfel nu trebuie sa fie petrecut in detrimentul celui cu femeia iubita. Ce vreau sa zic concret: de exemplul atunci cand femeia iubita are un necaz, se imbolnaveste, este suparata, etc, ca si barbat responsabil mi se pare normal a refuza politicos orice invitatie din partea amicilor, si a fi alaturi de femeia iubita.

Cam asta ar fi- ca ideii generale- partea de responsabilitate. Ori treburile astea trebuie vazute INAINTE de casatorie, pentru a nu aparea surprize neplacute DUPA casatorie.
Bineinteles ca si femeia- in egala masura- trebuie sa dea dovada de responsabilitate si seriozitate. Asa cum sunt si barbati neseriosi, la fel sunt si femei neserioase.
Reply With Quote
  #2164  
Vechi 29.11.2013, 09:15:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Sunbsriu total ce a scris Florinvs.

Da, ok, e pacat sa nu te casatoresti virgin/virgina, dar poti ajunge (si chiar se ajunge ) la situatia in care ramai casatorit/casatorita cu omul ala doar ca sa nu pacatuiesti, desi si-au distrus viata: nu se inteleg, unul din soti are alte preocupari, munca in casa o face doar unul din partener pentru ca celalalt nu face asa ceva, la un necaz unul din ei clacheaza i tot greul ramane pe spatele celuilalt si multe, multe altele. Or, astea le poti vedea pe parcurs, inainte sa te casatoresti; chiar daca nu ajungi sa cunosti persoana aia perfect (aia no sa se intample niciodata, de fapt, nici noi pe noi insine nu ne cunoastem perfect) macar sti cum reactioneaza in aumite situatii, sti l ce sa te astepti, ii afli o mare parte din calitati si defecte si te casatoresti cu persoana respectiva DACA sti ca poti trai cu efectele lui/ei pentru tot restul vietii, pentru ca degeaba vrei sa schimbi un om (cunosc cazuri in care ea s-a casatorit cu el, desi nu ar fi trebuit, dar ea era ferm convinsa ca o sa reuseasca a il schimbe - acu sunt divortati dupa 2 ani de batai crunte si alcolism de-al sotului), daca omul nu vrea sa se schimbe, garantat n-o sa reuseasca nimei sa il schimbe.
Asa ca da, am facut alegerea perfecta PENTRU MINE, ca am iesit cu sotul meu timp de mai bine de 6 ani jumate inainte sa ma casatoresc cu l si nu regret nici o clip[a ca nu m-am casatorit virgina. N-aveti ecat sa ma judecati pentru asta, eu oricum stiu ca am facut alegerea potrivita pentru MINE, nu pentru alti.
Reply With Quote
  #2165  
Vechi 29.11.2013, 11:18:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Repet: nicioadata nu poti cunoastea un om 100%! Asta e viata- mintea omeneasca e foarte complexa ca sa zic asa. Insa asta nu inseamna ca de frica unui eventual esec nu trebuie sa actionam- altfel "nu intram in padure de frica ursului"".
Nu am zis "dupa cateva discutii""! Aici depinde de caracterul, firea fiecaruia. Te intalnesti, vezi ce caracter are, cum se comporta persoana respectiva in diferite imprejurari, cum gandeste, cum actioneza, etc. Dumneavoastra aveti pretentia sa explicati in cuvinte si sa teoretizati niste lucruri care vin de la sine, intre doi oameni maturi si responsabili. Chiar trebuie explicat ca la copii ?!
La partea cu responsabilitatea m-am referit in sensul urmator: atunci cand iti doresti doresti intradevar ceva serios, care ulterior sa duca la casatorie, si intalnesti pe cineva care-ti place (bineinteles ca in prima faza nu te poti indragosti de cineva asa peste noapte, ci pur si simplu iti place de persoana respectiva), intai o cunosti mai mult timp, si daca apoi apar sentimente autentice si vorbim de iubire reciproca si ajungem si la relatii fizice, i consider iresponsabili pe acei barbati care, dupa cele spuse mai sus, constata "brusc"" ""ca nu le mai place de persoana respectiva si s-au plictisit""!
Adica in sensul de a nu da sperante false omului si de a nu-ti bate joc de el. E bine ca sa stim ce vrem si vorba sa fie vorba, nu spusa asa in vant.
Am inteles, ai mai repetat chestiile astea de cateva ori, ideile tale idealiste despre cum ar trebui sa decurga o relatie.
Pot sa-ti zic ca din perspectiva experientei lucrurile au infinit mai multe nuante care sar de multe ori din cadrul teoretic.
Si fiind vorba de alegeri de viata, poti sa te cam frigi doar cu teoria.

Dar la ce nu mi-ai rapuns, este: de ce sa nu astepti pana la casatorie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2166  
Vechi 29.11.2013, 11:19:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In fine, oricum ar fi fost, tot nu ma casatoream virgina, pentru ca pur si simplu mi se pare o aiureala din punctul MEU de vedere.
Valorile morale tot alea le aveam, pentru ca ai mei m-au invatat ca "trebuie sa m casatoresc virgina", chestie care mie personal mi se pare absurda,
Nu e suficient doar sa inveti copiii sa faca ceva ci sa le inveti si DECE trebuie sa faca ceva, ori pentru ca nu te-au invatat si DECE, n-ai de unde sa stii.

O buna parte din moralitatea comuna se sprijina din pacate pe spiritul de turma si teama de judecata celuilalt, nu pe credinta si insusirea cu motivatii persoanale a unor valori morale.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daca e sa ma iau dupa dogmele Bisericii, n-ar trebui NICIODATA sa imi tai parul, sa ma vopsesc pe par, sa ma imbrac in orice altceva in afara de fusta, sa merg la petreceri, sa vorbesc cu altii de alte religii, sa am incrderere in oameni, sa am incredere in fortele mele etc., chestie care mie, traind in LUME, cu oameni in jusrul meu, nu mi se pare in regula. Ca nu m mantuiesc, asta e alta problema, si asta n-o sti nici tu, nici altii, nici eu. O stie bunul Dumnezeu si atat. Dar imi asum riscul.
Nu cred ca mai era nevoie de inca o dovada ca esti cvasi-total-ignoranta fata de ceea ce este invatatura de credinta.
Dar stim si motivul, si atat timp cat nu se vindeca boala, nici simptomele nu dispar.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, ok, e pacat sa nu te casatoresti virgin/virgina
Dar ce repede te-ai razgandit.

Dar bun si asa, e bine ca pana la urma am ajuns la o convingere comuna.
Sper ca atunci cand o sa ai copii, daca o sa ai, sa-i educi in ideea asta si mai ales sa afli si tu pana atunci DECE, ca sa nu le spui doar ce sa faca si DECE sa faca asa si nu altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.11.2013 at 11:27:47.
Reply With Quote
  #2167  
Vechi 29.11.2013, 11:36:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de ce? lumineaza-ma...

si tot nu mi-a raspuns la intrebare...
Reply With Quote
  #2168  
Vechi 29.11.2013, 11:47:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce ce? :))
Detalii personale doar pentru prieteni.
Nu ca n-as mai fi facut si exceptii, dar am promis sa nu se mai repete :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2169  
Vechi 29.11.2013, 11:56:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dar la ce nu mi-ai rapuns, este: de ce sa nu astepti pana la casatorie?

Va raspund acum: pentru ca suntem oameni si nu roboti, pentru ca suntem facuti si din trup, nu numai din suflet!
Reply With Quote
  #2170  
Vechi 29.11.2013, 12:03:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dar la ce nu mi-ai rapuns, este: de ce sa nu astepti pana la casatorie?

Va raspund acum: pentru ca suntem oameni si nu roboti, pentru ca suntem facuti si din trup, nu numai din suflet!
Poate ar trebui sa citesti asta:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...esc-69013.html

Apropo, cum intelegi tu credinta?
Mergi in fiecare duminica, macar o ora la Sf. Liturghie?
Te-ai spovedit macar o data in viata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02