Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.04.2015, 23:50:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu, nu îmi pot închipui un tată, fie El și Tatăl Ceresc, care să nu sufere pentru fiul lui. Cu atât mai mult cu cât e Tatăl al Cărui Fiu e pironit pe Cruce.
Voia Tatalui ,clar exprimata si in gradina Ghetsimani, si la ispitirea lui Petru ("Doamne,sa nu ti se intample asa ceva') a fost ca sa primeasca jertfa Fiului pentru a ne putea darui iertarea si dragostea Sa.
Fara jertfa Fiului ,nimic din acest univers nu ar fi putut sa ne faca si pe noi , fii ai lui Dumnezeu ,impacati cu El.
Fiul nu a facut niciodata altceva decat voia Tatalui ,iar planul acesta a fost de la inceputul lumii ,ca toate lucrurile sa fie impacate cu Sine prin Fiul,pe cruce ,prin sangele jertfei Lui.
Suferinta Tatalui si a Fiului au fost coplesite de bucuria iertarii si a indurarii ,asa cum numai un Dumnezeu poate imagina .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.04.2015, 00:08:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Așadar Dumnezeu nu este impasibil, cum părea a fi creionat mai nainte, ci capabil de suferință și de bucurie care covârșește toată suferința.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.04.2015, 00:09:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Asta este un paradox. Cuvantul este Dumnezeu. Firea dumnezeiasca este Dumnezeu. Deci in mod logic Dumnezeu nu poate sa sufere si sa fie impasibil in acelasi timp.
..
Cand impungi un om, nu sufera intreaga omenire ,ci doar acel om , persoana a speciei umane. Nu impungi specia umana , ci doar o persoana a speciei.
Suferinta e personala .
La fel e si la Dumnezeu .Impungi corpul unei persoane dumnezeiesti,fara sa sufere idea de dumnezeire ,natura dumnezeiasca , ci doar corpul si persoana careia ii apartine.
Sau nu crezi ca Dumnezeu Fiul a avut corp ?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.04.2015, 00:14:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Dumnezeu este iubire divina nici nu are nevoie sa simta dragostea, bucuria si durerea acestei lumi. Si ce te face sa crezi ca El are nevoie de inchinarea ta?
Dumnezeu Întreit în Persoane. Care, Persoane, sunt și simt dragostea, bucuria, durerea etc. Tocmai de aceea simțim și noi (cei care suntem creați după chipul și asemănarea Domnului), tocmai de aceea Le și iubim.
Dar poate că tu iubești o abstracțiune sau poate că iubești chiar pe robocop. Or, să fim înțeleși: Dumnezeu nu e robocop și nici abstracțiune. Este Ființa.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.04.2015, 00:16:48
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu este unul singur in fiinta dar in trei ipostaze , persoane :Tatal ,Fiul si Sfantul Duh .
Persoana Fiului lui Dumnezeu ,si numai ea ,s-a intrupat , a luat alaturi de firea dumnezeiasca ,care o avea din eternitate ,si fire omeneasca .
Aceasta fire a devenit proprie si inseparabila persoanei Fiului , fara insa a ii reduce in vreun fel dumnezeirea . Acest lucru s-a intamplat la un moment anume de timp ,in istorie ,prin nasterea dupa trup ,a Fiului lui Dumnezeu cel etern. Cel care a fost intre noi, a mancat cu noi , a suferit pe cruce este acelasi si om si Fiu al lui Dumnezeu .
Cuiele au intrat in om,caci Dumnezeu este fara de margini,si nu poate fi strapuns , dar de suferit a suferit persoana a doau a treimii , Fiul lui Dumnezeu .
Nu exista o alta persoana care a suferit ,nu a suferit doar trupul ,a suferit persoana , Fiul lui Dumnezeu , dumnezeu din eternitate si om la implinirea vremii .
Cine spune ca nu a suferit Fiul lui Dumnezeu inseamna ca nu admite ca El s-a intrupat.
Iar cine spune ca Dumnezeu in fiinta sa nemarginita poate fi atarnat pe un lemn , fara a fi intrupat , inseamna ca face zadarnica intruparea ,caci rastignirea s-ar fi putut face si fara trup ,undeva ,intr-o dimensiune spirituala .
Ioan 14:
"
7. Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți pe El și L-ați și văzut.
8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl și ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea."

Fiul spune ca Tatal era intru El. Si spune ca cine L-a vazut pe El L-a vazut pe Tatal.

Daca ceea ce spui tu e adevarat nu ar trebui sa se contrazica cu spusele Mantuitorului...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.04.2015, 00:41:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Ioan 14:

Fiul spune ca Tatal era intru El. Si spune ca cine L-a vazut pe El L-a vazut pe Tatal.

Daca ceea ce spui tu e adevarat nu ar trebui sa se contrazica cu spusele Mantuitorului...
Fiul si Tatal sunt UNA in fiinta ,o singura dumnezeire .
Dumnezeu nu poate fi vazut de oameni .
Prin intruparea Fiului lui Dumnezeu, "dumnezeu adevarat din dumnezeu adevarat" , noi am putut vedea cu ochii fizici pe insusi Fiul lui Dumnezeu si nu un simplu om ,asa cum se spune si in versetele citate de tine :"Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl"

Nu am vazut corpul lui Dumnezeu , ci corpul Fiului lui Dumnezeu ,cel de o fiinta (dumnezeiasca) cu Tatal .

Deci negresit am vazut pe Dumnezeu,vazand pe Fiul sau,Iisus Hristos ,caci nu am vazut un corp miscandu-se animat de vreo forta straina , ci pe Fiul lui Dumnezeu intrupat ca om

Suferinta Fiului a fost reala,dar dupa trup si nu dupa dumnezeire , si nu Tatal a fost rastignit ,ci Fiul .

Last edited by iustin10; 07.04.2015 at 00:44:14.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.04.2015, 00:52:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dumnezeu Întreit în Persoane. Care, Persoane, sunt și simt dragostea, bucuria, durerea etc. Tocmai de aceea simțim și noi (cei care suntem creați după chipul și asemănarea Domnului), tocmai de aceea Le și iubim.
Dar poate că tu iubești o abstracțiune sau poate că iubești chiar pe robocop. Or, să fim înțeleși: Dumnezeu nu e robocop și nici abstracțiune. Este Ființa.
Dumnezeu este iubire .
Chiar si cand pedepseste , o face spre un bine
Dumnezeu nu cunoaste patimirea pentru ca esenta Sa este vesnic bucurie si revarsare de dragoste .
Si cel mai cumplit moment al istoriei creatiei ,rastignirea Fiului sau,a fost de fapt o imensa revarsare de dragoste , fara plata,fara explicatie ,pentru cei care il rastigneau pe Fiul Sau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.04.2015, 00:55:06
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Vorbesti tampenii.

Stiu ca Dumnezeu e unul!

Dar nu sunt eu cel care il disec in persoane si spun care ce cum a suferit, ce a facut.
Vorbesti de parca ai fi din Sfanta Treime, si uite Iisus te contrazice, daca nu citesti scriptura...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.04.2015, 01:00:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Vorbesti tampenii.

Stiu ca Dumnezeu e unul!

Dar nu sunt eu cel care il disec in persoane si spun care ce cum a suferit, ce a facut.
Vorbesti de parca ai fi din Sfanta Treime, si uite Iisus te contrazice, daca nu citesti scriptura...
Daca este unul care a fost rastignit ,pentru ce spune : "Eli ,eli ,lama sabactami" ?
El striga catre el insusi?
Se vede clar de aici ca Fiul a fost rastignit si nu Tatal.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.04.2015, 01:05:39
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Se refera la un anumit psalm. Dar acum e tarziu
Noapte buna.
Reply With Quote
Răspunde