Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 08.08.2016, 18:02:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Fraza asta e de gala umorului involuntar. :) Fraza asta cred că depășește orice am știut noi pînă azi despre umor. Nu te mint dragul meu și nu te înșel.
"vsovi", ai scris 29 de cuvinte și n-ai spus nimic... să fiu mai precis, nimic argumentat.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De asta eu hulesc, și de asta eu îmi bat joc de ortodoxie? De asta eu mint și eu sunt bolnav și sunt orb? Doar pentru că asta vrei tu să crezi despre mine ca să te autoîndreptățești? Păi tu ești josnic crezînd așa ceva despre mine și nu eu care mărturisesc Adevărul crezînd.
Mi-ai spus că sunt josnic... Nu că mă supăr, atât de duce căpșorul, dar fără să argumentezi, mai jignit gratuit... E una din 4 jigniri din acel

În fine, caut să-ți înțeleg și să-ți port neputințele... Dar vreau să te întreb:

La semnătura ta spui așa:

"Oricît ar fi de greu de crezut toate drumurile spre sfîntul Cer trec direct prin N.I.P. (Noul Ierusalim Pucioasa) sau via FB (facebook) (Sunt vsovivi bannat, vsovivivi bannat și Trimisul bannat si aveți aici și aici o interpretare științifică la Facerea."

Rațiuni argument-întrebări 1:

Toate drumurile duc spre Împărăția Cerurilor numai dacă trec direct prin N.I.P. sau FB. ? Direct pe la proorocița mihaela, care vorbește în fiecare dimineață cu hristos? Ce să facem la ea? Să ne spovedim? Să urmăm învățătura ei? Dar învățătura episcopilor, preoților, diaconilor noștri din celelalte orașe din România sau din Rusia, de exemplu, dacă le urmăm și nu trecem pe la N.I.P. sau FB., nu ne vom mântui?

Rațiuni argument-întrebări 2:

În baza "rațiuni argument-întrebări 1", ce s-a întâmplat cu oamenii, înainte de a exista N.I.P. sau FB ? Nu au mai ajuns în Sfântul Cer ? Se mântuiau sau mergeau în iad ? Iar acum la existența N.I.P. sau FB, oamenii din Grecia, America, Rusia, România, care Nu trec prin N.I.P., se mântuiesc sau nu se mântuiesc ? Iar acum, la existența N.I.P. sau FB, oamenii care resping și nu vor să creadă cele de la N.I.P. sau FB, se vor mântui sau nu ?

Rațiuni argument-întrebări 3:

În baza "rațiuni argument-întrebări 1 și 2", dacă se mântuiesc și oamenii care nu ajung în Sfântul Cer, via N.I.P. și FB, fiindcă ori nu vor sau nu pot, ce rost mai are existența N.I.P. și FB ?

Ultimă întrebare, să-i zic, de cultură generală:
Există un raționament de folos spre mântuire, al numelui "vsovivi"/"vsovivivi"? Că sunt multe "vivivivi"... Nu-i găsesc scopul de ajutor spre mântuire.

Iar ca încheiere, ce spui tu la semnătura ta, că se numește interpretare științifică la Cartea Facerii, din Biblie, nu este deloc științifică, ci în cel mai fericit caz, o părere laică, iar dacă are pretenție mântuitoare, e erezie, fiindcă contrazice ce spune Sfântul Ioan Gură de Aur, în volumele psb 21 și 22, unde tratează în câteva omilii excepționale, Cartea Facerii.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ți-am spus că fraze din astea sunt de gala umorului trist! (Păi nu se vede cine nu are bun simț? Oare nu se vede? Ce părere ai?)
Și încă o tură de 29 de cuvinte, fără să spui absolut nimic, însă ai repetat fix aceleași cuvinte care le-ai scris mai sus, puțin rearanjate...

Deci cum să nu fi banat? Cum să spui că nu scrii mult, mult și spui puțin, puțin, și cel mai adesea nimic, nimic ? :(

P.S.:

"Iuliu 46"... așa-i că o să te distrezi copios pe neputința unor oameni bolnavi... ? :(
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 18:08:49.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 08.08.2016, 18:05:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Articolul încearcă să arate câteva trăsături ale falsului mistic. Spre exemplu, că nu e linistit, ci agitat, că nu odihneste, ci oboseste si panichează, consideră că are o legătură aparte cu Dumnezeu, el fiind un ales care nu trebuie să supună Bisericii toate revelatiile si viziunile sale.

Asa îl pot vedea cei din afară, care nu sunt prinsi în mreaja lui seducătoare. El însusi, însă, foarte greu se va identifica pe sine cu portretul de mai sus. Ar putea-o face dacă s-ar smeri, dacă s-ar spovedi cu toată sinceritatea, încredintându-i duhovnicului toate viziunile, faptele si vorbele sale, precum si faptul că se consideră un ales al lui Dumnezeu, că are o misiune mai aparte. Această misiune ar trebui să o pună sub semnul întrebării si să-l lase pe duhovnic să i-o confirme sau să i-o infirme.

Să ia aminte si la propriile vise, pentru că ele ne transmit adesea ceva despre noi, despre starea noastră lăuntrică. Spre exemplu, dacă mă visez vorbind în mijlocul unei multimi, încântarea pe care o resimt este cel mai probabil rodul slavei desarte.

În general vorbind, ca să te asiguri că nu cazi în această plasă a falsului misticism trebuie să fii în primul rând preocupat de propriile tale păcate, să le identifici si să te eliberezi de ele. Odată începută această lucrare, nu stiu dacă vei putea vreodată considera că ai ajuns la capătul ei. Beneficiile ei sunt cunoscute: smerirea treptată si lepădarea de sine.
Desigur.
De amorul artei, insa, ingaduiti o precizare: autorul denumeste incorect pe acest bolnav, atunci cand ii zice "psihopat". De dragul acuratetii, sa spunem ca nu e vorba (doar) despre psihopatie, ci de alte categorii nosografice - unele mult mai respectabile.
Argumentul il gasim, dincolo de cunostintele de psihopatologie si psihiatrie pe care le-am putea detine vreunii dintre noi, chiar in textul respectiv: scrie ca pacientul traieste un "delir de grandoare". Ei bine, prin aceasta precizare tocmai a aratat, in ciuda etichetarii initiale, ca e vorba despre o psihoza, nicidecum despre psihopatie. Ca sa nu mai vobim despre elementele de tip halucinator pe care le tot evoca autorul.

Iertati si pomeniti,
ca sa zic asa...:)

P.S. Cand zice, insa, "...vine cu gand precis de a induce in eroare asupra persoanei si valorii sale, simuland sfintenia pe care n-o poate realiza de fapt si prin aceasta asemanandu-se cu intaiul impostor, ocrotitorul lui (adica diavolul)", incepem sa ne temem ca, de data asta, avem de-a face cu insasi nebunia autorului. Si aceasta e nebunie, se crede indeobste: sa decretezi tu, savantul, ce gand precis are nu stiu ce pacient... Ma credeti ori nu, adevaratii savanti in ale tulburarii mintii nu fac niciodata astfel de pariuri declarative despre taina cugetului altcuiva. In fine...

Last edited by ioan67; 08.08.2016 at 18:13:12.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 08.08.2016, 18:17:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Să ia aminte și la propriile vise, pentru că ele ne transmit adesea ceva despre noi, despre starea noastră lăuntrică. Spre exemplu, dacă mă visez vorbind în mijlocul unei mulțimi, încântarea pe care o resimt este cel mai probabil rodul slavei deșarte.
Discutabil, Cristian...:)
Ar putea fi si asa, desigur, insa interpretarea visului nu se face in mod generic, categorial ci musai tinind cont de universul persoanei, asa cum il concepe omul insusi!
Nu-i de mirare ca, atunci cand interpreteaza propriul vis, sa il auzi pe unul ca zice, de pilda asa: "vorbeam cu incantare in mijlocul unei multimi, iar bucuria mea se datora iubirii pe care ei o exprimau fata de mine, ingaduindu-ma in mijlocul lor... Cu adevarat am simtit atunci ca se implinise cuvantul "Hristos in mijlocul nostru!" ....
Vezi, deci, ca s-ar putea ca slava desarta sa fie doar in proiectiile noastre, daca ne aventuram in visele altora...:))))
Reply With Quote
  #334  
Vechi 08.08.2016, 18:22:51
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Care este neadevărul dragă Simona? Te rog să fii mai explicită cînd ''găsești'' astfel de insinuări și acuzații.
ARGUȚÍE s. f. (Livr.) Argumentare sofistică bazată pe fapte nesemnificative sau nesigure; subtilitate exagerată în argumentare


Păi are legătură căci vorbeam de canonizări făcute de biserică așa ca instituție și îți spuneam că evreii îl consideră pe Domnul Nostru Iisus Hristos un rătăcit, un blasfemiator, un eretic al credinței lor deci nu e canonuizat în credința lor ca fiind un sfînt în ciuda tuturor celor pe care le-a făcut pentru ei. Despre ce blasfemie nu-ți vine să scrii? Păi ei au susținut că El blasfemiază și de aia l-au răstignit. Nu știu ce e în mintea ta și cum citești tu postările mele, în ce cheie.

Si in credinta noastra ortodoxa, Domnul Iisus este canonizat ca sfant? De unde ti-a venit aceasta idee suprarealista?



De ce să nu-l compar? Nu înțeleg de ce te deranțază... pentru numele lui Dumnezeu. Deci de ce te deranjază? Dar cu cine să-l compar? De ce nu e bun argumentul? Păi amîndoi, și Domnul Iisus și păr. prooroc Arsenie Boca
au dus o viață sfîntă, smerită, au făcut proorocii care s-au împlinit și au făcut multe minuni tainice și au fost prigoniți de sistem. Pt. tine nu e bun un astfel de argument în vederea canonizării lui A.B.? De ce? Sau poate că pentru tine o comparație a oricui cu Domnul Iisus este o blasfemie... De ce?

Pai tocmai asta est problema voastra, ca il mpuneti pe Arsenie Boca in locul lui Iisus Hristos, nu mindu-l Sfantul Ardealului. Nu exista decat un Sfant al Ardealului si al Bisericii intregi: Domnul Iisus Hristos, Unul Sfant, Unul Domn.



Cum adică să renunț la argumentul ăla... păi e clar că l-au denigrat oamenii sistemului și că la insistența lor a fost caterisit o vreme deci a fost prigonit chiar și din oamenii sistemului înfiltrați în BOR sau din cei care au semnat colaborare cu sistemul comunist și ascultau de ordinele lor, dar n-am dat nume cum insinuezi tu. De ce îi pui pe toți în contra argumentelor mele? Păi și Ilie Cleopa sau Arsenie Papacioc sau alții au făcut pușcărie politică și au fost prigoniți... n-am susținut că cei despre care scrii tu semnaseră colaborare cu regimul comunist dar au fost alții destui.

Eu nu am vorbit de denigrari, ci de falsa lui ortodoxie.

Păi eu susțineam tocmai că cei despre care vorbim sunt și mucenici creștini și eroi în lupta cu sistemul comunist de tristă amintire, ducînd ei lupta lor cea bună fără compromisuri, fără colaborări, fără delațiuni și fără semnături cu securitatea pentru a accepta să fie informatori.



Neadevăru lui Arsenie Boca? Încă așa ceva n-am mai auzit. Tu crezi că e cineva care minte cu interes atunci cînd mărturisește despre minunile la care a asistat? Păi sunt oameni care au fost vindecați și ei spun exact ce li s-a întîmplat. Tu negi mărturisirile oamenilor? Păi acei oameni nu erau ucenici ai părintelui ca să aibă vreun interes ci oameni care au au fost să-i ceară binecuvîntare și vindecare și care au primit și s-au vindecat. Mărturiile astea îți vorbeau ție despre NEADEVĂRUL lui Arsenie Boca? Nu știu despre ce vorbești, așa că te rog să clarifici.

Nu cred ca esti in stare sa discerni adevaratele minuni, de falsele minuni. Oamenii profani cred orice le-ai spune, cred si in scamatorii. Eu nu cred in ce spune ba baVeta, ci in ce ne invata sfintii despre falsele minuni si vedenii. Iar la acest capitol, A.Boca nu a trecut testul.



Cum să nu știu, este pe net, poți găsi picturile de la Drăgănescu.

Păi fiindcă l-a prigonit toată viața lui ca la final să-l omoare prin otrăvire.

De unde stii? Cine a dat marturie? Numele, credinta si recomandarile din partea unui preot de buna credinta.


Păi de unde știi tu dacă respectivii aparținînd de catolicism sunt sau nu sunt sfinți? Păi pentru catolici iată că ei sunt declarați sfinți chiar dacă îi neagă sf. Ignație Brancianinov considerîndu-i eretici... Și unde i-a pictat A.B. pe respectivii cu aureole?... că asta nu am auzit.

Gasesti pe net icoanele acelor eretici purtand aura de sfinti, exact asa cum apar ei pe peretii bisericii de la Draganescu.

Păi pentru catolici, sfinții ortodocși de după marea schismă sunt socotiți eretici așa cum e și pentru ortodocși cînd vorbesc despre sfinții catolici de după schismă... deci numai Domnul poate să se pronunțe la așa ceva și dacă A.B. nu s-a încumetat să le nege catolicilor sfinții lor, te încumeți tu? Cine ești tu să te credem pe tine mai mult decît pe păr. prooroc A.B.?

Asta tocmai ce spuneam ca se numeste argutie, sau daca nu intelegi, atunci mai explicit este vorba despre erezie. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, ci pe sfinti si unul dintre ei scrie negru pe alb chiar despre ereticii din discutie, si acesta este Sfantul Ignatie Briancianinov.





Duhul sfînt nu ne învață să judecăm pe nimeni. Deci pe AB asta l-a învățat!

Unde ti es pare ca judecam pe cineva? Noi judecam dreapta credinta, fara de care nu se mantuieste nimeni. Cat despre sfintenie? Fara dreapta credinta? Visezi?
Te rog, NU mai incurca borcanele.





Pentru tine sfintele proorociri din pictura de la Drăgănescu sunt o urîciune? Păi toate picturile sunt Adevărate și toate s-au împlinit și se împlinesc. Ai văzut acolo nava spațială Discovery și telefonul mobil pictate cu zeci de ani mai înainte de a apare exact așa și a le vedea toată lumea exact așa? Dacă tu nu știi citi picturile respective asta nu înseamnă că sunt o urîciune.Acolo e un adevăr pictat ca să poată vedea și înțelege oricine. Tu se pare că îl urăști pe A.B. De ce? Cine te-a învățat să-l urăști? Ce ți-a făcut ție rău sau altora?

Cand vei parasi erezia in care ai cazut, vorbim si despre "proorociile" de la Draganescu.



Păi AB era creștin ortodox veritabil deci cum ar putea el susține altă învățătură față de BOR? Asta e o forțare logică de-a ta... că dacă și cu parcă atunci musai eu susțin ceea ce ai dedus tu complet aiurea ca să mă înneci.



Cine-i Daniil Stoienescu și despre ce manuscrise scrie el? Păi poate că studia AB despre tot felul de credințe cu care se confrunta căci intraseră astfel de idei în România, dar asta nu înseamnă că el propovăduia așa ceva ci înseamnă că el se lupta cu învățăturile metempsihotice a călugărilor indieni însă dacă ar fi crezut în ele atunci se făcea călugăr budist și nu călugăr creștin-ortodox. Eu am citit din cartea lui AB Calea Împărăției scrisă și semnată de AB și este foarte bună pentru ortodocși. Astea sunt mesajele lui de la Dumnezeu pentru oameni, ce a scris el pentru noi cum e Calea Împărăției și nu tot felul de însemnări și notițele din care învăța el pentru medicină sau își nota tot felul de idei din alte credințe cu care defapt se confrunta și se lupta. PS Daniil Stoenescu a scris numai de bine de AB și nu de rău.


Ia , vezi, cine era Daniil Stoienescu?
Nu, desigur ca nu propovaduia in gura mare credinta lui, dar nu iese fum fara sa faci foc. Si astazi sunt extrem de multi care dau marturie de ratacirea lui, nu din auzite, ci din cunoastere nemijlocita.
Ceea ce a ajuns la voi, idolatrii lui A.Boca, este o poveste frumos redactata, pe care o credeti fara sa va intereseze daca este adevrat sau nu.


Păi dacă nu-l crezi sfînt pe duhovnicul tău atunci de ce-l asculți? De ce-l urmezi? Dacă nu crezi în el că e omul lui Dumnezeu atunci ce anume te face să-ți lași viața în mîinile lui?



Și pînă atunci tu îl crezi păcătos? Păi dacă e păcătos așa cum îl crezi tu pînă atunci, pînă la canonizare, atunci oare nu te va duce el în groapă? Orb pe orb și păcătos pe păcătos unde vor ajunge urmîndu-se unul pe altul? Dumnezeu ne-a cerut să urmăm lui Dumnezeu și sfinților și nu ne-a cerut să urmăm păcătoșilor pe care îi credem păcătoși.

Il cred pacatos? Pe cine, frate?
Ori tu, crezandu-l sfant pe A.Boca, esti atat de sigur ca nu vei cadea in groapa? Cine ti-a garantat?
Lasa-mi duhovnicul in pace, ca nu a pus nimeni problema sfinteniei lui.Duhovnicul tau e sfant? Sau e mort? Caci A.Boca vorbea si cu mortii, avand ca duhovnic pe Sfantul Serafim de Sarov. Nu stiu cum se face, ca Arsenie Boca le facea toate ortodox, dar numai pe dos si altfel decat toata Biserica si invatatura crestina.


Deci ai o părere bună despre duhovnicul tău, practic tu crezi că e mai sfînt ca tine și de aia îl asculți. Ok. Cred că faci bine.

continuarea mai jos
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #335  
Vechi 08.08.2016, 18:30:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[quote=crinrin;628093]http://www.crestinortodox.ro/credint...ale-69813.html

Citat:
(...) Crizele patologice, bolile si deranjamentele psihice, produc si alimenteaza deseori falsul misticism.
Nu este un fals misticism cum se afirmă aici ci acești oameni cuprinși de criză sunt niște veritabili credincioși, căci ei cred cu siguranță din moment ce apelează la Dumnezeu cînd intră în criză. Crizele sunt provocate în general de frică, de neputință, de durere... și cînd ești în criză faci foarte bine să strigi după Dumnezeu. Nu ești fals mistic ci asculți dacă ceri ajutor la Dumnezeu care te iubește și te aude.

Citat:
Unor stari de boala se datoreaza multe din asa-numitele viziuni si comunicari cu fiinte din alte lumi.
Asta susține psihiatria atee, că dacă vezi sau auzi altceva decît văd și aud alții atunci nu sunt reale vedeniile tale ci tu sigur delirezi și visezi deci ești bolnav și ei susțin asta căci fiind materialiști au negat orice existență a lui Dumnezeu și a lumii spirituale și duhovnicești sau că ar fi posibilă interacțiunea cu cele spirituale și duhovnicești.

Citat:
"Ele sunt sustinute insa si de o framantare religioasa in cei ce le produc, ca si in cei ce le accepta, spre deosebire de manifestarile ocultismului, care sunt lipsite de o framantare religioasa, desi sunt insotite si ele de un fior al intalnirii cu nevazutul.
Aici se afirmă că frămîntarea religioasă ar fi un simtom cînd defapt orice om are în permanență o frămîntare religioasă și de fiori la întîlnirile cu nevăzutul care devine văzut.

Citat:
Dar daca privim atent, observam ca si framantarea religioasa la subiectele producatoare de false viziuni e bolnavicioasa." Boala psihica, fie mostenita genetic, fie dezlantuita in urma unor socuri emotionale, genereaza apoi si in imaginatia omului unele idei fixe, obsesii si viziuni mai mult sau mai putin religioase.
Aici se amestecă din nou psihiatria cu duhovnicia socotindu-se boli psihice traumele ce vin din șocuri emoționale, din frămîntarea religioasă socotindu-se așa ca ateii materialiști psihiatrii că mărturiile respectivului sunt defapt deliruri imaginative, închipuiri, idei fixe, paranoe, obsesii și altele... cînd defapt sunt poate realități pe care unii sau alții nu le putem observa la fel cu persoana în cauză. Deci dacă noi nu putem asista la ce este martor și la ce asistă altul atunci musai acela este nebun și rezultă asta dacă îl privim atent descoperindu-i temerile sau comportamentul ca psihiatrii care pun diagnostice în funcție de comportament? Păi de ce ar fi normalul ceea ce spu ei? Păi ei spun că e normal să fii ateu și să nu crezi în vre-o manifestare a lumiii de dincolo sau a lumii spiritoale. De ce ar fi normal să fii ateu și necredincios?

Citat:
(...) Tipuri de persoane pseudo-duhovnicesti


Promotorii unor invataturi si practici noi, exponenti ai falsului misticism, straini de Traditia si de Duhul Bisericii Ortodoxe, sunt oameni adesea ei insisi nelamuriti in probleme de morala, de credinta si de viata bisericeasca.
De aici se vede interesul ascuns al unora care au folosit psihiatria ca să se auto-îndreptățească.

Citat:
Alteori, insa, ei sunt de-a dreptul impostori care folosesc minciuna ca metoda de imbogatire materiala si de alterare a bunei credinte a oamenilor cu care vin in legatura.
Aici se spune corect de ce se judecă mereu unii pe alții... din interese materiale, tuturor le este frică să nu cumva să-și piardă clienții. Dumnezeu a fost și este sărac și nu a cerut bani de la nimeni și nici nu a obligat pe cineva ca să-i dea. Ci a mărturisit și a dăruit Credința în Dar.

Citat:
Tipul patologic, psihopatul, a carui vocatie mistica apare datorita unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, avand nenumarate "convorbiri cu Dumnezeu" si "vedenii de sus", prin care isi autoalimenteaza mandria sa cu investirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea intreaga.
Păi că este ceva rîu în asta reiese din faptele sale și nu din pretențiile lui. El poate să spună orice, importante sunt faptele lui căci aceste pot fi judecate așa cum sunt judecate faptele oricui... deci nu e nimic rău dacă cineva are convorbiri cu Dumnezeu (rugăciuni) și nici dacă are vedenii ce vin de la Dumnezeu și nici dacă se mîndrește cu asta. Cu păcatul nu e bine să te mîndrești, adică cu faptele mincinoase și păcătoase și cu răul pe care îl faci!

A te lăuda cu Dumnezeu e foarte bine!.. și nu face asta rău nimănui.


Citat:
Intre acesti "prooroci" autointitulati, unii sunt psihopati confirmati de stiinta medicala, si tratarea lor necesita cu precadere o interventie clinica (tratament, internare in spital).
Păi firește că sunt socotiți bolnavi de psihiatrii căci pentru ei, materialiști atei, orice proorocie și orice vedenie este o minciună și un delir. Problema e cu autointitulații... păi ei se autointitulează atei și materialiști tot așa cum unii se intitulează prooroci.

Citat:
Altii, insa, a caror boala nu e totdeauna si pentru toti evidenta, se dau drept reprezentanti ai unei spiritualitati autentice cucerindu-si adeptii prin credinta lor puternica in ceea ce spun, credinta sustinuta si prin manifestari exterioare agresive, uneori chiar ridicole si prin "retete" proprii de spiritualitate.
Aici se descriu tot felul de simtome preluate din psihiatrie. Păi oare n-au voie ei să dea rețete? N-au voie oamenii să creadă? Trebuie să le fie frică de caracterizările unor medici psihiatrii sau de caracterizările unor duhovnici care le-au furat limbajul și procedele punerii de diagnostice? Păi duhovnicul crede în Dumnezeu iar psihiatrul e ateu materialist... deci cum s-ar putea să facă cineva așa un melanj cu valoare de adevăr din astea două împreună?


continuarea mai jos
Reply With Quote
  #336  
Vechi 08.08.2016, 18:31:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Discutabil, Cristian...:)
Ar putea fi si asa, desigur, insa interpretarea visului nu se face in mod generic, categorial ci musai tinind cont de universul persoanei, asa cum il concepe omul insusi!
Nu-i de mirare ca, atunci cand interpreteaza propriul vis, sa il auzi pe unul ca zice, de pilda asa: "vorbeam cu incantare in mijlocul unei multimi, iar bucuria mea se datora iubirii pe care ei o exprimau fata de mine, ingaduindu-ma in mijlocul lor... Cu adevarat am simtit atunci ca se implinise cuvantul "Hristos in mijlocul nostru!" ....
Vezi, deci, ca s-ar putea ca slava desarta sa fie doar in proiectiile noastre, daca ne aventuram in visele altora...:))))
Păi eu în nume propriu vorbeam (scriam) dând acest exemplu. Ideea era să ne punem întrebări cu privire la propria persoană întâi, mai ales atunci când simțim că suntem purtați pe înălțimi de har.

Era un filmuleț rusesc în care un călugăraș este cuprins chiar de o astfel de exaltare, după care starețul îl trimite în cimitir să-i laude și apoi să-i ocărască pe cei morți, învățătura fiind, evident, aceea că așa cum reacționează aceștia trebuie să fim și noi față de laude și față de ocări.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.08.2016 at 18:53:31.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 08.08.2016, 18:32:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit continuare

Citat:
Totdeauna se dau pe sine ca ceva mare si tin neaparat sa fie considerati ca atare, mergand uneori pana la sacralizarea propriilor persoane si obiecte (delir de grandoare).
Din nou se folosesc termeni psihiatrici furați de acolo spre diagnosticarea și osîndirea unor mari duhovnci. Erau mari pentru că așa îi recunoșteau oamenii. Credeau în ei.

Citat:
Au adesea "vedenii in duh" sau "convorbiri cu ingeri", despre a caror valoare nu se consulta niciodata cu Biserica si pe care nu le raporteaza niciodata la reperele dumnezeiesti ale Sfintei Scripturi si ale Sfintei Traditii.
De ce le-ar raporta? Ca să li se spună că mint, că sunt îndrăciți, că sunt bolnavi psihic? Și de ce vedeniile lor ar fi mai de contestat decît vedeniile altora și de cît convorbirile altora?

Citat:
Duhurile cu care ei comunica le dau un fel de autonomie in cele spirituale, intarindu-le convingerea propriei infailibilitati, incat ajung sa se propovaduiasca pe ei, si nu pe Dumnezeu.
Și pe cine deranjează? Păi deranjează din moment ce sunt acuzați, persecutați... din motive materialiste... rezultă clar că interesul poartă fesul.

Citat:
Unii ca acestia nu cunosc nimic despre smerenia adevarata, despre dreapta socoteala, despre deosebirea duhurilor, virtuti absolut necesare oricarui crestin dreptmaritor.
De unde știe acesta? Cum de poate da el sentințe? Păi este cineva care să fie complet lipsit de Lumina ce vine de la Dumnezeu? Să se fi făcut cineva stăpîn peste Lumină ca să poată să dea verdicte? Dumnezeu dă cui voiește și cine este cel care îi poate spune Lui că greșește? Nimeni! ''Toți s-au abătut... pînă la Unul''.


Citat:
Toti acesti "prooroci", avand "comunicari directe cu Dumnezeu", se cred mai presus de Sfanta Scriptura chiar, pe care o folosesc doar ca sa-si argumenteze "misiunea" lor, facand de obicei propaganda de grup, sacrificand orice pentru grup, chiar si logica si bunul simt si omenia insasi; provoaca mari crize sufletesti in ascultatorii naivi si nepregatiti, terorizandu-i aproape, cu propriile lor obsesii si nelinisti.
Și dacă se cred ei în vreun fel e de condamnat? Sau grupul căruia îi face propagandă e de condamnat? Păi văd că prin asta sunt condamnate acțiunile, ca și cum ai spune: ei vorbesc, ei apără, ei cred, ei mănîncă, ei fac... de parcă asta ar fi un rău insinuîndu-se că dacă îi vezi că ei fac așa cum descri tu atunci e ceva rău. Păi cum să fie rău să mărturisești ce crezi, e bine, e rău să judeci și să condamni și să pui diagnostice de nebun folosindu-te de mijloacele psihiatriei care este o știință ateistă care își propune să scoată credința din capul oamenilor și să zică mereu că nu există credință decît vise umane ce vin de la dorințele sexuale.



Citat:
Langa ei nu ai sentimentul seninatatii, al odihnei si al bucuriei pe care-l traiesti la intalnirea cu un om sfant, ci o teribila incrancenare si teama; sunt facatori nu de pace, ci de panica. Apogeul dezechilibrului il ating fanaticii, manevrati clar din umbra de duhurile viclene care-i arunca in excese si exagerari cu totul straine de viata Bisericii.
Aceste încrîncenări vin din luptele politice care au la bază aceleași interese materialiste și de putere și e normal să nu existe pace cînd doi sau trei sunt în discuție contradictorie și discută cu aprindere pe un subiect și vor să îndreptățească ei ceva sau pe cineva. Însă nu poți și nu ai dreptul să-i faci nebuni sau îndrăciți pe cei ce își asumă o părere cinstită în care cred argumentînd-o temeinic și nelăsîndu-se duși de vicleniile unora sau altora ca să-i scoți dezechilibrați sau aducători de dezbinare și de panică în Biserică. Să fim serioși, defapt la jocul ăsta de glezne apelează toți habotnicii trufași care își bat joc defapt de subiectul important al unei discuții... vrînd să aibă dreptate în virtutea obedienței și a terorismului... cerînd mereu ascultare și supunere a interlocutorilor ca ultim argument... adică cerînd să fie lăsați ei la putere și la privilegii și la cașcaval deși e clar că nu au dreptate. Nici ei și nici mai marii lor împreună cu care căpușează pe cel sărac. Ăsta e interesul ascuns și care e vopsit cu tot felul de ''apărări'' ale bisericii de unii sau de alții.

Citat:
Impostorul, sau "misticul" mascat, vine cu gand precis de a induce in eroare asupra persoanei si valorii sale, simuland sfintenia pe care n-o poate realiza de fapt si prin aceasta asemanandu-se cu intaiul impostor, ocrotitorul lui (adica diavolul).
Păi cine poate realiza sfințenia dacă e supus controlului psihiatric? Și dacă nu o poate nimeni atunci musai toți creștinii suntem niște impostori?
Citat:
Precum acela a vrut sa fie ca Dumnezeu, asa si acesta vine ca (un) Hristos, ca profet, ca om sfant si luminat.
Oare nu toți vrem să fim ca Dumnezeu? Toți vrem și de aceea El ne dăruie Credință și Sfințenie și Duhul proorociei ca să fim sfinți și luminați. Deci e bine asta și nu e rău cum insinuează psihiatria!

Citat:
Impostorul si fatarnicul, "lupi imbracati in haine de oi" (Matei 7.15), simuleaza si, in acelasi timp, deformeaza si discrediteaza continutul doctrinar al Ortodoxiei, urmarind cu intentie inselarea bunei credinte a celorlalti.
Păi impostorul și fățarnicul este așa nu pentru că este bolnav psihic și pentru că folosind psihiatria îl putem noi dovedi ca să-l osîndim că este așa ci el înșală și păcălește și fraierește credincioșii pentru că are interese ascunse. Impostorii și fățarnicii au fost și sunt de cele mai multe ori cele mai înalte fețe bisericești care au confiscat puterea și au pus mîna pe toate privilegiile și pe ăștia i-a osîndit Hristos și nu pe sărmanii amăgiți care se cred și ei una sau alta.

Citat:
Resortul interior care-i stimuleaza in avant si in perseverenta, uneori chiar in eforturi ascetice exagerate, e un orgoliu nemasurat, o sete demonica de celebritate pe langa interesele materiale care nu sunt excluse deloc.
Astfel de patimi sunt specifice tuturor și cu ele ne luptăm dar nu poți spune despre unii că iată numai în ei le găsim și iată că în noi nu le găsim. Deci putem spune că în mod evident astfel de patimi le găsim în toți oamenii și că e bine să ne curățim de ele dar nu putem acuza și denigra pe cei ce le au de parcă noi am fi curați și sfinți și sigur noi suntem fără de ele doar pentru că le osîndim în alții.

Citat:
Prin felul de a vorbi, de a se misca, de a simula minuni, de a profeti, impostorul face "scamatorie" spirituala dezbinand credinta si pe credinciosi; el incepe in Biserica, dar sfarseste in afara ei. Impostorul se foloseste de Evanghelia lui Hristos nu pentru folosul Bisericii si al credinciosilor, ci doar pentru folosul propriu.
Iarăși acuzații, iar se arată impostorul în unii sau în alții prin tot felul de descrieri pentru ca văzînd fraierii asemănări cu descrierea respectivei patlogii să zici și tu că ai prins hoțul sau că: e bolnav, e impostor, e eretic, e alea alea... pînă la urmă să zici că e nebun... din moment ce folosești psihiatria pentru asta, ca să-ți îndreptățești supremația ta absurdă.

Deci eu nu vă recomand să faceți astfel de amestecuri și astfel de descrieri căci este scris:'' cine va zice fratelui său nebunule e vrednic de focul gheenei și cine-i va zice prostule e vrednic de judecata soborului preoților...'' ci vă recomand așa cum este scris:

''voi să nu judecați, să nu măsurați, să nu osîndiți căci cu măsura cu care judecați și osîndiți cu aia vi se va măsura și veți fi judecați.''

Deci nu știu cine v-a învățat pe voi să amestecați duhovnicia care are la bază CREDINȚA cu psihologia și cu psihiatria care are la bază ateismul și negarea ei.

Nu poți fi și cu Grâul și cu neghina în același timp! Psihologia e ca pleava iar psihiatria e ca neghina! Nu le putem amesteca după interes ca să ne urmărim interesele de putere și auto-îndreptățire și de a ședea bine mersi la priviilegiil pe seama drepturilor confiscate de la săraci. Adică se poate dar e imoral și nedrept!

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 18:44:35.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 08.08.2016, 18:50:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Articolul încearcă să arate câteva trăsături ale falsului mistic. Spre exemplu, că nu e liniștit, ci agitat, că nu odihnește, ci obosește și panichează, consideră că are o legătură aparte cu Dumnezeu, el fiind un ales care nu trebuie să supună Bisericii toate revelațiile și viziunile sale.
Așa îl pot vedea cei din afară, care nu sunt prinși în mreaja lui seducătoare. El însuși, însă, foarte greu se va identifica pe sine cu portretul de mai sus. Ar putea-o face dacă s-ar smeri, dacă s-ar spovedi cu toată sinceritatea, încredințându-i duhovnicului toate viziunile, faptele și vorbele sale, precum și faptul că se consideră un ales al lui Dumnezeu, că are o misiune mai aparte. Această misiune ar trebui să o pună sub semnul întrebării și să-l lase pe duhovnic să i-o confirme sau să i-o infirme.
Sunt total de acord cu ce ai scris, frate Cristian.

Am spus doar că articolul e prea... aerisit, deși sunt de acord total cu articolul. Tratează niște subiecte foarte puternice, actuale și necesare. Dar ca să nu smintesc, susțin puțin, ce este un articol "aerisit" pentru mine, mai ales de așa calibru, ca cel ales de sora "crinrin":

Sfinții Părinți, pentru eretici s-au adunat în sinod. Ereticii pot fi numiți modern azi și "patologici" și cu alte denumiri, că au apărut denumiri din belșug, dar toate bolile sunt cauzate de demoni, de neascultare, de neiubire, dar care nu toate patologiile intră la boli psihice, de exemplu colecționarii de... diverse, de orice defapt...

Deci, Părinții, în 9 sinoade, mai exact, pe parcursul a sute de ani, au apărat Biserica, luptând împotriva minciunilor ereziilor.
Dictatorii de exemplu, care în aparență sunt normali, ascund cele mai inovative forme de posedare. La fel și noile culte neo-protestante, aparent creștine, mor prin America, mușcați de șerpii ce îi iau în mâini, numai fiindcă așa spune Scriptura.
Articolul are foarte puține referințe biblice și patristice. Biblia și Patristica, vorbesc despre hristoși mincinoși, prooroci mincinoși, nu despre "fals misticism". E periculos să schimbăm denumirea de "hristoși mincinoși" cu "fals misticism". În plus, orice boală are vindecare. Nu poți doar să o arăți și să nu faci nimic pentru ea, pentru boală, pentru bolnav.

Spre exemplu, extras din articolul postat de "crinrin":

Unele sunt inovatii si improvizatii liturgice, altele sunt deformari ale randuielilor liturgice consacrate in Traditia Bisericii Ortodoxe (toate putand fi denumite generic "inventii popesti", nu toate avand aceeasi gravitate) iar altele sunt de-a dreptul "retete babesti", cu origini in vrajitoria populara. Iata o enumerare a catorva dintre cele dintai:
- deschisul cartii (sau al pravilei sau al Psaltirii sau al Sfintei Evanghelii, uneori la sfarsitul Sfantului Maslu) urmata de talcuirea fragmentului de text ce cade mai intai sub ochii "credinciosului" care eventual a tinut trei zile de post negru;
- impartitul de particele (miride) luate de pe Sfantul Disc si date "credinciosului" cu mentiunea ca "ele sunt mai mari in sfintenie decat aghiasma si anafura si se iau dupa o zi de post total" (de unde inventia aceasta?);
- oficierea contra cost a unor "rugaciuni si slujbe speciale" pentru cei sinucisi, eretici morti, avortati, lucru oprit de Biserica;
- "botezul" unor papusi sau carpe pe 7 ianuarie in locul copiilor avortati care-si "primesc" un nume fictiv de Ion-Ioana (aceasta inventie este opera "babelor" care descanta si ghicesc pe la tara, inventie preluata si de unii "popi mincinosi" care castiga bine de pe urma ei); cei ce fac un lucru ca acesta sunt aspru mustrati de catre Biserica, prin Canonul 47 al Sfintilor Apostoli, "ca unii ce-si bat joc de crucea si moartea Domnului";
- savarsirea Spovedaniei in grup la adulti, uneori rostindu-se doar dezlegarea cea mare urmata chiar de Sfanta impartasanie, fara nici un canon dat cuiva;
- savarsirea Spovedaniei gen ancheta sau in fata icoanei Mantuitorului, fara preot, acesta citind doar dezlegarea finala;
- folosirea doar a epitrahilului la Proscomidie, sau la Spovedanie de catre preotul duhovnic (lucru contrar randuielii din Aghiazmatar, care specifica limpede ca fiind obligatorie imbracarea felonului, ca la orice Sfanta Taina);
- omiterea exorcismelor de la Botez;
- savarsirea, din comoditate, a Tainei Botezului numai prin stropire sau turnare;
- rebotezarea celor bolnavi de epilepsie, sau a copiilor "pentru a alunga raul din casa";
- calcarea oamenilor in picioare pentru "a scoate diavolii din ei";
- impartasirea cu Sfintele Taine a celor ce sunt in coma sau in agonie sau tocmai au murit (un adevarat sacrilegiu impotriva Sfantului Trup si Sange al Mantuitorului Hristos);
etc. etc.

Cu toate cele scrise sunt de acord, dar avem nevoie de Sinoade Locale, ca să se fixeze în Sfinte Canoane aceste adevăruri, ca să vindece, să îndrepte. Să se arate ereziile, ca să se evite.

Sora "crinrin", vrea să mă ponegrească pe mine, probabil, prin niște texte, care le crede că-mi sunt potrivite mie și ignoră restul articolului, de o deosebită valoare ! Poate mă înșel, nu știu ce-i în mintea ei, ce urmărea prin acel articol... Dar dacă s-a referit la mine, și-a găsit fix persoana, beșica de puroi, care nu știu dacă mai apuc până mâine, oricând pot muri, și-a găsit pe cine să vadă "prooroc mincinos", eu care abea reușesc în mila Domnului, să mă numesc creștin (ce taină!) nicidecum prooroc, apoi eu nu învăț nimic, doar reamintesc, pe alocuri, încerc să înțeleg ce se întâmplă, fără să am nicio pretenție, fără să cer nimănui, nimic, fără să demonstrez ceva, cuiva, niciodată.

Dacă oamenii nu ascultă de Noul Testament și de Sfinții Părinți, cât de nebun să fiu să am pretenția să asculte de un păcătos ca mine?
Iar un prooroc tocmai de aceea proorocește ce va fi, ca să NU se împlinească proorocia lui. Scopul proorociei este de a nu se împlini, este dată dinainte, spre salvarea omului, ca o prevenție, avertizare. Iar eu, Doamne ferește, nu mă consider prooroc.

În plus, nu mă simt neliniștit, nici agitat, obosesc că e firesc, dar n-am de ce să mă panichez, toți creștinii ar trebui să avem o legătură aparte cu Dumnezeu, și nu, nu mă consider ales, ci un simplu creștin, muritor de rând și am supus ascultării de duhovnic orice nelămurire.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Să ia aminte și la propriile vise, pentru că ele ne transmit adesea ceva despre noi, despre starea noastră lăuntrică. Spre exemplu, dacă mă visez vorbind în mijlocul unei mulțimi, încântarea pe care o resimt este cel mai probabil rodul slavei deșarte.
Personal, eu n-am visat așa ceva în viața mea, ferească Dumnezeu de așa coșmaruri... sunt foarte timid, sunt emotiv chiar, am trac de scenă mare în fața mulțimii, am evitat mereu să vorbesc în fața oamenilor, când am emoții foarte mari, mă mai bâlbâi... eu nu sunt de preoție, Doamne ferește... dar m-a încurajat duhovnicul să vorbesc pe forum...
Trebuie să-i cer dezlegare să plec de pe forum, că văd că nimic nu fac bine, numai smintesc, nemulțumesc pe toți, fac numai prostii și idioțenii.
Îi voi cere dezlegarea asta și vă voi lăsa în pace. Văd că nu aveți nevoie de mine, nimeni, deci sunt în plus, și sincer, nu vreau să vă împiedic drumul spre mântuire.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În general vorbind, ca să te asiguri că nu cazi în această plasă a falsului misticism trebuie să fii în primul rând preocupat de propriile tale păcate, să le identifici și să te eliberezi de ele. Odată începută această lucrare, nu știu dacă vei putea vreodată considera că ai ajuns la capătul ei. Beneficiile ei sunt cunoscute: smerirea treptată și lepădarea de sine.
Personal, eu mă silesc cât de mult pot, să nu stau de vorbă cu demonii din gânduri, din ispitiri, directe, indirecte, mă silesc maxim, nu știu cât de bine reușesc, dar din Sfânta Scriptură, de la Sfinți Părinți, cunosc, să le spunem, unele tehnici, care le-am trăit, le-am experimentat, și sunt deosebit de vii și eficiente.

Am căutat să mă smeresc mereu, tocmai de aceea, nu am alergat să fiu hirotonit preot, deși puteam să mă căsătoresc încă din seminar, ca să alerg după preoție. Am 29 de ani, suficiente studii pentru a fi preot (de parcă preoție stă în studii) am 5 din 20 de băieți, colegii mei de seminar, care sunt deja preoți, pentru că am învățat foarte bine în seminar, și din 30 de colegi și colege câți eram în clasă, terminam mereu anul de seminar pe locul 4 sau 5, luam mereu mențiune, dar nu am căutat niciodată notele, afirmarea, nu am căutat preoția, fiindcă știu ce taină mare este și mie tare frică de această cea mare slujire omenească, lui Dumnezeu și oamenilor...

Am și gânduri de călugărie, fiindcă nu găsesc o fată, o preoteasă după inima mea, fosta mea prietenă, cu care am stat 4 ani, a ales și ea altă cale. Deci nu mă grăbesc deloc spre preoție, spre nimic din acele lucruri mari și minunate... Mi-e tare frică că nu reușesc nici să mă numesc creștin, dar mai ales treptele: citeț, ipodiacon, diacon și preot ? Doamne miluiește. Vrednic de moarte sunt, nu de altceva.

Deci iertați-mă, vă rog mult, fraților, fiindcă vâd cât de mult rău vă fac, vă pricinuiesc, vă promit că în curând, voi pleca de pe forum.

Vă rog din suflet, citiți, așa îmi argumentez ce vorbesc și susțin mai bine, citiți cărțile:

și

Iertați-mă și pomeniți-mă, vă rog iertați-mă... Vă doresc mântuire...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 19:01:13.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 08.08.2016, 19:05:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar dacă s-a referit la mine, și-a găsit fix persoana, beșica de puroi, care nu știu dacă mai apuc până mâine, oricând pot muri, și-a găsit pe cine să vadă "prooroc mincinos", eu care abea reușesc în mila Domnului, să mă numesc creștin (ce taină!) nicidecum prooroc, apoi eu nu învăț nimic, doar reamintesc, pe alocuri, încerc să înțeleg ce se întâmplă, fără să am nicio pretenție, fără să cer nimănui, nimic, fără să demonstrez ceva, cuiva, niciodată.


da' parca erai plin de har, revelatii, ai vazut lumina necreata inca fara pic de pocainta, etc.

iar bipolar, treci de la o extrema la alta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 08.08.2016, 19:09:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Hai mai Igor, atata te-ai rugat de el sa faca un topic in care sa discutati amandoi ca sa-l convingi ca greseste si acum ii zici ca-i sectar si vrei sa fie banat ? Dupa ce te-ai ratoit la admin si la ceilalti ca l-au banat ? :)
Iartă-mă că pe tine te-am uitat din lista aia lungă a celor care aveau ca singur argument pentru a-și dovedi dreptatea auto-îndrepțindu-se nevoia de bannare a mea... deși nu v-am ocărît, nu v-am acuzat, nu v-am făcut în niciun fel... și cu toate astea iată că și Igor-Emilian recunoaște că cică a greșit opunîndu-se bannării pe nedrept.

Oare cît să vă îndur?

Păi de aia a ajuns la concluzia asta, căci necrezînd și vrînd să se autoîndreptățească asemenea vouă zice și el acuma ca voi mereu: că aș fi alea alea... nu vreau să le repet căci sunt niște josnicii nevrednice de un creștin... mirean din BOR așa ca mine darmite atunci de un teolog care mai și susținea că cică din dragoste creștină a cerut el să nu fiu bannat așa cum ați cerut mereu toți în cor să fiu deși nu v-am făcut nimic.

Păi ce dragoste e aia domnule Igor Emilian, aia de care vorbești tu și care văd că acum îți basculează în extrema aialaltă?

Adică tu ai cerut să nu fiu banat pentru ca să mă faci în toate felurile și dacă nu am recunoscut că aș fi eu toate josniciile pe care mi le-ai aruncat în cap ca să-mi scoți dracii din mine atunci iată recunoști că ai greșit și că mai bine cereai și tu să fiu bannat?

Nu te doare revăzîndu-ți felul de a-ți mărturisi astfel credința? Nu te doare cînd îți amintești de ce ai făcut și de ce anume faci? Fii sincer cu tine dacă poți! Te rog fii sincer!

Dar pe mine, ce crezi, cum mă simt eu cînd știu că eu sunt cel ce te-am iubit creștinește mărturisinduți Adevărul cu credință căci eu cred și nu tu care m-ai condamnat una-întruna!

Dar e treaba ta, ești liber să o dai la întors ca la Ploiești cît vrei. Eu rămîn mai departe să vă iubesc și să vă rabd... căci pe iuliu46 îl știu de cînd discutam pe vremea USL-ului despre cuplul de tristă amintire Antonescu-Ponta care au dat lovitură de stat.

El, iuliu46 era de partea lor susținînd că sunt postac plătit de Udrea.

V-am iertat și nu pot să mă supăr pe voi mai ales cînd știu ce interese ascunse vă animă.

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 19:13:17.
Reply With Quote
Răspunde