Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.11.2011, 00:16:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe forumul acesta, proverbul : "UNDE DAI, SI UNDE CRAPA" se potriveste perfect !

Nu am vrut sa sugerez prin acest articol bazarea credintei numai prin dovezi si minuni. Doar Sfintii Parintii si alti Sfinti stiau toate aceste lucruri despre Sfanta Cruce fara a cerceta. Iar eu una pun intai de toate spusele lor pe primul loc,Sfanta Scriptura,duhovnicul, apoi mai arunc un ochi si la alte cuvinte,articole. Putem lua ceea ce e bun din orice.-aproape- Eu nu inteleg de ce daca esti ortodox nu poti sa ai ca pasiune fizica sau chimia. Pot merge foarte frumos impreuna. Mie nu mi s-a raspuns la o intrebare: de Parintele Arsenie Boca ce spuneti? A dat explicatii prin termeni medicali,mai babesti, ca sa explice anumite chestiuni, gen de ce nu e bine sa faci chestii in timpul sarcinii si alaptarii, ce se intampla in organismul unui barbat cand e baut, despre carne si altele. Si nu a combatut nimic din spusele Sfintilor Parinti, ci doar le-a explicat.
App. de unde pana unde Maria Magdalena a fost prostituata? Eu stiu ca Iisus i-a scos 7 patimi, adica 7 draci si atat. Nu zice nicaieri in Biblie ca a fost prostituata. Aceea a fost Maria Egipteanca. Sau te-ai luat si tu dupa ce au spus astia new age ca Maria Magdalena ar fost prostituata numa' asa ca sa ii strice imaginea, mai ales ca dupa zic ca s-a maritat cu Iisus. x.x
In articolul de fata este vorba DOAR de credinciosi ortodocsi PRACTICANTI si EVLAVIOSI, nu de alta confesiune, deci cei de care zice ca se roaga,fac Cruce, etc sunt ortodocsi, apoi face diferenta dintre un ortodox evlavios si un ortodox caldicel, si apoi cu unul ortodox dupa botez,dar necredincios. ARticolul in engleza se duce mai departe si testeaza si alte confesiuni catolici,musulmani etc. N-am mai pus si partea respectiva. N-ati vazut ca mancarea de post de la manastire este asa buna, mult mai buna decat cea de acasa?Tocmai ptr. ca este binecuvantata.
Exista o carte "Minuni ale vremii noastre" editura Sophia, v-o recomand.Descriere:

"Este greu de crezut că în vremurile noastre fresca unei biserici se poate înnoi singură. Este greu de crezut că în vremurile noastre prin trupul unui om care a murit cu 500 de ani în urmă s-au vindecat nebuni, îndrăciți, bolnavi incurabil. Este greu de crezut că în *vremurile *noastre există oameni în viață care au văzut în amănunt lumea de dincolo de mormânt și dau despre ea mărturie nemincinoasă. Și totuși, aceste lucruri sunt adevărate și continuă să se întâmple.
Citiți în această carte despre câteva dintre cele mai zguduitoare minuni pe care Dumnezeu le-a săvârșit de-a lungul veacului XX până în zilele noastre, spre proslăvirea Ortodoxiei. Lucrarea cuprinde povestiri ale unor întâm*plări adevărate pe temeiul mărturiilor nemincinoase ale unor creștini despre manifestările harului și ale puterii lui Dumnezeu. Unele dintre acestea prezintă pilde bune de urmat, iar altele pot servi credincioșilor ca un avertisment în vederea evitării unor greșeli. "

Last edited by Laura19; 15.11.2011 at 00:20:03.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.11.2011, 00:51:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Laura19: Pun pe seama energiei debordante a tinereții, stilul ăsta înțepat de a replica unui text scris pe un ton mult mai calm.

Pentru cultura ta teologică legată de urmele lăsate în memoria Bisericii de către sfânta Maria Magdalena îți recomand următoarea carte:

http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=73

Tolle lege, Laura! Găsești o bibliografie bogată referitoare la Maria Magdalena și nu numai!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.11.2011, 03:23:41
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e intepat. E direct. Si am cautat si eu si nu am gasit nicaieri batut in cuie ca Maria Magdalena ar fi fost prostituata. Si am gresit cand am zis de New Age, defapt treaba asta se trage de la Codul lui Davinci si de la catolici. Si New Age au preluat de acolo probabil.

Picioarele unei femei sfinte, cinstită deopotrivă de ortodocși, catolici, anglicani și unii protestanți, au călcat prin Galia..., lăsând până astăzi urme de neșters. O grotă în care a viețuit sfânta Maria din Magdala (Magdalena) este venerată la Sainte-Baume, lângă Marsilia (Franța) și multe tradiții locale dezvăluie un trecut real, al unei Sfinte cu moaște făcătoare de minuni.

„Și înviind (Iisus) dimineața, în ziua cea dintâi a săptămânii (Duminică), El S-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni." (Marcu 16, 9)

În tradiția romano-catolică s-a strecurat, încă din timpul papei Grigorie cel Mare, o confuzie cu privire la identitatea acestei Sfinte întocmai cu Apostolii. Și anume, deși Sfintele Evanghelii nu conduc la o asemenea concluzie, ea a fost considerată una și aceeași persoană cu femeia desfrânată care a șters cu lacrimi picioarele Mântuitorului și cu Maria din Betania, sora lui Lazăr. De aici, cumulat cu surse gnostice, s-a putut exagera, mai departe, până la o manipulare a opiniei publice prin romanul „Codul lui Da Vinci" - Dan Brown, cu deformarea totală a imaginii reale a Sfintei mironosițe.

„Aceea, mergând, a vestit pe cei ce fuseseră cu El (Apostolii) și care se tânguiau și plângeau." (Marcu 16, 10)
Momentul care i-a schimbat viața Sfintei - despre care nu se știe decât că fusese posedată de șapte demoni, dar nu că ar fi fost desfrânată sau prostituată - a coincis cu întâlnirea Mântuitorului Hristos, după minunea săvârșită de Acesta, la înmulțirea pâinilor și a peștilor, și vindecarea ei deplină. De atunci, Maria a lăsat toate ale lumii, urmând lui Iisus asemenea Apostolilor, Maicii Sale și sfintelor femei care Îl însoțeau pretutindeni.

Magdala (ou Magada ou Dalmanuta), mic sat de pescari aflat pe tarmul occidental al lacului Ghenizaret, la 5 km de orasul Tiberiada, era patria Sfintei Maria Magdalena. Fecioara cu avere, a trait cu frica de Dumnezeu si cu ascultarea poruncilor Lui, pâna in ziua in care a fost posedata de sapte diavoli (cf. Marcu 16, 9 ; Luca 8, 2). Sfântul Simion Metafrastul interpreteaza in mod alegoric “ cei sapte demoni ” ca fiind cele sapte pacate ce se opun virtutii ; dar el nu este urmat de ceilalti Parinti. Cuprinsa de aceasta boala si negasindu-si nicicum odihna, ea afla ca Iisus Hristos ajunsese pâna in tinutul ei, dupa ce traversase Samaria si ca atragea multimi multe dupa El, prin minunile pe care Le savârsea si prin invatatura Sa cea cereasca. Plina de speranta, ea alerga spre El si, asistând la minunea inmultirii pâinilor si a pestilor, in numar suficient de mare pentru a hrani peste 4 000 de oameni (Matei 15, 30-39), se arunca la picioarele Mântuitorului si ii ceru sa o conduca pe calea vietii vesnice.
Izbavita din aceasta incercare, ea renunta la bunurile sale si la orice atasament la lume pentru a-l urma pe Iisus in toate periplurile sale, impreuna cu Apostolii, Maica Domnului si alte femei pioase care se pusesera in serviciul Lui dupa ce au fost vindecate de el din diverse boli. : Maria, mama lui Iacov cel mic si al lui Ioset, Maria lui Cleopa, Ioana, sotia lui Huza ; Suzana si Salomea, mama fiilor lui Zevedeu.

http://sfmariamagdalena.blogspot.com...ia%20Magdalena

Acum eu asta cred. Daca tu stii altfel, e treaba ta. Eu mi-am expus parerea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.11.2011, 04:00:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Autor: Benedicta Ward SLG
Titlu: „Vietile Sfintelor care mai inainte au fost desfranate” ca un studiu asupra caintei in monahismul timpuriu
Traducere: diac. Ioan I. Ica jr

cine e Benedicta Ward SLG? Aceasta? Intreb ca sa stiu.

Sister Benedicta Ward SLG entered the Community of the Sisters of the Love of God in 1955. She is Reader in the History of Christian Spirituality at the University of Oxford and an honorary lecturer at Harris Manchester College. She has written a number of books on early monasticism and on the Middle Ages, and is one of the world’s most knowledgeable writers on the legacy of the Desert Fathers and Mothers. Her published works include books on the Desert Fathers, the Venerable Bede and St Anselm, and on miracles and relics in mediaeval times.
https://www.slgpress.co.uk/SLGPress/...ductID=E_FP060

De catre cine e bincuvantata cartea?:-/ Nu intreb ca sa caut nod in papura, ci ca sa ma lamuresc. :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.11.2011, 11:02:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Laura19: Poți să recunoști partea cu înțepatul, doar vezi bine că sunt mulți ”arici” pe forum (dintre care cel dintâi sunt eu, evident), unul în plus nu se vede la grămadă!
”Unde dai și unde crapă” se potrivește de minune lecturii pe care ai făcut-o postărilor anterioare celei cu numărul 31 . Ele vorbesc despre ceva, tu despre altceva, deși, formal, folosim aceeași limbă, dar (aproximez acum!) cred că te-ai enervat în timpul lecturii și ai pierdut esențialul.
Sigur că o să-ți spun cu ce binecuvântare a apărut cartea Benedictei Ward în momentul când o să ne precizezi cu ce binecuvântare ”ființează” puzderia de bloguri de unde transporți încoace tot felul de speculații aiuritoare, și cu ce binecuvântare le propovăduiești tu pe-aici cu atâta energie juvenilă.

Informații despre Maria Magdalena mai găsești în Mineiul pe iulie, ziua a 22-a, sinaxar. Nu bag mâna în foc că a fost prostituată, dar dacă scrie acolo e foarte plauzibil. Oare ce draci o fi scos Domnul dintr-însa, că doar pe vremea aia nu existau telenovele, anticoncepționale sau emanciparea muierii ca program politic aplicat?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.11.2011 at 11:18:25.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.11.2011, 12:51:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Informații despre Maria Magdalena mai găsești în Mineiul pe iulie, ziua a 22-a, sinaxar. Nu bag mâna în foc că a fost prostituată, dar dacă scrie acolo e foarte plauzibil. Oare ce draci o fi scos Domnul dintr-însa, că doar pe vremea aia nu existau telenovele, anticoncepționale sau emanciparea muierii ca program politic aplicat?
Nu, in ortodoxie Sfanta Maria Magdalena nu se considera ca a fost prostituata. Apare asta in filmele artistice vestice despre Iisus si probabil asa sustine si BC. Un articol scris chiar de admin: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ena-96381.html

Benedicta Ward probabil e catolica (sau anglicana, e in Anglia). Asta nu inseamna ca in rest cartea sa nu e valoroasa.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.11.2011, 13:16:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am inteles mai bine de unde vine neintelegerea. Exista minuni adevarate (divine) si false (de la vrajmasul), in general le putem deosebi pentru ca ingerul cazut creaza ceva fictiv, nu ceva real. Chiar si o sursa catolica face o analiza a acestora: http://www.cbismo.com/index.php?mod=vijest&vijest=303
De exemplu in minunea de la Fatima cei prezenti au vazut cum soarele s-a miscat, invratit, etc. Dar in realitate nu s-a intamplat asa (asta o spun si catolicii), soarele a ramas pe loc, fapt confirmat si de observatoarele astronomice de atunci. A fost o iluzia, doavada ca minunea nu e divina. Tot o minune cu soarele avem in Vechiul Testament, cand soarele s-a oprit pe loc o zi sau o jumatate de zi, nu a fost doar o iluzie.
Asadar in minunile divine se vad si efecte, daca apa nu se schimba deloc insemna ca nu s-a intamplat nimic de fapt. Iar daca un institut a cercetat aceste schimbari nu mi se pare deloc in neregula, cu atat mai mult cu cat confirma ceea ce cred ortodocsii.
Asadar daca un ateu sau cineva mai putin credincios ne cere si o dovada fizica putem da din fericire si acest exemplu cu acele cercetari. Sa fim atenti de care parte ne aflam si pentru ce luptam. Teoria evolutionista e tot o pretinsa stiinta, dar e complet falsa. iar daca unii neoprotestanti aduc si niste cercetari stiintifice sunt foarte bune. Sa avem grija sa nu fim in partea cealalta, sa aparam ceva gresit, ca teoria evolutionista.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.11.2011, 14:14:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar in minunile divine se vad si efecte, daca apa nu se schimba deloc insemna ca nu s-a intamplat nimic de fapt.
Exact asa spun si ateii, exact ca dumneavoastra, cand contrazic Prefacerea: Daca painea si vinul nu se schimba deloc inseamna ca nu s-a intamplat nimic de fapt.

Va dati seama cat de tare v-ati ratacit ?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.11.2011, 14:32:57
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

E nu intelege un lucru, ce este cu mascarada asta mihailc?
Cultura ta teologica lasa de dorit mihailc:
In primul rand Maria Magdalena nu a fost prostituata, din cate imi aduc aminte eu din ce am citit prin Biblie.
Pe planul doi cu ce te afecteaza pe tine cine a binecuvantat blogurile, in timp ce tu nici macar nu spui macar pentru publicul larg cine a binecuvantat cartea aia occidentala, dupa cum imi pare mie, caci ce afirmi tu sunt abateri teologice grave si in plus cred ca te afli in necunostinta de cauza.
Pe planul doi tu ataci publicarea Laure, care prezinta doar niste studii si analize stintifice in favoare Ortodoxie. Oare nu este necesar si de dovezi ca sa ne mantuim? Oare Adam nu a vazut de unde a cazut? Oare Pavel nu ne-a descris nou Imparatia Cerurilor in Biblie? Oare Mantuitorul nu a facut minuni ca dovada a dumnezeirii sale? Toata ortodoxia nu este numai credinta ci si dovezi, eu nu cred ca tu nu ai avut dovezi individuale ale existentei lui Dumnezeu. Daca nu ar exista dovezi in favoarea minunilor Sfintei Crucii , ale Sintilor si ale Mantuitorului nu ar mai fi existat Ortodoxia.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.

Last edited by Calin21; 15.11.2011 at 14:35:49.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.11.2011, 14:55:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Călin21, probabil tu îți vezi cultura teologică așa de întinsă că ești în măsură să-i evaluezi pe alții... treaba ta, fiecare crede despre sine ce-i place!
Abatere teologică? Ce înțelegi tu prin asta, nu cumva confunzi forumul cu o instiuție oficială a BOR?
Ia să vedem ce ”deține” cultura ta teologică vastă despre memoria sfintei Maria Magdalena în Biserica primului mileniu. Ai citit tot, știi tot?
Dacă faci pe cavalerul, te înțeleg, e frumos gestul (nu și necesar) dar asta nu înseamnă că poți să mă convingi că greșesc, făcând observații, ușor imbecile, în apărarea blogodoxiei exasperate și a unor idei fixe preluate de-a gata de la ăia care au pus stăpânire pe creierul tău.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.11.2011 at 14:59:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 16:21:39
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Puterea vindecatoare a rugaciunii, demonstrata stiintific cherub Rugaciuni 21 23.06.2010 08:50:29