Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 20.06.2014, 22:12:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Extras din Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica:
Important este cand. Ceva nu se leaga acolo daca e vorba de zile de 24 de ore.
  #742  
Vechi 20.06.2014, 22:22:34
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Important este cand. Ceva nu se leaga acolo daca e vorba de zile de 24 de ore.
Cred ca doar pentru tine este important, pentru mine nu este ... Ce legatura are durata zilei de 24 de ore cu caderea diavolului ?

Extras din - http://www.crestinortodox.ro/dogmati...uti-69082.html

Cat priveste caderea ingerilor rai, Biserica nu a formulat o invatatura oficiala.
Totusi, se poate determina cu siguranta ca aceasta a avut loc inainte de inceputul istoriei umane, daca se are in vedere ca:
1. de la crearea ingerilor pana la caderea unora a trebuit sa treaca un oarecare timp ;
2. diavolul a aparut ca ispititor al celor dintai oameni, deci cazuse inainte de a fi fost creat omul, si
3. ca Sfanta Scriptura ne spune ca "diavolul pacatuieste dintru inceput" (I Ioan, 3, 8)

Tinand cont de cele de mai sus, probabil diavolul a cazut inca din prima zi, eu asa inclin sa cred, stiu ca am citit mai demult ca un Sfant spunea ca dupa parea lui diavolul era deja cazut in ziua a 3-a ... am sa caut sa-ti dau pasajul.

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 22:29:07.
  #743  
Vechi 20.06.2014, 22:28:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Cred ca doar pentru tine este important, pentru mine nu este ... Ce legatura are durata zilei de 24 de ore cu caderea diavolului ?

Extras din - http://www.crestinortodox.ro/dogmati...uti-69082.html

Cat priveste caderea ingerilor rai, Biserica nu a formulat o invatatura oficiala.
Totusi, se poate determina cu siguranta ca aceasta a avut loc inainte de inceputul istoriei umane, daca se are in vedere ca:
1. de la crearea ingerilor pana la caderea unora a trebuit sa treaca un oarecare timp ;
2. diavolul a aparut ca ispititor al celor dintai oameni, deci cazuse inainte de a fi fost creat omul, si
3. ca Sfanta Scriptura ne spune ca «diavolul pacatuieste dintru inceput» (I Ioan, 3, 8).
Pai nu putea pacatui de la inceput, ca nu l-a creat Dumnezeu rau, deci a trecut un pic pana s-a inrait, plus ca o fi trecut un pic pana i-a corupt si pe alti ingeri. E cam greu de crezut ca s-a intamplat totul in cateva zile, mai ales ca Moise ne spune ca dupa ce omul a fost creat totul era bun.

"Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale și până s-a încuibat în tine nelegiuirea"

Last edited by iuliu46; 20.06.2014 at 22:32:12.
  #744  
Vechi 20.06.2014, 22:36:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu putea pacatui de la inceput, ca nu l-a creat Dumnezeu rau, deci a trecut un pic pana s-a inrait, plus ca o fi trecut un pic pana i-a corupt si pe alti ingeri. E cam greu de crezut ca s-a intamplat totul in cateva zile, mai ales ca Moise ne spune ca dupa ce omul a fost creat totul era bun.

"Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale și până s-a încuibat în tine nelegiuirea"
Draga Iuliu, asta este doar o parere a ta ... cred ca mai importanta este parea Sfantului Ioan Gura de Aur, nu crezi ?
Pe cine vrei sa cred, pe tine sau pe el ?

Am extras din Sfantul Ioan Gura de Aur - Diavolul si magia, pagina 11 - http://blogcartiortodoxe.files.wordp...l-si-magia.pdf

Sfânta Scriptură ne învață că, mai înainte de crearea proto-părinților, s-au surpat din treapta lor diavolul și cei care erau cu el, fiindcă s-au mândrit. Căderea diavolului a avut drept urmare venirea morții în lume, așa cum spune un înțelept al Vechiului Testament: “Iar prin pizma diavolului moartea a intrat în lume…” (Înțelepciunea lui Solomon 2, 24).

Spune-mi dar, dacă diavolul n-ar fi căzut înainte de facerea omului, cum l-ar fi putut pizmui pe om, rămânând în treapta sa? Căci pizma îngerului față de om nu poate avea temei: a aceluia aflat la o cinste așa de mare pentru acela îmbrăcat în trup.

Diavolul, căzut de la slava cea mai înaltă la starea cea mai rea, văzându-l pe omul creat de Dumnezeu ridicat la o cinste așa mare (chiar dacă era o făptură trupească) din pricina iubirii celei mari a Creatorului, l-a pizmuit prea tare și, prin înșelăciune, trimițându-l pe șarpe să-l amăgească, l-a făcut vinovat de pedeapsa morții.

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 22:40:24.
  #745  
Vechi 20.06.2014, 22:49:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Draga Iuliu, asta este doar o parere a ta ... cred ca mai importanta este parea Sfantului Ioan Gura de Aur, nu crezi ?
Pe cine vrei sa cred, pe tine sau pe el ?

Am extras din Sfantul Ioan Gura de Aur - Diavolul si magia, pagina 11 - http://blogcartiortodoxe.files.wordp...l-si-magia.pdf

Sfânta Scriptură ne învață că, mai înainte de crearea proto-părinților, s-au surpat din treapta lor diavolul și cei care erau cu el, fiindcă s-au mândrit. Căderea diavolului a avut drept urmare venirea morții în lume, așa cum spune un înțelept al Vechiului Testament: “Iar prin pizma diavolului moartea a intrat în lume…” (Înțelepciunea lui Solomon 2, 24).

Spune-mi dar, dacă diavolul n-ar fi căzut înainte de facerea omului, cum l-ar fi putut pizmui pe om, rămânând în treapta sa? Căci pizma îngerului față de om nu poate avea temei: a aceluia aflat la o cinste așa de mare pentru acela îmbrăcat în trup.

Diavolul, căzut de la slava cea mai înaltă la starea cea mai rea, văzându-l pe omul creat de Dumnezeu ridicat la o cinste așa mare (chiar dacă era o făptură trupească) din pricina iubirii celei mari a Creatorului, l-a pizmuit prea tare și, prin înșelăciune, trimițându-l pe șarpe să-l amăgească, l-a făcut vinovat de pedeapsa morții.
Normal ca este parerea mea. Eu doar spun ca pare greu de crezut ca in cateva zile de 24 de ore s-a intamplat lucrul acesta. Poate daca timpul a curs altfel acolo e de inteles.
  #746  
Vechi 20.06.2014, 22:59:09
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Normal ca este parerea mea. Eu doar spun ca pare greu de crezut ca in cateva zile de 24 de ore s-a intamplat lucrul acesta. Poate daca timpul a curs altfel acolo e de inteles.
De ce e greu de crezut ? Daca ai dubii legate ca durata zilelor Facerii au fost ca cele din zilele noastre, de 24 de ore, pot sa-ti spun ca eu am fost luni, acum 5 zile, la Manastirea Pesterea Sfantul Andrei (cel mai inalt loc de credinta ortodoxa din Europa) si am stat de vorba pe acesta tema cu un calugar care avea 81 de ani. Acest calugar a marturisit ca "Dumnezeu a facut totul in 6 zile lucratoare, de 24 de ore fiecare", simplu, clar si fara sa clipeasca ...

Daca tu crezi ca Dumnezeu a facut timpul "inegal", adica prima zi din Facerea a avut echivalentul a miliarde de ani, acest lucru intra in contradictie cu faptul ca Dumnezeu a creat masura timpului in prima zi, si implicit tot din prima zi a definit durata zilei si a noptii ...

Facerea:

1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.

Timpul nu a curs altfel "acolo",... pentru ca masura timpului lucrurilor create a fost definita de Dumnezeu si nu de miscarea Soarelui, la fel cum plantele si copacii au fost facuti roditori de Dumnezeu si nu cu ajutorul Soarelui ...

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 23:28:28.
  #747  
Vechi 20.06.2014, 23:20:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
De ce e greu de crezut ? Daca ai dubii legate ca durata zilelor Facerii au fost ca cele din zilele noastre, de 24 de ore, pot sa-ti spun ca eu am fost luni, acum 5 zile, la Manastirea Pesterea Sfantul Andrei (cel mai inalt loc de credinta ortodoxa din Europa) si am stat de vorba pe acesta tema cu un calugar care avea 81 de ani. Acest calugar a marturisit ca "Dumnezeu a facut totul in 6 zile lucratoare, de 24 de ore fiecare", simplu, clar si fara sa clipeasca ...
Bravo voua dar pentru mine intrebarea ramane. Adica 7500 de ani de la facerea lumii ? Asta inseamna ca satana s-a inrait imediat, a reusit sa corupa si o parte din ingeri si s-a petrecut si o intreaga galceava acolo (in cateva zile de 24 de ore ) iar Adam nu a petrecut prea mult timp in rai.
  #748  
Vechi 20.06.2014, 23:32:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Daca tu crezi ca Dumnezeu a facut timpul "inegal", adica prima zi din Facerea a avut echivalentul a miliarde de ani...
Nu stiu de ce vorbesti de miliarde de ani. Eu nu cred in varsta oficiala a pamantului/universului din motive care nu au de-a face prea mult cu teologia, adica mi se pare ca sunt niste smecheri care vor sa ma faca sa cred ca stiu mai mult decat stiu. Dar nu pot sa accept nici alternativa, adica transformarea in dogma a ceea ce nu este dogma. Adica mi se pare ca a-i considera eretici pe unii care nu cred ca pamantul are 7500 de ani iar e trasa de par.
  #749  
Vechi 20.06.2014, 23:41:02
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bravo voua dar pentru mine intrebarea ramane. Adica 7500 de ani de la facerea lumii ? Asta inseamna ca satana s-a inrait imediat, a reusit sa corupa si o parte din ingeri si s-a petrecut si o intreaga galceava acolo (in cateva zile de 24 de ore ) iar Adam nu a petrecut prea mult timp in rai.
Mai precis 7522 de ani de la Facerea lumii.
Preocuparile tale legate de satana sunt foarte bine explicate de Sfantul Ioan Gura de Aur in cartea:

Diavolul si magia - http://blogcartiortodoxe.files.wordp...l-si-magia.pdf

Nu ar fi mai bine sa citesti acesta carte daca tot te intereseaza subiectul ?

Propun sa ne intoarcem la subiectul topicului ...
  #750  
Vechi 20.06.2014, 23:45:30
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu cred in varsta oficiala a pamantului/universului din motive care nu au de-a face prea mult cu teologia, adica mi se pare ca sunt niste smecheri care vor sa ma faca sa cred ca stiu mai mult decat stiu. Dar nu pot sa accept nici alternativa, adica transformarea in dogma a ceea ce nu este dogma. Adica mi se pare ca a-i considera eretici pe unii care nu cred ca pamantul are 7500 de ani iar e trasa de par.
Probabil ca nu stii cum s-a ajuns la 7522 de ani, uite care-i explicatia si cum s-a calculat:

Întâia vârstă a lumii de la facerea lui Adam până la potop, după Septuaginta - 2262 ani
A doua vârstă a lumii de la potop până ieșirea fiilor lui Israel - 1632 ani
A treia vârstă a lumii de la ieșire până la zidirea Templului în anul al 4-lea al domniei lui Solomon - 601 ani
A patra vârstă a lumii de la zidirea Templului până la risipirea lui, robia Ierusalimului - 424 ani
A cincea vârstă a lumii de la risipire până la întâia venire a Domnului nostru Iisus Hristos - 589 ani

=> 2262 + 1632 +601 +424 +589 = 5508 ani au trecut de la facerea lui Adam până la întâia venire a Domnului Iisus Hristos

5508 ani + 2014 ani (anul curent) => 7522 ANI ... La 1 septembrie se implinesc 7523 de ani de la Facerea lumii.

Anul bisericesc începe, după calendarul Bisericii Ortodoxe, la 1 septembrie - http://ro.orthodoxwiki.org/Anul_bisericesc

In Biblia din 1688, scrie foarte clar pe prima pagina, "anul de la Facerea lumii, 7197, iara de la Spasenia lumii, 1688", probabil aceast mod de masurare a timpului poate fi considerat o dogma a Bisericii Ortodoxe.

http://www.sfantascriptura.com/Bibli...resti_1688.pdf


Last edited by AlbertX; 21.06.2014 at 00:17:45.
Subiect închis