Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.03.2010, 17:51:00
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Te-as intreba unde e pacatul in ce am scris,dar la ce folos,ca tu nu stii raspunde argumentat!
http://vorbeintelepte.wordpress.com/...02/bioenergia/ citeste aici ce a linkat Delirul
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.03.2010, 17:51:55
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Dar crezi ca zece ani am stat degeaba?problema a fost deja lamurita nu cu un preot,ci cu mai multi!totul e ok,acolo unde privesti dincolo de clisee si stereotipii gen:bioenergia e de la diavol,idem homeopatia,idem acupunctura,idem terapii alternative idem multe alte lucruri!am gasit preoti care vad dincolo de teorii nedrept batute in cuie si,culmea,i-am si tratat!de fapt dumnezeu prin mine!dau cezarului ce e al cezarului!darul nu imi apartine!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.03.2010, 17:53:05
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Sunt destui preoti ce gandesc ca mine.inclusiv la athos!
gasesti aici parerile unor preoti inclusiv ale Parintele Argatu de la Cernica. Eu de la cartile dumnealui am inceput asa ca il stimez foarte mult, Dumnezeu sa-l odihneasca.

http://vorbeintelepte.wordpress.com/...02/bioenergia/
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.03.2010, 17:57:10
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Poti sa citesti aceasta carte (se citeste foarte usor) ca sa-ti dai seama ce e cu energiile, in cazul de fata yoga dar nu numai.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tor-80884.html
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.03.2010, 17:59:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
gasesti aici parerile unor preoti inclusiv ale Parintele Argatu de la Cernica. Eu de la cartile dumnealui am inceput asa ca il stimez foarte mult, Dumnezeu sa-l odihneasca.

http://vorbeintelepte.wordpress.com/...02/bioenergia/
Este infricosator ce scrie. Eu sunt de parere ca nu este un parinte,,normativ" ca si Cleopa si ca mai bine n-ar citi... pt. ca s-ar putea sa o zgiltie frigurile !!! Dar curajoasa precum este ... va rezista de data aceasta !!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.03.2010, 18:00:03
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jane says Vezi mesajul
gata,am citit.asa e cum se scrie in articol,dar nu mereu!se vorbeste doar de cei ce au darul de la diavol!cum ramane cu cei ce au darul de la dumnezeu?eu mi-am facut temele de casa si mereu mi le fac!nu am cerut nici un dar,m-am trezit cu el in fata icoanei,in post si rugaciune fiind.fiind in mare suferinta!deci nu l-am primit in timp ce jucam volei!de atunci,sunt pe aceeasi cale,ma rog,ma spovedesc etc!m-am rugat sa mi se ia daca e de la dracul ,dar nu ''am avut noroc''!asa ca trebuie sa il duc in continuare in palme si sa il dau cui are nevoie!gratuit,evident!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.03.2010, 18:49:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Kiralina, nu stiu ce dar ai primit, dar gandindu-ma la mine, eu mi-as dori sa primesc smerenie.
Cu smerenie stiu ca ma va primi Dumnezeu (acum sunt f departe de smerenie).. Cu alte lucruri, nu stiu daca ma voi mantui.
Nu sunt in locul tau, nu stiu prin ce treci, dar asa din exterior, cred ca as cauta smerenia cu orice chip (si atunci as afla si de unde este darul).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.03.2010, 19:17:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In aceste vremuri, cand bolile se inmultesc din cauza alimentatiei cu chimicale ori a stresului, sa fim atenti sa nu ne pierdem si sufletul. Cernerea e mare, dar daca respectam indrumarile Sfintilor Parinti, putem razbi.

In cazul unor boli, chiar mai grave, exista atatea remedii naturiste binecuvantate de Dumnezeu: ceaiuri, cataplasme, tincturi, unguente, produse apicole, argila etc. Si mai intai, rugaciune, spovedanie, Sfantul Maslu, iertarea tuturor celor care ne-au gresit. Pocainta, adica. Iar Dumnezeu poate sa ne lumineze si mintea noastra si a medicilor daca voia Sa este sa ne insanatosim. Iar daca voia Sa este alta, trebuie s-o acceptam.

Ce nevoie avem sa apelam la bioenergie si la alte practici asiatice prin care putem atrage energii demonice asupra noastra? Daca avem minte , sa luam aminte si sa nu ne predaam diavolului din proprie initiativa, uite-asa, pentru ca speram noi ca putem fi in timp scurt asemenea lui Dumnezeu, ba chiar mai mult!!!

Dumnezeu nu l-a iertat nici pe Lucifer, cu toate ca a fost inger! Cu noi ce se va intampla, daca vom apela la tratamente cu bioenergie, sau, mai rau, daca vom incerca sa practicam noi insine asa ceva? Sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de inselari diavolesti.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.03.2010, 19:49:52
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In aceste vremuri, cand bolile se inmultesc din cauza alimentatiei cu chimicale ori a stresului, sa fim atenti sa nu ne pierdem si sufletul. Cernerea e mare, dar daca respectam indrumarile Sfintilor Parinti, putem razbi.

In cazul unor boli, chiar mai grave, exista atatea remedii naturiste binecuvantate de Dumnezeu: ceaiuri, cataplasme, tincturi, unguente, produse apicole, argila etc. Si mai intai, rugaciune, spovedanie, Sfantul Maslu, iertarea tuturor celor care ne-au gresit. Pocainta, adica. Iar Dumnezeu poate sa ne lumineze si mintea noastra si a medicilor daca voia Sa este sa ne insanatosim. Iar daca voia Sa este alta, trebuie s-o acceptam.

Ce nevoie avem sa apelam la bioenergie si la alte practici asiatice prin care putem atrage energii demonice asupra noastra? Daca avem minte , sa luam aminte si sa nu ne predaam diavolului din proprie initiativa, uite-asa, pentru ca speram noi ca putem fi in timp scurt asemenea lui Dumnezeu, ba chiar mai mult!!!

Dumnezeu nu l-a iertat nici pe Lucifer, cu toate ca a fost inger! Cu noi ce se va intampla, daca vom apela la tratamente cu bioenergie, sau, mai rau, daca vom incerca sa practicam noi insine asa ceva? Sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de inselari diavolesti.
Pai daca am primit darul in mare suferinta,in postul pastelui,in genunchi-smerenie deci-,in rugaciune,in fata icoanei,si daca in 10 ani,dupa muuuuuuuuuuuulta rugaciune,acest dar persista,de unde sa fie oare darul?mie imi e clara provenienta acesti dar.nu fac rau nimanui cu el,nu fac avere!din darul meu dau mai departe!de unde stii ca bioenergia si alte terapii asiatice vin cu energii demonice?ca o spun cei ce isi dau cu parerea fara sa fi verificat?de ce terapia energetica chineza,ce are mii de ani vechime ar avea ceva demonic?nu ar fi gasit dumnezeu in mii de ani o cale sa o anihileze?m-am saturat sa vad cum terapii bune sunt demonizate in mod gratuit.stie dracul unde sa lucre!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.03.2010, 20:19:37
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

In orasul meu exista un cabinet de terapie sujoku,adica acupunctura coreeana.si acolo s-au vindecat cazuri pe care nici o terapie nu le putea ameliora:o doamna cu un deget negru de cangrena si-a salvat degetul,unui domn cu parkinson de ani de zile i s-a stopat evolutia bolii prin aceasta terapie,o doamna cu migrene vechi si dese a scapat definitiv de ele,dupa ce incercase tot.si atunci de ce aceasta terapie asiatica e de la dracu?ca suntem noi batuti in cap si nu vrem sa pricepem ca dumnezeu,in diversitatea lui,a creat n forme de terapie,pentru a vedea si in asta geniul lui si dragostea lui ptr noi?nu putem fi atat de inapoiati mintal incat sa dam la o parte ce e bun pe motiv ca....ne lucra dracul!in fond,acupunctura debloaca propriile noastre energii,care din diverse motive nu mai circula cum trebuie!unde e dracul?ooooooooooooooofffffffffffff!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23