Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.12.2010, 21:03:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
mai ai si alta ocupatie sau esti remunerat per postare?
Ești aproape de adevăr. Sunt remunerat doar pentru postările în care sunt înjurat sau jignit. Ce zici, este că m-am orientat bine în aceste vremuri de criză financiară și de nervi?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 14.12.2010, 21:38:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Prietene Trices
Deși n-am dormit de 36 de ore o să încerc să mă concentrez pe claritate, întrucât observ că una scriu aici și tu alta înțelegi, de parca am vorbi limbi diferite.
Eu nu opun Biserica Scripturilor, e aiuritoare interpretarea asta. Faptul pe care-l afirm, nu eu ci Biserica Apostolică Nedespărțită, este că Scripturile sunt lucrarea Bisericii sub inspirația Duhului Sfânt. Prin urmare vorbim de o ierarhie că la Cinzecime Domnul a instituit Biserica nu a lansat o colecție de scrieri. Până la validarea Bisericii, scrierile pe care astăzi le cunoaștem sub numele de Biblie sau Sfânta Scriptură erau niște scrisori, istorisiri, profeții care circulau în popor în variante diverse, copiate și răscopiate, unde să mai punem că împreună cu ele circulau o mulțime de alte scrieri contaminate cu exagerări, mistificări, distorsionări și care au fost lăsate pe dinafara canonului scripturistic. Am făcut aceast excurs pentru a arăta că aceiași Biserică sub inspirație divină, a născut și icoana, căreia i-a stabilit canoane ca să nu derapeze în idolatrie. Din păcate, observ că discursul detractorilor icoanei nu se ridică deasupra clișeelor primului iconoclasm, zdrobite nu numai sinodal dar și prin argumente cu un înalt conținut teologic de către personalități de anvergura Sf. Teodor Studitul sau Sf. Ioan Damaschin.
Citat:
n prealabil postat de Mihailc și urmați întocmai învățăturile Scripturii, de ce nu trăiți ca în Faptele Apostolilor, să vă vindeți proprietățile și să trăiți la comun?
Dacă am face abstracție de aspectele conjucturale ale societății contemporane, probabil așa ar trebui să trăim și noi și voi-cei ce vă numiți Biserică Apostolicească.
Păi credeam că ai aflat de monahism , are aproape două milenii vechime.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 14.12.2010, 22:21:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Prietene Trices
Deși n-am dormit de 36 de ore o să încerc să mă concentrez pe claritate, întrucât observ că una scriu aici și tu alta înțelegi, de parca am vorbi limbi diferite.
Eu nu opun Biserica Scripturilor, e aiuritoare interpretarea asta. Faptul pe care-l afirm, nu eu ci Biserica Apostolică Nedespărțită, este că Scripturile sunt lucrarea Bisericii sub inspirația Duhului Sfânt. Prin urmare vorbim de o ierarhie că la Cinzecime Domnul a instituit Biserica nu a lansat o colecție de scrieri. Până la validarea Bisericii, scrierile pe care astăzi le cunoaștem sub numele de Biblie sau Sfânta Scriptură erau niște scrisori, istorisiri, profeții care circulau în popor în variante diverse, copiate și răscopiate, unde să mai punem că împreună cu ele circulau o mulțime de alte scrieri contaminate cu exagerări, mistificări, distorsionări și care au fost lăsate pe dinafara canonului scripturistic. Am făcut aceast excurs pentru a arăta că aceiași Biserică sub inspirație divină, a născut și icoana, căreia i-a stabilit canoane ca să nu derapeze în idolatrie. Din păcate, observ că discursul detractorilor icoanei nu se ridică deasupra clișeelor primului iconoclasm, zdrobite nu numai sinodal dar și prin argumente cu un înalt conținut teologic de către personalități de anvergura Sf. Teodor Studitul sau Sf. Ioan Damaschin.
Nu vi se pare cam abruptă trecerea aceasta de la Scriptură-produsul Bisericii [Ortodoxe bien sûr] la icoană? Unde este validarea făcută de Hristos icoanei, așa cum este ea prezentă cu privire la scrierile veterotestamentare?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi credeam că ai aflat de monahism , are aproape două milenii vechime.
E bine și așa. Înseamnă că poporul ortodox va merge în Paradis prin reprezentanții ei de marcă: monahii.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.12.2010, 23:02:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
Nu vi se pare cam abruptă trecerea aceasta de la Scriptură-produsul Bisericii [Ortodoxe bien sûr] la icoană?
Nu e nicio discrepanță între Scriptură și icoană. Aceleași proceduri divino-umane ale Bisericii le-a validat pe amândouă.

Citat:
Unde este validarea făcută de Hristos icoanei, așa cum este ea prezentă cu privire la scrierile veterotestamentare?
Păi te întreb și eu: unde validează Hristos cuvântul scris infailibil (Scriptura)?
Unde poruncește cuiva să scrie un text pe care creștinii de mai târziu să-l ia ca literă de lege și principal reper de identificare a dreptei credințe????

Le primim în Biserică pe toate, prin credință! Trebuie lăsat Mângâietorul să chivernisească în lume, până în eshaton , uriașele daruri duhovnicești agonisite pentru om de către Mântuitorul nostru.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 14.12.2010, 23:23:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu e nicio discrepanță între Scriptură și icoană. Aceleași proceduri divino-umane ale Bisericii le-a validat pe amândouă.
În sfârșit reintrăm pe făgașul topicului... Procedurile umane relative icoanei le-am [prea]văzut. Urmează să ne prezentați câteva repere cu privire la icoană venite din partea apostolilor, eventual chiar a lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi te întreb și eu: unde validează Hristos cuvântul scris infailibil (Scriptura)?
Peste tot unde citează Scripturile Vechiului Testament. Și citează abundent.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Unde poruncește cuiva să scrie un text pe care creștinii de mai târziu să-l ia ca literă de lege și principal reper de identificare a dreptei credințe????
În cartea Apocalipsei găsiți cam de 13 ori această poruncă venită din partea lui Hristos, nu întâmplător de 7 ori adresesanții sunt 7 Biserici spuse chiar pe nume. Și tot nu întâmplător, în aceste texte adresate bisericilor nu se suflă o vorbuliță despre icoane...
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.12.2010, 09:05:39
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În sfârșit reintrăm pe făgașul topicului... Procedurile umane relative icoanei le-am [prea]văzut. Urmează să ne prezentați câteva repere cu privire la icoană venite din partea apostolilor, eventual chiar a lui Hristos.

Peste tot unde citează Scripturile Vechiului Testament. Și citează abundent.

În cartea Apocalipsei găsiți cam de 13 ori această poruncă venită din partea lui Hristos, nu întâmplător de 7 ori adresesanții sunt 7 Biserici spuse chiar pe nume. Și tot nu întâmplător, în aceste texte adresate bisericilor nu se suflă o vorbuliță despre icoane...
este adevarat.doar canonul bibliei ortodoxe are aproape 2000 de ani pe cand cea cornilescu aproape 100.nu inteleg tu esti crestin ,ortodoxii ce sunt?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 15.12.2010, 10:08:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
este adevarat.
Rare cuvinte de aur.

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
doar canonul bibliei ortodoxe are aproape 2000 de ani pe cand cea cornilescu aproape 100.
Aveți așa un tezaur dumnezeiesc de 2.000 de ani! Folosiți-l fraților, lăsați izvoarele seci ale acestei lumi!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 15.12.2010, 10:33:57
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=#000000][SIZE=5]Observând oamenii mai cu atenție, am aflat că spirite sectare se găsesc oriunde, în toate activitățile omenești; se găsesc sectari (cârcotași) pe marginea oricărei gândiri omenești, nu numai în religie; se găsesc spirite sectare rozând chiar la temeliile ierarhiei. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#000000][SIZE=5]E clar că spiritele sectare, mentalitățile înguste, unilateralitățile de orice fel sunt spirite anarhice, sortite până la fărâmițarea lor până la absurd. Sectarismul se explică prin sine, dar nu și-l poate explica cel ce pătimește de el. Adică cel căzut în asemenea îngustimi, susține cu toată tăria că așa este "Adevărul" cum îl înțelege el, și nu admite o altă părere. Dacă prostul s-ar recunoaște prost, ar înceta de a mai fi ca atare și s-ar schimba în înțelept. Orișice spirit îngust, sectar, aduce minții și sufletului o neliniște, o tulburare, o barieră care stingherește libertatea sufletului, seninătatea sa superioară, suveranitatea credinței în conducerea preaînțeleaptă a Providenței, atât în directivele mari ale lumii, cât și în amănuntele vieții noastre. Ori de câte ori nu ții pasul cu Providența, ba din neștiință, ba din fixarea cu încăpățânare pe câteva idei omenești, totdeauna putem fi striviți, fără a avea vreun merit decât acela de a fi victimă a îngustimii noastre. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#000000]
[/COLOR]
[COLOR=#000000][SIZE=5]Cine-i îngust la minte n-are leac nicăieri. Mulți sunt mai betegi la minte decât de alte boli fizice. Sunt oameni care reprezintă Providența, oameni providențiali, dar după o oarecare vreme se sectarizează (dau în nebunia sectarilor), se limitează la îngustimi, la câteva principii fixe, și vor cădea victimele acestor îngustimi. Și întâi trebuie să se spargă capul prost ca să vină cel cuminte (și cu minte). [/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #189  
Vechi 16.12.2010, 09:59:13
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Rare cuvinte de aur.

Aveți așa un tezaur dumnezeiesc de 2.000 de ani! Folosiți-l fraților, lăsați izvoarele seci ale acestei lumi!
si la intrebari cand raspunzi?cum sa -l folosim sa renuntam la tot ce avem sa ne rebotezam la adventisti eventul si s-ar zice atunci ca-l folosim? te-ar multumi?am fi pe directia corecta?

Last edited by florin1966; 16.12.2010 at 10:02:43.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 16.12.2010, 15:35:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În sfârșit reintrăm pe făgașul topicului... Procedurile umane relative icoanei le-am [prea]văzut. Urmează să ne prezentați câteva repere cu privire la icoană venite din partea apostolilor, eventual chiar a lui Hristos.
Te învârți în cerc. Tocmai îți arătam că lucrarea Bisericii este una cu cea a Domnului și a apostolilor.

Citat:
Peste tot unde citează Scripturile Vechiului Testament. Și citează abundent.
Dacă ai fi un pic atent și detașat de habitusurile neoprotestante, ai observa că Iisus relativizează corect toate pasajele citate. Fapt care nu-l regăsesc în hermeneutica adventistă sau a altor atomi ai protestantismului.

Citat:
În cartea Apocalipsei găsiți cam de 13 ori această poruncă venită din partea lui Hristos, nu întâmplător de 7 ori adresesanții sunt 7 Biserici spuse chiar pe nume. Și tot nu întâmplător, în aceste texte adresate bisericilor nu se suflă o vorbuliță despre icoane...
Sinecdocă caracteristică interpretărilor abuzive ale unui text. Dăcă citești cu atenție pasajele invocate de d-ta ai să observi cu surprindere că mesajele au adresă și conținut, precise. Alminteri, n-ai dat niciun exemplu din Evanghelii întrucât ști bine că nu există așa ceva.

Discuția noastră nu va avea nicio finalitate și nu ne schimba sau spori nici cunoașterea nici evlavia. Practicăm axiologii ireconciliabile. Eu nu voi renunța la credința Bisericii nici dacă ar veni un înger din cer să-mi spună că nu-i așa cum cred eu. Apoi îți dai seama, dragă Trices, cât de dispus sunt să primesc sofisme neoprotestante răsuflate.

Last edited by Mihailc; 16.12.2010 at 15:39:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 02:39:33
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57