Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.11.2014, 17:06:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si ceilalti 20% din populatie, care platesc taxe, de ce sa fie discriminati fata de ortodocsi? Oare nu are orice alta religie/cult finantare in egala masura ca si ortodocsii? Aici nu merge cu procentele mai mari castiga.
Inainte de a scrie ceva informeaza-te, nu scrie doar din dorinta de a scrie. Fiecare cult are repartizata o cota, in functie de numarul de membrii. Iar bugetul nu e deloc mare, cum va prostesc Cernea si ai lui.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.11.2014, 17:10:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inainte de a scrie ceva informeaza-te, nu scrie doar din dorinta de a scrie. Fiecare cult are repartizata o cota, in functie de numarul de membrii. Iar bugetul nu e deloc mare, cum va prostesc Cernea si ai lui.
500 milioane euro pe an pentru BOR. Ma intreb cat au celelalte...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.11.2014, 17:41:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cât le trebuie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.11.2014, 18:13:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
500 milioane euro pe an pentru BOR. Ma intreb cat au celelalte...
In mesajul trecut ti-am scris sa te informezi si sa nu-l mai crezi orbeste pe Cernea, tu dai acum exact cifra lui Cernea si ai lui (cred ca tot Moise a dat-o si pe asta). Inseamna ca minti deliberat. Uite aici pe mai multi ani bugetul pentru toate cultele: http://www.george-damian.ro/cati-ban...rici-1689.html
In 2013, daca adaugam si salarizarea pentru personalul neclerical, toate cultele au avut un buget de 487 milioane lei, adica putin peste 100 milioane lei. Deci 80 si ceva de milioane pentru BOR.
Ai vazut cum va spala creierii Cernea al vostru, care e un mincinos?

Last edited by catalin2; 13.11.2014 at 18:41:45.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.11.2014, 18:16:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In mesajul trecut ti-am scris sa te informezi si sa nu-l mai crezi orbeste pe Cernea, tu dai acum exact cifra lui Cernea si ai lui (cred ca tot Moise a dat-o si pe asta). Inseamna ca minti deliberat. Uite aici pe mai multi ani bugetul pentru toate cultele: http://www.george-damian.ro/cati-ban...rici-1689.html
In 2013, daca adaugam si salarizarea pentru personalul clerical, toate cultele au avut un buget de 487 milioane lei, adica putin peste 100 milioane lei. Deci 80 si ceva de milioane pentru BOR.
Ai vazut cum va spala creierii Cernea al vostru, care e un mincinos?
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...are-armata.htm
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.11.2014, 18:34:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
.

Din fericire în ziua de azi majoritatea țărilor sunt seculare unde statul nu adoptă nici o poziție iar instituțiile sale sunt separate de biserică. ?
Majoritatea tarilor europene de azi provin din paradigma revolutiei de la 1789. Aceea cu "liberté, egalité, fraternité ou la mort". Care a ramas cu "la mort", de vreme ce a omorat sute de mii de preoti, calugari si credinciosi. Atjnci, in numele declaratiei drepturilor omului, oamenii au fost ucisi, iar uciderile au fost motivate, in plin parlament, cu ideea ca oamenii care pot avea opinia ca Dumnezeu si Regele reprezinta valori nu pot fi oameni, ci sunt sub-oameni de care "oamenii de bine" trebuie sa scape ca de un cancer. Drept care s-a inventat primul mijloc de executie in masa: ghilotina. Ei bine, in aceste tari libertatea opiniei, a asocierii, a cuvantului este incalcata. In aceste tari, istoricul Roger Garaudy si inca multi altii ca el au facut puscarie pentru delict de opinie. In aceste tari, scriitori au fost condamnati la moarte si impuscati ca si "colaborationisti" pentru unica vina de a fi scris.



Citat:
E adevărat că unele țări sunt mai sensibile când vine vorba de holocaust dar e înțelegător având în vedere de atrocitățile făcute de naziști. ?
Problema este ca atrocitatile facute de nazisti sunt tratate altfel decat atrocitatile facute de comunisti si decat atrocitatile facute de democrati. Numai daca contesti (sau doar relativizezi) primele este pasibil de puscarie, pe cand in cazul celorlalte, nu.

Pe scurt, nu avem o Dogma a Katyn-ului. Nu avem nici o dogma a Hiroshimei. In schimb, avem o Dogma a Auschwitz-ului, pe care oricine o atinge este pus la stalpul infamiei, daca nu cumva i se mai da si foc acolo.

Citat:
Am căutat și am citit. Vrei să zici că o persoană care încearcă să justifice atrocitățile făcute de naziști în al II lea război mondial și de teroriști mai recent nu merită condamnat?
Ori condami si persoanele care incearca sa relativizeze ori justifica etrocitatile facute contra crestinilor, ori nu condamni pe niciuna.
Aici, avem de a face cu judecata cu dubla masura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.11.2014, 18:58:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pentru ca s-a dovedit ca Cernea si cei 3-4 atei sunt mincinosi, au incercat sa se scoata, ca sa nu recunoasca faptul ca au mintit. Si incearca sa mai bage niste sume, ca sa justifice diferenta de la 70 milioane de euro, cat e de fapt, pana la 540 milioane de euro, cat au zis ei. Se gandesc probabil ca cei care ii cred oricum nu au prea multa minte sa calculeze si sunt si lenesi sa caute.
Si baga aici personalul neclerical, desi acesta e deja inclus, se spune si suma care ii este alocata. Mai baga preotii din spitale si armata, adica vreo 100, desi ma indoiesc ca nu sunt platiti tot din bugetul acela. Plus profesorii de religie, desi sunt profesori. Plus niste finantari diverse, ocazionale. Si toate astea ar face 470 de milioane, epntru fraierii care nu stiu matematica, sau rau intentionati, ca tine.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.11.2014, 18:59:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca s-a dovedit ca Cernea si cei 3-4 atei sunt mincinosi, au incercat sa se scoata, ca sa nu recunoasca faptul ca au mintit. Si incearca sa mai bage niste sume, ca sa justifice diferenta de la 70 milioane de euro, cat e de fapt, pana la 540 milioane de euro, cat au zis ei. Se gandesc probabil ca cei care ii cred oricum nu au prea multa minte sa calculeze si sunt si lenesi sa caute.
Si baga aici personalul neclerical, desi acesta e deja inclus, se spune si suma care ii este alocata. Mai baga preotii din spitale si armata, adica vreo 100, desi ma indoiesc ca nu sunt platiti tot din bugetul acela. Plus profesorii de religie, desi sunt profesori. Plus niste finantari diverse, ocazionale. Si toate astea ar face 470 de milioane, epntru fraierii care nu stiu matematica, sau rau intentionati, ca tine.
Cred ca se pune si catedrala mantuirii neamului, si banii din buget care sunt dati in fiecare an pentru construirea de biserici noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.11.2014, 21:15:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca se pune si catedrala mantuirii neamului, si banii din buget care sunt dati in fiecare an pentru construirea de biserici noi.
Se pare ca incepem sa ne invartim iar in cerc ca la sedimente. Sau ca la numararea steagurilor, banii pentru salarii, banii pentru constructii, banii pentru salarii, banii pentru constructii, etc. Daca citeai ce am dat eu vedeai ca acolo sunt trecuti si banii pentru constructii. Adica o suma ridicola fata de ce sugereaza ateii militanti, vreo 10 milioane euro pentru toate cultele. Iar Catedrala nu e inclusa nici de atei, pentru ca e vorba de cheltuielile anuale, nu de ceva care va dura doar o perioada. Dar banii pana acum au fost cam 4 milioane euro de la buget si 2 milioane de la primaria capitalei. Adica un procent mic.
Cum vezi, tu ii crezi orbeste pe cei ce mint si nu-i crezi pe cei ce spun adevarul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.11.2014, 23:24:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca se pune si catedrala mantuirii neamului, si banii din buget care sunt dati in fiecare an pentru construirea de biserici noi.
Ce tot va freaca grija ca se construiesc biserici?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare