Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2011, 14:02:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Episcopii nostri

Am avut placerea sa intalnesc episcopi din BOR care ies din obisnuitul fast al slujbelor si sunt marcati de smerenie. As aminti pe IPS Ioan al Harghitei si Covasnei si pe Ps Galaction al Alexandriei si Teleormanului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2011, 22:25:26
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Eu cred că sunt mulți episcopi care sunt smeriți în sinea lor, chiar dacă în fața oamenilor se prezintă în mod fastuos. Dumnezeu cunoaște gândurile și inima lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2011, 23:36:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Foarte dragi imi sunt IPS Justinian Chira, IPS Serafim Joanta si IPS Iosif. Chiar am participat la o slujba la care era prezent cel din urma, si care, din smerenie, a rugat pe cei de la strana ca polihroniul cantat sa fie "Intru multi ani Parinte!" (nu Stapane, cum se rosteste de obicei).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2011, 15:54:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Eu cred că sunt mulți episcopi care sunt smeriți în sinea lor, chiar dacă în fața oamenilor se prezintă în mod fastuos. Dumnezeu cunoaște gândurile și inima lor.
Si eu cred la fel... Si apoi, omul trebuie sa isi tina rangul - si asta inseamna smerenia, spunea par. Teofil, sa iti cunosti locul. Daca e episcop, sa se comporte ca un episcop, nu ca un preot obisnuit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2011, 16:48:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Foarte dragi imi sunt IPS Justinian Chira, IPS Serafim Joanta si IPS Iosif. Chiar am participat la o slujba la care era prezent cel din urma, si care, din smerenie, a rugat pe cei de la strana ca polihroniul cantat sa fie "Intru multi ani Parinte!" (nu Stapane, cum se rosteste de obicei).
Asa este am omis din uitare. Ma bucur ca lista este deschisa. Asa este, Dumnezeu cunoaste adancurile fiecaruia dintre noi. M-am referit si eu la fastul slujbelor nu la starea lor launtrica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2011, 20:46:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cunosc prea multi episcopi ca sa ma pot pronunta... dar ma intreb de ce a scazut atat de drastic varsta la care se poate ajunge episcop. Varsta pentru a ajunge diacon (25), preot (30) sau episcop (50) o gasim in mentionata in Dumnezeiescul Pidalion. Oare nu mai e valabil ce scrie acolo? Dealtfel scrie ca episcopul se alege de catre obste, dar se pare ca in zilele noastre nu il mai alege obstea, ci e numit de Patriarhie. Varsta de 50 ani pentru un episcop cred ca inseamna printre altele maturitate, experienta, sfintenie, etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2011, 14:36:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Sunt total de acord cu ce spune Marius: termenul "stapanul" nu are cauta in acea cantare. Este mai ortodox, ca fiind dovada de smerenie, "parintele".

2. Eu nu stiu episcopi tineri. Ii stiu pe toti f. batrani (70-80 ani si peste).
Nu stiu cum si pe ce motiv sunt reglementate varstele la cler.
La preot mai mult decat varsta este conditia cu insuratul. Daca nu ai/nu gasesti sotie, nici la 50 ani nu poti devenbi preot.
Dar da, gasesc bine ca dupa terminarea facultatii sa fie diaconi si sa slujeasca pe langa alt preot ca sa mai invete din partea practica si din lucrul cu oamenii.

50 ani varsta minima pentru episcop? Mi se pare mult. In alte functii, laice, se incepe mult mai devreme, sigur cu exceptii (sunt tari unde sunt toti atat de batrani...).
Sa nu uitam ca atat functiile laice cat si cele din cler, necesita energie multa, minte agera, sanatate.
Depinde deci in primul rand de starea fizica (si mintala) a fiecaruia.
Unii sunt batrani si bolnavi deja la 40-50 ani, altii nici la 100 ani.
Este adevarat ca eu nu stiu ce anume trebuie sa faca un episcop din punct de vedere organizatoric. Rugaciune, slujbe in catedrala este una, dar el trebuie sa coordoneze, sa ia niste hotarari, sa circule, etc.

Si sa-i aleaga poporul? De acord, dar cum? Trebuie sa-i stim, sa vina printre noi. Repet nu e vorba numai de merite teoretice (studii, carti scrise, calugarie, etc.) ci de felul in care pot ajuta oamenilor si preotilor lor.

Ar trebui sa aibe si ei poate varste de pensionare, adica de retragere efectiva.Nimeni nu-i opreste sa formeze si consilieze pe alti episcopi mai tineri, pe preoti, sa scrie carti, sa se roage. Dar mai mult? Si ei sunt oameni pana la urma si nu mai pot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2011, 14:56:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La Radu Voda cel putin, se canta foarte frumos "Pe stapanul si arhiereul nostru..." atunci cand vine P.S. Varsanufie sa slujeasca. Si e normal sa cante asa, pentru ca a fost staretul lor niste ani si il pomenesc mereu la liturghie, si cand nu este prezent, langa P.F. Daniel.

Pentru Sophia: e specifica Bisericii Ortodoxe ideea de ierarhie. De aceea avem diaconi, care, ai vazut ca la slujba, mereu cer binecuvantare de la preot, apoi, o treapta mai sus, preotii, care sunt subordonati episcopului, apoi episcopii, subordonati patriarhului, apoi patriarhul. Capul Bisericii e Hristos. Numai in protestantism nu se recunoaste ierarhia bisericeasca si toti se cred egali unul altuia (no offense, doar am punctat un lucru).

Pentru o idee despre episcopi (dar nu sunt chiar toti aici, mai sunt si vicarii si patrirahalii, care nu apar aici): http://www.patriarhia.ro/ro/structur...istrativa.html - si acestia nu sunt toti, ca mai sunt unii episcopi vicari, patriarhari
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2011, 15:30:38
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La Radu Voda cel putin, se canta foarte frumos "Pe stapanul si arhiereul nostru..." atunci cand vine P.S. Varsanufie sa slujeasca. Si e normal sa cante asa, pentru ca a fost staretul lor niste ani si il pomenesc mereu la liturghie, si cand nu este prezent, langa P.F. Daniel.

Pentru Sophia: e specifica Bisericii Ortodoxe ideea de ierarhie. De aceea avem diaconi, care, ai vazut ca la slujba, mereu cer binecuvantare de la preot, apoi, o treapta mai sus, preotii, care sunt subordonati episcopului, apoi episcopii, subordonati patriarhului, apoi patriarhul. Capul Bisericii e Hristos. Numai in protestantism nu se recunoaste ierarhia bisericeasca si toti se cred egali unul altuia (no offense, doar am punctat un lucru).

Pentru o idee despre episcopi (dar nu sunt chiar toti aici, mai sunt si vicarii si patrirahalii, care nu apar aici): http://www.patriarhia.ro/ro/structur...istrativa.html - si acestia nu sunt toti, ca mai sunt unii episcopi vicari, patriarhari
E adevarat ca exista ierarhie, Domnul Iisus Hristos nu a negat ierahia, ci doar i-a dat alt sens decat cel lumesc, adica a spus ca cel ce vrea sa fie in fruntea tuturor, acela trebuie sa slujeasca tuturor. Nu spun ca ierarhii n-ar slujii, dar mi-ar fi placut ca acel cantec sa spuna asa: "Pe slujitorul si arhiereul nostru...". Dar, ma gandesc, ca daca pe Domnul Hristos il numesc Stapan, pentru asemanare se numesc si pe ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2011, 15:50:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E adevarat ca exista ierarhie, Domnul Iisus Hristos nu a negat ierahia, ci doar i-a dat alt sens decat cel lumesc, adica a spus ca cel ce vrea sa fie in fruntea tuturor, acela trebuie sa slujeasca tuturor. Nu spun ca ierarhii n-ar slujii, dar mi-ar fi placut ca acel cantec sa spuna asa: "Pe slujitorul si arhiereul nostru...". Dar, ma gandesc, ca daca pe Domnul Hristos il numesc Stapan, pentru asemanare se numesc si pe ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Postez pentru ca problema asta a ierahiei mi se pare un subiect important si nu de dragul de a polemiza. Ce spui tu se face la nivel personal. Biserica este si o institutie, iar episcopii fac parte din ierarhia ei. Faptul ca Biserica a rezistat atat de mult este si datorita faptului, zic eu, ca a inteles sa isi mentina structurile ierarhice, organizatorice, unde fiecare isi cunoaste locul in structura, de cand a iesit din catacombe: Hristos capul, episcopii, preotii, diaconii si poporul. Vezi si tu ce se intampla cand omului nu ii mai place ierarhia si vrea sa iasa din ea? lui Lucifer nu i-a ajuns locul doi in ierarhie - Cum, El sa fie Stapanul si eu slujitorul? ia sa fie invers! - si a cazut; omului nu i-a ajuns sa fie cum l-a creat Dumnezeu, ci a vrut sa iasa din tipar.

De altfel, din ce am observat eu, cantecul acesta este mai mult prin manastiri, cu ocazia slujirii vreunui episcop sau patriarh, deci cantat de calugari si mai putin de popor, iar calugarii cu adevarat sunt indreptatiti sa spuna "pe Stapanul", de vreme ce sunt sub ascultarea acestuia. Eu stiu ca nu ii place nimanui sa slujeasca, ci sa fie slujit, dar, deh, nu putem schimba noi cantecele bisericesti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Sfintii nostri dragi laurastifter Generalitati 14 23.02.2012 15:34:18
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 17:20:43
Noi Episcopii ale BOR PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 1 29.05.2008 01:40:39
Pacatele parintilor nostri veilur Generalitati 111 30.12.2007 14:42:18