Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 28.12.2016, 13:11:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sophia, constat cu regret că ești (iar!) în formă. Da' în cel mai nasol sens cu putință!
Pune mâna, omule, pe un catehism, învață-l pe de rost și nu mai scrie prostiile pe care le scrii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #222  
Vechi 28.12.2016, 13:45:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Catehismul complica credinta.

Massmedia, cei ca Dan Brown, incearca sa o simplifice, sa fie pe intelesul tuturor, cu explicatii naturale, sa fie accesibila si celor care nu tin post, si celor care vor sa faca avort, etc.

Doar Dumnezeu ii iubeste pe toti, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 28.12.2016, 15:45:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... omul ar trebui sa fie singur si doar cei care nu pot altfel, sa se casatoreasca. Parca Pavel a spus asta.
Tema discursului Apostolului nu este singurătate versus căsătorie.
Ci sfințenia!
Preocupat să îi sprijine pe frații săi în drumul către Împărăție, Apostolul precizează că și căsătoria este o condiție potrivită pentru sfințenie. Și arată mai departe cum ar fi bine să traiască soții pentru a dobândi acces la Viață.

În rest, diverse confuzii și neînțelegeri ale noastre, atunci când ne stă capul cel plin de toate grijile pământești, la orice altceva și altcineva dar nu la Dumnezeu, la Iubire.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 28.12.2016, 21:06:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai un articol care cuprinde cam ceea ce spuneam eu.

http://www.crestinortodox.ro/nunta/c...eie-68990.html

Pe urma am gasit randurile din Scriptura la care faceam referire si care pun niste semne de intrebare.

(Pentru Ioan - nu cred ca se vorbeste despre sfintenie acolo, ci despre un mod de viata)

Sf. Apostol catre 1 Corinteni 7:

1. ...eu cred ca este bine ca omul sa nu se atinga de femeie.

mai apoi spune despre casatorie (se recomanda din cauza curviei)

Mai jos:
7. Eu as vrea ca toti oamenii sa fie ca mine...
8. Celor neinsurati si vaduvelor, le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine.
9. Dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca...

Mai departe scrie si despre fetele fecioare.

Mai sunt de citit 37-40. E mai bine ca fetele sa nu se marite.

Se pedaleaza mult pe desfrau si curvie si spune ca fetele vor fi mai nefericite in casatorie.

Tocmai ca te stradui sa fii la Dumnezeu, sa intelegi niste cerinte, sa inveti cate ceva si esti mereu aruncat intr-o oala mare: Omul, omenirea, desfranarea.
Dar nu suntem toti la fel si conteaza mult lucrul asta.
Nu la toti se potrivesc aceleasi sfaturi.

Iata ca o fata ca adelina02 poate sa fire afectata citind asemenea lucruri, daca si asa are probleme legate de casatorie.

"In casa spanzuratului..."

Si eu sunt foarte afectata de tot felul de generalizari si comparari si etichetari.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #225  
Vechi 28.12.2016, 21:48:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
spune ca fetele vor fi mai nefericite in casatorie.
Nu spune. Versetul 1 Cor 7:40, la care va referiti, spune: "Dar mai fericită este dacă rămâne așa, după părerea mea. Și socot că și eu am Duhul lui Dumnezeu. "

In esenta, intregul capitol din aceasta epistola paulina spune ca:
-exista doua stari in care omul, barbat si femeie, poate ajunge in rai si poate obtine fericirea pe pamant: starea de feciorie si starea de casatorie.
-dintre acestea doua, starea de feciorie este prima in onoare: e mai apropiata de starea ingereasca. Este mai usor pentru necasatoriti sa atinga atat fericirea vesnica, precum si fericirea pe pamant.
-dar, pentru cei in care concupiscenta lucreaza cu putere, este mai bine sa se casatoreasca decat ca, ramanand in feciorie, sa cada in pacat.
-capitolul mai afirma ca sacramentul casatoriei este indisolubil. O casatorie nu poate fi desfacuta decat prin moartea unuia dintre soti; vorbeste despre "privilegiul paulin": o situatie rara in zilele noastre; in sfarsit, capitolul mai afirma ca fecioria si casatoria sunt doua chemari ale lui Dumnezeu.

Asta e cel mai important daca revenim la cazul Adelinei, care e subiectul topicului: capitolul acesta arata ca trebuie sa cerceteze daca are chemare spre feciorie sau spre casatorie. Din cate inteleg, nu numai ca la ea nu lucreaza cu putere concupiscenta, ci are un fel de oroare fata de actul matrimonial. Aici ar putea fi o problema psihologica, dar ar putea fi si un semn spiritual care ar putea arata o chemare spre starea perfecta a fecioriei. Personal, si sub rezerva ca nu pot avea o parere temeinica dupa atat de putine elemente, as inclina spre prima varianta. De ce ? Fiindca exista o regula universala a deosebirii duhurilor: cand Dumnezeu, prin persoana Sfantului Spirit, lucreaza, mai degraba El o face prin atragere decat prin respingere. De aceea spunem "chemare spre feciorie" si nu "impingere spre necasatorie". Nu din oroare fata de actul matrimonial si fata de multe alte lucruri pe care casatoria le presupune si fata de servituti pe care le impune, ci din dorinta fierbinte de a trai asa cum lui Isus ii place cel mai mult si asa cum a trait El insusi, din dorinta de a se asemana mai perfect cu El, din dorinta de a fi asemenea ingerilor inca din timpul vietii in trup: dupa acestea recunoastem ca o chemare spre feciorie este autentica, adica vine de la Dumnezeu si, acela sau aceea care o va urma, va fi mai fericit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.12.2016 at 22:01:11.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 29.12.2016, 01:05:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... nu cred ca se vorbeste despre sfintenie acolo, ci despre un mod de viata.
Sfințenia este un mod de viață.
Iar modul de viață pe care îl propovăduiește Apostolul este sfințenia.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 29.12.2016, 01:21:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...mai apoi spune despre casatorie (se recomanda din cauza curviei)
9. Dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca...
Tocmai pentru ca neînfrânarea să nu aibă consecințe (mai exact aici e vorba despre păcat) care să le afecteze viața duhovnicească (adică să nu piardă harul și să parcurgă devenirea întru Hristos fără păcat).
Amintește-ți cine este Pavel: Apostol!
El propovăduiește pe Hristos Cel Răstignit și Înviat, adică face (continuă) lucrarea de salvare a oamenilor așa cum i-a fost încredințată de Hristos, de Biserică.
Nu e preocupat atât de problema căsătorit-celibatar, cât de sfințenie, la care sunt chemați și cei căsătoriți și cei necăsătoriți.
Virginitatea urmărită de Apostol nu e mai întâi a trupului, chiar dacă o recomandă pe aceasta, ci a sufletului. Și cei căsătoriți pot deveni virgini sufletește, căpătînd feciorie duhovnicească (adică fără păcat înaintea Duhului) cum bine amintea Simpllu că spunea Cuviosul Sofronie.

Apostolul e foarte conștient de natura și urmările păcatului. Când vorbește despre căsătorie o prezintă ca pe o soluție față de ispita mortală a păcatului. Asta, iar nu altceva, ar trebui să ne rețină ochii minții.
Mesajul central al textului nu ar trebui să fie umbrit de aspecte secundare.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 29.12.2016, 04:26:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Nu am facut comparatie cu Maica Domnului, voi ati inceput apoi sa spuneti de ea si nici ca vreau copii fara relatii sexuale. E doar am afirmat ca in inima mea fug pe cat posibil de sex si casatorie dar familia ma vrea maritata si cum pot face sa vad taina casatoriei ca pe o taina, nu ca pe ceva ce ma strica si imi face rau. Dupa cum am zis, numai daca mi se deschide subiectul sa ma marit am tone de cosmaruri, ceea ce am zis deja. Numai simplul fapt ca m-a sarutat acum aproape un an (a fost prima data pt ca este primul iubit) m-a facut sa simt un sentiment extrem de mare de vina, au urmat zile intregi de plans si ma vad mai jos decat o curva. Dar mai mult? Nici nu vreau sa imi imaginez. Am incercat sa citesc carti, sa discut cu el, cu duhovnicul, cu prietenii, toti imi zic ca am o problema si sa o rezolv, dar cum insa...
Văd că parcă trăiești groaza pe care o descrii.
Aș dori să-ți sugerez ceva spre ajutor în problema asta, pentru ca banuiesc ca de asta ai intrat aici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 30.12.2016, 08:04:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Nu am facut comparatie cu Maica Domnului, voi ati inceput apoi sa spuneti de ea si nici ca vreau copii fara relatii sexuale. E doar am afirmat ca in inima mea fug pe cat posibil de sex si casatorie dar familia ma vrea maritata si cum pot face sa vad taina casatoriei ca pe o taina, nu ca pe ceva ce ma strica si imi face rau. Dupa cum am zis, numai daca mi se deschide subiectul sa ma marit am tone de cosmaruri, ceea ce am zis deja. Numai simplul fapt ca m-a sarutat acum aproape un an (a fost prima data pt ca este primul iubit) m-a facut sa simt un sentiment extrem de mare de vina, au urmat zile intregi de plans si ma vad mai jos decat o curva. Dar mai mult? Nici nu vreau sa imi imaginez. Am incercat sa citesc carti, sa discut cu el, cu duhovnicul, cu prietenii, toti imi zic ca am o problema si sa o rezolv, dar cum insa...

Aici in primul rand, numai dumneavoastra puteti cunoaste ceea ce v-ar face fericita! Incercati sa inlaturati aceste temeri, si sa va ganditi- cu calm si luciditate- care anume cale in viata (ori casatoria, ori calugaria) v-ar aduce linistea, impacarea si fericirea sufleteasca!

Si incercati sa intelegeti, ca oricare din aceste doua cai, sunt in egala masura placute Lui Dumnezeu si sunt mantuitoare!

Din ce ati spus dumneavoastra, inteleg ca exista o persoana care tine la dumneavoastra, si probabil si reciproc! Cu calm, cu luciditate, incercati sa vedeti ce sentimente aveti fata de aceea persoana, daca este vorba de iubire, si daca ati dori sa va intemeiati o familie cu aceea persoana!

Dar acest lucru trebuie sa vina din ceea ce simtiti dumneavoastra, din convingerea dumneavoastra, si in nici un caz ca si un lucru impus din afara, ori facut datorita presiunii familiei sau de gura lumii!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 30.12.2016, 10:36:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
E doar am afirmat ca in inima mea fug pe cat posibil de sex si casatorie dar familia ma vrea maritata si cum pot face sa vad taina casatoriei ca pe o taina, nu ca pe ceva ce ma strica si imi face rau. Dupa cum am zis, numai daca mi se deschide subiectul sa ma marit am tone de cosmaruri, ceea ce am zis deja. Numai simplul fapt ca m-a sarutat acum aproape un an (a fost prima data pt ca este primul iubit) m-a facut sa simt un sentiment extrem de mare de vina, au urmat zile intregi de plans si ma vad mai jos decat o curva. Dar mai mult? Nici nu vreau sa imi imaginez. Am incercat sa citesc carti, sa discut cu el, cu duhovnicul, cu prietenii, toti imi zic ca am o problema si sa o rezolv, dar cum insa...

Ce spui tu este dracovenie totala. Este de nivelul patologicului psihic.
Nu mai este o mica problema este o fobie adevarata, o problema care trebuie rezolvata intr-un cabinet, pentru ca ti-ai indus singura o repulsie totala intelegand gresit mistica ortodoxa dar si pentru ca esti extrem de sensibila si dracul de invinovateste la fiecare virgula pe care ti-o toarna in cap.

Familia este un lucru extrem de frumos cu toate ale ei, incluzand si cele trupesti. Familia este o comuniune in doi care trebuie sa fie frumoasa pe toate planurile. Nu inteleg de ce trebuie spurcata si desconsiderata. Sunt atatea familii frumoase care au zamislit lucruri si prunci frumosi. Tot neamul omenesc se intemeiaza in familie. Cum poti sa ai repulsie fata de familie? Pentru ca ai inteles-o gresit, pentru ca ai mintea plina de ganduri gresite.
Ti-ai bagat in cap tot felul de repulsii false si mergi cu ele in continuare...

"Zile de plans, curva" - aici este invinovatire de la diavol si nu este lucrul tau asta. Aici ar trebui sa lupti puternic cu gandul asta altfel o sa-ti distruga viata. Si de fiecare data cand gandesti asa ceva spune si tu gandului ca "Dumnezeu stie mai bine, Dumnezeu sa te judece". Nu te mai judeca tu pentru virgule care nu sunt pacate, sunt mici neoranduieli eventual. Lupta cu gandul asta, ca asta vrea diavolul sa te distruga.

Curva este una, si un sarut este altceva. Nu poti sa ajungi la casatorie fara sa intelegi ce inseamna o apropiere de o persoana pentru o perioada mai mica sau mai mare, iar sarutul este poate si o faza de apropiere intre cei 2.

Nu mai lasa gandurile aseta de invinovatire sa te copleseasca altfel iti distrugi viata.

Last edited by gpalama; 30.12.2016 at 10:38:22.
Reply With Quote
Răspunde