Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2010, 18:08:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
In ultima perioada si eu am problema asta. Imi dau seama ca-mi lipseste relatia cu Dumnezeu. In acelasi timp, imi dau seama ca si stresul este de vina. Cam greu sa te abtii, cand toate sunt pe capul tau si nu prea ai persoane prin jur ca sa te ajute. Nu stiu, cred ca tine si de firea omului. N-am fost niciodata o persoana nesimtitoare (a nu se intelege nesimtita), din contra ma implic prea mult in tot ceea ce fac. Dau dovada de prea mult zel.
Si-asa ca orice ma afecteaza. Solutia o stiu: rugaciune si iar rugaciune. Inceputul e insa greu.
Și eu am această problemă.Cred că majoritatea femeilor o au.Sunt suprasolicitate.Serviciu.copii,casă,poate și un bătrân,un soț comod,și câte altele te fac de multe ori să-ți pierzi fierea și să ai crize de nervi nemenenajând pe cei din jur.
Lipsa răbdării și a înțelegerii necesităților celuilalt,oboseala ,stresul poate și o suferință fizică pe care doar tu o cunoști și nu vrei să-i împovărezi pe cei din jur cu ea,te fac să simți că nu mai poți,că nimeni nu te îțelege și să ai crize de genul acesta.
În momentele de furie(știu că e păcat mare)nu pot să mă rog!
Ajută Doamne neputinței mele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2010, 18:09:15
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
sunt o pers ff nervoasa.ma enervez iute si am vocabularul necontrolat, jignind dur unele persoane.as vrea sa ma "vindec " ,sa ma schimb dar...nu stiu cum.sunt enorm de rea ,cea mai rea fiinta posibila ... imi pare rau . nu stiu cum ma mai suporta cei din jur.
dar eu vreau sa ma schimb sa fiu altfel .
chiar nu inteleg ce se intampla cu mine de nu ma pot controla..
pe urma regret ....dar ce folos....ajutati ma cumva ... ma cuprind deznadejdile....
mie rusine mie de caracterul meu...
postul si rugaciunea garanteaza o intoarcere de 180 de grade ! incearca si ai sa vezi cum se domoleste critica si implicit mania - gura pacatosului adevar graieste
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2010, 18:20:28
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
sunt o pers ff nervoasa......as vrea sa ma "vindec " ,sa ma schimb dar...nu stiu cum....
Ce ti-au spus colegii e bine: post si rugaciune. Dar as mai completa eu: postul sa nu fie dieta ci sa fie POST; cauta si citeste rugaciunile de umilinta catre Iisus Hristos sau Sfanta Treime (mie imi place cea a Sfantului Ioan Damaschin ce se gaseste in cartea "Cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei" - daca nu o ai lasa-mi mesaj si iti trimit eu rugaciunea). Iar ca remediu imediat = amana nervii, amana tot ce tine de conflictul respectiv, dar nu pentru o ora sau o zi ci pentru mai mult. Cand vei fi cu mintea limpede vei gandi si actiona altfel, mai calm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2010, 18:40:17
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
sunt o pers ff nervoasa.ma enervez iute si am vocabularul necontrolat, jignind dur unele persoane.as vrea sa ma "vindec " ,sa ma schimb dar...nu stiu cum.sunt enorm de rea ,cea mai rea fiinta posibila ... imi pare rau . nu stiu cum ma mai suporta cei din jur.
dar eu vreau sa ma schimb sa fiu altfel .
chiar nu inteleg ce se intampla cu mine de nu ma pot controla..
pe urma regret ....dar ce folos....ajutati ma cumva ... ma cuprind deznadejdile....
mie rusine mie de caracterul meu...



draga armanda

sigur ca exista vindecare, doar de asta a venit Hristos in lume, sa ne vindece firea stricata de pacate. ,,nu pentru cei sanatosi am venit, ci pentru cei bolnavi,,, nu asa a zis chiar El?
si cum toti suntem bolnavi de diverse boli sufletesti si trupesti, tamaduirea numai de la El ne vine.

pentru inceput, ar fi bine sa vorbesti cu un preot care sa te ajute sa vezi cauzele si efectele maniei, pe care zici ca o ai.
si care sa-ti dea si tratamentul duhovnicesc potrivit.

in principiu, incearca sa petreci cat mai mult timp in ambianta Celui-bland-linistit-si-linistitor, in biserica, prin rugaciune si lasa-L pe EL sa se salasluiasca in tine ca numai asa se spulbera orice tulburare.

cei care au studiat mecanismul bolilor spirituale au identificat teoretic cauzele si tamaduirea lor.
uite, foarte pe scurt cateva repere:

Cauzele mâniei
Există trei mari categorii de patimi (forme de iubire patimasa a lumii) care sunt pentru om pricini de mânie:

1.lăcomia pântecelui,
2.iubirea banilor și bunurilor materiale în general,
3.iubirea de sine (sub forma slavei deșarte și a mândriei).

Mânia se aprinde atunci când îi este răpită plăcerea care îi vine de la acestea 3, cand se simte amenințat să le piardă sau cand este împiedicat să le dobândească. Acestea sunt principalele cauze, dar mai sunt și alte multe care pot provoca mânie ( depinde si de mediul in care traiesti si ce fel de oameni ai in jur).

Dintre toate aceste surse ale mâniei, slava deșartă și mândria sunt cele fundamentale.

Atunci când omul este rănit în amorul propriu, când se simte jignit, umilit, desconsiderat – mai ales în raport cu părerea bună pe care o are despre sine și pe care așteaptă ca și ceilalți să o împărtășească, el este cuprins de felurite forme ale mâniei.

„Nu cuvintele unuia sau altuia provoacă în noi supărare, ci mândria noastră de a ne socoti mai buni decât cel care ne-a insultat, prețuirea exagerată pe care fiecare o avem despre noi” (Sf. Vasile cel Mare).

Mânia este un adevărat venin pentru suflet.

Amintirea insultelor, ura și dorința de răzbunare otrăvesc inima. Omul căzut pradă agresivității încetează să mai vadă realitatea așa cum este, ajungând să o vadă deformat, prin prisma patimii sale.

Sub influența acestor atitudini omul nu-și mai află pacea, fiind aruncat într-o stare permanentă de mâhnire și neliniște. El se îndepărtează de Dumnezeu care este blândețe, bunătate, pace.

Lipsit de Duhul Sfânt, care-i conferă ordine și unitate, sufletul se află fără rânduială și dezbinat, nu se mai poate ruga, rugăciunea fiind „vlăstarul blândeții și al lipsei de mânie” (Evagrie Ponticul)


si inca ceva: nu-i spune lui Dumnezeu cat de mare e problema asta a ta! ci ,,spune-i,, problemei tale cat de mare e Dumnezeu, pentru care nu exista nimic de nevindecat.

faptul ca simti ca nu asta e firescul tau si ca vrei sa te schimbi, e un bun inceput.
Dumnezeu sfantul sa-ti daruiasca liniste si linistire!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2010, 18:56:58
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Intr-adevar,stresul cotidian poate provoca reactii neplacute,cearta,neintelegeri,rautate.
Credinta,rugaciunea,mersul la Biserica,postul,atat trupesc cat si sufletesc,poate ajuta mult.
La fel si o activitate relaxanta ,placuta,cum ar fi sportul,miscarea,drumetiile,evadarea din oras si cotidian,fuga de rutina.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2010, 19:10:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista. Iertarea este leacul cel mai de pret. Am inteles cat este de importanta iertarea dintr-o carte scrisa de un ... medic. A ierta din inima, a intelege ca si aproapele nostru se confrunta cu ispite inseamna a face voia lui Dumnezeu:,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri".

Daca nu iertam si afisam un calm fals obtinut cu ajutorul medicamentelor, in timp ne putem imbolnavi chiar si de cancer. Sirul raului trebuie intrerupt prin smerenie. Ne place sa jignim? Sa intoarcem jignirile spre noi: ,,Cea mai rea, cea mai pacatoasa, sunt eu, nu altcineva."

Apoi descoperim ca e chiar asa, avem o lista intreaga de pacate de marturisit la duhovnic. Spunem pacatele si in fata duhovnicului. Si acceptam chiar un canon pentru acestea. Apoi incercam sa luptam cu pacatele noastre. Iar grija pentru pacatele altora se va mai diminua.

Vom fi dornici sa ajutam aproapele fie material, fie cu un zambet, fie cu o ,,mana calda" (parintele Arsenie Papacioc), cu un sfat, iar pacea din sufletele celor ajutati va veni si la noi.

,,Dobandirea Duhului Sfant este scopul vietii crestine." spunea Sfantul Serafim de Sarov. ,,Cine dobandeste fericirea cereasca nu mai tanjeste dupa fericirea lumeasca. " - spunea un pustnic. Sa ne ajute Dumnezeu sa facem voia Sa si sa luptam si cu mania, care este o patima.

Omul manios este adesea luptat de fortele raului. Spovedania si participarea la Sfantul Maslu este foarte importanta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2010, 19:17:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Un sfat mai laic...

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
sunt o pers ff nervoasa.ma enervez iute si am vocabularul necontrolat, jignind dur unele persoane.as vrea sa ma "vindec " ,sa ma schimb dar...nu stiu cum.sunt enorm de rea ,cea mai rea fiinta posibila ... imi pare rau . nu stiu cum ma mai suporta cei din jur.
dar eu vreau sa ma schimb sa fiu altfel .
chiar nu inteleg ce se intampla cu mine de nu ma pot controla..
pe urma regret ....dar ce folos....ajutati ma cumva ... ma cuprind deznadejdile....
mie rusine mie de caracterul meu...
Am sa-ti dau un sfat mai laic, si asta f.util.
Daca vezi ca ai probleme mai multe, sau de mai mult timp, incearca sa vorbesti cu cineva de incredere, sa te sfatuiesti, dar cel mai bine fa o terapie psihologica.
Exista de cele mai multe ori niste cauze reale, adunate de nici nu mai stim cand: din copilarie, din traume, din stresuri si frustari adunate. Lucruri pe care nu le-ai rezolvat la timpul lor, nu le-ai spus si le porti cu tine.
Nu-ti lua vina numai asupra ta.
Viata este grea, avem de indurat tot mai mult si se pare ca ne lasa puterile, individual si in general pe toti.
A sta undeva singur si numai fara mancare si cu rugaciune nu rezolva problemele. Trebuie sa ai pe cineva sa vorbesti, sa te descatusezi.
Si suferinta ta, a mea si a altora mai arata ceva: ce putin le pasa altora de noi. Se supara si pleaca...Altceva nu stiu sa faca: sa ajute, sa vorbeasca, sa intelegeaga...
Nu mai avem timp si rabdare pentru cel de langa noi, nu mai avem respect si iubire. Asta este adevarul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2010, 08:27:23
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

multumesc pt toate sfaturile date
ma simteam atat de singura.... aici departe de tara si nu m am asteptat la atatea vorbe bune ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2010, 10:21:09
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
multumesc pt toate sfaturile date
ma simteam atat de singura.... aici departe de tara si nu m am asteptat la atatea vorbe bune ...
pai ai dat singura raspunsul.Esti departe de tara........singura. Ruptura e mare sa stii! Dar Dumnezeu e Cel mai Mare .Tine-te de biserica ! Daca ai pe acolo .

"Cand esti in strainatate realizezi mai bine pe acasa deoarece dorul lucreaza descoperitor. In schimb, acasa nu rea*lizezi mai bine strainatatea. Acasa isi poate aduce mai degraba o stare de suficienta, de satietate, in timp ce strainatatea una de infometare si de insetare. Pana la urma, tot in strainatate reali*zezi cel mai apropiat si starea de strain. In acest sens, strainata*tea poate deveni o stare creatoare, cu conditia sa nu se lungeas*ca peste masura si sa nu se acutizeze parjolitor. Un permanent si prea comod acasa poate conduce la somnolenta a sensibi*litatii. Acasa este potentat si minat de plecare, strainatatea de intoarcere. E normal ca cele doua stari sa se conjuge si sa lucreze impreuna, ca un soi de pasire bine echilibrata. Aman*doua ne sunt date spre cunoastere."
http://www.crestinortodox.ro/editori...asa-70403.html

Last edited by catalin_; 02.07.2010 at 10:24:11.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2010, 18:55:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Desigur ca exista.Exista multe tratamente naturiste pentru nervi,pentru calmare.Mai este si ceaiul de tei si ceaiul''Antistres'' care ajuta foarte mult dar in primul rand este foarte folositoare RUGACIUNEA,POSTUL,VOINTA,CUGETAREA LA CELE SFINTE,CITIREA CARTILOR DESPRE CELE SFINTE etc.Daca nu ai vointa si iti propui sa nu mai faci si incerci si mai ales faci cateva demersuri duhovnicesti nu poti scapa de nervi.Doamne ajuta si multa sanatate si calm iti doresc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce se poate face la nervi ? Mirela0110 Generalitati 22 22.06.2010 14:36:51
"boli" fara vindecare?! mona21 Stiri, actualitati, anunturi 6 20.05.2008 11:39:20
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29