Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.12.2011, 18:36:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Daca-i plat , ce-i sub el ?
off ... e la mintea cocosului ... e Atlas, care sta pe 2 elefanti, ce stau pe 4 testose, etc.
logic, nu?
  #122  
Vechi 03.12.2011, 18:45:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Argument care nu prea stă în picioare deoarece eclipsele sînt previzibile, producerea lor se poate calcula dinainte.
Vezi,tocmai ti-ai raspuns singur la tot... Inseamna ca e adevarat,ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui, Luna in jurul Pamantului, ca exista deci miscari de rotatie si revolutie etc.
Chiar iti multumesc,intrebarea asta nu-mi venise in cap. Deci subiect incheiat
  #123  
Vechi 03.12.2011, 19:38:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Daca-i plat , ce-i sub el ? Altfel formulat , pe care parte a discului suntem noi ? Pe cealalta ce ii ?
Nu se știe ce-i dedesubt. Nici în modelul consacrat al Universului nu se cunosc multe lucruri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #124  
Vechi 03.12.2011, 19:41:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vezi,tocmai ti-ai raspuns singur la tot... Inseamna ca e adevarat,ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui, Luna in jurul Pamantului, ca exista deci miscari de rotatie si revolutie etc.
Chiar iti multumesc,intrebarea asta nu-mi venise in cap. Deci subiect incheiat
Am prezentat două variante din care am eliminat una ca fiind puțin probabilă.

Subiectul abia a început! Și n-am atins încă punctele sensibile...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #125  
Vechi 03.12.2011, 19:48:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Multumit?
Da. Numai că așteptam răspuns de la Raoul.

Tot în felul ăsta se explică de ce linia orizontului văzută din avion apare curbă cînd este de fapt dreaptă. E o chestiune tot de optică.

Încă aștept să discutăm experimentele de mai sus care arată că suprafața unei ape statice este plană, nu convexă. Nu vă înghesuiți, pe rînd!...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #126  
Vechi 03.12.2011, 19:52:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
hai sa fim seriosi.
tu chiar crezi in ce spui? sincer ...
Nu neapărat. Este o posibilitate.

Se spune că sateliții ar fi propulsați de o sursă de energie neconvențională și puțin cunoscută publicului. Dacă ar fi așa, ISS ar putea orbita în cerc, paralel cu Pămîntul plat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #127  
Vechi 03.12.2011, 20:18:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Unele topicuri sunt ziditoare. Mai există și topicuri smintitoare. Acesta de față e într-o categorie specială: să-i spunem "topicuri aiuritoare". Adică, citesc aiurit ceea ce scrie aici.
Voi spune totuși de ce am deschis acest subiect.

În primul rînd, deoarece Biblia și unii Sfinții Părinți comentatori ai Bibliei afirmă că Pămîntul este static, nu se mișcă. Modelul Pămîntului plat este staționar, dar mai există varianta propusă pe saitul http://www.hexaimeron.ro/Cosmologie/Pamintul.html . Trebuie studiate ambele versiuni. Oricît am încercat eu însumi să adaptez ceea ce se prezintăîn Scripturi la modelul Universului devenit acum clasic, teoria scîrțîie, nu se potrivește. Prea multe metafore, totul e alegorie în cartea Facerii șamd.

În al doilea rînd, deoarece NASA a prezentat publicului prea multe minciuni crase, astfel încît credibilitatea acestei organizații a scăzut spre zero pentru mine. Spre exemplu, priviți faza de la minutul 2:16 al acestui clip care este total haioasă, merită văzută: http://www.youtube.com/watch?v=Zz9Bzi_GyD0 .

În al treilea rînd, am observat cîțiva ortodocși care susțin ideea de Pămînt plat. I-am ignorat pînă acum. Prefer să dau un singur exemplu, al unui om care este foarte doct în materie de credință ortodoxă și nu numai, dar care nu mai este pe aici: OiT.

A nu se înțelege că am devenit automat un Flat Earthe believer. Deocamdată cercetez. În dialog cu voi par a fi de partea cealaltă de dragul contradicțiilor, altfel polemica nu ar fi posibilă sau mai bine zis simplificată, din moment ce sînt singurul care încearcă răspunsuri la alternativa FE.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #128  
Vechi 03.12.2011, 20:20:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da. Numai că așteptam răspuns de la Raoul.

Tot în felul ăsta se explică de ce linia orizontului văzută din avion apare curbă cînd este de fapt dreaptă. E o chestiune tot de optică.

Încă aștept să discutăm experimentele de mai sus care arată că suprafața unei ape statice este plană, nu convexă. Nu vă înghesuiți, pe rînd!...
Eu nu stiu despre refractie decat ce am invatat in copilarie.
Stiu ca se produce cand lumina (si nu numai) intra in mediu cu densitate diferita.
De aceea nu reusesc sa pricep analogia intre refractia luminii solare ( care intr-adevar trece prin medii cu densitati diferite) si curbarea "iluzorie" a orizontului.
M-ar ajuta sa-mi faci o schema (usor cand e vorba de optica).

Altfel ma tem ca fenomenele optice (simple, in realitate) devin un domeniu occult ce explica orice.
  #129  
Vechi 03.12.2011, 20:50:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi spune totuși de ce am deschis acest subiect.

În primul rînd, deoarece Biblia și unii Sfinții Părinți comentatori ai Bibliei afirmă că Pămîntul este static, nu se mișcă. Modelul Pămîntului plat este staționar, dar mai există varianta propusă pe saitul http://www.hexaimeron.ro/Cosmologie/Pamintul.html . Trebuie studiate ambele versiuni. Oricît am încercat eu însumi să adaptez ceea ce se prezintăîn Scripturi la modelul Universului devenit acum clasic, teoria scîrțîie, nu se potrivește. Prea multe metafore, totul e alegorie în cartea Facerii șamd.

În al doilea rînd, deoarece NASA a prezentat publicului prea multe minciuni crase, astfel încît credibilitatea acestei organizații a scăzut spre zero pentru mine. Spre exemplu, priviți faza de la minutul 2:16 al acestui clip care este total haioasă, merită văzută: http://www.youtube.com/watch?v=Zz9Bzi_GyD0 .

În al treilea rînd, am observat cîțiva ortodocși care susțin ideea de Pămînt plat. I-am ignorat pînă acum. Prefer să dau un singur exemplu, al unui om care este foarte doct în materie de credință ortodoxă și nu numai, dar care nu mai este pe aici: OiT.

A nu se înțelege că am devenit automat un Flat Earthe believer. Deocamdată cercetez. În dialog cu voi par a fi de partea cealaltă de dragul contradicțiilor, altfel polemica nu ar fi posibilă sau mai bine zis simplificată, din moment ce sînt singurul care încearcă răspunsuri la alternativa FE.
Ar mai fi un motiv. Foarte mulți oameni nonreligioși nu agreează ideea heliocentrismului. Adică oameni care nu au nici o tangență cu creaționismul biblic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #130  
Vechi 03.12.2011, 20:55:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu stiu despre refractie decat ce am invatat in copilarie.
Stiu ca se produce cand lumina (si nu numai) intra in mediu cu densitate diferita.
De aceea nu reusesc sa pricep analogia intre refractia luminii solare ( care intr-adevar trece prin medii cu densitati diferite) si curbarea "iluzorie" a orizontului.
M-ar ajuta sa-mi faci o schema (usor cand e vorba de optica).

Altfel ma tem ca fenomenele optice (simple, in realitate) devin un domeniu occult ce explica orice.
Nu e neapărat despre refracție, ci poate de perspectivă. Mi-am amintit că s-a discutat puțin pe această temă aici. Demonstrația trebuie să o caut, dar vezi tu, e dificil să găsești pe net, să zicem pe wikipedia, demonstrații ale unor lucruri care ar putea da răspuns teoriilor ce contrazic modelul acceptat al lumii.

Mă gîndesc că este similar cu o cameră de vederi care filmează un cadru foarte larg. Se observă cum marginile peisajului tind să se curbeze. De fapt nu e neapărat să fie imagine în mișcare, e valabil și pentru fotografii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43