Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.12.2016, 23:47:03
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

OK, mulțumesc pentru precizări.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.12.2016, 12:55:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Parintele neoplatonismului, filozoful Plotin (200-270), a influentat major dogmatica crestinismului rasaritean, care s-a conturat, definit in secolele urmatoare.
Este novatorul teologiei negative, ideile sale exercitand o influenta deosebita asupra Sf. Maxim Marturisitorul si Sf Ioan Damaschin.
Toata invatatura ortodoxa este cea din primul secol, lasata de Iisus si Sfintii Apostoli. In secolele urmatoare doar s-a explicat invatatura, atunci cand aparea o erezie. Deci nu avea cum sa influenteze o filozofie sau budismul invatatura ortodoxa, orice deviere de la invatatura revelata este considerata erezie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.12.2016, 13:47:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toata invatatura ortodoxa este cea din primul secol, lasata de Iisus si Sfintii Apostoli. In secolele urmatoare doar s-a explicat invatatura, atunci cand aparea o erezie. Deci nu avea cum sa influenteze o filozofie sau budismul invatatura ortodoxa, orice deviere de la invatatura revelata este considerata erezie.
Duhul Adevărului, trimis de Hristos ca "alt Mângâietor", nu doar aduce aminte ci și învață. Ce anume învață? Nimic altceva decât ceea ce urmează mereu să fie, devenirea - asta învață.
A crede că Hristos și Apostolii au lăsat toată învățătura este, cred, o eroare de înțelegere și o minimalizare a lucrării Duhului în Biserică.
Tradiția este vie, dinamică. Noi și noi roade ale viețuirii sfinte, în Duhul, au fost adăugate la Comoara Bisericii de-a lungul secolelor.
Învățătura din zorii primului mileniu este doar programul, nucleul, sămânța.
Nu putem reduce arborele la sămânță, chiar dacă el provine din ea. Anumite componente ale arborelui sunt ireductibile la sămânță deși, genetic, sămânța este primordială.
Deci nu e vorba doar despre o explicație, cât mai ales despre o dezvoltare a Învățăturii, aceasta rămânînd mereu în legătură organică, vie, cu Evanghelia.
Ereziile au fost considerate ca dezvoltare greșită (ca deviere, cum spui) și tratate ca atare, prin îndepărtare.

Diverse filosofii și-au găsit, totuși, locul în Biserică, în măsura în care au fost asimilate teoretic și practic. Dacă nu au putut fi, însă, asimilate, atunci au fost eliminate.
Au rămas, eventual, ca sateliți. Se rotesc împrejur (umbrind, poate, o parte din Lumina Soarelui Ceresc), fără a deveni una cu Învățătura. Fie pentru că duhul lor e veșnic străin de Duhul, fie pentru că deocamdată nu s-au găsit modalități de a le integra în conștiința dogmatică și în viața liturgică a Bisericii.
Aceasta este opinia mea, să fiu iertat (și îndreptat, te rog) dacă greșesc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.12.2016, 15:00:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu zic ca te contrazici

Mai intai afirmi:
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nici macar nu am suspectat ca budhismul ar putea fi o sursa de inspiratie pentru Sf. Ioan Damaschin sau Sf. Maxim Marturisitorul.
Pe urma:

Citat:
Stiam ca Plotin a influentat teologia ortodoxa in miezul ei mistic insa nu m-am intrebat niciodata cine l-a influentat pe Plotin.
...
Iar raspunsul tau e..budhismul.

Deci Sf. Ioan Damaschin sau Sf. Maxim Marturisitorul nu s-au inspirat din budhism, ci au fost inspirati de unul care s-a inspirat din budhism.

Pe cine crezi ca pacalesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.12.2016, 15:29:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu zic ca te contrazici

Mai intai afirmi:


Pe urma:



Iar raspunsul tau e..budhismul.

Deci Sf. Ioan Damaschin sau Sf. Maxim Marturisitorul nu s-au inspirat din budhism, ci au fost inspirati de unul care s-a inspirat din budhism.

Pe cine crezi ca pacalesti?
urmeaza sa spuna ca Hristos la plagiat pe...Buddha
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2016, 15:01:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Duhul Adevărului, trimis de Hristos ca "alt Mângâietor", nu doar aduce aminte ci și învață. Ce anume învață? Nimic altceva decât ceea ce urmează mereu să fie, devenirea - asta învață.
A crede că Hristos și Apostolii au lăsat toată învățătura este, cred, o eroare de înțelegere și o minimalizare a lucrării Duhului în Biserică.
Tradiția este vie, dinamică. Noi și noi roade ale viețuirii sfinte, în Duhul, au fost adăugate la Comoara Bisericii de-a lungul secolelor.
Ceea ce scrii este dezvoltarea dogmatica, adica explicarea invataturii. Eu am mai avut pe forum o discutie despre aceste lucruri si atunci m-am documentat. Nu mai stiu ce link am dat atunci, am gasit acum un articol care explica detaliat deosebirea intre dezvoltarea doctrinara si dogmatica, cu ocazia asta am citit mai atent si am inteles mai bine: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ine-69112.html
Invatatura revelata a fost data treptat oamneilor, incepand de la Adam si Eva si pana la Hristos. Odata cu Hristos revelatia a fost completa. Dupa aceea a urmat dezvoltarea dogmatica, adica explicarea invataturii revelate, fara sa se adauge alte adevaruri.
Citez: "O prima eroare, care se face frecvent, este confuzia intre dezvol*tarea doctrinara a Revelatiei divine pana la Hristos si dezvoltarea doctrinara a Revelatiei divine de dupa Hristos, adica dezvoltarea dogmatica. Dezvoltarea dogmatica se deosebeste structural de cealalta, deoarece ea nu mai aduce adevaruri noi, nu mareste fondul revelat supranatural; ea este numai o dezvoltare for*mala de explicare, de lamurire si de insusire a Revelatiei supranaturale, nu o innoire a acesteia, sau o transformare. Dezvoltarea dogmatica este, astfel, transpunerea adevarurilor revelate in cele mai bune si adecvate conditii doctrinare, pentru o buna insusire de catre credinciosi, fara rastalmaciri, spre mantuire."
"Totul pleaca de la o confuzie regretabila, adica de la faptul ca, pentru unii, nu este lamurit inca ade*varul ca procesul revelational propriu-zis s-a incheiat o data cu Domnul nostru Iisus Hristos si el nu mai poate continua sub aceeasi forma supra*naturala."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.12.2016, 20:22:58
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Mulțumesc pentru precizări, Cătălin.
Nu m-am referit la atingeri/inovații dogmatice, sper că ai sesizat.
În ce privește Revelația, pe care nu o pot reduce la Dogmatică, eu cred că e un proces neîncetat, ca și Creația.
Revelația Dumnezeiască este neîntreruptă și va continua, după opinia mea, până în vecii vecilor. Doar că are alte forme decât au fost punctate în Biblie și în Dogmatică. Dumnezeu Se comunică, Se revelează pe Sine în nesfârșite moduri...
Toate cele bune,
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.12.2016, 18:36:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
... procesul revelational propriu-zis s-a incheiat o data cu Domnul nostru Iisus Hristos si el nu mai poate continua sub aceeasi forma supra*naturala."
Duhul Adevărului, făgăduit de Hristos ucenicilor Săi, continuă lucrarea Domnului, în Biserică.
Dumnezeu Se relevă, necontenit și inepuizabil, în nesfârșite nuanțe și conținuturi vii, pretutindeni.
Credincioșilor, cu atât mai mult. Legătura organică dintre Viță și mlădițe face posibilă o necontenită rodire.
Iar cunoașterea/cunoștința (ce altceva este, în fond, Revelația?) lui Dumnezeu e convivă cu dragostea. Celui care iubește i se deschide o persoană, în taina relației interpersonale. I se revelează, i se descoperă. Doar omul care iubește pe Dumnezeu Îl și cunoaște, pe măsura iubirii lui pentru Domnul.
Când dragostea pentru Hristos, dimpreună cu liniștea, implicit cu smerita cugetare și celelalte, rodesc în sufletul omului - atunci acesta se preface în rai. Și cum va fi vreo revelație știrbită acum? Duce raiul vreo știrbire? Și cine poate spune că această revelație este limitată, fie și de Hristos? Când, dimpotrivă, El fiind tainic și de nepătruns întrutotul, deschide sufletului celui îndrăgostit nesfârșitele drumuri ale uimirii...
Dragostea lui Dumnezeu e cunoaștere. Domnul Se relevă în nesfârșirea Lui aceluia care I S-a încredințat întru totul.
A gândi că Revelația e un proces încheiat pe pământ, e gând străin de Adevăr.
Iubirea nu poate sfârși. Dimpotrivă, firea ei este ca mereu să înceapă. Izvor al necontenitei reîmprospătări, asta-i dragostea.
Și odată cu ea e cunoașterea. Reînnoită, pururea.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.12.2016, 19:36:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Duhul Adevărului, făgăduit de Hristos ucenicilor Săi, continuă lucrarea Domnului, în Biserică.
Dumnezeu Se relevă, necontenit și inepuizabil, în nesfârșite nuanțe și conținuturi vii, pretutindeni.
Credincioșilor, cu atât mai mult. Legătura organică dintre Viță și mlădițe face posibilă o necontenită rodire.
Iar cunoașterea/cunoștința (ce altceva este, în fond, Revelația?) lui Dumnezeu e convivă cu dragostea.
Spunem aproape acelasi lucru, desigur ca Duhul Sfant continua lucrarea in Biserica, altfel ar fi o "biserica" moarta. Doar ca eu cred ca nu ai inteles ca eu am scris despre invatatura revelata, adevarurile de credinta. Adica cele ce stau la baza Crezului si catehismului. Nu s-a mai adaugat nimic fata de ceea ce a spus Iisus (si apoi Sfintii Apostoli).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2016, 22:34:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spunem aproape acelasi lucru, desigur ca Duhul Sfant continua lucrarea in Biserica, altfel ar fi o "biserica" moarta. Doar ca eu cred ca nu ai inteles ca eu am scris despre invatatura revelata, adevarurile de credinta. Adica cele ce stau la baza Crezului si catehismului. Nu s-a mai adaugat nimic fata de ceea ce a spus Iisus (si apoi Sfintii Apostoli).
Dar care este opinia ta cu privire la ceea ce a afirmat Sf. Ioan Damaschin privind natura necorporabila a Lui Dumnezeu.

Intelegem Fiinta Iisus - necorporabila.

Este aceasta o invatatura revelata?

Poate fi considerata o invatatura de credinta...sau nu?


pag.14
__________________

Reply With Quote
Răspunde