Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2010, 03:08:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Sunt Sfintii care au trait in cei 2000 de ani de istorie a Bisericii ortodoxe, si ne-au lasat invataturile lor:
- Sf. Antonie cel Mare
- Sf. Efrem Sirul
- Sf. Arsenie cel Mare
- Sf. Isaac Sirul
- Sf. Ioan Hrisostom (Gura de Aur)
- Sf. Vasile cel Mare
- Sg. Grigorie Teologul
si multi multi altii, unii mult mai apropiati in timp de noi (chiar daca nu sunt considerati de acelasi calibru):
- Sf. Teofan Zavoratul (sec. XIX)
- Sf. Ignatie Briancianinov (sec. XIX)
- Sf. Ioan Maximovici (1896 - 1966)
etc...

Bogdan.
Iata, sophia, o parte din Sfintii Parinti, ale caror scrieri le gasesti si online! Timp sa ai, ca de gasit carti, gasesti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.04.2010, 15:29:07
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit Concluzie

Deci Sfintii Parinti sant persoane care au trait la inceputurile crestinismului,in diferite perioade de timp si care au pus bazele religiei crestine.De tinut minte ..in acea perioada se credea ca Pamantul e plat si Soarele se invarte in jurul sau.Biserica era una..nu venise inca marea schisma..si teoretic cele doua biserici surori de azi..ortodoxa si catolica ar trebui sa-si recunoasca sfintii parinti comuni...dar nu e asa.Catolicii nu recunosc toate hotararile sinodale.si au argumente pentru asta.Unii din sfintii parinti...pe parcurs au fost declarati eretici.cazul clasic e cel al lui Origene,teolog apreciat si admirat in timpul sau dar apoi la sinodul al-5-lea a fost scos afara.Eu nu pot sa-mi ordonez viata si gandirea dupa conceptiile unor oameni care nu aveau notiuni elementare despre univers..si care sant contestati chiar de teologi crestini si care in timpurile de azi..pot fi nominati usor ca depasiti si anacronici.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2010, 16:28:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O proba care ne va arata daca citirea SFINTILOR PARINTI este academica sau lucratoare , este propusa de Sfantul Varsanufie in raspunsul sau catre un incepator care descoperise ca atunci cand vorbea despre SFINTII PARINTI devenea mandru si trufas: " Cand discuti despre viata Sfintilor Parinti si despre raspunsurile lor , trebuie sa te osandesti , spunandu-ti : Vai mie ! Cum pot vorbi despre virtutile Parintilor , de vreme ce eu nu am dobandit nimic din acestea si nu am sporit deloc ? Si traiesc , invatandu-i pe altii pentru folosul lor ; cum sa nu sa implineasca spusele Apostolului : tu , cel ce inveti pe altul , pe tine insuti nu te inveti ? ( Rom. 2, 21 ). Astfel atitudinea noastra fata de invatatura SFINTILOR PARINTI trebuie sa fie una de osandire de sine . Trebuie sa avem in vedere faptul ca adevaratul scop al citirii SFINTILOR PARINTI nu este acela de a ne da un fel de desfatare spirituala sau sa ne indreptateasca in vreun fel , sau sa ne confere o cunoastere superioara , sau sa ne transpuna intr-o stare contemplativa, ci doar pentru a ne ajuta pe calea practicarii virtutilor".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 19.04.2010 at 16:37:00.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.04.2010, 21:42:23
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit confuzie

Eu credeam ca Sfinti Parinti sunt cei care au explicat Sfanta Scriptura scriind Filocalia !!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2010, 12:18:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit confuzie si la mine

Am vrut mai de mult timp sa raspund si n-am mai ajuns, asa ca am intrat acum putin.
Si eu am crezut altceva despre Sf. Parinti. Am crezut ca sunt cei cei care au fost in sinod la inceput si au facut canoane si pidalion. Eu asa am inteles, pentru ca f.adesea se face referire la ei in aceasta alaturare.
In felul asta ei sunt legati numai de partea "negativa" a credintei, cea cu pedepsele si regulile grele, cand ei au adus (fiecare) si lucruri frumoase.
In plus titlul de "Sfintii Parinti" ii pune in acelasi singur grup: un grup de oameni, fara individualitate. E ca si cum au trait toti in aceeasi vreme si au lucrat impreuna.
De aceea credeam ca au scris lucrari impreuna. Este f,derutanta aceasta denumire, mai bine ii lasam individual, cu numele fiecaruia.
Acum abia am inteles ca se refera de fapt la toti sfintii (mai mari)ai ortodoxiei, fiecare cu treaba/lucrarile lui.
Si acum pricep ca nu toti au facut canoane sau pidalion, fiecare a lucrat si gandit altfel, fiecare este alta persoana.
Si atunci e si mai usor de gasit de citit despre ei. Doamne bunule, in fine am priceput si eu.
Daca am priceput bine.
Multumesc celor care au scris clar si ne-au luminat (Bogdan F2, voxdei etc.).

Si ca sa nu mai zapacim si pe alti incepatori, va rog eu sa nu mai folositi notiunea globala de "Sf. Parinti", ci de sfintii ortodoxi, sau ai ortodoxiei, ca sa priceapa toata lumea ca este vorba de toti sfintii din 2000 ani si nu numai de membrii unui anume sinod (cum am priceput eu).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2010, 19:40:54
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit

Profesoara de religie a dictat urmatoarea fraza: Sfinti Parinti sunt acei episcopi din vechime care sub inspiratia Duhului Sfant au explicat Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2010, 20:32:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

???? Nu inteleg definitia profesoarei.
Deci nu toti sfintii sunt Sfintii Parinti?
Cum e corect pana la urma? Stie cineva sigur?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2010, 21:23:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
???? Nu inteleg definitia profesoarei.
Deci nu toti sfintii sunt Sfintii Parinti?
Cum e corect pana la urma? Stie cineva sigur?
Sfintii parinti sunt, asa cum o spune si numele, cei care 'ne-au nascut (sau conceput) in duh'. Ne-au nascut, adica prin scrierile lor au contrubit si contribuie la nasterea noastra duhovniceasca.
in general se vorbeste despre sfinti parinti atunci cand au lasat scrieri. Aceste scrieri explica sau comenteaza intr-adevar adesea scriturile, dar in sens larg.
Nu erau numai episcopi. Au fost printre ei si preoti sau simpli calugari sau laici.
De fapt, daca Biserica este vie, sfinti parinti continua sa apara. Nu sunt numai cei din vechime. Dar exista, sigur, o perioada numita clasica, din primele secole, a patristicii (pana in sec. al 8-lea).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2010, 11:56:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfintii parinti sunt cununa Crestinismului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2010, 19:34:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfintii Parinti - Despre Trup

http://www.crestinortodox.ro/editori...rup-70012.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate diverse din Sfintii Parinti OvidiuO Generalitati 141 09.12.2013 20:11:04
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 21:36:23
Cine sunt Sfintii Parinti? LaPetiteMoc Sfinti Parinti (Patrologie) 30 21.09.2011 22:48:29
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49