Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2009, 22:04:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Orga...imi place f.mult si nu inteleg de ce in ortodoxie nu este acceptata.
Vioara, pianul, orga, sunt instrumente f.potrivite pentru biserica.
Pot sa creeze o atmosfera f.propice sufletului, comunicarii cu Cerul.
Tobele....in nici un caz in biserica.
Chitara...nu prea o vad nici pe ea in biserica.
Depinde mult si de muzica, de compozitie, de melodie si armonie...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2009, 22:10:26
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Orga...imi place f.mult si nu inteleg de ce in ortodoxie nu este acceptata.
Vioara, pianul, orga, sunt instrumente f.potrivite pentru biserica.
Pot sa creeze o atmosfera f.propice sufletului, comunicarii cu Cerul.
Tobele....in nici un caz in biserica.
Chitara...nu prea o vad nici pe ea in biserica.
Depinde mult si de muzica, de compozitie, de melodie si armonie...
Doamne fereste... persoanele cu gandirea ta care'si doresc mereu inovatii duc la schisme.
Banci nu vrei?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2009, 22:15:29
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Aici si eu sunt de acord sa fie cat mai simplu,dar.....ce stiu eu
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2009, 23:54:31
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

În creștinism cântarea bisericească nu e pur și simplu muzică, ci rugăciune, care folosește la modul cel mai profund facultățile cele mai nobile ale omului: rațiunea și cuvântul. Pe de altă partea, cântarea bisericească este o imitare și o alăturare la cântarea îngerească, care e fără instrumente.

Evreii au practicat in cult muzica instrumentala. Incepand cu Iubal, considerat "stramosul celor ce canta din chitara si din cimpoi" (Fac. IV, 21) si pe parcursul intregului Testament Vechi, intalnim numeroase episoade in care muzica instrumentala apare prezenta la lupta, la sarbatoare si in cultul ebraic.

Instrumentele muzicale nu si-au gasit insa intrebuintare niciodata in cantarea liturgica a Bisericii Ortodoxe. Ar fi, cea mai veche forma rituala si baza a imnologiei crestine, despre care se face mentiunea precisa intr-o serie de psalmi. Versete din psalmul 150 rasuna la fiecare utrenie ca stihuri la stihirile laudelor:

"Laudati pre El in glas de trambita

Laudati pre El in psaltire si alauta

Laudati pre El in timpane si in hora

Laudati pre El in strune si-n organe

Laudati pre El in chimvale bine rasunatoare

Laudati pre El in chimvale de strigare" (Ps. 150, 3-5).

De asemenea alti psalmi: 30, 80, 91, 97, 149, fac aceleasi indemnuri, dand chiar descrierea instrumentelor si combinarea lor in executie: psalteriu cu 10 strune (ps. 32), psalteriu infrumusetat cu alauta (ps. 80), de trambite ferecate si de trambita de corn (ps. 97) etc.

Nu este vorba intotdeauna de o muzica instrumentala pura ci de o melodie acompaniata ritmic sau ritmico-melodic cu instrumente de percutie, de coarde si de suflat. Sfanta Scriptura ne vorbeste despre o larga intrebuintare a instrumentelor muzicale la evrei; ea era nelipsita la templu dar si la fastul sarbatorilor mari si al jertfelor. Ea intra in randuiala festivitatilor legate de inceputul lunii, jertfirea mielului pascal, sarbatorii corturilor, acompaniind cantarile psalmilor, precum acompaniase odinioara jocul lui David inaintea chivotului legii (Numeri 10; II Paralipomena 29, 24-28).

Sfintii Parinti sunt unanimi in a recunoaste ca muzica instrumentala a evreilor este un imprumut din practica egiptenilor "pentru a-i feri de inchinarea la idoli, in Egipt, Dumnezeu a ingaduit evreilor un rau mai mic: muzica instrumentala", nu pentru ca i-ar fi placut sunetele acestei muzici, ci pentru ca a voit El sa tolereze acest obicei. Sfantul Ioan Gura de Aur aminteste de aceasta toleranta pentru "greimea mintii si intelegerii lor"... "si de ce nu le-ar fi ingaduit Dumnezeu titera si psaltirul, din moment ce le ingaduise jertfele sangeroase?"

Mai multe aici: http://www.crestinortodox.ro/diverse...omano-catolica
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.11.2009, 00:26:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Orga...imi place f.mult si nu inteleg de ce in ortodoxie nu este acceptata.
Vioara, pianul, orga, sunt instrumente f.potrivite pentru biserica.
Pot sa creeze o atmosfera f.propice sufletului, comunicarii cu Cerul.
Tobele....in nici un caz in biserica.
Chitara...nu prea o vad nici pe ea in biserica.
Depinde mult si de muzica, de compozitie, de melodie si armonie...
Si mie imi place orga, as putea sa stau ceasuri ascultand. Dar nu cred ca este potrivita in bisericile ortodoxe, la fel ca si pianul, vioara, etc. Ca sa poata fi simtite cu adevarat aceste instrumente au nevoie de un spatiu mare, tavan inalt, rezonanta speciala, iar bisericile ortodoxe sunt construite altfel. Apoi pur si simplu nu e traditional, iar muzica bisericeasca ortodoxa a fost scrisa special pentru a fi cantata a capella.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.11.2009, 13:46:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Spiritul protestanto-catolico-modernist a cuprins din pacate si Ortodoxia. Biserica traditionala catolica e cuprinsa de spiritul protestant si cea Ortodoxa e atacata de ambele.

Trist dar in acelasi timp in pas cu ... lumea! Si ti se pare normala "modernizarea" asta?
Prietene, n-o sa ai ocazia sa intalnesti asa o biserica ortodoxa ca cea despre care-ti povesteam si nici eu n-o sa mai gasesc in alta parte. Aia sunt, vorba parintelui, "prea-ortodocsi", nu ortodocsi... Oameni cu mintile destupate, draga domnule, care traiau si traiesc credinta!

Acum sa nu-ti imaginezi ca era cineva care venea la cateheze sa cante la chitara clasica de amorul artei sau eventual trash la chitara bass pe boxele date tare. :) Se cantau melodiile ortodoxe pe care presupun ca le cunosti si tu, acompaniate de chitara si uneori de orga.

Dar sa te intreb si eu ceva: la tine in parohie se fac cateheze? Se face studiu biblic? Exista activitate extra-liturgica? Se intereseaza preotul vostru de voi si in afara programului obisnuit?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.11.2009, 14:51:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Evreilor li s-a ingaduit instrumentul in cult, din cauza "grosimii mintii lor", dupa cum spune Sfantul Ioan Gura de Aur. Omul nu mai are nevoie de instrument, odata cu Intruparea Fiului lui Dumnezeu. Ii poate aduce lauda prin sine si nu prin altceva. Si cred ca asta il apropie mai mult de cetele ingeresti - care desi il lauda pe Dumnezeu neincetat, fac acest lucru fara instrumente.

Cat despre a sti daca e bine sau nu sa invat sa cant la un instrument, afirm fara retinere ca e bine. A nu face acest lucru, dar a avea potential pentru asta, inseamna a ingropa darul primit. (vezi pilda talantilor) Asa ca nu e nimic rau nici in a invata sa canti si nici in a descoperi si altora frumusetea muzicii adusa de un instrument in biserica, dupa savarirea Sfintei Liturghii. Am vazut pe acest site, un concert de colinde in Biserica Greaca din Bucuresti. Marturisesc ca mi-a placut. Am mers dupa cateva zile la acea biserica, sa vad daca se foloseste instrumentul si la Liturghie. Nu se folosea, dimpotriva, se canta psaltic, intr-un mod minunat.

Iata colindul:
http://video.crestinortodox.ro/xbhKZ...___Grecia.html
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.11.2009, 14:55:02
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Orga...imi place f.mult si nu inteleg de ce in ortodoxie nu este acceptata.
Vioara, pianul, orga, sunt instrumente f.potrivite pentru biserica.
Pot sa creeze o atmosfera f.propice sufletului, comunicarii cu Cerul.
Tobele....in nici un caz in biserica.
Chitara...nu prea o vad nici pe ea in biserica.
Depinde mult si de muzica, de compozitie, de melodie si armonie...
Si mie imi plac vioara, pianul, orga, doar ca atunci cand vreau sa le ascult ma duc la Opera sau la Filarmonica. Instrumentele muzicale sunt total straine de spiritualita BO. Caracteristica spiritualitatii BO este doar muzica psaltica. E singura care creaza cu adevarat o atmosfera de rugaciune.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.11.2009, 14:57:12
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prietene, n-o sa ai ocazia sa intalnesti asa o biserica ortodoxa ca cea despre care-ti povesteam si nici eu n-o sa mai gasesc in alta parte. Aia sunt, vorba parintelui, "prea-ortodocsi", nu ortodocsi... Oameni cu mintile destupate, draga domnule, care traiau si traiesc credinta!

Acum sa nu-ti imaginezi ca era cineva care venea la cateheze sa cante la chitara clasica de amorul artei sau eventual trash la chitara bass pe boxele date tare. :) Se cantau melodiile ortodoxe pe care presupun ca le cunosti si tu, acompaniate de chitara si uneori de orga.

Dar sa te intreb si eu ceva: la tine in parohie se fac cateheze? Se face studiu biblic? Exista activitate extra-liturgica? Se intereseaza preotul vostru de voi si in afara programului obisnuit?
Intalnirile erau organizate de Oastea Domnului?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.11.2009, 15:02:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Intalnirile erau organizate de Oastea Domnului?
Nu, ei nu fac parte din Oaste. Sunt ortodocsi si atat, insa ortodocsi care iau in serios ortodoxia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buchet muzical athonit danutz.gabitza Muzica Bisericeasca 0 01.07.2010 02:43:55