Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1161  
Vechi 17.05.2010, 19:52:43
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multstimate domn penti.

daca pina acuma nu ai inteles ca darurile de care dispun "sectaria ta" eu umilul gibilan_01nu am vrut sa le primesc.am sa ajung si la povestirea care explica fara tagada de ce nu am vrut sa primesc acele daruri dar din respect pentru cei ce mai scriu cite ceva paici am sa dau voie si la altii eu doar mai condimentez pe ici pe colo cu cite o mica povestioara hazlie.
  #1162  
Vechi 18.05.2010, 17:34:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Vad ca mai la tot pasul folosesti termenii sectant, sectar, sectaresc, sectarie. Probabil iti imaginezi ca, numindu-ne astfel, ai atacat pe cineva cu taisul lamei. Trebuie sa te anunt ca brisca ta are un tais cam tocit.

Stii, pe vremuri, neoprotestantilor li s-a pus o alta porecla: „pocaiti”.
Astazi nu prea mai e folosita. Stii cumva de ce?
Pentru ca pocaitii, macar ca nu le-a convenit porecla, pe tacute si cu rabdare au transformat ocara intr-un...brand.

In zilele noastre am vazut anumiti ierarhi aparand la TV si spunand ca de fapt pocaitii le-au furat lor numele, altii zicand ca pocaitilor le place sa se autodenumeasca (?) asa...

Si mai e ceva: cand ma gandesc ca in bisericile NP, crestinii din alte confesiuni sunt numiti „cei necredinciosi”, nici nu imi mai vine sa ma consider nedreptatit cand sunt numit „sectant”.
  #1163  
Vechi 18.05.2010, 17:37:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Minuni din lumea neoprotestanta. Mi-a placut tare mult:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/false-minuni-119049.html
  #1164  
Vechi 18.05.2010, 17:40:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minuni din lumea neoprotestanta. Mi-a placut tare mult:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ni-119049.html
" Domnule, dumneata faci misto de mine? Cum ai vrea sa ma rog? Iisuse lungeste-l? Iisuse lungeste-l?"

PS...din cate stiu martorii nu accepta minunile si nu cred in ele...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1165  
Vechi 18.05.2010, 17:53:51
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minuni din lumea neoprotestanta. Mi-a placut tare mult:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/false-minuni-119049.html
Am citit multe din postarile tale si mi s-au parut a fi duhovnicesti si echilibrate.
Iti dau un sfat prietenesc: nu-ti strica stilul!

Minunea pe care ne-ai dat-o nu e din lumea neoprotestanta ci din lumea excrocilor, dupa cum bine se subliniaza in articol.
  #1166  
Vechi 18.05.2010, 17:58:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minuni din lumea neoprotestanta. Mi-a placut tare mult:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/false-minuni-119049.html
sunt cam disperati dupa adepti, li s-au subtiat randurile...
  #1167  
Vechi 18.05.2010, 18:24:26
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Gabriela, istorioara a fost scrisa doar pentru distractie nu pentru a trage concluzii pe baza ei.
Sper ca nu crezi ca este o poveste adevarata.

Daca autorul ei a vrut ca noi sa o luam de buna ar fi trebuit sa se informeze mai intai.
Martorii lui Iehova NU cred ca Dumnezeu mai vindeca astazi oameni in urma rugaciunilor. Poti citi aici pozitia lor oficiala.

Eeeh, daca ar fi scris „un penticostal” sau „un carismatic” altfel ar fi sunat povestea...

Last edited by penticostalulmantuibil; 18.05.2010 at 18:28:21.
  #1168  
Vechi 18.05.2010, 18:34:18
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
daca pina acuma nu ai inteles ca darurile de care dispun "sectaria ta" eu umilul gibilan_01nu am vrut sa le primesc.am sa ajung si la povestirea care explica fara tagada de ce nu am vrut sa primesc acele daruri dar din respect pentru cei ce mai scriu cite ceva paici am sa dau voie si la altii eu doar mai condimentez pe ici pe colo cu cite o mica povestioara hazlie.
Frate Gibi imi vine sa cred ca tu ai scris povestea de care se tot face vorbire mai sus.
Cam seamana cu ale tale.

Hai recunoaste!
  #1169  
Vechi 18.05.2010, 18:41:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Gabriela, istorioara a fost scrisa doar pentru distractie nu pentru a trage concluzii pe baza ei.
Sper ca nu crezi ca este o poveste adevarata.

Daca autorul ei a vrut ca noi sa o luam de buna ar fi trebuit sa se informeze mai intai.
Martorii lui Iehova NU cred ca Dumnezeu mai vindeca astazi oameni in urma rugaciunilor. Poti citi aici pozitia lor oficiala.

Eeeh, daca ar fi scris „un penticostal” sau „un carismatic” altfel ar fi sunat povestea...
Poate nu or mai fi crezand ei acum in minuni, dar "istorioara" a fost "reala" un timp pe stadioane... cel putin asa stiu eu, nu e prima data cand aud aceasta.
  #1170  
Vechi 18.05.2010, 20:03:56
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minuni din lumea neoprotestanta. Mi-a placut tare mult:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/false-minuni-119049.html
Si tu, chiar l-ai crezut pe autorul articolului? Nu cred ca esti asa naiv.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10