Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.01.2013, 22:11:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar de altfel noi suntem nebuni.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.01.2013, 01:10:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
â Dar chiar ar fi indicat ca toti cei care va dati atata cu presupusul sa va duceti sa intrebati cat mai multi preoti si apoi sa va dati cu parerea. Eu macar mi-am facut datoria.
Nu isi da nimeni cu presupusul. Canoanele Bisericii date de Sfintii Parinti sunt valabile si in prezent. Le-ai citit? E de datoria fiecarui ortodox sa le cunoasca. Toti marii duhovnici imbunatatiti au spus ca femeia nu are voie sa se impartaseasca si sa se atinga de nimic sfant perioada lunara. (si Biserica e Sfanta) Cand vine vb. de sangerare este valabil si ptr. barbati. Numai Sangele Mantuitorului are voie in Biserica.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.01.2013, 11:52:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pe pagina principala a aparut azi un articol al adminului in care se explica totul foarte clar.

http://www.crestinortodox.ro/editori...ca-139057.html

Intra-devar problema este neclara si in cadrul BOR. Preotii au pareri diferite. Si eu am intrebat si mi s-a spus ca femeia nu este necurata.

Probabil ca se confunda unele lucruri din canoane. In articol se diferentiaza lucrurile foarte bine. Va rog sa cititi.

Din cate stiu adminul (Adrian Cocosila) este teolog (a studiat teologia), nu stiu daca si preot.

In canoanele citate acolo se spune ca femeia poate intra in biserica in zilele ei speciale. Si cred ca este inclusa si lauzia.
Insa...nu are voie sa se impartaseasca sau se atinga de lucrurile sfinte.

Amanunte aflati in articol.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.01.2013, 12:04:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
"Iar in privinta femeilor, care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos; deoarece cred ca nici ele fiind credincioase si cucernice n-ar indrazni aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de Trupul si de Sangele lui Hristos; "
Acolo sunt niște "sau"-uri pe care se pare nu prea le pricepeți.
Nici chiar autorul articolului cu pricina.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.01.2013, 12:18:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se pare ca uneori suntem mai protestanti decat protestantii. Ne oprim mai mult la Vechiul Testament si uitam de Noul Testament unde necuratia este cea sufleteasca. Nu vad niciun motiv pentru care femeile nu ar trebui sa intre in biserica in perioada menstruatiei. Daca Sfantul Atanasie vorbeste de ea ca de o slabiciune a firii si o aseamana cu secretia ce se elimina prin nari, atunci nici cei care isi sufla nasul nu ar trebui sa intre in biserica daca suntem adeptii literei.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.01.2013, 12:47:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

In canoanele citate acolo se spune ca femeia poate intra in biserica in zilele ei speciale. Si cred ca este inclusa si lauzia.
Insa...nu are voie sa se impartaseasca sau se atinga de lucrurile sfinte.

Amanunte aflati in articol.

In biserica da, au voie sa intre deoarece biserica nu este sfinta ci este doar sfintita si in cazul acesta se accepta intrarea !


(Doamne, cite prostii ! Cu carul ! Si ignoranta care curge si curge si curge ! Ride dracul de se scarpina pe burta !)
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.01.2013, 16:00:57
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In biserica da, au voie sa intre deoarece biserica nu este sfinta ci este doar sfintita si in cazul acesta se accepta intrarea !


(Doamne, cite prostii ! Cu carul ! Si ignoranta care curge si curge si curge ! Ride dracul de se scarpina pe burta !)
Exact asta cred si eu. Sunt sigura ca Dumnezeu se bucura de fiecare data cand cineva vine la slujba in Casa Lui. Nu cred ca face diferenta dupa perioada menstruala a femeii. Dumnezeu ne vrea cat mai aproape de el. De ce ne-ar indeparta prin astfel de prejudecati?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.01.2013, 16:25:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
probabil facand totala abstractie de canoanele sfintilor parinti care interzic impartasania persoanelor care sangereaza.(orice tip de sangerare).

Fiecare dezleaga....pe spinarea lui.
exact.
conform canoanelor, dacă într-o biserica se varsa sânge, în orice fel, ea trebuie resfintita.
din acest motiv unii din părinți au interzis interzis intrarea în biserica a femeii aflate în perioada ciclului.
riscul era prea mare. atunci, nu acum.
problema, cred eu, există încă în mediul rural, unde datorită sărăciei si a lipsei de educație, puține femei se protejează cu mijloace moderne.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.01.2013, 16:50:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Conform canoanelor, biserica trebuie resfintita doar in cazul in care in ea a curs sange de la ucidere, deci, nu orice fel de sange.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.01.2013, 17:04:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Conform canoanelor, biserica trebuie resfintita doar in cazul in care in ea a curs sange de la ucidere, deci, nu orice fel de sange.
canoanele sunt explicite în acest sens?
poate fi o interpretare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Sinaxarul lunii ianuarie: patru sfinti egipteni NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 17:02:36
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32