Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2012, 11:55:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca va face de fiecare data la fel,veti avea o colectie impresionanat de servetele :)
Este chiar raspunsul la dilema cand sa impartasim copiii?
La momentul intelegerii!
E discutabil momentul intelegerii. pe toti trei copii mei i-am dus la impartasit de la 6-8 saptamani(in urma botezului). ii duceam la impartasit saptamanal.In primele saptamani a fost un pic mai greu,pana invatau sa primeasca ceva difert de biberon, cu lingurita.
Incidente neplacute nu am avut aproape niciodata.Zic aproape, deoarece pe la vreo 3 ani fetita se simtea rau dar totusi a vrut sa se impartaseasca.Am impartasit-o si la scurt timp a dat totul afara. A fost un caz unic, izolat.
Servetelele cu saliva sau ceea ce bebele regurgita le strangeam si apoi le ardeam.

E adevarat ca sotul meu foloseste un vin liturgic special,dulce astfel ca dupa ce se impartasesc copilasii incep sa se linga pe buze. Si vin multi copii la impartasit, dar cu rabdare ii impartaseste pe toti, acordand o grija speciala fiecaruia(in special bebelusilor).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2012, 02:19:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce faceți dacă imediat după împărtășanie copilul dă Sîngele pe mînă? Eu am pățit-o recent și am folosit un șervețel pe care l-am pus la colecția cu șervețele și bucăți de tricouri care urmează să fie arse.

Am văzut cîndva la o tipă care i-a arătat soțului că avea mîna udă și el s-a împărtășit practic de pe mîna soției. M-a tentat să fac și eu la fel, dar pînă la urmă m-am șters. Problema este că oricît de bine te-ai șterge, pe piele tot rămîn cîteva molecule invizibile care se vor duce la spălat... Deci nu știu cum e mai bine de procedat.
Pe baietelul nostru de noua luni am hotarat sa il impartasim mai rar, cam o data pe luna si atunci marturisesc sincer ca imi tremura picioarele. Parintele de la Biserica la care mergem are o lingurita mai mica si nu pune foarte mult din Trupul si Sangele Mantuitorului. Are grija sa stearga gurita foarte bine dupa si nu ni s-a intamplat sa cada pe hainute sau pe mana noastra. Merg cu mare teama si ma rog sa nu se intample sa cada o parte din Sfantul Trupul si Sange. Am mers la o Manastire intr-o duminica si am hotarat sa ne impartasim acolo. Cand l-am vazut pe Parinte ca a venit cu o lingura plina de Sfanta Impartasanie ca pentru un om mare, am avut mari emotii, de atunci nu ne mai impartasim decat la Biserica noastra. Am gasit la Parintele Cleopa urmatorul sfat: Copiii cei nevinovati pana la varsta de cinci ani, este bine sa-i impartasiti, daca se poate, si in fiecare Dumimica. Iar copiii de 6 - 7 ani mai ales acum, este bine sa fie spovediti si apoi impartasiti, ca astazi copiii vad si aud multe sminteli, in casa, la televizor si peste tot, nefiind supravegheati de parinti.

Si eu stiu ca trebuie arse servetelele sau bucatile de material pe care a cazut Sfanta Impartasanie, dar e bine sa-l intrebi pe Parintele duhovnic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2012, 10:38:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele de la Biserica la care mergem are o lingurita mai mica si nu pune foarte mult din Trupul si Sangele Mantuitorului. Are grija sa stearga gurita foarte bine dupa si nu ni s-a intamplat sa cada pe hainute sau pe mana noastra. Merg cu mare teama si ma rog sa nu se intample sa cada o parte din Sfantul Trupul si Sange.
Eu după momentul cuminecării stau acolo cu șervetul cel roșu al preotului și șterg gurița fetiței mele. După ce mă încredințez că totul e bine, abia atunci plec, avînd pregătit mereu un șervețel de hîrtie în mînă. Din cauza asta, prefer să merg printre ultimii la împărtășit.

Duminică însă nu știu ce s-a întîmplat, o fi fost vinul mai acru, fiică-mea a ținut o vreme în gură Împărtășania și abia după vreo 10 secunde s-a strîmbat și m-am trezit cu probleme grave. De acum nu o mai împărtășesc decît dacă preotul e de acord să îi dea foarte, foarte puțin.

Am observat oameni care nu-și prea fac griji pentru hainele pătate. Cînd le spun că trebuie să dea preotului hăinuța copilului în caz de accident sau să o ardă, se amuză. Din motivul ăsta, preoții ar trebui să facă o mini-cateheză înainte de a chema copiii la altar, explicîndu-le părinților cum se procedează în astfel de cazuri nedorite.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29