Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 19.11.2012, 18:35:19
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb O viziune materialist-dialectica/evolutionista asupra Facerii lumii

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Genealogia aceea, nu te duce la Facere, ci la "cadere", acolo se opreste, deci marcheaza timpul scurs de la aparitia primei asezari umane stabile. Tu ai adunat si estimat varstele urmasilor lui Adam cel muritor.
Draga Ioanna, se pare ca tu ai citit cu atentie (?) si chiar ti-ai insusit un anumit punct de vedere/model exprimat in anii 1960 de catre Pr. Petre Gh. Savin, in „Cronologia biblică”, S.T. nr. 7-8/1960, p. 517-531, fara a remarca probabil ca in anii '60, pe vremea lui Gheorgiu Dej era impusa de catre "sistem" o anumita viziune materialist-dialectica/evolutionista asupra Facerii lumii
si a vietii (chiar si bisericesti) in general.

Este EVIDENTA obsesia Pr Savin fata de Iulian Africanul (reprezenta ortodoxia?) si fata de cifra 5508 (ani de la Facerea lumii)

Citam din Pr Savin:

"Dar inca o data - si lucrul trebuie accentuat si retinut: aceasta data (5508), care continua sa fie "un scandal pentru stiinta si ratiune", cum se exprima recent teologul protestant Paul Werne, de altfel un spirit foarte ponderat, nu este nicaieri inscrisa in Biblie, fie a Vechiului, fie a Noului Testament, si nu are nici o aprobare oficiala din partea Bisericii (cred ca la biserica protestanta se raporta teologul protestant Paul Werne, nu la biserica ortodoxa!)"

sau

"Recent chiar, savantul abate catolic Th. Moreux, directorul observatorului astronomic din Bruges, el insusi un astronom reputat, in lucrarea sa: Les confines de la science et de la foi, plecand de la diversitatea anilor pe care diferiti astronomi, pe baze de date stiintifice, ii adscriu procesului evolutiv al formarii cosmosului, - diversitate mergand de la miliardele de ani, cerute de dezintegrarea atomilor de uraniu si pana la numai cateva mii de ani, admisi de altii, pe baza schimbarilor bruste dar catastrofale, intervenite in evolutia cosmosului, incearca sa strecoare si posibilitatea, stiintifica a acestor 5508 ani ai lui Iulian Africanul (???). Si aceasta in pofida faptului ca in aceeasi Belgie, un alt savant abate, Jules Lemaitre, a formulat si a lansat cea mai indrazneata, cea mai noua si mai ingenioasa teorie asupra expansiunii universului, cum se exprima (in anii 1960) profesorul de fizica astronomica de la Universitatea din Bucuresti, dl. Victor Vilcovici."

sau

"Incercari sterile si inutile, daunatoare si stiintei si credintei. Ca unii dintre crestini calculeaza, din obisnuinta, si azi (adica si in anul 1960 calculau la fel?), cu aceasta cifra (5508), cum o faceau din credinta inaintasii nostri, se poate, si e explicabil. Suntem in atatea privinte, robi ai traditiei si ai vechilor conceptii (asa se exprima un preot veritabil ortodox???) Si nu numai in materie de credinta, ci si in atatea alte domenii ale comportarii noastre fata de lume, fata de istorie, fata de stiinta" (cum bine spunea iubitul nostru conducator, tovarasul ...)

Pr Savin face o constatare corecta si este aparent "intrigat", pregatind cu asiduitate si daruire trecerea spre noua teorie a expansiunii universului - Bing-Bang ... :))

"Incepand cu veacul VII s-a ajuns la acceptarea cifrei de 5508, care s-a generalizat pentru toata Biserica, inclusiv pentru toata lumea crestina" (aceasta cifra o fi fost acceptata cu "usurinta" de biserica ortodoxa "aflata in inselare"?)

"Insusi marele Bossuet (1672-1704), in faimoasele sale "Discursuri asupra mersului istoriei universale" de la inceputul lumii si pana la Carol cel Mare, are ca punct de reazim si orientare, pentru istoria anterioara erei noastre (remarcati ca doar comunistii/marxistii foloseau expresia "era noastra"/"inaintea erei noastre"), aceasta cifra de "5508 ani de la facerea lumii". Si aceasta in preajma veacului XVIII, veacul rationalismului si al iluminismului, si cand Leibnitz, cu care el se afla in corespondenta, pusese bazele istoriei documentare, prin publicarea documentelor hanoveriene." (sa fi fost cu totii in inselare, asa o fi ?)

Nota: observatiile dintre paranteze imi apartin

Fragmentele au fost extrase din http://www.crestinortodox.ro/istoria...ica-70566.html

_______________

Ioanna, daca vei reusi sa te decuplezi de gandirea materialist-dialectica/evolutionista a anilor 1960, vei reusi sa intelegi cu usurinta ca asaltul distructiv impotriva "anului 5508 de la Facerea lumii" a avut ca principal motiv introducerea noii teorii si conceptii cosmologice stiintifice a lui Lemaitre, faimoasa teorie a expansiunii universului - Bing-Bang-ul ... :))

Este EVIDENT ca acest studiu doar aparent se refera la "Cronologia Biblica" el are ca scop principal mai degraba decredibilizarea credintei ortodoxe. Pr Savin se raporteaza permanent la oamenii de stiinta, la catolici sau la protestanti din care da citate si aproape niciodata la Sfanta Traditie, fara a da citate din Sfintii Parinti. Este EVIDENT ca scopul sau, in anii 1960, era unul pregatitor pentru dialogul aparent "stiinta/religie" el fiind un antemergator al acestui curent "modernist".

Sa ne amintim ce spunea Marele Isihast Gheron Iosif al secolului XX: "... cand expui o teorie, de ce nu-i citezi pe teologii ortodocsi, pe Sfintii Parinti, ci pe altii, pe protestanti, pe evrei, pe masoni... Acestia nu sunt crestini! De ce nu-i citezi pe Sfintii Parinti? Asa se argumenteaza o terie, fie cu citate din Sfanta Scriptura, fie din purtatorii de Dumnezeu Parinti...."

Last edited by neica_nimeni_altul; 19.11.2012 at 20:31:41.
  #192  
Vechi 19.11.2012, 20:29:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar pr.Ica n-a scris despre cosmologia tenoma? Daca da, atunci n-a putut sustine evolutionismul teist, ci creatia continua. Nu-i totuna; prima admite ceea ce a spus Demetrius, a doua considera ca exista un proces de creatie continua, ce debuteaza cu creatia initiala si se incununeza cu cea finala, Dumnezeu pastrand legatura interna cu creatia prin energiile sale necreate, aducand lucrurile la existenta prin ratiunile lor interne la timpul potrivit.
Pr. Ica a scris si despre cosmologia teonoma, pe baza scrierilor parintelui Dumitru Popescu. http://www.crestinortodox.ro/sanatat...oma-72701.html
In articol respinge evolutionismul, la fel ca Pr. Popescu, dar nu-mi dau seama daca doar pe cel ateu, pentru ca spune ca spune ca viziunea aceasta ortodoxa aceasta se impaca si cu stiinta actuala. De asemenea, vede zilele creatiei ca ere si ca ziua a patra nu e in ordinea cronologica (cand a fost creat soarele). Toate acestea nu apar in cosmologia teonoma si cosmologia autonoma a Pr. Popescu: http://www.crestinortodox.ro/editori...oma-70231.html
Eugen il cita la un moment dat si pe Pr. Popescu, dar i-am rapsuns ca in acel articol parintele nu scrie nimic despre evolutionism sau cosmologia moderna, nu l-a mai citat apoi.
Pr. Ica apare intr-o carte des citata si de Eugen, alaturi de Kalomiros, pr. Costache si Kuraev http://www.pravaliacucarti.ro/255-re...-omului-p28366
Dar acum citesc aici ca nu e de fapt o carte colectiva, ci fiecare autor are o parte separata.
  #193  
Vechi 19.11.2012, 20:46:14
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb Zilele adevărate ale facerii lumii

Chiar și cei mai mistici Părinți, cum ar fi Sfântul Isaac Sirul, acceptă fără rezerve opinia Bisericii cum că lumea a fost creată" mai mult sau mai puțin " în anul 5,500 î.Hr. (mai exact 5508) Așa cum subliniază Părintele Serafim Rose:

"Sfinții Părinți (probabil unanim) cu siguranță nu au avut nici un dubiu despre faptul că toată cronologia Vechiului Testament, de la Adam începând, trebuie luată în sens "literal." Ei nu aveau o preocupare extremă, fundamentalistă, pentru precizia cronologică, dar chiar și cei mai mistici Părinți (Sfântul Isaac Sirul, Sfântul Grigorie Palama, etc.) erau aproape siguri că Adam a trăit în jur de 900 de ani la propriu, că au trecut în jur de 5,500 de ani ("mai mult sau mai puțin") între facerea lumii și Nașterea lui Hristos."

În plus, Părinții Bisericii afirmă cu putere că fiecare specie a creației animate a apărut instantaneu, la porunca lui Dumnezeu, cu propriile semințe în ea însăși.[26] De exemplu, Sfântul Vasile cel Mare folosește această opinie la propriu în Hexæmeron, o lucrare formată din nouă predici ale Sfântului Vasile cel Mare despre cosmogonia capitolelor de început ale Cărții Facerii, oferindu-ne una din cele mai detaliate expuneri a celor șase zile ale creației care ne-au parvenit din perioada Bisericii primare. Sfântul Vasile scrie în Omilia I astfel:

"Astfel, dacă acolo este spus: “la început Dumnezeu a făcut,” este pentru a ne învăța pe noi că la Voința lui Dumnezeu, lumea a apărut în mai puțin de o clipă,..."

Tipic pentru convingerile creștine asupra acestui punct, Sfântul Ilarion din Poitiers afirmă, de asemenea, că Facerea lumii a fost realizată ex nihilo:

"Toate lucrurile, așa cum spune profetul, au fost făcute din nimic; nu a fost nici o transformare a lucrurilor existente, ci doar crearea unei forme perfecte din non-existență".

Nota: citatele de mai sus sunt din "nefastul" sait creationist ro.orthodoxwiki.org - http://ro.orthodoxwiki.org/Cronologi...eriul_Bizantin

Last edited by neica_nimeni_altul; 19.11.2012 at 20:50:49.
  #194  
Vechi 19.11.2012, 20:50:57
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Thumbs up Subscriu!

Imi permit sa subscriu toate cele spuse de neica_nimeni_altul.

Mai mult, doar un "cal si un catar" pot avea nevoie... Ateul le va nega, iar crestinul ortodox (adevarat) le va primi.

Bine... poate unii nu se simt jigniti de "cal si catar". Poate unii considera versetul acesta din David ca un argument la evolutie... cine stie....

Oricum, situatia e tragi-comica. Nici nu-mi vine sa rad.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #195  
Vechi 19.11.2012, 20:52:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Draga Ioanna, se pare ca tu ai citit cu atentie (?) si chiar ti-ai insusit un anumit punct de vedere/model exprimat in anii 1960 de catre Pr. Petre Gh. Savin, in „Cronologia biblică”, S.T. nr. 7-8/1960, p. 517-531 (...)daca vei reusi sa te decuplezi de gandirea materialist-dialectica/evolutionista a anilor 1960, vei reusi sa intelegi cu usurinta ca asaltul distructiv impotriva "anului 5508 de la Facerea lumii" a avut ca principal motiv introducerea noii teorii si conceptii cosmologice stiintifice a lui Lemaitre, faimoasa teorie a expansiunii universului - Bing-Bang-ul ... :))
Tu iti permiti sa faci multe supozitii si sa tragi concluzii gresite. (nu am auzit de pr. Savin in viata mea) Am spus ca dpmdv genealogia te duce la cadere, nu la varsta pamantului, atat, chiar nu vad de unde "asaltul distructiv" si ce ai mai spus. E greu sa aiba omul un dialog cu tine, in conditiile in care mereu il suspectezi de necredinta sau ca doreste sa discrediteze ortodoxia, ceea ce e fals.
  #196  
Vechi 19.11.2012, 20:59:07
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Ce parere ai totusi de cele afirmate de Pr Savin in lucrarea sa din 1960 ?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tu iti permiti sa faci multe supozitii si sa tragi concluzii gresite. (nu am auzit de pr. Savin in viata mea) Am spus ca dpmdv genealogia te duce la cadere, nu la varsta pamantului, atat, chiar nu vad de unde "asaltul distructiv" si ce ai mai spus. E greu sa aiba omul un dialog cu tine, in conditiile in care mereu il suspectezi de necredinta sau ca doreste sa discrediteze ortodoxia, ceea ce e fals.
OK, daca te-am suspectat gresit ca aprobi tacit spusele Pr Savin, te rog sa ma ierti, dar am vazut ca ai acelasi duh si esti in consens cu acesta, nu ti se pare ciudat ?

Ce parere ai totusi de cele afirmate de Pr Savin in lucrarea sa din 1960 ?
Ai terminat cumva teologia, fie si ca a doua facultate ?
  #197  
Vechi 19.11.2012, 21:00:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Ai terminat cumva teologia, fie si ca a doua facultate ?
nuuuu, nici pomeneala :)
Ti-am spus ca nu stiu cine e pr. Savin, nici nu i-am citit lucrarea.
  #198  
Vechi 19.11.2012, 21:13:59
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ti-am spus ca nu stiu cine e pr. Savin, nici nu i-am citit lucrarea.
Trebuie doar sa re-citesti cu atentie #191
O viziune materialist-dialectica/evolutionista asupra Facerii lumii
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=191

Ai acolo un link cu lucrarea Pr Savin din 1960, merita citit cu atentie pentru a intelege cum a fost inceput asa-zisul dialog stiinta/religie ... si cum a fost decredibilizata credinta ortodoxa.

Este interesant faptul ca studentii de azi de la Teologie sunt obligati sa invete si dau examen din lucrarea Pr Savin intitulata "Cronogia biblica", aceasta lucrare fiind indicata la Bibliografie pentru disciplina Noul Testament.

Nu trebuie sa te simti atacata, nu am nimic cu tine, daca ai avut acesta impresie imi cer scuze.

Last edited by neica_nimeni_altul; 19.11.2012 at 21:25:08.
  #199  
Vechi 19.11.2012, 21:53:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Ai acolo un link cu lucrarea Pr Savin din 1960, merita citit cu atentie pentru a intelege cum a fost inceput asa-zisul dialog stiinta/religie ... si cum a fost decredibilizata credinta ortodoxa.

Este interesant faptul ca studentii de azi de la Teologie sunt obligati sa invete si dau examen din lucrarea Pr Savin intitulata "Cronogia biblica", aceasta lucrare fiind indicata la Bibliografie pentru disciplina Noul Testament.
Banuiesc ca un student la teologie ar trebui sa cunoasca „cronologia biblica”, asa cum a fost ea perceputa de-a lungul timpului de diferiti oameni, inclusiv contemporani,diversele pozitii adoptate, fara a cadea el insusi in patima calculului matematic, ce-i poate transforma credinta intr-o ideologie, ci sa primeasca Revelatia deschizandu-se spre sensurile bogatiei infinit de adanci a logosului dumnezeiesc.

Last edited by ioanna; 19.11.2012 at 21:58:02.
  #200  
Vechi 19.11.2012, 22:38:44
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Exclamation Caderea in patima calculului matematic ?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Banuiesc ca un student la teologie ar trebui sa cunoasca „cronologia biblica”, asa cum a fost ea perceputa de-a lungul timpului de diferiti oameni, inclusiv contemporani, diversele pozitii adoptate, fara a cadea el insusi in patima calculului matematic(???), ce-i poate transforma credinta intr-o ideologie, ci sa primeasca Revelatia deschizandu-se spre sensurile bogatiei infinit de adanci a logosului dumnezeiesc.
Fara a face o referire in mod special la Ioanna, cred ca citatele de mai jos sunt foarte relevante pentru modul de abordarea al mai multor subiecte/raspunsuri oferite de diversi tineri pe acest topic.

Extras din Virgula, de Nae Ionescu, apărut în Cuvântul 3 (1926):

"Nu mai scriem logic, și nu mai gândim logic. Mașinăria noastră intelectuală ratează ca un motor tamponat; ia câmpii ca un cal nestrunit. Lipsește gândirii noastre curente cea mai elementară disciplină.

Mințile tinerimii noastre: E dezolant cum vorbesc: fără șir și fără sens; cum răspund: întotdeauna alături de întrebare; cum nu știu să prindă miezul unei afirmații; cum nu sunt în stare să înțeleagă înlănțuirea a două idei; cum nu pot să deosebească contrariul de contradictoriu; cum nu pot face o analogie pentru că nu știu a apropia termenii de același grad și aceeași generalitate; ș, a. m. d.

Totuși copiii învață logica la liceu și la universitate. Știm. Dar în liceu, așa cum se face, logica nu e de nici un folos, pentru că e prea dificilă și subtilă, iar la universitate... logica e o disciplină filosofică. Și pe urmă o intervenție la universitate ar fi prea târzie. Studentul vine aci cu posibilitățile de gândire deja formate. (Căci doar ăsta e rostul liceului).

Atunci? Atunci ne sălbăticim!

Sunt totuși fructele școlii realiste, care trebuia să ne fericească cu o generație de minți agere, aplicate strict la realități. Experiența am făcut-o. Copiii noștri au zburdat destul prin câmpiile "științei pozitive".
Credem că a venit vremea și de treabă mai serioasă."


Ai spune ca azi au fost rostite aceste fraze !

Last edited by neica_nimeni_altul; 19.11.2012 at 22:46:10.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27