Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 06.09.2010, 20:04:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și unde scrie așa ceva (Sfânta Scriptură, ori lucrare științifică)?
Care este prima dumitale amintire? 2 ani, 3 ani? Când ai crezut pentru prima dată în Hristos? La 4 ani, la 5 ani?
De ce ai fost botezat la câteva zile? Doar ca să "nu mori nebotezat"?
Ca sa incep drumul vietii cu Hristos.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 06.09.2010, 20:09:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și unde scrie așa ceva (Sfânta Scriptură, ori lucrare științifică)?
Luca 1:41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt, 42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău. 43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? 44. Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 06.09.2010, 20:11:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ca sa incep drumul vietii cu Hristos.
Căci, câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat. (Romani 3:27)
Reply With Quote
  #564  
Vechi 06.09.2010, 20:17:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Prin intermediul botezului petrecem cu Hristos care ne arata Imparatia Lui.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 06.09.2010, 20:25:31
dudu65 dudu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Vezi in postul initial..
Si, nu ati observat ca in acele versete se vorbeste de un botez de care pot avea parte numai cei maturi (care trebuie sa se dezbrace de trupul poftelor firii pamantesti)?

"În El ati fost tãiati împrejur nu cu o tãiere împrejur fãcutã de mînã, ci cu tãierea împrejur a lui Hristos, în dezbrãcarea de trupul poftelor firii noastre pãmîntesti, fiind îngropati împreunã cu El, prin botez, si înviati în El si împreunã cu El, prin credinta în puterea lui Dumnezeu, care L-a înviat din morti."(Coloseni 2:11,12).

Credeti ca Sfantul Apostol Pavel face referire la un botez al pruncilor pentru care era necesara o "dezbracare de trupul poftelor firii noastre pamantesti"? Sau, se refera la un botez al celor maturi constienti de pacatele lor si gata sa se pocaiasca?
Reply With Quote
  #566  
Vechi 06.09.2010, 20:35:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu se refera la un tipic anume.Botezul este dezbracarea de haina pacatului si a omului vechi(Adam) si imbracarea in haina luminoasa a harului si a lui Hristos.Dezbracarea de omul cel vechi si imbracarea in omul cel nou.

Romani 5:12. De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, așa și moartea a trecut la toți oamenii, pentru că toți au păcătuit în el. 13. Căci, până la lege, păcatul era în lume, dar păcatul nu se socotește când nu este lege. 14. Ci a împărățit moartea de la Adam până la Moise și peste cei ce nu păcătuiseră, după asemănarea greșelii lui Adam, care este chip al Celui ce avea să vină. 15. Dar nu este cu greșeala cum este cu harul, căci dacă prin greșeala unuia cei mulți au murit, cu mult mai mult harul lui Dumnezeu și darul Lui au prisosit asupra celor mulți, prin harul unui singur om, Iisus Hristos. 16. Și ce aduce darul nu seamănă cu ce a adus acel unul care a păcătuit; căci judecata dintr-unul duce la osândire, iar harul din multe greșeli duce la îndreptare. 17. Căci, dacă prin greșeala unuia moartea a împărățit printr-unul, cu mult mai mult cei ce primesc prisosința harului și a darului dreptății vor împărăți în viață prin Unul Iisus Hristos. 18. Așadar, precum prin greșeala unuia a venit osânda pentru toți oamenii, așa și prin îndreptarea adusă de Unul a venit, pentru toți oamenii, îndreptarea care dă viață; 19. Căci precum prin neascultarea unui om s-au făcut păcătoși cei mulți, tot așa prin ascultarea unuia se vor face drepți cei mulți.



1Corinteni 15:22 Căci, precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia.
Reply With Quote
  #567  
Vechi 06.09.2010, 21:03:24
dudu65 dudu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Botezul este dezbracarea de haina pacatului si a omului vechi(Adam) si imbracarea in haina luminoasa a harului si a lui Hristos.Dezbracarea de omul cel vechi si imbracarea in omul cel nou.
Aceasta dezbracare de haina pacatului (prin botez) se face si bebelusilor? Sau, este necesara o pocainta?
Reply With Quote
  #568  
Vechi 06.09.2010, 21:08:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Haina pacatalui e chipul cel vechi al omului festit de Adam iar haina harului, chipul cel nou al omului sfintit de Hristos.. Pruncii nu au nevoie de nici o pocainta, pentru ca nu au nici un pacat personal, ci doar pacatul stramosesc pe care toti il avem si care se sterge la botez.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 06.09.2010, 22:50:07
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dudu65 Vezi mesajul
Sfintii Apostoli nu au instituit nici un botez al pruncilor. Nu-i puteti acuza de instituirea unui botez care sa nu fie in conformitate cu invataturile Domnului Iisus Hristos. Cred ca si dvs. cunoasteti conditiile care preced un botez crestin.



Nu exista nici un astfel de exemplu in Noul Testament. Exista doar 5 cazuri rastalamacite de cei care vor sa argumenteze botezul pruncilor, fara sa tine seama de ceea ce spune Sfanta Scriptura.

Va dau mai jos, doua exemple de astfel de rastalmaciri (din postarea dvs.).



Dvs. ocoliti (cu sau fara bunastiinta) ceea ce spune Apostolul Pavel in cap. 16.
casa lui Ștefana... s-a pus cu totul în slujba sfinților" (1 Cor. 16,15).

Puteau bebelusii botezati sa se puna cu totul in slujba sfintilor? Sau, crescusera intre timp (de la cap.1 pana la cap. 16)?



Cu un verset, mai inainte, Sfantul Apostol Pavel spune:
„i-au vestit Cuvântul Domnului, atât lui cât și tuturor celor din casa lui"
(Fapte 16:32).

Nu ati observat acest verset sau credeti ca Sfantul Apostol Pavel s-a apucat sa vesteasca Cuvantul bebelusilor, pentru ca apoi sa-i poata boteza (in urma marturisirii credintei in cele propovaduite)?



Nu este nevoie sa va imaginati nimic. Mai bine cercetati Scriptura si credeti in ceea ce relateaza.




Cu o astfel de explicatie vreti sa inlocuiti versetele din Sfanta Scriptura, care lamuresc problema?
Cazurile răstălmăcite se aplică în cazul dumneavoastră, nicidecum nouă.

Nu ne imaginam nimic. Din contra, fanteziile debordante asupra "Sola Scriptura" reies din imaginația personală a fiecăruia adept al acestei doctrine "imaginative".

Sfantul Irineu, nascut pe la 176 si fost ucenic al Sfantului Policarp, precizeaza la randul sau : "...Hristos a venit sa mantuiasca pe toti oamenii si anume, zic, pe toti care dobandesc de la El nasterea a doua pentru Dumnezeu, pe prunci si pe cei mici, pe tineri si pe batrani" .

Eu ascult ce spune Sfantul Irineu, ucenic al Sfantului Policarp, ascult Traditia și Scriptura ,iar Scriptura zice si de botezul pruncilor,dar dumneavoastra sunteti prea subiectiv si infatuat ca sa o intelegeti in "Duh si Adevar".

Citat:
În prealabil postat de dudu65 Vezi mesajul
"Pocãiti-vã", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sã fie botezat" (Fapte 2:38). Sfantul Apostol Petru boteza doar pe cei care s-au pocait si doreau sa se intoarca la Hristos.
Fiecare epistola vorbeste pentru o anumita biserica , si era adresata unor nelamuriri specifice bisericilor pe vremea aceea. Nu puteti sa veniti sa trunchiati niste versete pur si simplu dupa cum va duce capul si apoi sa le generalizati cum faceti dumneavoastra.


Daca voi nu botezati copii atunci ei de ce mananca? Conform doctrinei dumneavoastra de interpretare a Scripturii Apostolul zice clar:

II Tes. 3:
10. Căci și când ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce.


Copii voștri de ce mananca dacă nu lucrează?

Cum primeau niste "bebelusi cuvantul"?, exact cum primeau si copii Vechiului Testament legamantul: prin credinta parintilor in cazul legamantului, iar in cazul botezului, prin credinta parintilor duhovnicesti, spirituali. Cand sutasul Corneliu L-a rugat pe Hristos sa-i vindece sluga, Hristos nu i-a spus "imi pare rau, dar nu pot face asta decat daca sluga ta mi-o va cere", ci l-a vindecat pe baza credintei sutasului. Fiica femeii cananeence din Matei 15:21-28 a fost tamaduita datorita credintei mamei sale.

Matei 9:2-6 "Si iata, I-au adus un slabanog zacand pe pat. Si Iisus, vazand credinta lor, i-a zis slabanogului : Indrazneste fiule, iertate fie pacatele tale… Ridica-te, ia-ti patul si mergi la casa ta!"

Credinta prietenilor slabanogului a facut posibila atat vindecarea fizica cat si iertarea de pacate - cea de păcate.

In Marcu 5:22, 23 tatal unei fetitze aflate pe moarte vorbeste in numele ei, zicand "Fiica mea este pe moarte; vino si pune-Ti mainile pe ea, ca sa scape si sa traiasca." Nu cred ca a spus cineva la acel moment ca fata ar fi trebuit sa creada pentru ea. Hristos o inviaza datorita credintei tatalui ei.


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!
Reply With Quote
  #570  
Vechi 07.09.2010, 08:15:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Luca 1:41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt, 42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău. 43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? 44. Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu.
Tu chiar vrei să fii luat în serios cu asemenea "argumente"? De fiecare dată când pruncii mișcă înainte de naștere înseamnă că citez: "au discernământ sau credință"? Doamne iartă-mă, dar atunci ce-ar trebui să facem, să botezăm mamele gravide la prima "mișcare"?
Nu ai răspuns la întrebarea mea:
"Care este prima dumitale amintire? 2 ani, 3 ani? Când ai crezut pentru prima dată în Hristos? La 4 ani, la 5 ani?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34