Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.10.2011, 22:35:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca nu ai citit suficient (sau ceea ce trebuie) daca inca ti se pare ca ar fi ceva important de studiat in para...
Iti recomand scrierile parintelui Serafim Rose.. Sau macar capitolul 7 din "sufletul dupa moarte" deoarece acolo detaliaza experiente moderne care tin de sfera paranormalului si cum au ajuns oamenii sa traiasca asa ceva. Mie mi s-a parut un capitol util.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...vii-82638.html

(si "despre inselare" a Sfantului Ignatie Briancianinov, "Ortodoxia si religia viitorului" a parintelui Serafim Rose.. sunt carti in care se trateaza si problema capacitatilor paranormal, printre altele.. Pot fi citite on-line in sectiunea "carti ortodoxe" a sitului crestin ortodox).
Sa sti ca am inceput chiar acum sa citesc ,,Sufletul dupa moarte'',a parintelui Serafim Rose,si e foarte interesanta ...chiar m-a lamurit in parte......mai vorbim cand o termin..
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.10.2011, 22:37:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
tu vrei a sluji la doi domni,insa ai toate sansele sa te prajesti putin.eu ti-am dat un sfat bun de vrei sa intelegi e bine,de nu vrei e tot bine, dar nu pt.tine.

si sa stii ca biserica este un turn inalt, la care nu poate urca fistecine,insa unii au impresii dar sunt ale lor.
Te cred ....asta e riscul curiozitatii metafizice...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2021, 21:44:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Te cred ....asta e riscul curiozitatii metafizice...
Și tot in spiritul nostalgic..

După 10 ani îmi dau singur dreptate... Mi-am dus în continuare curiozitățile metafizice.... Și am slujit la 2 domni... Și de cele mai multe ori nimănui... Peregrin singuratic
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.07.2021, 11:51:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....
Wow nu stiam de threadul asta.

Exista o teorie stiintifica (doar teorie inca nu e dovedita) pusa in filme, lucrari stiintifico-fantastice, prin care omul care isi foloseste peste 10% din capacitatea creierului (mutanti, gene modificate, sau evolutia) poate efectua chestii precum telekinezie, miscarea obiectelor fara contact. Noi fiind limitati de catre Dumnezeu ca organism uman (in Univers) din pricina pacatului ne-ar putea fi interzis sa trecem de aceasta bariera, altfel am crea Haos in Univers si distruge totul (pentru ca na omul e cazut in pacat s.a.m.d). Si eu cred ca aici duhurile necurate sunt implicate, pentru ca oricum creierul uman nu e atat de evoluat pentru a efectua aceste "miracole"!!

Exista in serialul ala Stargate (SG-1, Atlantis) o idee teoretica (doar teoretica)....o civilizatie super avansata din Univers din punct de vedere spiritual, au reusit sa ajunga intr-un punct sa isi foloseasca capacitatea creierului pana la 100% ajungand astfel sa se inalte ca Iisus Hristos cu tot cu trup.

Dar la faza cu supernaturalul ce ai spus prima oara, sigur vin de la duhurile necurate. Omul e prea primitiv mintal, slab evoluat, ca sa faca singur asa ceva!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.07.2021, 09:34:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Wow nu stiam de threadul asta.

Exista o teorie stiintifica (doar teorie inca nu e dovedita) pusa in filme, lucrari stiintifico-fantastice, prin care omul care isi foloseste peste 10% din capacitatea creierului (mutanti, gene modificate, sau evolutia) poate efectua chestii precum telekinezie, miscarea obiectelor fara contact. Noi fiind limitati de catre Dumnezeu ca organism uman (in Univers) din pricina pacatului ne-ar putea fi interzis sa trecem de aceasta bariera, altfel am crea Haos in Univers si distruge totul (pentru ca na omul e cazut in pacat s.a.m.d). Si eu cred ca aici duhurile necurate sunt implicate, pentru ca oricum creierul uman nu e atat de evoluat pentru a efectua aceste "miracole"!!

Exista in serialul ala Stargate (SG-1, Atlantis) o idee teoretica (doar teoretica)....o civilizatie super avansata din Univers din punct de vedere spiritual, au reusit sa ajunga intr-un punct sa isi foloseasca capacitatea creierului pana la 100% ajungand astfel sa se inalte ca Iisus Hristos cu tot cu trup.

Dar la faza cu supernaturalul ce ai spus prima oara, sigur vin de la duhurile necurate. Omul e prea primitiv mintal, slab evoluat, ca sa faca singur asa ceva!
Da, o să-mi permit câteva observații.

1.Nu suntem limitați de către Dumnezeu,suntem într-o continua evoluție, însă depinde ce alegem sa facem cu cunoașterea, experiența și celelalte elemente care ne definesc.
2.Deja creem haos, fiecare civilatie, rasă, etc (de ex atlantii), ma refer la cele evoluate, a ajuns sa se autodistruga, sau luptându-se între ei au ajuns în pragul extincție, la fel cum se va întâmpla și cu noi, deja suntem pe această "cale".
3.In general majoritatea teoriilor SF, regasibile în filme sau cărți sunt posibilități, iar unele sunt sau vor fi concretizate la un moment dat.
4.Nu este de ajuns sa ne utilizam doar creierul, indiferent de procentul utilizat... Aici este vorba de frecvente, de câmp energetic, de vibrație, de conștiința etc... Se poate discuta despre asta pe alt topic...
5.Clasica greșeală a religiei.... "Sigur vine de la necuratul".... "Omul nu poate....".... "Doar Dumnezeu poate...".... Gata, orice nu înțelegem este de la dracu sau de la Dumnezeu.....

Omul poate.... Orice...Depinde in ce tabăra alege sa meargă... Sau poate încerca de unul singur(eu asta fac), însă e calea cea mai grea...

Cel mai relevant in toată treaba asta este sa reținem ca se lucrează cu energie.... Depinde de noi ce valenta ii dăm +sau-
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.07.2021, 16:58:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit Cam asta-i psihanaliza reala, cinstita!

Problema analizei si psihanalizei eului si supra-eului si zeului si Dumnezeului si luxiferEUlui spre desavarsirea EUlui sta in faptul ca defapt EUul este cea mai vinovata parte a fiintei umane.

Dar in loc sa se recunoasca vinovat, pacatos, rau, eul in om cauta puterea, sefia, ”desavarsitrea”.

E este minciuna, proorocie falsa, viitor gresit si egoist, vise luxoase, desfranare-laba-”smintenie”, fete, pofte, frumoase, mandrie, semetie, slava de la oameni, etc, si averea asta spurcacioasa o da si altora

iar U-ul este necredeinta-rautate, da moarte, razbunare, chinuire, exclusivism, nimicire, iad, slava desarta-hulicioasa, blestem, mita maririi si micsorarii de sine ca putere, se vede victima agresata si da razbunare si paraciune si viitor asa ca o vesnicie neagra si mare, ca un comunis nebun.

Practic lumea EUrilor te ia, te iadul si te iademonii si nu mai scapi ci devi un sclav, un viclEU desfranat care faci treburile murdare ale firii lumEUrilor si a poruncilor demomilor.

Asta este nenorocirea ca EUrile care dau altora doar smintelabE-Ucidere (chin), moarte, nu vor sa creada in Dumnezeu si sa recunoasca simplu in lumina si bunatate ca ele sunt cele mai vinovate in om, in sine si in lume. Nu vor sa recunoasca si atunci fac tot felul de analize peste analize si psihanalize peste psihanalize pana se scot ele, EUrile ca fiind de dorit, de marit, de crescut, de inaltat, de laudat: E-sfant si U-mare si EUrile ca fiind bune si nevinovate, intelpte, stiutoare, puternice, sfinte, destepte, desavarsite ca niste zei si supra-zei.

Trebuie sa ne lepadam si sa ne pocaim zEUul, Eul, Uul si EUul recunoscand in noi ca nu e Dumnezeu ci e vinovat, foarte vinovat, pacatos, necredincios si sa lepadam de la putere toate lumEUrile caci nu e bine sa ascultam de ele fiindca ele ne ia, ne iasia, ne iaeuropa, ne iamerica, ne iafrica, ne-iadul si devenim sclvi ai rautatii maritati cu iubita, cu pilosofilia ca niste transgenderi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.07.2021 at 13:59:21.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.07.2021, 19:02:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Problema analizei si psihanalizei eului si supra-eului si zeului si Dumnezeului si luxiferEUlui spre desavarsirea EUlui sta in faptul ca defapt EUul este cea mai vinovata parte a fiintei umane.

Dar in loc sa se recunoasca vinovat, pacatos, rau, eul in om cauta puterea, sefia, ”desavarsitrea”.

E este minciuna, proorocie falsa, viitor gresit, vise luxoase, desfranare-laba-”smintenie”, fete, pofte, frumoase, mandrie, semetie, slava de la oameni, etc, si averea asta spurcacioasa o da si altora

iar U-ul este necredeinta-rautate, da moarte, razbunare, chinuire, exclusivism, nimicire, iad, slava desarta-hulicioasa, blestem, mita maririi si micsorarii de sine ca putere, se vede victima agresata si da razbunare si paraciune si viitor asa ca o vesnicie neagra si mare, ca un comunis nebun.

Practic lumea EUrilor te ia, te iadul si nu mai scapi ci devi un sclav, un viclEU desfranat care faci treburile murdare ale firii lumEUrilor si a poruncilor demonilor.

Asta este nenorocirea ca EUrile care dau altora doar smintelabE-Ucidere (chin), moarte, nu vor sa creada in Dumnezeu si sa recunoasca simplu in lumina si bunatate ca ele sunt cele mai vinovate in om, in sine si in lume. Nu vor sa recunoasca si atunci fac tot felul de analize peste analize si psihanalize peste psihanalize pana se scot ele, EUrile ca fiind de dorit, de marit, de crescut, de inaltat, de laudat: E-sfant si U-mare si EUrile ca fiind bune si nevinovate, intelpte, stiutoare, puternice, sfinte, destepte, desavarsite ca niste zei si supra-zei.

Trebuie sa ne lepadam si sa ne pocaim zEUul, Eul, Uul si EUul recunoscand in noi ca nu e Dumnezeu ci e vinovat, foarte vinovat, pacatos, necredincios si sa lepadam de la putere toate lumEUrile caci nu e bine sa ascultam de ele fiindca ele ne ia, ne iasia, ne iaeuropa, ne iamerica, ne iafrica, ne-iadul si devenim sclvi ai rautatii.
Mai pe scurt.... Trebuie anihilat EU ca să vina DumnezEU...

Deci conform spuselor dvs, de care sunt deja avizat din alte "convorbiri" avute în acest spațiu foru(mistic), ar reieși din nou aceleași teme, sau mai degrabă o singură temă cu diverse variații...

În prima fază urâți Omul.... În a doua faza omul e rău, cu toate conotațiile răului... În a 3 a fază apare zeul, Dumnezeu și alte forme superioare ale EU lui.

Așa, deci avem Omul, cu al sau EU, avem demoni și spiritele răutății, avem și zeii, Dumnezeu și alte forme superioare....

Pana acum rețetă perfecta pentru un festin medieval, într-un decor antic, cu rock psihanalitic în fundal...

Pana la urma despre asta a fost mereu, nu?

Nu prea contează Omul, și asa mereu e victima unor spirite rele care îl ademenesc constant spre iad, tentandu - l sa guste din toți pomii interziși de un Dumnezeu pe care nu l-a ascultat....

Un Dumnezeu, dealtfel foarte absent încă de la început, care apare doar ca să pedepasca pe cei neascultători sau sa ajute pe cei care îl ascultă...

Practic ce a devenit Omul?

UN PĂCĂTOS

Deci asta e eticheta lui,condamnat la osândă asa din oficiu, chinuit de spirite, nevoit sa, ceara constant îndurare unui Dumnezeu....

IA pune-ți întrebarea.... Dacă Dumnezeu este atât de perfect, ce sa mai perfecțiunea însăși etc și etc...

Cum de a făcut o creatura atât de hidoasa ca Omul???
Și fără veșnică ipoteză a căderii și păcatului originar...
Până la urmă Lucifer tot din Dumnezeu s-a desprins, tot creatura lui era...

Deci hai sa reconsideram ideea de Dumnezeu, ideea de Om, și de Satan...

Practic ultimii doi provin din primul...

În concluzie Totul.... E o greșeală să despici ființa umana, sa desprinzi (EU) L DE DUMNEZ(EU)...

În măsura în care condamni Eu l îl condamni pe Dumnezeu...
Condamni diavolul, la fel îl condamni pe creator...

Singura soluție este sa cunoști, sa accepți, så vezi bivalentele fiintiale
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.07.2021, 19:37:12
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Totul se rezuma la putere. La vointa de putere. Tot ce exista pe aceasta planeta se rezuma la putere. Orice grupare de celule sau in final indivizi se asociaza pentru nevoia de putere. Daca ar exista un Zeu ce se afla la sursa energiei creatoare acela este un zeu al puterii. Tot ce noi ca si fiinte experimentam este nevoia de perfectiune prin originalitatea puterii ce reprezinta viata. Deci daca Dumnezeu ar exista atunci acest Dumnezeu este unul al perfectiunii interioare unde propria fiinta isi gaseste existenta in iubirea de sine ce simbolizeaza vointa de putere. Si astfel putem ajunge la concluzia evidenta ca Dumnezeu nu ne iubeste chiar contrar este indiferent fata de noi iubindu-se pe sine, priopria existenta fiind mult mai importata pentru sinele sau decat a noastra. Asa se poate explica acest haos si lipsa interactiunii divinitatii cu propria "creatie".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.07.2021, 21:55:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Totul se rezuma la putere. La vointa de putere. Tot ce exista pe aceasta planeta se rezuma la putere. Orice grupare de celule sau in final indivizi se asociaza pentru nevoia de putere. Daca ar exista un Zeu ce se afla la sursa energiei creatoare acela este un zeu al puterii. Tot ce noi ca si fiinte experimentam este nevoia de perfectiune prin originalitatea puterii ce reprezinta viata. Deci daca Dumnezeu ar exista atunci acest Dumnezeu este unul al perfectiunii interioare unde propria fiinta isi gaseste existenta in iubirea de sine ce simbolizeaza vointa de putere. Si astfel putem ajunge la concluzia evidenta ca Dumnezeu nu ne iubeste chiar contrar este indiferent fata de noi iubindu-se pe sine, priopria existenta fiind mult mai importata pentru sinele sau decat a noastra. Asa se poate explica acest haos si lipsa interactiunii divinitatii cu propria "creatie".
Asta până la ultima acțiune a acestui Dumnezeu egoist, care în egoismul Său își trimite singurul Său Fiu ca să moară, sa sufere, så fie Batjocorit etc...

Toate acestea pentru a da peste cap toată creația Sa,pentru a reformula, rescrie, chiar inversa Totul.

Și a ne transmite ca defapt este vorba despre iubire, despre slujire, iertare și toate noile concepte ala Evangheliei...

Vine Isus și spune clar ca El vorbește în numele lui Dumnezeu, ca numai prin El se poate ajunge la Creator... În final ca El și Dumnezeu sunt Una...

Și..... A cam dat lumea peste cap. Încă o face...

Deci ce facem?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.07.2021, 14:20:50
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta până la ultima acțiune a acestui Dumnezeu egoist, care în egoismul Său își trimite singurul Său Fiu ca să moară, sa sufere, så fie Batjocorit etc...
Este egoist, nu vezi ca il trimite pe fii-su :))) in loc sa vina el caTata sa moara batjocorit daca tot iubeste lumea asta.
Iar acest sacrificiu nu era necesar. In timpul activitatii sale mesianice Iisus foloseste de multe ori fraza:"Iertate sunt pacatele tale credinta ta te-a mantuit". De aici se deduce foarte clar ca Dumnezeu nu avea nevoie de vreun sacrificiu ca sa ierte pacatele lumii si sa o salveze. Mai este sugerata teoria cum ca moartea trebuia biruita, dar acest lucru il vedem prin invierea lui Lazar care era mort de 4 zile. Deci si aici se observa ca Dumnezeu avea putere asupra mortii si nu era nevoie de sacrificiu.
O alta teorie este ca cineva trebuia sa le vesteasca celor morti vestea cea buna. Dar asta se putea face si de catre ingeri si chiar de Dumnezeu nefiind nevoie de sacrificiu.
Deci acest sacrificiu nu are o explicatie logica.
Singura cauza ar fi ca nu a avut putere sa se salveze.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Toate acestea pentru a da peste cap toată creația Sa,pentru a reformula, rescrie, chiar inversa Totul.

Și a ne transmite ca defapt este vorba despre iubire, despre slujire, iertare și toate noile concepte ala Evangheliei...

Vine Isus și spune clar ca El vorbește în numele lui Dumnezeu, ca numai prin El se poate ajunge la Creator... În final ca El și Dumnezeu sunt Una...
Și..... A cam dat lumea peste cap. Încă o face...
Nu s-a schimbat absolut nimic. Realitatea este la fel dintotdeauna. Singura diferenta a fost ca a mai aparut o religie ce promoveaza sclavia. Si totusi in crestinism se tot vb ca Hristos are sa vina cu putere si slava multa sa judece vii si mortii. Cuvantul cheie fiind "putere", cu alte cuvinte cui pe cui se scoate. Pilonul pe care aceasta lume subzista este puterea si doar prin putere poate fi schimbata.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci ce facem?
Ne folosim in continuare de sclavii crestini pentru a acumula mai multa putere si bogatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Combinatele energetice si industria strategica cedate gratis Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 14 04.02.2012 14:00:41
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 21:17:11
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 15:06:57
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 23:29:22
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 14:18:16