Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2023, 08:35:21
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit popa Necula - despre autointitulatul „preot al neamului”

Recent, glosomanul popă Necula, într-un acces de frustrare, a postat sau a dat spre postare o înregistrare, nu știm când făcută, dar el probabil că nu trebuie să facă astfel de precizări că poate își crede toate „glosolaliile” drept atemporale și profetice, în care singur se autointitulează drept „preot al neamului” și pretinde despre sine că nu ar fi vedetă, că nu ar avea probleme cu vedetismul.

https://www.youtube.com/watch?v=6sI36VzlIoE

Opinia mea este că înregistrarea este de câțiva ani, avînd în vedere că Necula pare ceva mai tînăr decât în ziua de azi, parcă nu avea atunci o barbă așa de albă cum o are acum ca „moșul Klaus”. Însă de atunci a trecut ceva vreme, și iată că de la o vreme încoace îl vedem pe șmecherașul de popă Necula umblând din televiziune în televiziune și din podcast în podcast, ceea ce trădează clar problemele pe care personajul le are cu vedetismul, ăla pe care pretindea mai demult că nu îl are, și că, părerea mea, el urmărea și poate încă mai urmărește ceva, ceva despre care noi nu știm, dar disperarea asta de a se vedea pe toate „gardurile” și de a se băga cu fariseismul lui aparent mieros „pe sub toate pieile” părerea mea este că trădează că Necula urmărește ceva; nu știu ce urmărește, însă e clar că vizează ceva, poate o funcție mai înaltă, poate să fie aclamat de mulțimi drept „preot al neamului”, oricum este clar că alergătura lui după popularitate în ultima vreme este clar că ascunde ceva, nu este deloc întîmplătoare așa cum ar putea să pară la prima vedere. Și probabil că și alții urmăresc ceva cu el, de-aia îi și permit sau îl și promovează în ultima vreme cu atâta insistență.

Pe de altă parte, avînd în vedere că înregistrarea pare mai veche, dar este promovată ca răspunzînd unor lucruri noi, probabil că ea se vrea un soi de răspuns, cum am spus mai sus profetic, adică spus dinainte, la niște așa-zise „atacuri” mai recente la adresa popii Necula. Așa cum răspunsuri au fost parțial și într-un podcast cu un oarecare Bobonete, în care se lăuda cu peste 50 de cărți scrise, cărți pe care nu știu dacă i le-a citit sau i le citește cineva, dar ce mai contează, important este că le-a scris, chiar dacă după numărul lor și după un anumit principiu enunțat chiar de „dumnealui”, par cam scrise așa „pe bandă rulantă”, așa cum apar și podcasturile sau alte înregistrări care curg fluviu, de parcă îți vine să crezi că în BOR nu există decât un singur popă și acela e Necula. Un „preot al neamului”, cum zice el, poate chiar singurul. Și referindu-mă la principiul menționat, nu știu unde am citit că zicea că la fiecare sfîrșit sau început de an, Necula se așează la masă pentru „a scrie noua carte a anului”. Deci, după ce că este glosoman, vedem că e și grafoman.

Cât despre așa-zisele atacuri la adresa lui IPS Streza, din câte știu IPS Streza este în relații foarte bune cu Sistemul, și știm că pentru IPS Streza ăsta este unul dintre lucrurile care contează cel mai mult pentru el, poate chiar cel mai mult, mai mult poate decât orice. Pe de altă parte, să te ferească Dumnezeu de „întoarcerea obrazului” din partea lui Streza și nu doar a lui.
Reply With Quote