Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.03.2024, 15:02:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Ți-am mai răspuns o dată la aberația asta, dar probabil că ăstea sînt tactici ale „AURiferilor”, pe care le practică și escrocul politic Simion, pentru a crea falsa impresie că nu s-a argumentat deja împotrivă, că totul ar fi „tabula rasa”, așa cum crede Simion și patronii săi că ar fi românii sau cum i-ar vrea să devină, toți niște „tabula rasa”, numai buni de prostit, de escrocat politic în favoarea unor interese care nu doar că sînt străine românilor și României, ba chiar sînt antiromânești, anticreștine, antiortodoxe.
Oricât ai face tu abuz de cuvinte faptul că te zvîrcolești așa arată că ești din clientela PNL-PSD, un om liniștit nu ar scuipa atâta venin.

Oricum și dacă ar câștiga tot cei care au abuzat țara asta și tu o să simți efectele, să-ți dea Dumnezeu ca cele mai ticăloase măsuri ale lor să te afecteze pe tine în primul rând.

Citat:
Evident că șarlatanul, escrocul politic pestilențial Simion, la fel ca și escrocii politic siniștri de AUR, nu a trecut așa ceva în programul de guvernare.
Nu există niciun fel de proiect sau măcar schiță de lege pe tema asta, nu mă interesează declarații.
Când Iliescu al tău a făcut restituiri de tot felul care au căpușat bugetul public nu te-ai vitriolat așa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.03.2024, 11:06:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...) Niciun om nu este imun, iar Simion se află sub o presiune imensă. (...)
Iar fiind sub această presiune, în fața căreia el deja a sucombat, ce-a făcut tov. STREZA (Liviu) în chestiune? S-a „plecat” și el în fața lui Simion, deși ar fi trebuit să facă cu totul altceva decât ceea ce a făcut. Dar „știe el mai bine”, știm la ce îl duce capul pe tovarășul Sistemului, el zice că ar fi „în vîrful muntelui, unde vîntul bate mai tare și încearcă să îl doboare”, deși din câte se vede personajul cade singur, ca să zicem așa, nici nu trebuie să bată cine știe ce, că el se dă singur de-a berbeleacul, se aruncă singur în „prăpastie”, el și cu „consilieri” de-ai lui.

Despre Simion am mai spus că sînt oameni avizați inclusiv din AUR care spun că el „este cu Netanyahu”, acest fapt având însă probabil niște semnificații mai adînci decât ar părea la prima vedere; inclusiv oameni din presă sau relaționați în zona serviciilor secrete vorbesc despre cum a „bătut palma” Simion cu Netanyahu, de altfel s-a văzut în acea emisiune de la Ciutacu în ce grad de slugărnicie și milogeală s-a scoborît Gică „Panaramă”.

Doar că mai puțină lume din România știe despre acest Netanyahu, care se consiliază de multă vreme cu rabini, spre deosebire totuși de ce se întîmplă la noi unde așa-ziși „chiriarhi” execută „recomandări” de la tot felul de nemernici care au ajuns în anumite funcții ale statului. Potrivit unei înregistrări de peste 33 de ani, Netanyahu a acceptat că Mesia / Hristos nu a venit pe pămînt și că va lucra pe mai departe, cu binecuvîntarea unui anumit rabin sau poate chiar a mai multora, pentru „venirea lui mesia”, ceea ce din punctul de vedere al teologiei ortodoxe se traduce prin ANTIHRIST. Deci asta-i „cloaca” în care s-au băgat personaje sinistre, odioase, ilegitime în fond, ca tovarășii Simion și STREZA (Liviu), personaje care au tupeul inimaginabil, pentru niște oameni de un minim bun simț ortodox și românesc, să pretindă că ar fi legitimi, că au vreo legitimitate să îi „încalece” pe români, că ei nu sînt nici păstori, nici părinți în adevăratul sens al cuvîntului, ei sînt niște „satrapi” egolatri, cu profiluri clare de „geambași”, de „negustori”, asta ca să mă exprim elegant.

„Benjamin Netanyahu LUCREAZA PENTRU VENIREA LUI… MESIA IUDAIC (Antihrist)”
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.03.2024, 11:45:59
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricât ai face tu abuz de cuvinte faptul că te zvîrcolești așa arată că ești din clientela PNL-PSD, un om liniștit nu ar scuipa atâta venin.
Nu sînt din nicio clientelă, însă nu pot să nu observ că mata ai impresia că cineva trebuie neapărat să fie, să facă parte dintr-o clientelă, că nu există (între români) decât interese private, clientelare, „neofeudale”; eu vorbesc în spiritul apărării intereselor ortodoxe și naționale românești, pentru mine ceilalți oameni în general și ortodocșii români în special nu sînt, spre deosebire de abordările în dese rînduri ale unor personaje sinistre de tipul tovarășilor Simion, STREZA (Liviu) de exemplu, niște „mijloace”, niște „mărfuri”, niște „subiecți tranzacționabili și chiar și tranzacționați, măcar unii dintre ei, în diverse moduri” pe care să îi folosesc în atingerea unor scopuri de multe ori private, egolatre, individualiste sau clientelare și, după cum se și vede, ilegitime, mîrșave, mișelești, abominabile.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu există niciun fel de proiect sau măcar schiță de lege pe tema asta, nu mă interesează declarații.
Lasă-ne cu de-stea, că am înțeles, și orice om rezonabil înțelege prea bine, dacă vrea, cum stau lucrurile de-adevăratelea. Știu că Simion umblă cu „alba-neagra”, dar nu cred că este cazul să se continue în astfel de abordări profund disprețuitoare la adresa românilor.

Last edited by David_1859; 06.03.2024 at 12:04:54. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.03.2024, 14:18:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Despre Simion am mai spus că sînt oameni avizați inclusiv din AUR care spun că el „este cu Netanyahu”, acest fapt având însă probabil niște semnificații mai adînci decât ar părea la prima vedere; inclusiv oameni din presă sau relaționați în zona serviciilor secrete vorbesc despre cum a „bătut palma” Simion cu Netanyahu, de altfel s-a văzut în acea emisiune de la Ciutacu în ce grad de slugărnicie și milogeală s-a scoborît Gică „Panaramă”.
Și care ar fi acei oameni din AUR care susțin asta, tu am impresia că mai puțin și zici că Simion îl aduce pe antihrist în RO.

Nu cumva institutele astea de tip Elie Wiesel și legea aceea care condamnă pe oricine citează din autori interbelici care au avut legătură chiar și episodic cu ML, sunt împuternicite de PNL ?

Nu cumva PD-L l-a pus prim-ministru pe Mihai Răzvan Ungureanu un etnic din neamul lui David care a trădat interesele românilor în afacerea moștenirii lui Emanoil Gojdu și se răsfăța cu delicatese de lux pe banii românilor ?

Nu cumva PNL-PSD ne-au băgat materie obligatorie istoria holocaustului, nu te-am văzut să iei atitudine, dar faci insinuări și proiecții nerușinate asupra singurului partid capabil să formeze opoziția la dictatura Partidului Unic.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu sînt din nicio clientelă, însă nu pot să nu observ că mata ai impresia că cineva trebuie neapărat să fie, să facă parte dintr-o clientelă, că nu există (între români) decât interese private, clientelare, „neofeudale”; eu vorbesc în spiritul apărării intereselor ortodoxe și naționale românești, pentru mine ceilalți oameni în general și ortodocșii români în special nu sînt, spre deosebire de abordările în dese rînduri ale unor personaje sinistre de tipul tovarășilor Simion, STREZA (Liviu) de exemplu, [u]niște „mijloace”, niște „mărfuri”, niște „subiecți tranzacționabili
Hai lasă-ne tu că înțeleg, nu te-am văzut niciodată să dai visceral în PSD și PNL, Iohannis e import din afara PNL, e clar că ții cu alianța asta dar dându-ți seama că sunt niște partide ticăloase pt România, care vor face foarte mult rău, nu îndrăznești să faci campanie pozitivă pt ei, ci faci indirect încercând să semeni ură împotriva lui George Simion.

Tu dai în opoziție ca un om ticălos, în loc să dai în putere care abuzează de pârghiile instituționale și de banii strânși de la români.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.03.2024 at 14:20:33.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.03.2024, 14:10:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și care ar fi acei oameni din AUR care susțin asta, (...)
Nu pot să nu observ recurența matale că totul se reduce la personaje, interese personale, de clică, de clientelă și așa mai departe. Se vede foarte clar, cel puțin pentru cei care vor să vadă, că n-ai nicio treabă cu interesul public, cu interesele naționale românești, cu interesele reale ale creștinătății ortodoxe românești, chiar și așa dubioasă cum este ea când ne uităm la roadele credinței.

Totuși aici discutăm despre lucruri publice, care se vorbesc în spațiul public, măcar de către unii, bineînțeles alții ascunzînd astfel de lucruri pentru a nu îl „submina” pe escrocul politic și trădătorul de cea mai joasă speță, George Simion.

Numai în urmă cu câteva luni, prin decembrie 2023, iată ce a declarat Mihai Neamțu la o emisiune cu Gușă Cozmin la radio-tv Gold, privitor la această piază rea a românilor, Simion:

Citat:
Și cu aprecierea pentru efortul lui de a șterge stigmatul de antisemitism care s-a pus pe AUR. Știu lucruri pe care și tu le știi (n.m., adresare directă către Gușă Cozmin), că ai fost acolo, dar nu știu dacă am voie să spun cu cine a reușit George Simion să se vadă dintre dușmanii lui, unii care îl acuzau de dimineața până seara de antisemitism, dar nu zic mai mult, că n-am voie (rîd amîndoi) (Gușă: Păstrăm suspansul…) Tu știi mai bine decât mine (și rîde în continuare). Și cu felicitări pentru îndrăzneala cu care el a confruntat această acuzație, văzîndu-se cu Bibi Netanyahu, mai nou și cu Georgia Meloni, deci cu o sinceră apreciere pentru performanța lui internațională din ultimele luni.
https://youtu.be/7hWlSQcy4iw?si=_vjJat2r7UdpTURb&t=1026

Deci sintetizând informațiile anterioare cu spusele lui Neamțu sub aprobarea „complice” a lui Gușă Cozmin, spuse care n-au fost infirmate de Simion, înțelegem că Simion s-a întîlnit în secret cu prim-ministrul unui alt stat, în speță Israel, nu există până acum vreo întîlnire publică între cei doi și nu l-am auzit să declare personal acea întîlnire secretă practic cu unul dintre conducătorii unui alt stat; că Simion a „depus eforturi” pentru a îndepărta acel așa-zis stigmat, deși nu îl știu pe Simion să fi fost vreun antisemit, și nu știu dacă Simion scria personal sau „aviza” toate comunicările care s-au făcut prin pagina de FB a AURului (că îmi amintesc că scandalul a început de la o postare pe pagina de FB a AURului, nu știm de cine făcută și cu ce scopuri), și deducem deci că unele dintre „eforturile” sale au fost acele promisiuni referitoare la o așa-zisă „retrocedare” de cetățenii pentru sute de mii de cetățeni ai statului Israel, de natură să favorizeze un soi de „invazie” a acelora în România, deci practic să încalce interesele naționale ale românilor și României, să creeze premise pentru încălcarea gravă a Constituției (și posibil și a legilor române) prin „ocolirea” ei prin așa-zisa „retrocedare” de cetățenii unor oameni care au renunțat de bună-voia lor și absolut firesc la cetățenia română pentru idealurile lor sioniste sau ale nației lor.

Un alt aspect extrem de dubios, de data asta în ce-l privește pe fostul băsist MIHAI NEAMȚU, este cum de asemenea acte clare de trădare, cel puțin politică și morală (deși s-ar putea să fie vorba de lucruri chiar și mai grave), a intereselor românilor și României, inclusiv ale Ortodoxiei (creștine...), pot fi considerate performanțe internaționale. Poate că Neamțu crede că toți românii sîntem proștii lui Simion, ai lui (și de exemplu chiar și ai tovarășului STREZA (Liviu), și e problema tov. STREZA, și este chiar o problemă foarte mare pentru „dumnealui”, „ditamai” sinodalul că a ținut să se „asocieze” cu un astfel de personaj absolut incalificabil).

La fel cum tovarășul MIHAI NEAMȚU ar trebui să explice public în spiritul adevărului, dacă poate așa ceva, ce a căutat el să facă emisiuni la un post tv (și deci să încaseze și bani, că bănuiesc că nu se agita pe-acolo pe gratis), și am înțeles că avea și podcasturi pe YT pe-acolo, care pare deținut de oameni de religie iudaică și la care se face un soi de propagandă a religiei iudaice, prin tot felul de emisiuni, și nu puține, despre Kabala iudaică, care Kabală, pentru cine nu știe, este o structură, o componentă a Iudaismului, a religiei iudaiste.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.03.2024, 19:36:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu pot să nu observ recurența matale că totul se reduce la personaje, interese personale, de clică, de clientelă și așa mai departe.
Păi asta se vede la tine că nu ai criticat PSD-ul și nici PNL-ul, deci e clar că ești în zona asta de escroci pătați, dar ca să nu pară dubios o arzi ca principial.

Altă tactică jegoasă a ta, nu dai în putere și ești chiar cățelul lor de pază ca ziariștii ăia care ceartă opoziția dobitocii în loc să corijeze excesele puterii.

Am citit texte răspândite de borfași partinici, nefiind afiliat politic și știu cam ce vine din zona USR, ce din zona PSD, ce din PNL, și ce de la PMP, deci îmi dau seama imediat, la tine puți a pesedism.

Și mai puți și a bugetar, ai profilul ăsta pe care l-am văzut la un nesimțit fost coleg de studii, jegul era angajat într-o primărie, nu făcea mai nimic, avea program de gravide de 4 ore, vinerea și mai scurt dar răspândea manifestele primarului PSD, evident pe vreun salariu de 4.000 de lei sau 5.000 în mână.

Și era într-o localitate depopulată și abandonată de oameni, în care primarul făcea ce voia.

Eu astfel de oameni sper să radă Simion și aici chiar și partide progresiste, nu se mai poate să fie atâția paraziți plătiți în bugetul de stat care umflă numai datoria publică, nu sunt productivi, dar sunt guralivi tupeiști.

Înțeleg dacă ne împrumutăm să facem infrastructură dar niciodată pt a plăti niște oameni care căpușează, care câștigă necinstit niște sume.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Se vede foarte clar, cel puțin pentru cei care vor să vadă, că n-ai nicio treabă cu interesul public, cu interesele naționale românești, cu interesele reale ale creștinătății ortodoxe românești, chiar și așa dubioasă cum este ea când ne uităm la roadele credinței.
Și ce tu reprezinți interesul național, care ventilezi pe forum porecle de copii retardați che gargară, reiei teme de la un manipulator agresiv ca bot, și de la cățeii pnl cartianu, ciocazanu șamd, deci tu ești mincinos și strâmb la suflet ca și ei, că altfel nu te-ai regăsi până într-atât că le preiei și ticuri de limbaj.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.03.2024 at 19:44:29.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.03.2024, 23:01:58
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
tu am impresia că mai puțin și zici că Simion îl aduce pe antihrist în RO. (...)
Nu pot să nu observ încă o dată lipsa ta cvasi-totală de orice responsabilitate față de binele public al românilor, obrăznicia și persiflarea cu care iei în derîdere niște lucruri de o mare gravitate, mă refer la cele spuse de mine, crezînd că arunci în derizoriu un astfel de subiect.

Aceeași lipsă de responsabilitate îi caracterizează și pe cei doi în cauză, tovarășii Simion și STREZA (Liviu), evident în cazul lor mult mai gravă, avînd în vedere pozițiile (ilegitime) pe care încă mai sînt tolerați de Dumnezeu să facă umbră pămîntului, chiar dacă în mod normal ei nu ar trebui să ocupe sau chiar să fi ocupat astfel de funcții de care probabil că n-au fost niciodată vrednici.

De fapt, eu nu pot să nu văd abordarea matale absolut NEORTODOXĂ, ca să nu zic eretică, blasfemiatoare, vizavi de o chestiune de asemenea gravitate. Este clar, din faptele relatate și din argumente, că cei doi tovarăși, și alții pe lângă ei, s-au angajat tacit să slujească, direct sau indirect, unor scopuri nu doar ANTIROMÂNEȘTI, dar și ANTIORTODOXE, eretice, pentru că cei doi, încercând să prezinte ca paravan așa-zise „intenții bune”, nu fac decât în spatele acestor fantoșe, să promoveze slujirea pentru venirea ANTIHRISTULUI (ca și pentru o posibilă invazie a sute de mii de evrei în România, peste români, peste locurile din care milioane de români au fost forțați de Sistemul satanic post-„revoluționar” să migreze, să fugă efectiv) și eventual un soi de aservire a supușilor lor la așa ceva, deci pentru ca oameni creștini, despre care se pretinde că L-ar aștepta pe Hristos, că ar lucra în vederea întîlnirii cu Hristos Dumnezeu, să ajungă de fapt, induși într-un mod absolut abject de viclean în eroare, să slugărească pentru venirea ANTIHRISTULUI, pentru o lume în spirit antihristic (de influență satanică) și deci și anticreștin, antiortodox.

Chiar și numai faptul că au acceptat să intre în asemenea „tovărășii” este complet descalificant pentru cei doi, și în mod normal, într-o țară normală, ar trebui la modul cel mai serios să intre, să fi intrat deja susținut în vizorul instituțiilor de securitate națională, și inclusiv în acela al Sinodului BOR, din care evident că tov. STREZA (Liviu) ar trebui, și trebuia și se putea de mult, dacă s-ar fi vrut binele ortodocșilor și al românilor, să fie eliminat prin CATERISIRE, iar dacă ar putea Dumnezeu sau cineva să îi facă și o dezhirotonire chiar n-ar fi rău, ca să curme pentru totdeauna mîrșăviile acestui „geambaș/vînzător de copii” (cum l-am și dovedit în dezbaterea despre dezastrul fără precedent din Episcopia Sibiului), pentru că toate aceste mîrșăvii le-a comis și le comite pe baza hirotoniilor, hulind prin astfel de fapte însuși harul Duhului Sfînt, harul lui Hristos și îndepărtându-i pe mulți oameni de Dumnezeul cel adevărat și de împlinirea multor adevărate rosturi ale lor, prin smintelile incalificabile pe care le-a produs și care se rostogolesc mai departe, fiind în formă continuată, cum se mai spune.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.03.2024, 23:27:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu pot să nu observ încă o dată lipsa ta cvasi-totală de orice responsabilitate față de binele public al românilor, obrăznicia și persiflarea cu care iei în derîdere niște lucruri de o mare gravitate, mă refer la cele spuse de mine, crezînd că arunci în derizoriu un astfel de subiect.
Nu candidează George Simion în 9 iunie, nu se va întâmpla nimic din ce proiectezi.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Aceeași lipsă de responsabilitate îi caracterizează și pe cei doi în cauză, tovarășii Simion și STREZA (Liviu), evident în cazul lor mult mai gravă, avînd în vedere pozițiile (ilegitime) pe care încă mai sînt tolerați de Dumnezeu să facă umbră pămîntului
Nu decizi tu cine e legitim și ilegitim, la cât de ticăloase au fost majoritatea guvernelor, faptul că tu dai în personaje colaterale arată de fapt că mereu ai fugit de problema reală influența PNL-PSD în distrugerea României.

Deși o faci pe neștiutorul PNL-PSD au dat legi care permit cumpărarea pământului de către oricine fără cetățenie, deci ei au deschis fereastra overton pe tema asta.

Tu încerci să bagi spaime cu un pericol potențial și ignori pericolul creat deja de PNL-PSD.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
De fapt, eu nu pot să nu văd abordarea matale absolut NEORTODOXĂ, ca să nu zic eretică,
Dacă tu subliniezi sau faci abuz de cuvinte grele, nu înseamnă că ai dreptate, nu ai voie să inventezi erezii, să le trasezi tu.
Deocamdată nu s-a întâmplat nimic din ce profețești tu.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
peste locurile din care milioane de români au fost forțați de Sistemul satanic post-„revoluționar” să migreze, să fugă efectiv)
Au fost forțați de către FSN, PDSR, CDR, PNȚCD, PD-L, USR, UDMR să plece, tot răul ăsta are o identitate cu nume și prenume în funcțiile de conducere statale
.
Dacă e o situație dezolantă în Teleorman cu privire la depopulare, îmbătrânirea populației e și vina lui Liviu Dragnea care a împărățit acolo mandate peste mandate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.03.2024, 23:54:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
tu am impresia că mai puțin și zici că Simion îl aduce pe antihrist în RO. (...)
Și ca adăugire, și inclusiv ca mijloace de dovedire a ceea ce am spus, dau două linkuri la spuse din două emisiuni din oct. și noi. 2023, este vorba despre spusele unui anume Hartmann (evreu necreștin, și nu știm cu câte cetățenii pe lângă cea a României), emisiuni în care vorbește absolut incredibil de nestingherit într-o țară creștină totuși, atâta câtă este ea de creștină, despre „timpuri biblice” ale statului Israel, despre Netanyahu în cadrul înaintării spre acele „timpuri biblice”, despre credințele MESIANICE care ar fi tot mai întărite la nivelul unora din conducerea de stat (și probabil și a unor partide politice) a „Izreelului”, despre „escaladări mesianice” și câte altele, sub privirile extrem de dubioase ale lui Tucă caracaleanul care probabil că n-a mai trecut de foarte mult timp pe la biserică și care este clar că stă foarte slab la cunoaștere și înțelegere religioasă, de vreme ce asistă aproape „tîmpit” la acele afirmații și la originea sau tipologia lor care corespunde clar sionismului religios (inclusiv cu implicații politice). Personajul respectiv dă inclusiv detalii despre rolul acelui rabin, menționat în linkul de mai sus de la „Cuvîntul ortodox” (fost „Război întru cuvînt”), în mentalitatea lui Netanyahu, despre intrarea lui B.N. în lumea „ultraselectă” a „prințului religios al triburilor” etc etc etc.

„H. D. Hartmann: „Israelul este un stat din ce în ce mai religios. Își construiește timpul biblic”” (sfîrșitul lui oct. 2023)

„H. D. Hartmann: Netanyahu mută Israelul spre zona timpului biblic. El crede în timpul biblic
29:37 - H. D. Hartmann: Statul Israel se îndreaptă spre timpul biblic
36:11 - H. D. Hartmann: Netanyahu are 2 posibilități, să câștige sau să piardă totul
39:09 - H. D. Hartmann: Miza este pe un singur teritoriu, o singură națiune. Miza refacerii contractului cu Dumnezeu este enormă”

(mijlocul lui noi. 2023, inclusiv despre intrarea lui Netanyahu în lumea „ultraselectă” din America a „prințului triburilor” și despre consecințe ale acelei intrări)

(Și totuși, „preafericitul” IPS Ciobotea nu sesizează că se întîmplă lucruri grave chiar acolo sub ochii și urechile lui? Că acel gen de primejdii a intrat de fapt deja în „sala” Sinodului BOR, prin intermediul „ultraselectului” frăcior de la Bossey, tov. STREZA (Liviu)? „Preafericitul” nu trăiește în România, trăiește pe altă planetă, singurele lui probleme în materie fiind prigonirea lui IPS Teodosie și supușenia mai mult decât jenantă în fața unuia ca Sile Bănescu și a păpușarilor lui Sile?)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.04.2024, 11:47:15
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
George Simion s-a consultat cu ierarhi, stareți, a fost la Oașa, a fost pe la mitropoliți în audiență privată, cred că și refacerea referendumului pt Familie e tot gândită să ajute B.O.R. și morala conservatoare a societății.
Serios, s-a consultat el cu ierarhi, mitropoliți, stareți, monahi?

Și cu alții în afară de tov. STREZA (Liviu) și eventual de acel ex-INFRACTOR (Joantă Sorin) din subordinea lui Streza despre care am menționat la discuțiile despre problemele cu educația religioasă și despre dezastrul fără precedent din Episcopia Sibiului? Și de ce îl menționez și pe ex-infractorul respectiv, pentru că, așa cum am mai spus, a ținut să apară ostentativ în acele fotografii menționate, ceea ce poate da de înțeles că ar fi vrut să transmită că ar fi vreun „om din umbră” care ar fi participat la negocierile cu Simion, ceea ce evident că dacă ar fi adevărat ar fi o chestie extrem de dubioasă și chiar gravă, avînd în vedere că fișa postului oficială, publică sigur nu prevede astfel de atribuții, deci ar ridica semne de întrebare dacă nu cumva ar mai avea și altă „fișă de post” „secretă” sau „discretă”.

Nu vrei să ne spui și nouă cu cine s-ar mai fi „consultat” Simion?

Ce și-o fi zis Simion, lasă că monahii, stareții aceia stau ascunși „prin munți” și nu știu ei cu ce se ocupă el, și oricum nu ar avea să le dea lor vreo „socoteală”, că doar el este „marele Georgică”, despre care poate să vadă oricine că deja se crede „uns împărat”, că ar fi „câștigat alegerile” deja („cu ajutorul lui Dumnezeu”, că nemernicul nu putea să nu încerce să Îl amestece pe Dumnezeu în spurcăciunile lui) și se pregătește pentru „guvernare”.

(Cât se poate baza Simion pe Streza, pe lângă acțiunile absolut incalificabile ale lui Streza legate de acea cruce șaguniană (și pentru care ar fi trebuit să fie deja caterisit, printre alte lucruri care ar fi trebuit să i se întîmple de la instituții de securitate națională și chiar și de alt fel, într-o țară normală), nu știu dacă și pricepe Georgică „al nostru”... Nu de alta, dar Streza ar putea avea și el chiriarhii lui, că el nu-i chiriarh, el e un „geambaș/vînzător” „de copii” și nu doar „de copii”...)
Reply With Quote
Răspunde