Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 23.03.2015, 22:26:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Eu nu stiu ce fel de crestin esti tu vorbind asa de altii judecandu-i si ponegrindu-i in tot felul, cu siguranta nu unul autentic in primul e dreptul fiecaruia sa isi spuna o parere fie ea proasta sau mai putin proasta, o sa traim si o sa vedem ce o sa fie. Inceteaza te rog cu atitudinea asta de golan de 2 bani si nu te mai lua de altii ca nu esti mai breaz. Eu unul nu sunt cipofog si nici nu cred ca antihristul sau diavolul e un cip.
Nu, crezi ca Antihristul si lepadarea e un numar cu puteri magice.

Citat:
In al doilea rand iti repet uita-te la tine si lasa-i pe altii ca nu esti tu in masura sa-i judeci cu atat mai putin pe internet cand nici macar nu-i cunosti si nu au ocazia sa se apere de toate acuzele si marlaniile tale.
Ca de ex. care?

Citat:
Ce am spus eu si ce am vazut ca a scris si antonia, s-a spus clar, acest cip contine acest numar 666 si asta da de gandit atata tot.
S-a spus, si prostii au crezut.
Contine "666" tot atat cat contine si Biblia.
Incepeti sa o ponegriti si pe asta?

Citat:
Si chiar daca nu ar contine acest 666 tot o investitie proasta mi s-ar fi parut cardurile de sanatate cu cip sau alte "innoiri" fara sens, bani aruncati in vant(sau poate ca nu-s chiar aruncati in vant si au un scop:)
Si daca il returnezi crezi ca primesti bani pe el?

Citat:
Eu unul n-am zis ca asta inseamna lepadare de credinta dar nici un lucru crestinesc nu-i, asta-i clar.
Nici banul nu este dar nu cred ca il scapi usor din mana

Citat:
Fiecare face ce doreste si ce crede, daca tu sau altul credeti ca e bine ca datele voastre de identitate sa aiba semnul asta pe ele e problema voastra. Inceteaza te rog cu jignirile si cu aerele de superioritate. Ai si tu putin bun simt ?
Haha, pase magice pe datele de identiate.
Asta da credinta, in Voodo IT.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1112  
Vechi 23.03.2015, 22:27:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up 666 sau 999? ( editorial publicat pe acest site )

http://www.crestinortodox.ro/editori...99-123909.html

Situata undeva intre tabloid ortodox si manea duhovniceasca, agitatia pe seama documentelor electronice si a „celebrului” 666 nu reuseste altceva decat inducerea unei stari de angoasa panicarda in randul unor credinciosi. Fundamentand gresit tehnologia in religie (sau poate invers, ca nu prea imi dau seama), adversarii sistemelor informatice au convingerea ca acestea pregatesc venirea Antihristului si instaurarea sclaviei sufletesti prin asa zisa „inchisoare electronica”.

In fapt, aveam de-a face cu o nefasta repetare a povestii ce se vrea dogma mantuitoare si care suna cam asa: mai este putin pana la apostazia generala si instalarea „uraciunii pustiiri in locul cel sfant”, adica un soi de nimicire duhovniceasca. Insa, agitatorii cu pricina dau semne ca nu prea s-au ostenit cu studiul teologiei serioase, din care, cu modestie, as semnala cateva chestiuni:

1. La Apoc 13, 16-18, locul unde Sf. Ioan Evanghelistul ne descrie „numarul numelui fiarei” ca fiind 666, gasim o interesanta nota: Semnificatia poate fi si insa de ordin mai general: cifra 7 (simbolul perfectiunii) minus 1 = simbolul imperfectiunii, reprezentata de trei ori:666 ; acest numar il poate desemna pe omul total imperfect, pe cel care intruchipeaza tot ce este mai rau. Prin urmare, am intelege ca 666 este de fapt simbolul anti-Hristului, al celui ce se opune sau se impotriveste, deliberat, lui Hristos. Caci apostazia nu poate fi decat o actiune voluntara, nicidecum indusa sau. . . subintelesa (sic!), cum tragi-comic sustin acuzatorii tehnologiei. Mai mult, cei ce slujesc anti-Hristului se si arata slujitori ai lui prin doua modalitati: fie cred si isi asuma ideologia anti-crestina (semnul pe frunte), fie propovaduiesc si lucreaza la instaurarea anti-crestinismului (semnul pe mana dreapta).

In acest context, este interesant de observat similitudinea dintre expresiile „nimeni sa nu poata cumpara sau vinde” din Apocalipsa si „intre vanzare si cumparare se va strange pacatul”( Isus Sirah 27, 2), care desemneaza, tot dupa notele biblice, constrangerea financiara. In fond, este axiomatic faptul ca banii au o influenta aproape decisiva in existenta noastra pamanteasca (n-ai bani, esti cam… ce vreti dvs). De aici, teorii conspirationiste si aiuritoare despre idolatrie si constrangeri pot aparea imediat (de ex: banul, semn al lui anti-Hrist) cu riscul de a rata tinta esentiala a vietuirii crestine: mantuirea. Care nu depinde nici de bani, nici de altceva exterior sufletului nostru.

De-a lungul istoriei, anti-Hrist a fost intruchipat de diversi dictatori anti-crestini (Nero fiind un exemplu precizat chiar de nota respectiva), astfel ca Sf. Evanghelist Ioan spune in alta parte : „. …si precum ati auzit ca vine antihrist, iar acum multi antihristi s-au aratat; de aici cunoastem noi ca este ceasul de pe urma” (1 Ioan 2, 18), ca si la „Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume.(1 Ioan 4, 3). Lucru care a dus inca din vremea apostolica la convingerea ca nu mai este mult pana la a doua venire a lui Hristos. Ceea ce desigur, arata ca, in fond, pentru fiecare dintre noi, sfarsitul acestei lumi este incert de aproape, odata cu plecarea noastra de aici.

Ca o paranteza, Sf. Ap Pavel chiar are indraznirea teologica de a formula venirea lui Hristos la timpul prezent: „Maran atha! (Domnul vine !)” (1 Cor 16, 22)

2. Agitatorii nu se straduiesc nici sa faca serioase distinctii intre termenii teologici „semn” si „pecete” sau intre „nume” si „numarul numelui”, fluturand doar stindardul chemarii la lupta generala impotriva oricarei forme de autoritate. Or, termenii respectivi constituie puncte de plecare ale unor serioase si laborioase teorii despre vremurile apostaziei generale, asa cum le prezinta Sf. Ioan Evanghelistul de-a lungul intregii sale Descoperiri dumnezeiesti. Caci nimic altceva nu este Apocalipsa decat o descoperire pe care Dumnezeu o face iubitului sau ucenic, pentru a intelege intreaga istorie a luptei dintre bine si rau, dintre iubire si ura, dintre Biserica lui Hristos si „sinagoga Satanei”, care nu urmareste decat disparitia comuniunii de dragoste dintre om si Dumnezeu, indiferent de mijloace sau metode.

De aceea, a interpreta literal Apocalipsa si sub impuls emotional este similar cu a te lasa inselat prea usor de „ingerul de lumina” care, chipurile, te „alege” dintre toti pacatosii lumi pentru a-ti comunica „revelatii duhovnicesti”, sau, si mai trist, „profetii pentru vremurile din urma”.

3. Daca citeau cu atentie Apocalipsa, speriatii de venirea sfarsitului ar fi inteles ca aceasta nu este altceva decat venirea lui Hristos intru Slava, adica Judecata Universala si separarea „oilor” de „capre”, dupa considerentul stiut de toti credinciosii: virtutea dragostei. Pe aceasta insa, Sf. Ioan Evanghelistul o exprima foarte metaforic (e plina Apocalipsa de metafore, pentru cei neavizati inca) prin expresia: „pecetea lui Dumnezeu pe fruntile lor” (Apoc. 9, 4), pe care insa fugarii de „pecetluire” nici nu o baga in seama, dovada poate a lipsei practicarii dragostei crestine, caci „Cel ce nu iubeste pe Domnul sa fie anatema” zice Apostolul neamurilor. De aceea, cel ce iubeste pe Dumnezeu va astepta intalnirea cu El plin de speranta si virtute, iar ceilalti. …, cu scrasnirea dintilor.

4. In privinta documentelor electronice, cred ca ne putem da seama usor ca ele se inscriu in „cele ale Cezarului”, prin urmare acestea confera identitate in fata unor autoritati lumesti, care nu trebuie confundate in niciun caz cu Autoritatea divina, care are alt mod de identificare a noastra prin „numele scris in Ceruri” sau, daca ne referim la Apocalipsa, prin „cei scrisi in Cartea vietii Mielului” (Apoc 21, 27).

Asadar, stradania crestinului nu consta in fuga de anti-Hrist, deoarece, axiologic, acesta nici nu conteaza pentru cel de arde de dorul lui Hristos. Dimpotriva, stradania crestinului este aceea de a dobandi „pecetea lui Dumnezeu”, pe care, metaforic, indraznesc a o asemana unui 999, deoarece 9 este simbolul numeric al ingerilor care slujesc lui Dumnezeu si Il lauda neincetat, destin pe care crestinul il are intiparit in fiinta Sa inca de la Sfantul Botez.

In concluzie, ce alegem: fugim de 666 sau alergam pentru 999?
P. S. In ultima vreme constat cu amaraciune cum anumiti duhovnici sunt folositi ca vectori de imagine in campanii propagandistice cu ceva iz neo-legionar, ale unor „marturisitori anonimi” (sic!) de pe bloguri. Rusinica!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1113  
Vechi 23.03.2015, 22:30:30
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

In fine s-a deviat mult de la subiectul acestui thread, m-am facut si eu partas la devierea asta tot incercand sa-l fac pe AlinB sa nu mai atace persoanele, vad ca s-a ajuns pana la amenintari la adresa mea :) mi se pare destul de penibil, dar nu ma mir. Propun sa incheiem aici cu acest subiect, decat sa ne certam mai bine il incheiem. Ce zici AlinB te smeresti sa faci pace? macar acuma in post!
Reply With Quote
  #1114  
Vechi 23.03.2015, 22:32:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"In concluzie, ce alegem: fugim de 666 sau alergam pentru 999?
P. S. In ultima vreme constat cu amaraciune cum anumiti duhovnici sunt folositi ca vectori de imagine in campanii propagandistice cu ceva iz neo-legionar, ale unor „marturisitori anonimi” (sic!) de pe bloguri. Rusinica!"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1115  
Vechi 23.03.2015, 22:36:31
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta da credinta, in Voodo IT.
http://en.wikipedia.org/wiki/Voodoo_5
Placa insa a vazut lumina rafturilor sub denumirea GeForce 6600 GT;
De asemeni toata seria Geforce se bazeaza pe Voodoo5.
Deci unde dai si unde crapa.
Reply With Quote
  #1116  
Vechi 23.03.2015, 22:41:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
daca cititi scrie f.f.clar ca nr.diavolului este 666 si cine nu accepta aceste acte cu banda magnatica care au inscrise pe ele 666 nu pot sa cumpere si sa vinda..adica spre asta ne indreptam,
Serios, vazusi cu ochii tai "666" pe banda magnetica :P
Si fara bani nu prea poti sa cumperi si sa vinzi in ziua de azi si asta se intampla de cateva mii de ani :)

Citat:
Uitativa pe youtube la CONCORBIRI raspindite in Apocalipsa sa vedeti ce explicatii clare dau acesti parinti rusi unii chiar foarte tineri .
Da, si altele ca de ex. ca sectarul David Koresh a fost o victima nevinovata a sistemului american.

Idee imprumutata, ca si cea cu codurile de bare, cipurile de la niste secte americane neoprotestante, extrem de dubioase.



Citat:
In sarea pamintului parinti rusi canonizati spun despre actele cu cip inca inainte de anul 2000 ,cind ele nu prea erau la noi.
Si daca nu erau la noi ce? Inseamna ca au avut un fel de clarviziune?
Pe atunci nici macar nu exista obsesia pentru actele cu cip, ci doar cu banda magnetica.

Citat:
Harul scade zic ei prin acceptarea acestor hirtii ,carduri numite care sunt un drum intermediar pina la cipuire.
Mai, orice prost poate sa-si dea cu parerea dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii la fel de prost ca sa accepti orice auzi.

Citat:
Noi daca ne opunem acestor acte am intirzia f.mult perioada cind antihristul va voi sa ne cipuiasca pe mina.Adica din atitudinea noastra vom grabi sau intirzia acest eveniment.
Alta idee de analfabeti teologic, ca Apocalipsa sta la mana ta..

Crestinii (aia adevarati, nu voi) abia astepta Apocalipsa, fiind evenimentul care precede cu putin timp a doua venire.

Toti crestinii au asteptat cu nerabdare pe Hristos, doar voua va tremura chilotii stiind ca o sa vina.
Stiti voi ceva..

Citat:
Atitudinile exterioare nu pot fi separate de atitudinile sufletesti pentru ca trupul si sufletul una sunt ,adica impreuna.Problema mare este ca actele cu care suntem bombardati acuma contin emitatoare de unde radio ,prin care se actioneaza asupra creerelor celor care sunt inscrisi in baza de date de la Bruxeles,prin sateliti ,si se intentioneaza MODIFICAREA GINDIRII a mintilor noastre,fara ca noi sa stim si atunci cind va veni cipuirea nu vom mai avea gind de impotrivire...
Exact ce ziceam mai sus, conceptia "geniala" ca diavolul e neputincios cu omul contemporan, are nevoie sa le puna cipusoare cu radio si baza de date ca sa-l ispiteasca.

Citat:
.Uitati-va la Convorbiri raspindite in apocalipsa caci sunt multe explicatii f.f.clare date acolo si asa ne vom lumina .PERICOLUL ESTE FOARTE MARE SI IMINENT de lepadare prin scadere harului asupra persoanelor care accepta actele cu cip de orice fel ar fi ele.
Corect, noua teologie pseudoortodoxa a actului cu cip.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.03.2015 at 22:44:51.
Reply With Quote
  #1117  
Vechi 23.03.2015, 22:44:57
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, crezi ca Antihristul si lepadarea e un numar cu puteri magice.
Asta tu zici

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca de ex. care?
Ca de exemplu, eu!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
S-a spus, si prostii au crezut.
Contine "666" tot atat cat contine si Biblia.
Incepeti sa o ponegriti si pe asta?
Nu a ponegrit nimeni numarul 666, ponegresti tu pe altii care aduc in discutie acest numar/semn si ii faci in multe feluri. Stii tu ce a crezut fiecare, asta e ocupatia ta sa verifici si sa combati ce cred altii; nu e prea tarziu sa te preocupi de ceea ce crezi tu. Intelegi cuvintele altora la fel cum le intelegi pe cele din biblie. Faptul ca ceva contine acest numar in afara de faptul ca acest numar va putea deveni parte din identitatea persoanei mele, nu ma deranjeaza absolut deloc, caci nu de numar ma feresc ci numarul acesta reprezinta o prevestire de ceea ce se va intampla.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca il returnezi crezi ca primesti bani pe el?
Nu-l returnez, nici macar nu-l primesc, il refuz, e dreptul meu sa mi se ofere alternative la ceea ce nu sunt de acord(adica dreptul de a alege). Sa vedem atunci cat se respecta drepturile omului caci cu homosexualii se bat in piept cu drepturile omului.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici banul nu este dar nu cred ca il scapi usor din mana
Ai mai afirmat tu despre mine cu ceva zile in urma ca-s de la "Interne" si alte prostii asa ca inca una in plus nu ma mira.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, pase magice pe datele de identiate.
Asta da credinta, in Voodo IT.
Alta ironie de prost gust si fara vreun rost, dupa atatea incercari de ma face inteles ai dat inca odata cu batu-n balta si ti-ai aratat ignoranta si aroganta
Reply With Quote
  #1118  
Vechi 23.03.2015, 22:46:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu este nimic de inteles mai mult decat ai spus-o deja, ai repetat in fel si chip, pe baza unor interpretari sectare ca numarul "666" e periculos gen spurca ce atinge, se combina cu "datele personale" din care rezulta cine stie ce fum vrajitoresc cu iz de lepadare.

Ti s-a dat o interpretare ortodoxa despre ce inseamna "666" (par. Cleopa), tu nu, halatul, vedeti ca are 666 halatul.

Crezi ca repetand la infinit aceleasi prostii convingi pe cineva?

Incepe sa gandesti, vezi daca gasesti argumente, altele decat cele ale autoritatii unei minoritati, autoritate acceptata neconditionat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.03.2015 at 22:48:50.
Reply With Quote
  #1119  
Vechi 23.03.2015, 22:55:23
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu este nimic de inteles mai mult decat ai spus-o deja, ai repetat in fel si chip, pe baza unor interpretari sectare ca numarul "666" e periculos gen spurca ce atinge, se combina cu "datele personale" din care rezulta cine stie ce fum vrajitoresc cu iz de lepadare.

Ti s-a dat o interpretare ortodoxa despre ce inseamna "666" (par. Cleopa), tu nu, halatul, vedeti ca are 666 halatul.

Crezi ca repetand la infinit aceleasi prostii convingi pe cineva?
Nu ti-e rusine nici macar in ultima instanta sa aduci marturii mincinoase despre mine? Arata-mi unde am scris eu ca "666 spurca ce atinge" sau "se combina cu "datele personale" din care rezulta cine stie ce fum vrajitoresc cu iz de lepadare."
Da si altii ti-au dat tie o alta interpretare a altor parinti ai bisericii, gen Parintele Paisie Aghioritul pe care tu le-ai luat in seama la fel cum am luat eu in seama pe cea a parintelui Cleopa(a se preciza ca pr. Cleopa a avertizat ca nu e usor de interpretat Apocalipsa si ca-ti trebuie discernamant si el le vorbea oamenilor din prezentul lui care nu aveau sa intalneasca aceasta problema a cipurilor pe actele de identitate). Tu cauti sa-ti impui parerea pe cand eu doar mi-am exprimat-o si acuma ma apar de parerile tale.
Si daca tot aduci in discutie pe parintii bisericii, parintele Iustin cum e?
Dar tu crezi ca daca indrugi aleasi prostii la infinit convingi pe cineva?

Last edited by hurricane; 23.03.2015 at 23:09:26.
Reply With Quote
  #1120  
Vechi 24.03.2015, 08:35:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/editori...99-123909.html

Situata undeva intre tabloid ortodox si manea duhovniceasca, agitatia pe seama documentelor electronice si a „celebrului” 666 nu reuseste altceva decat inducerea unei stari de angoasa panicarda in randul unor credinciosi. Fundamentand gresit tehnologia in religie (sau poate invers, ca nu prea imi dau seama), adversarii sistemelor informatice au convingerea ca acestea pregatesc venirea Antihristului si instaurarea sclaviei sufletesti prin asa zisa „inchisoare electronica”.

In fapt, aveam de-a face cu o nefasta repetare a povestii ce se vrea dogma mantuitoare si care suna cam asa: mai este putin pana la apostazia generala si instalarea „uraciunii pustiiri in locul cel sfant”, adica un soi de nimicire duhovniceasca. Insa, agitatorii cu pricina dau semne ca nu prea s-au ostenit cu studiul teologiei serioase, din care, cu modestie, as semnala cateva chestiuni:

1. La Apoc 13, 16-18, locul unde Sf. Ioan Evanghelistul ne descrie „numarul numelui fiarei” ca fiind 666, gasim o interesanta nota: Semnificatia poate fi si insa de ordin mai general: cifra 7 (simbolul perfectiunii) minus 1 = simbolul imperfectiunii, reprezentata de trei ori:666 ; acest numar il poate desemna pe omul total imperfect, pe cel care intruchipeaza tot ce este mai rau. Prin urmare, am intelege ca 666 este de fapt simbolul anti-Hristului, al celui ce se opune sau se impotriveste, deliberat, lui Hristos. Caci apostazia nu poate fi decat o actiune voluntara, nicidecum indusa sau. . . subintelesa (sic!), cum tragi-comic sustin acuzatorii tehnologiei. Mai mult, cei ce slujesc anti-Hristului se si arata slujitori ai lui prin doua modalitati: fie cred si isi asuma ideologia anti-crestina (semnul pe frunte), fie propovaduiesc si lucreaza la instaurarea anti-crestinismului (semnul pe mana dreapta).

In acest context, este interesant de observat similitudinea dintre expresiile „nimeni sa nu poata cumpara sau vinde” din Apocalipsa si „intre vanzare si cumparare se va strange pacatul”( Isus Sirah 27, 2), care desemneaza, tot dupa notele biblice, constrangerea financiara. In fond, este axiomatic faptul ca banii au o influenta aproape decisiva in existenta noastra pamanteasca (n-ai bani, esti cam… ce vreti dvs). De aici, teorii conspirationiste si aiuritoare despre idolatrie si constrangeri pot aparea imediat (de ex: banul, semn al lui anti-Hrist) cu riscul de a rata tinta esentiala a vietuirii crestine: mantuirea. Care nu depinde nici de bani, nici de altceva exterior sufletului nostru.

De-a lungul istoriei, anti-Hrist a fost intruchipat de diversi dictatori anti-crestini (Nero fiind un exemplu precizat chiar de nota respectiva), astfel ca Sf. Evanghelist Ioan spune in alta parte : „. …si precum ati auzit ca vine antihrist, iar acum multi antihristi s-au aratat; de aici cunoastem noi ca este ceasul de pe urma” (1 Ioan 2, 18), ca si la „Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume.(1 Ioan 4, 3). Lucru care a dus inca din vremea apostolica la convingerea ca nu mai este mult pana la a doua venire a lui Hristos. Ceea ce desigur, arata ca, in fond, pentru fiecare dintre noi, sfarsitul acestei lumi este incert de aproape, odata cu plecarea noastra de aici.

Ca o paranteza, Sf. Ap Pavel chiar are indraznirea teologica de a formula venirea lui Hristos la timpul prezent: „Maran atha! (Domnul vine !)” (1 Cor 16, 22)

2. Agitatorii nu se straduiesc nici sa faca serioase distinctii intre termenii teologici „semn” si „pecete” sau intre „nume” si „numarul numelui”, fluturand doar stindardul chemarii la lupta generala impotriva oricarei forme de autoritate. Or, termenii respectivi constituie puncte de plecare ale unor serioase si laborioase teorii despre vremurile apostaziei generale, asa cum le prezinta Sf. Ioan Evanghelistul de-a lungul intregii sale Descoperiri dumnezeiesti. Caci nimic altceva nu este Apocalipsa decat o descoperire pe care Dumnezeu o face iubitului sau ucenic, pentru a intelege intreaga istorie a luptei dintre bine si rau, dintre iubire si ura, dintre Biserica lui Hristos si „sinagoga Satanei”, care nu urmareste decat disparitia comuniunii de dragoste dintre om si Dumnezeu, indiferent de mijloace sau metode.

De aceea, a interpreta literal Apocalipsa si sub impuls emotional este similar cu a te lasa inselat prea usor de „ingerul de lumina” care, chipurile, te „alege” dintre toti pacatosii lumi pentru a-ti comunica „revelatii duhovnicesti”, sau, si mai trist, „profetii pentru vremurile din urma”.

3. Daca citeau cu atentie Apocalipsa, speriatii de venirea sfarsitului ar fi inteles ca aceasta nu este altceva decat venirea lui Hristos intru Slava, adica Judecata Universala si separarea „oilor” de „capre”, dupa considerentul stiut de toti credinciosii: virtutea dragostei. Pe aceasta insa, Sf. Ioan Evanghelistul o exprima foarte metaforic (e plina Apocalipsa de metafore, pentru cei neavizati inca) prin expresia: „pecetea lui Dumnezeu pe fruntile lor” (Apoc. 9, 4), pe care insa fugarii de „pecetluire” nici nu o baga in seama, dovada poate a lipsei practicarii dragostei crestine, caci „Cel ce nu iubeste pe Domnul sa fie anatema” zice Apostolul neamurilor. De aceea, cel ce iubeste pe Dumnezeu va astepta intalnirea cu El plin de speranta si virtute, iar ceilalti. …, cu scrasnirea dintilor.

4. In privinta documentelor electronice, cred ca ne putem da seama usor ca ele se inscriu in „cele ale Cezarului”, prin urmare acestea confera identitate in fata unor autoritati lumesti, care nu trebuie confundate in niciun caz cu Autoritatea divina, care are alt mod de identificare a noastra prin „numele scris in Ceruri” sau, daca ne referim la Apocalipsa, prin „cei scrisi in Cartea vietii Mielului” (Apoc 21, 27).

Asadar, stradania crestinului nu consta in fuga de anti-Hrist, deoarece, axiologic, acesta nici nu conteaza pentru cel de arde de dorul lui Hristos. Dimpotriva, stradania crestinului este aceea de a dobandi „pecetea lui Dumnezeu”, pe care, metaforic, indraznesc a o asemana unui 999, deoarece 9 este simbolul numeric al ingerilor care slujesc lui Dumnezeu si Il lauda neincetat, destin pe care crestinul il are intiparit in fiinta Sa inca de la Sfantul Botez.

In concluzie, ce alegem: fugim de 666 sau alergam pentru 999?
P. S. In ultima vreme constat cu amaraciune cum anumiti duhovnici sunt folositi ca vectori de imagine in campanii propagandistice cu ceva iz neo-legionar, ale unor „marturisitori anonimi” (sic!) de pe bloguri. Rusinica!
Teologul Eugen Tanasescu, caruia ii apartin aceste randuri, cred ca ar trebui sa invete sa vorbeasca in genunchi si cu Dumnezeu, nu doar despre Dumnezeu. Multi sfinti sunt extrem de smeriti cand vorbesc despre Dumnezeu. In acelasi timp, au grija sa nu rupa florile duhovncesti pe care Dumnezeu le-a sadit unde a vrut El. Nu e cazul teologului Eugen Tanasescu, insa, care cauta sa introduca elemente de noutate in Biserica, in conformitate cu politica momentului. In plus, cauta sa-i discrediteze pe marii duhovnici. A fost si parintele Paisie Aghioritul legionar? Va raspunde pentru sminteala aceasta in fata lui Dumnezeu.

Avem datoria sa ramanem crestini, nu sa sustinem idei corecte politic si incorecte din punct de vedere duhovnicesc. Azi-maine, acelasi preot ne va spune ca e normal sa se casatoreasca persoanele de acelasi sex si se va oferi, probabil, sa le si cunune religios! Va spune, probabil, ca e legionar cel care nu procedeaza astfel!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53