Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2010, 06:44:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Bodo, mesajul tau este ca un martisor!
Nu cred ca sunt femeile mai puternice in fata ispitelor.. deloc!!
Dar multumiri pentru incredere!
Ma gandesc la mine... de ex. sotul meu pleaca la lucru f devreme si inainte sa iasa din casa ma saruta. De multe ori nu ma trezesc, dar stiu ca m-a sarutat ca ramane parfumul lui in parul meu.. asa ca nici macar nu-l vad si ma gandesc la el toata dimineata (da, am mintit pe alt topic.. primul meu gand nu este cafeaua)..
(si iaca asa, in fiecare dimineata ma lupt sa-mi adun gandurile inainte de rugaciune... ispite...)
si eu plec la lucru relativ devreme, pe cand sotul meu inca mai doarme, dar sincer, nici prin cap nu-mi trece sa-l mai si sarut daca doarme beton si nu vine macar pana la usa sa ma petreaca, pe cand altii si-au inceput ziua de mult (si aici nu ma refer la mine). cred ca in familiile cu adevarat armonioase sotii isi incep ziua impreuna, dimineata devreme. eventual savurand si o cafea inainte de a merge la lucru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2010, 09:41:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si eu plec la lucru relativ devreme, pe cand sotul meu inca mai doarme, dar sincer, nici prin cap nu-mi trece sa-l mai si sarut daca doarme beton si nu vine macar pana la usa sa ma petreaca, pe cand altii si-au inceput ziua de mult (si aici nu ma refer la mine). cred ca in familiile cu adevarat armonioase sotii isi incep ziua impreuna, dimineata devreme. eventual savurand si o cafea inainte de a merge la lucru.
Ce te faci daca unuia nu ii place cafeaua?
Sa nu facem reguli mai bine, fiecare cuplu isi gaseste momentele lui de a fi impreuna si se a-si arata dragostea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2010, 14:10:35
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce te faci daca unuia nu ii place cafeaua?
.
Atunci poate sa bea un ceai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2010, 15:27:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off..

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si eu plec la lucru relativ devreme, pe cand sotul meu inca mai doarme, dar sincer, nici prin cap nu-mi trece sa-l mai si sarut daca doarme beton si nu vine macar pana la usa sa ma petreaca, pe cand altii si-au inceput ziua de mult (si aici nu ma refer la mine). cred ca in familiile cu adevarat armonioase sotii isi incep ziua impreuna, dimineata devreme. eventual savurand si o cafea inainte de a merge la lucru.
Bun, si ce te-a deranjat de fapt la mesajul meu? Ma intreb si eu (ca parerile nu sunt obligatorii aici, clar te-a deranjat ceva).

In familia mea "dizarmonica" sotul ajunge la munca de multe ori la ora 6 (nici nu am idee la ce ora se trezeste ca sa aiba timp sa se pregateasca). Mi se pare caraghios sa ma trezesc si eu la 5 am ca sa-mi sorb cafeaua in fata lui (ca el nu bea nici cafea, nici ceai... dar poate ar trebui sa-l fortez in niste tipare, nu?)

Dar mesajul meu era despre ispite... si era un raspuns pt Bodo care a spus ca femeile sunt mai rezistente in fata ispitelor etc..etc..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2010, 05:56:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit off

Anna, nu stiu de ce te-ai ambalat asa ca am facut si eu un comentariu la cele postate de tine. Mi-a spus cineva mai demult ca este f. important intr-o familie sa se faca cat mai multe lucruri impreuna. Este practic si foarte de folos si ma gandeam ca ar fi bine sa stie si altii, ca ar fi frumos ca sotii sa-si inceapa ziua impreuna, nu unul in pat si altul la munca. Poate si sotul tau ar fi placut surprins sa vada ca iti pasa de el un pic mai mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2010, 02:31:47
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit You really freak me !

mai lasati dom'le discutiile astea ! ati ajuns de la decenta in imbracaminte la aberatii totale ...femeie nefardata, femeie fara bijuterii, fara o fusta sa cada ca lumea pe ea, pantofi fara toc ...ati innebunit de tot ?!? pai atunci inseamna ca va aliniati cu aia din vest care adopta imbracamintea , incaltaminte UNISEX ...( dar aia au motivele lor sa urmeze calea asta : ptr. ca au prea multi homosexuali si prea multe lesbiene) ...adica nu se mai stie ce esti de fapt ...barbat ...sau femeie ...fiti seriosi , va rog , si respectati ambele sexe deopotriva ...atata timp cat exista un grad de decenta in imbracamintea noastra , a tuturor e foarte bine ...e PERFECT !!! tineti la faptul ca TREBUIE SA VA ACOPERITI partile intime ...stiti la ce ma refer ...la urma urmei amandoi Adam si Eva cand au fost izgoniti din Rai si-au pus o ''frunza'' sa se acopere ...ha ha ha ; apropos, daca vreti sa va mai descretiti fruntile: stiti ce ii spune barabatul sotiei noaptea in pat cand se simte extrem de obosit si o refuza? ...ii spune : '' In noaptea asta nu prea am chef sa ''mananc mere''...stiti ca ''marul interzis'' ....fructul oprit ...stiti toata ''povestea''...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2010, 22:46:50
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
mai lasati dom'le discutiile astea ! ati ajuns de la decenta in imbracaminte la aberatii totale ...femeie nefardata, femeie fara bijuterii, fara o fusta sa cada ca lumea pe ea, pantofi fara toc ...ati innebunit de tot ?!? pai atunci inseamna ca va aliniati cu aia din vest care adopta imbracamintea , incaltaminte UNISEX ...( dar aia au motivele lor sa urmeze calea asta : ptr. ca au prea multi homosexuali si prea multe lesbiene) ...adica nu se mai stie ce esti de fapt ...barbat ...sau femeie ...fiti seriosi , va rog , si respectati ambele sexe deopotriva ...atata timp cat exista un grad de decenta in imbracamintea noastra , a tuturor e foarte bine ...e PERFECT !!! tineti la faptul ca TREBUIE SA VA ACOPERITI partile intime ...stiti la ce ma refer ...la urma urmei amandoi Adam si Eva cand au fost izgoniti din Rai si-au pus o ''frunza'' sa se acopere ...ha ha ha ; apropos, daca vreti sa va mai descretiti fruntile: stiti ce ii spune barabatul sotiei noaptea in pat cand se simte extrem de obosit si o refuza? ...ii spune : '' In noaptea asta nu prea am chef sa ''mananc mere''...stiti ca ''marul interzis'' ....fructul oprit ...stiti toata ''povestea''...
Din cate stiu eu "fructul oprit" (marul din rai) nu se refera la relatiile trupesti dintre barbat si femeie. Prin gustarea din mar Eva a dat dovada de mandrie, crezand ca va deveni asemenea lui Dumnezeu. La fel si Adam. Dupa izgonirea lor din rai, casatoria a aparut ca o necesitate pentru firea cazuta. Se crede gresit ca pacatul originar a fost de natura sexuala. Caderea din rai s-a datorat mandriei si neascultarii. Restul slabiciunilor au venit ca o consecinta a caderii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2010, 11:56:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Din cate stiu eu "fructul oprit" (marul din rai) nu se refera la relatiile trupesti dintre barbat si femeie. Prin gustarea din mar Eva a dat dovada de mandrie, crezand ca va deveni asemenea lui Dumnezeu. La fel si Adam. Dupa izgonirea lor din rai, casatoria a aparut ca o necesitate pentru firea cazuta. Se crede gresit ca pacatul originar a fost de natura sexuala. Caderea din rai s-a datorat mandriei si neascultarii. Restul slabiciunilor au venit ca o consecinta a caderii.
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Atunci de ce este prigonit actul sexual (inclusiv intre soti)?
Multe opinii despre acest pacat originar, dar numai Dumnezeu stie adevarul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2010, 12:22:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Atunci de ce este prigonit actul sexual (inclusiv intre soti)?
Multe opinii despre acest pacat originar, dar numai Dumnezeu stie adevarul.
"confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie"?
Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie? Contrazici cu aceste cuvinte toata invatatura Bisericii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.03.2010, 13:09:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai nu eu am spus asta, ci mesajul de mai sus.
Poate ne explica bodyandsoul.
Eu o cam consider mandrie ( sa vrei ce nu ti se cuvine).
Nu contrazic nimic,fiecare pricepe cum vrea si cum poate invatatura bisericii.
Trebuie sa tindem sa fim buni, sa placem lui Dumnezeu, sa nu pacatuim. Dar de aici pana a la deveni sfinti si Dumnezeu este o cale luuuunga.
Tu cum intelegi "fructul oprit"? De fapt cum vezi tu credinta, mantuirea? Iti doresti poate sa devii sfanta si de aceea imi esti superioara. O spun serios. Poate de asta ne diferentiem. Eu stiu ca noi putea fi niciodata, ca sunt om.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.03.2010 at 13:15:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59