Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2011, 01:17:04
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Îmi cer scuze ca nu am raspuns imediat si nici acum nu pot sa o fac, fiind doar într-o pauza de lucru. Este un raspuns care necesita timp si mai ales adunarea gândurilor. Sper sa o pot face zilele acestea.
Am crezut ca doriti un raspuns din partea ortodocsilor. Adriana76 este anti-ortodoxa si v'a scris ceea ce gândeste ea despre Ortodoxie.
As vrea sa repet un lucru: În Ortodoxie s'a pastrat Adevarul întreg (si acest lucru cu multe jertfe de-a lungul celor doua milenii), dar Adevarul a fost pastrat pentru toti oamenii care-L cauta în mod sincer pe Dumnezeu. Dar aceasta nu înseamna ca el trebuie modificat, asa cum sunt ispititi unii s'o faca. Probabil ca aceasta tentatie de a modifica si simplifica Adevarul vine de la faptul ca acesta pare si chiar este foarte incomod, fiindca presupune niste renuntari din partea noastra. Daca însa avem ca obiectiv mîntuirea sufletului si daca îi acordam acestuia mai multa importanta decât oricaror altor aspecte în viata aceasta, atunci Dumnezeu ne ajuta sa întelegem, ne ajuta în toate, pur si simplu. Îi simtim prezenta în viata noastra. Si fiindca veni vorba de viata, cred ca fiecare om isi pune, macar o data în viata, întrebari despre sensul vietii acesteia, al mortii etc. Si tot întrebându-ne avem toate sansele sa gasim un raspuns care sa dea sens vietii. Ei bine, crestinismul ne vorbeste despre mîntuirea sufletului si posibilitatea de îndumnezeire a omului. Cel putin, în Ortodoxie, îndumnezeirea omului prin har este considerata ca fiind scopul cel mai înalt al acestei vieti. În mod firesc, dupa ce aflam aceste lucruri minunate despre perspectivele noastre ca oameni, ne punem întrebarea : oare cum este posibil sa ajungem la mîntuirea sufletului si chiar la sfintenie? Si atunci începem sa cautam mijloacele prin care-am putea ajunge la acestea. Si astfel, tot cautând aflam ca în Ortodoxie s'au pastrat toate cele necesare mîntuirii, una din comorile pastrate fiind Sfintele Taine (în sens de Sacramente si nu de mistere, cum au înteles unii). Totusi, faptul de a fi ortodox (multi dintre noi doar cu numele) nu este suficient pentru mîntuire, deoarece mîntuirea presupune o împreuna-lucrare a omului cu Dumnezeu. Dumnezeu nu ne mîntuieste în mod automat si inconstient (pentru noi), ci asteapta sa ne exprimam si noi dorinta si vointa de a ne mîntui. Însa subliniez faptul ca în cele din urma, Dumnezeu este Cel Care ne mîntuieste si nu noi, oricât de merituosi ne-am crede sau ar crede alti oameni despre noi ca am fi.
Un aspect foarte important, pe care se pune mult accent în Ortodoxie, este trezvia. Trebuie sa veghem în permanenta la gândurile, vorbele si faptele noastre. Asta nu ne împiedica sa facem pacate, dar macar asa, dându-ne seama, ne vom cai. Si tot asa.

Nici nu mai stau sa verific ce si cum am scris, fiindca trebuie sa plec.
Sper sa pot continua cât de curând.

Doamne ajuta!
Nu sunt anti-ortodoxie asa cum nu sunt nici anti-catolicism si nici anti-protestantism. Nu poti sa iti exprimi ideile fara sa te legi de altii? Si pe langa asta, unde am spus gresit? Sau acum vrei sa spui ca ortodoxia si-a schimbat parerea? Si de cand a nu fi de acord cu anumite pareri dintr-o religie inseamna a fi contra religiei respective? Sau poate la tine asa este, esti impotriva religiilor cu exceptia ortodoxiei si ai impresia ca la fel functioneaza si ceilalti. Ei iata ca nu-i chiar asa, altii pot sa nu fie de acord cu unele idei fara a fi impotriva religiei care le vehiculeaza. Si stii de ce? Nu la toti oamenii exista doar alb si negru.

Revenind insa, daca eu am gresit asa cum zici si de fapt Ortodoxia nu sustine ca ar fi pacat impotriva credintei ideile contrare ei, si nu sustine ca ar fi pacat impotriva Duhului Sfant ideile contrare ei, si nu sustine ca mantuirea se afla doar in biserica ei iar Dumnezeu doar in mod exceptional mantuieste si pe altii din afara Ortodoxiei, deci daca am gresit eu si de fapt Ortodoxia nu sustine nimic din cele de mai sus, nu numai ca sunt prima sa ma bucur ca Ortodoxia nu sustine ceea ce au tot vehiculat ortodocsii fundamentalisti, dar nici chiar acest topic nu isi mai are rostul, nu? Insa nu-i chiar asa, ci am spus exact ceea ce afirma fundamentalistii, cei care utilizeaza termenul de "pacat impotriva credintei" despre care era intrebarea. Acestia sunt convinsi ca orice idee contrara Ortodoxiei este o minciuna contrara Adevarului revelat in Ortodoxie si ca atare este pacat impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta niciodata. Si ca peste tot, fundamentalistii sunt convinsi ca Ortodoxia nu este altceva decat ceea ce cred ei despre Ortodoxie. Nimic mai departe de Adevar.

Last edited by Adriana76; 29.09.2011 at 02:21:41.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38