Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.02.2014, 14:28:21
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Dar a se considera site-ul acesta ca smintitor este o incalcare a titlului de Crestin dreptmaritor al acestuia.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.02.2014, 17:00:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am intrat sa va raspund pe scurt. Nu ma simt bine (ceea ce au facut cei doi barbati zilele trecute sarind pe mine mi-a facut mult rau).
Nu mi-am inchipuit ca dorind sa discutam pe marginea unei carti propuse aici pe forum si care mi-a atras atentia in mod special, au sa sara pe mine doi oameni in halul in care au facut-o la inceputul firului.
Este oribil. Si se considera amandoi buni ortodocsi. Eu n-am sa-i judec acum.
Unul din ei continua sa ramana la atitudinea lui.
Grav este ca multa vreme am avut o alta impresie despre el si l-am apreciat. Acum este de nerecunoscut si ma intreb daca nu cumva joaca un teatru oribil.
Adica daca ceea ce a aratat pana nu demult nu este o pacaleala.
Si continua sa scrie la adresa mea in fel si chip si sa ma judece. Nici nu ma cunoaste, nici nu intelege nimic din cele ce scriu eu. Deci cum poti sa scrii niste lucruri la adresa unui om, aiurea asa, cand nici nu il cunosti?

Pe celalalt macar il stiu asa de la inceput. Este consecvent. Nu ma suprinde.

Se vorbeste aici urat la adresa mea, dar m-am obisnuit.
Nu stiu, ma intreb ce s-ar inatmpla daca intr-o zi m-as intalni pe strada cu voi. Cred ca unii ar fi in stare sa ma pocneasca, sa-mi faca rau personal.
Doar atat sa tineti minte: exista un Dumnezeu si El vede tot si ne stie si ne judeca.

Acum fiecaruia pe scurt:

1. Nu sunt si o repet de o mie de ori pana cand or sa inteleaga toti: nu sunt o clona. Scriu de atatia ani cu acest cont. Chiar nu stiu cu cine seman in mesaje si sunt curioasa, mai ales ca pe altii nu sariti atat. Deci ma stiti bine.
Nu inteleg de unde aceasta idee cu clona?

2. Ii multumesc lui Florin pentru citatul din Pateric. Este un raspuns potrivit la acest fir.

3. Multumesc celor care mi-au adresat vorbe bune si mi-au luat apararea.

4. Celor care au probleme cu mine si intrebarile mele le pun acest articol de pe site, care imi place mult:

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...sc-124656.html

"Nu este rusinos sa intrebi. Este rusinos sa gresesti fara sa fi intrebat. A intreba este, in general, mai degraba semnul interesului, al preocuparii fata de un anumit subiect, decat semnul nestiintei. A nu intreba, poate fi, de cele mai multe ori, semnul ignorantei. Mai mult, de regula, omul cu parere de sine, nu intreaba niciodata. El insusi se crede un izvor nesecat de raspunsuri.

"In plan duhovnicesc, ambele cazuri denota insa o raportare gresita, o stare de inselare, referitoare la adevarul lucrurilor. Imparatul Solomon o prezinta succint dar cuprinzator, in nefirescul ei, intr-unul din proverbele sale, astfel: “barbatul nesfatuit este dusmanul sau”. Cu alte cuvinte, omul ignorant sau omul care se considera „masura a tuturor lucrurilor”, se arata a fi propriul sau dusman."


Sunt oameni care niciodata nu vin cu o intrebare pe acest forum, dar ii critica mereu pe cei ce intreaba.

5. Cine citeste pe acest forum de mai multa vreme stie ca fiecare om vine aici si scrie ce stie si ce a auzit el si de aceea exista cu adevarat (degeaba va bateti joc de acest lucru) tot felul de raspunsuri si opinii.
Si unele vin de la duhovnicii celor ce scriu, dar sunt foarte diferite.
Cate discutii interminabile pe anumite teme exista pe acest forum si pe altele, tocmai pentru ca fiecare gandeste altfel, inclusiv preotii.

Si am mai spus: vin oameni, mai ales tineri si citesc si nu mai stiu cum e bine si spun: "Pai asa scrie pe forumul crestin-ortodox!"

Atentie: tot ceea ce scrieti si faceti aici poate fi copiat. Si sa nu va mire consecintele.

6. Am sperat ca macar unul din voi sa aibe curiozitatea sa caute aceasta carte si sa vina sa povesteasca ce scrie in ea. Nimeni. Bun si asa.

7. On-topic:
Pe acest fir nu se discuta despre post (decat poate ca punct din carte). Se discuta in general despre lacomia pantecelui, fie ea de post sau de dulce.

Ii dau dreptate lui "fallen" - cred ca totul depinde de la persoana la persoana.
Si limitele sunt de la persoana la persoana: unii mananca foarte mult, altii sufera de bulimie, altii nu mananca mai nimic etc.
Exista si oameni care in anumite situatii (stres, depresie) simt nevoia sa manance mai mult, sau anumite produse (dulciuri, ciocolata, paine, rontaieli).

Din citatul lui Florin reiese ca totusi in scripturi ideea este de a face foame. sau in orice caz nu reusesc sa inteleg daca acea oprire, are ca scop infometarea. Este vorba de o autoflagelare si infometare, o pedepsire a corpului. Nu stiu cu ce scop.

Se vorbeste de limitare si in post, fie ea de cantitate sau de produse. Si daca mananci numai paine, tot nu trebuie sa te saturi. Aici este pentru mine un semn de intrebare.

Am sa incerc sa fac rost de carte si am sa vin poate cu informatii mai tarziu.

8. Ca sa-l lamuresc pe AlinB, desi nu stiu de ce il intereseaza asa mult alimentatia mea, iar el despre el nu vorbeste.

- vegan pentru mine inseamna numai vegetal, fara lapte, oua, branza
Pot sa mananc asa maximum o saptamana. Am probleme de sanatate si nici nu pot si nici nu am voie. Ii admir pe cei care pot.
Ca post accept pe cei care mananca asa, in rest nu inteleg si nu consider sanatos. Dar fiecare dupa gustul lui.

- vegetarian inseamna: legume, fructe, lactate si oua. Da, asa pot sa tin un post de 7 saptamani. Pentru post pot sa mananc asa, in rest imi trebuie cantitati mici de produse de carne si peste. Si asa am redus mult de o vreme.

Tin post vinerea mereu.
Anumite produse de carne si peste trebuie sa existe in alimentatia normala si echilibrata.

Iar in post nu mananc produse de inlocuire (tofu, soia, margarina). Nu-mi plac.
Pe saturate? Nu prea. In primul rand din motive financiare, mai apoi de silueta si de sanatate. Nici cantitativ si nici ca varietate nu e vorba de saturate.
Dar sunt si de acord ca nu trebuie mancat mult.
Si ma intreb adeseori care este diferenta atunci intre "de dulce" si post cand unii renunta tot timpul la ceva. Sigur, e vorba numai de alimentatie, ca stiu ce mai presupune postul.

Si mai cred ca multe scrieri se refera la patimile si alimentatia monahilor.
Legat de asta eu as spune ca in manastire poate (nu stiu sigur), avand cu timpul o mai mare liniste sufleteasca, fara stresul lumesc), este posibil ca ei sa poate tina postul mai usor, sa nu simta nevoia de anumite alimente, sau sa nu-i preocupe mancarea. Asa cred eu.

Eu simt pe pielea cum variaza alimentatia si necesitatile in functie de starea sufleteasca, de stres si de orele de somn. Daca dorimi mai mult, poti sa mananci mai putin si invers.

9. Sunt anumite persoane pe forum care au ceva comun cu teologia. Unii au studiat (Laura Stifter, Fani si nu mai stiu cine), alte persoane sunt sotii de preot. Zaharia zice ca a studiat teologia si a fost (sau nu?) preot. Dar are un fel de a scrie tare dificil.
Daniel-Ortodox - imi aminteste cumva de alti useri (incep si eu ca Anca). Nu cred sa fie teolog. Si a facut asa o revolta pe un fir, asa a atacat femeile mai ales, incat nu ai ce sa afli de la el.

Sunt useri care spun ca stiu multe, ca sunt foarte ortodocsi, ca citesc mult. Lauda mare. Critica pe altii. Nu vin sa explice sau sa discute pe un fir.

Este greu sa stii pe cine sa intrebi. Uite ce surpriza mi-a facut Mosh-Neagu.
Nu mai am incredere in aproape nimeni. Acum scriu asa, maine iti trantesc una si se reped sa te stranga de gat. Nu inteleg si nu mi se pare nici crestin si ortodox nici atat.

Nu intra teologi ca Adrian Cocosila (admin), nu mai intra sa scrie vreun preot.
Mai vad ca se logheaza, dar nu scriu.


Cam atat am avut de scris. Ma retrag macar o vreme.
Cum am spus: ne judeca Dumnezeu. El ne stie.
Ce fac eu sau nu, ce stiu sau nu stiu...Atata analiza si critica. Dar voi chiar credeti ca sunteti mai buni?

Si inca o data: nu inteleg de ce este gresit sa scrii pe un forum si sa intrebi?
De ce sariti la mine la fiecare cuvant pe care il scriu? Ca fac rau, ca provoc, ca smintesc etc. De ce?
Doare pentru ca discut pe un forum? Cu ce sunt mai altfel decat ceilalti?
Pentru ca-mi recunosc niste slabiciuni? Pentru ca vreau sa aflu mai mult?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 21.02.2014 at 17:07:50.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.02.2014, 17:51:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si am mai spus: vin oameni, mai ales tineri si citesc si nu mai stiu cum e bine si spun: "Pai asa scrie pe forumul crestin-ortodox!"
Nu stiu daca e cineva care ar spune asa, decat tu.

Citat:
Ii dau dreptate lui "fallen" - cred ca totul depinde de la persoana la persoana.
Si limitele sunt de la persoana la persoana: unii mananca foarte mult, altii sufera de bulimie, altii nu mananca mai nimic etc.
Exista si oameni care in anumite situatii (stres, depresie) simt nevoia sa manance mai mult, sau anumite produse (dulciuri, ciocolata, paine, rontaieli).
Sunt lucruri care variaza, sunt lucruri fixe.
Perioadele de post sunt fixe, ce se maninca si nu se maninca in post, e bine stiut.

Daca vrei sa te ostenesti in plus si ai binecuvantare, foarte bine, dar nu cred ca are vreun sens sa discutam ce face cutare sau cutare in plus.

Daca tu simti, duhovniceste, nevoia sa faci ceva in plus, te sfatuitesti cu duhovnicul si vezi daca e in regula.

Citat:
Din citatul lui Florin reiese ca totusi in scripturi ideea este de a face foame. sau in orice caz nu reusesc sa inteleg daca acea oprire, are ca scop infometarea. Este vorba de o autoflagelare si infometare, o pedepsire a corpului. Nu stiu cu ce scop.
Nu inteleg cum ai putut sa multumesti pentru citatele lui Florin-Ionut daca n-ai inteles mare lucru din ele.

Este recomandare nutriotnista sa nu te ridici niciodata satul de la masa. Ce intelege fiecare prin "satul" insa este destul de variabil.

Esti sigura ca vrei sa intelegi osteneala acelor monahi, vrei sa o pui in practica, sau de ce?

Citat:
Se vorbeste de limitare si in post, fie ea de cantitate sau de produse. Si daca mananci numai paine, tot nu trebuie sa te saturi. Aici este pentru mine un semn de intrebare.
La fel.

Citat:
- vegan pentru mine inseamna numai vegetal, fara lapte, oua, branza
Pot sa mananc asa maximum o saptamana. Am probleme de sanatate si nici nu pot si nici nu am voie. Ii admir pe cei care pot.
"Nu pot" nu e o problema medicala.
Daca este o problema medicala, adica una serioasa, asta este.

A mai fost un topic pe aici in care era invocata o problema medicala pentru netinerea postului si s-a dovedit ca nu era chiar asa.
Indicatiile doctoritei nu erau atat de valide cum credea respectivul.
Oricum se gasesc solutii si pentru cei care au probleme medicale, de a posti.

Citat:
Ca post accept pe cei care mananca asa, in rest nu inteleg si nu consider sanatos. Dar fiecare dupa gustul lui.
40 zile (cel mai lung post ortodox obligatoriu) de alimentatie vegana poti fi sigura ca nu submineaza sanatatea nimanui.
Sunt unii care maninca asa o viata si sunt mai sanatosi decat multi omnivori.

Citat:
- vegetarian inseamna: legume, fructe, lactate si oua. Da, asa pot sa tin un post de 7 saptamani. Pentru post pot sa mananc asa, in rest imi trebuie cantitati mici de produse de carne si peste. Si asa am redus mult de o vreme.
Asta n-are legatrua cu postul ortodox.

Citat:
Tin post vinerea mereu.
Daca vrei mai multa nevointa, tine si miercurea.

Citat:
Anumite produse de carne si peste trebuie sa existe in alimentatia normala si echilibrata.
E vorba despre post nu despre "alimentatia normala si echilibrata" care intr-adevar e o chestie f. subiectiva.

Si ma intreb adeseori care este diferenta atunci intre "de dulce" si post cand unii renunta tot timpul la ceva. Sigur, e vorba numai de alimentatie, ca stiu ce mai presupune postul.

Si mai cred ca multe scrieri se refera la patimile si alimentatia monahilor.

Citat:
Legat de asta eu as spune ca in manastire poate (nu stiu sigur), avand cu timpul o mai mare liniste sufleteasca, fara stresul lumesc), este posibil ca ei sa poate tina postul mai usor, sa nu simta nevoia de anumite alimente, sau sa nu-i preocupe mancarea. Asa cred eu.
Da, monahii aia care huzuresc prin manastire, bine mersi, fara nici un stres..

Citat:
Eu simt pe pielea cum variaza alimentatia si necesitatile in functie de starea sufleteasca, de stres si de orele de somn. Daca dorimi mai mult, poti sa mananci mai putin si invers.
Daca te lasi in voia instinctului.
Altfel, pui mai multa nevointa si aduci lucrurile la un numitor comun, indiferent de situatie.
Sigur, poate nu-ti reuseste de fiecare data, dar macar incerci.

Asta e ideea "nevointei" sa treci peste ceea ce dicteaza instinctul cautand in loc de binele (ca stare de satisfactie) trupului, binele sufletului

Citat:
Si inca o data: nu inteleg de ce este gresit sa scrii pe un forum si sa intrebi?
De ce sariti la mine la fiecare cuvant pe care il scriu? Ca fac rau, ca provoc, ca smintesc etc. De ce?
Doare pentru ca discut pe un forum? Cu ce sunt mai altfel decat ceilalti?
Pentru ca-mi recunosc niste slabiciuni? Pentru ca vreau sa aflu mai mult?
Pentru modul in care ridici problema, de multe ori.

Daca tu cauti sfaturi, de ce tragi astfel de concluzii, inainte de a aduna toate datele?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ai zice ca pentru biserica (credinta ortodoxa) tot ce manancam este rau, insusi faptul de a manca.
Alte "perle":

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Un monah vede relatiile trupesti in casnicie ca fiind desfranare, pentru ca el insusi nu are.
Fals, exista un context in care ele sunt desfranare, generalizezi aiurea.

Citat:
Ca iata ca acus intram in Postul Pastelui. Si si despre post exista pareri si pareri. Fiecare intelege altceva prin post alimentar.
Eu cred ca este destul de clara treaba cu Postul Pastelui. Daca pentru tine nici asta nu e clar...atunci nu te mira ca si pentru altii este destul de clar ce inseamna de fapt cautarile tale.

Tu preferi sa vezi contradictii chiar si acolo unde lucrurile se completeaza.


Una este nevointa mireanului, alta este nevointa calugarului, unii mireni fac strict ce le cere Biserica, altii simt nevoia sa mai faca ceva in plus, etc. NU sunt contradictii.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ca este posibil ca fiecare sa spuna ca el se afla in limita normalului, ca face bine.
Daca te deranjeza diversitatea opiniilor de pe acest forum, de ce aduci problemele in discutie aici, si nu cauti alte surse?
Sfatul duhovnicului de exemplu?

Si nu, nu trebuie sa fie 24/24h langa tine, e suficient sa discuti o singura data problema asta cu el, iti iei notite daca trebuie, si aplici.

De pe alte topice nu mai dau acum exemple ca nu are rost.

Sunt curios in care din discutiile de aici ai plecat cu o alta parere decat cea cu care ai venit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.02.2014 at 18:20:19.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.02.2014, 18:12:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Părerile sunt impărțite, nu știm...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.02.2014, 18:59:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din Pateric

Asta am căutat în mod special:
”Zis-a un batran : este un om care mananca mult si inca nu se satura si este altul care mananca putin si se satura. Deci, cel ce mananca mult si i-ar mai trebui, are mai mare plata decat cei ce mananca putin si se satura.”
...dar, ca să nu aibă cineva impresia că bătrînul ne invită la îmbuibare, e bine de citit și următoarele.
"Avea odata avva Agathon doi ucenici, care petreceau viata sihastreasca deosebi.
Deci, intr-una din zile a intrebat pe unul: cum petreci in chilia ta ? Iar el a zis : postesc pana seara si mananc doi pesmeti. Si i-a zis lui : buna este randuiala mancarii, neavand osteneala prea mare. Zis-a si celuilalt: tu cum petreci ? lar el a zis : doua zile postesc si doi pesmeti mananc. Si i-a zis lui batranul : te ostenesti foarte mult, suferind doua razboaie. Ca de mananca cineva in fiecare zi si nu se satura, se osteneste. Dar este altul care voieste sa posteasca cate doua zile si sa se sature. Iar tu indoit postind, nu te saturi."
,

[b]"Insa cand mananci, sa nu te saturi, ci tine-te
in infranare, mai vartos pentru bucatele cele poftitoare si indemnatoare spre lacomie."[
/B]
,

”Zis-a iarasi : sa nu te amageasca desfatarea mirenilor celor bogati, ca si cum ar avea
ceva de folos pentru dulceata cea desarta. Ei cinstesc mestesugul facerii bucatelor, iar tu,
cu postul, prin cele proaste, covarsesti indestularea bucatelor acelora. Ca se zice : sufletul
in desfatare fiind, batjocoreste fagurii ( + ). Nu te satura cu paine si nu vei pofti vin.”

și

”Amar tie, ticaloase trupule, ca ai cunoscut si pururea cunosti cele ce te
spurca pe tine si totdeauna acelea le cauti : mancarile si saturarea ! Amar tanarului care isi imbuiba pantecele si se supune voii sale, caci in zadar a facut iesirea si lepadarea sa de lume !”
SAȚ s. n. (Pop.) Senzația celui sătul; săturare, îndestulare. ◊ Loc. adj. și adv. Fără saț = lacom, nesățios; fig. nepotolit, neistovit. ◊ Expr. A ține (sau a-i ține, a-i fi cuiva) (de) saț = a potoli cuiva foamea pentru mai mult timp. A-și ține sațul = a se sătura pentru mult timp. A nu avea saț = a fi lacom, nesățios. Fig. Dezgust, silă, lehamite. Belșug, abundență; îmbuibare. [Var.: sáțiu s. n.] — Lat. satium.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink
SĂTÚL, -Ă, sătui, -le, adj. 1. Care și-a potolit pe deplin foamea sau setea, care s-a săturat; săturat. ◊ (Substantivat) Sătulul nu crede celui flămând. 2. Fig. Satisfăcut de ceva, mulțumit. 3. Fig. Care a ajuns Ia saturație, care nu mai poate suporta; dezgustat, plictisit. — Lat. satulius.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink

Citatul Lui Florin este interesant, chiar daca pildele sunt greu de priceput.
Da, se spune sa te scoli nesatul de la masa, adica nu sa te simpli prea plin, sa mai ai loc. Dar nu flamand.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 21.02.2014 at 19:04:27.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.02.2014, 19:20:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ne mai gândim. Patericul are multe păreri împărțite. Pe capitole.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.02.2014, 20:20:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, se spune sa te scoli nesatul de la masa, adica nu sa te simpli prea plin, sa mai ai loc. Dar nu flamand.
Bine, am inteles, nu poti asimila conceptul de foame voluntara, nu-i vezi sensul spiritual.
Ok, nu-i bai.

Incearca ce poti si poate si intelegi: sa tii Postul Mare intreg, daca tii vinerea sa tii si miercurea, sa nu maninci pana la refuz, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.02.2014, 20:44:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

"Oricat ai manca si ai bea, vei flamanzi si vei inseta din nou"
In general luma asociaza starea de bine a cuiva cu pofta de mancare. Daca nu poti manca, inseamna ca esti bolnav sau suparat. In schimb cei care mananca, si inca peste masura, aia se simt bine intodeauna, ba chiar sunt nesimtiti, ca nu ii afecteaza tot ce se intampla rau in jurul lor. Nu este insa asa. Cel care mananca, bea peste masura, ( si i se pare ca nu e satul niciodata, poate doar cand i se face rau, dar nu il tine mult ca o ia de la capat decum isi revine), aluia sigur ii lipseste ceva...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.02.2014, 20:48:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dupa ea, fiecare din noi suntem cate o clona, ba platiti sa scriem, etc.
Cam asa e cand n-ai argument sau nu poti procesa argmentele altora.

Si ea este clona..ei insisi, pentru ca a avut mai de mult un cont in care posta mesaje cu iz de atac la adresa BOR, l-a sters si pe urma a revenit, nu mai inteleapta din pacate.

Varsta nu e totul, se pare.
cam asa :))
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.02.2014, 20:51:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
cam asa :))
Da, chiar asa, Kimi-kimi si altele!
Reply With Quote
Răspunde