Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.01.2013, 15:33:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Pot spune la fel, dar nu cred ca are importanta persoana mea in aceasta privinta.
Asta sună interesant! N-am știut că ai aparținut unei confesiuni neoprotestante, apoi te-ai convertit la ortodoxie... ar fi benefică împărătășirea experienței tale. Mă refer pentru ortodocși bineînțeles.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Din punctul nostru de vedere tu esti important in aceasta...hai sa-i zicem polemica. Chiar imi pare rau ca ai parasit ortodoxia!
Mie nu.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.01.2013, 15:58:56
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Asta sună interesant! N-am știut că ai aparținut unei confesiuni neoprotestante, apoi te-ai convertit la ortodoxie... ar fi benefică împărătășirea experienței tale. Mă refer pentru ortodocși bineînțeles.

Mie nu.
Catolicism! Dar nepracticanta. Habar nu aveam ce este Dumnezeu...bineinteles ca pentru ortodocsi...cat de grijuliu)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 09.01.2013, 16:05:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Catolicism! Dar nepracticanta. Habar nu aveam ce este Dumnezeu...bineinteles ca pentru ortodocsi...cat de grijuliu)
OK, deci pentru mine nu are nicio relevanță.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.01.2013, 16:05:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Catolicism! Dar nepracticanta. Habar nu aveam ce este Dumnezeu...bineinteles ca pentru ortodocsi...cat de grijuliu)
Da ,pe mine cel putin ma intereseaza.
Aceste marturii de intoarcere sau convertire la ortodoxie ma fac sa dau slava lui Dumnezeu care s-a milostivit de aceste suflete
Si ma intaresc in credinta
Eu am citit marturiile calugarului Nicolae Steindhart de la Rohia si m-am minunat de recunostinta lui fata de Domnul care l-a invrednicit sa se boteze ortodox
Pentru ca nimic nu se face fara voia Lui .
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.01.2013, 16:36:03
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,pe mine cel putin ma intereseaza.
Aceste marturii de intoarcere sau convertire la ortodoxie ma fac sa dau slava lui Dumnezeu care s-a milostivit de aceste suflete
Si ma intaresc in credinta
Eu am citit marturiile calugarului Nicolae Steindhart de la Rohia si m-am minunat de recunostinta lui fata de Domnul care l-a invrednicit sa se boteze ortodox
Pentru ca nimic nu se face fara voia Lui .
Mersi Anita! Chiar ca nimic nu este fara de voia Lui!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.01.2013, 18:44:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Catolicism! Dar nepracticanta. Habar nu aveam ce este Dumnezeu...bineinteles ca pentru ortodocsi...cat de grijuliu)
Ei, punctul de vedere catolic ar fi că tocmai asta a fost una dintre cauzele convertirii, faptul că nu ați practicat și cunoscut catolicismul.

Evident, mie asta mi s-a spus despre convertirea mea de la ortodox nepracticant la catolic practicant :)

Să nu înțelegeți că eu personal vă critic, dimpotrivă; dar vă las cu un gând: exact așa cum unii catolici/protestanți etc. spun că nu l-al cunoscut pe Dumnezeu decât în BO, la fel spun și simt și unii actuali catolici (exemplul meu): că nu l-au cunoscut pe Dumnezeu decât în BC.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.01.2013, 18:56:48
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ei, punctul de vedere catolic ar fi că tocmai asta a fost una dintre cauzele convertirii, faptul că nu ați practicat și cunoscut catolicismul.

Evident, mie asta mi s-a spus despre convertirea mea de la ortodox nepracticant la catolic practicant :)

Să nu înțelegeți că eu personal vă critic, dimpotrivă; dar vă las cu un gând: exact așa cum unii catolici/protestanți etc. spun că nu l-al cunoscut pe Dumnezeu decât în BO, la fel spun și simt și unii actuali catolici (exemplul meu): că nu l-au cunoscut pe Dumnezeu decât în BC.
Mihai, mai bine decit tine nu ar fi spus-o nici macar un teolog profesionist. Adevarul ca obiectivitatea lui Dumnezeu ne vorbeste prin subiectivismul nostru, asa otravit de cadere cum e el.
Eu nu am fost vreodata ateu, dar cind eram adolescent, si credem in Dumnezeu intr-un mod total extraeclezial si adogmatic, tot simteam ca singurul cuvint, la nivel pur de senzatii si adogmatic de atunci, cu care puteam descrie ce stiam si vedeam despre BC era "maretie". Sincer. Intotdeauna m-au deranjat miraielile, vecine ca ton si continut cu injuratura, pe care le adresau multi BC.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.01.2013, 20:24:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul

11. EUHARISTIA FĂRĂ SPOVEDANIE

Eresul romano-catolic care permite Taina Euharistiei, Sfintele Trup și Sânge al Domnului Iisus Hristos (care oricum nu sunt valide în erezie), a fi luate fără nici un fel de spovedanie, de mărturisire a păcatelor. Orice cuvinte sunt de prisos. ANATEMA ereziei acesteia.
Ok, ceea ce ai scris mai sus este, în primul rând, o minciună grosolană. Oricine are cunoștințe minime despre Biserica Catolică știe că Sfânta Euharistie este doar pentru ce aflați în stare de har, adică spovediți și fără păcate de moarte.

În acest sens, citez din Catehismul Bisericii Catolice:

1385. Pentru a răspunde acestei chemări, trebuie să ne pregătim pentru acest moment atât de mare și sfânt. Sfântul Paul îndeamnă la un examen de conștiință: "Oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea potirul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de Trupul și de Sângele Domnului. Să se cerceteze așadar pe sine omul și așa să mănânce din pâine și să bea din potir. Fiindcă acela care mănâncă și bea cu nevrednicie își mănâncă și își bea propria osândă, nesocotind Trupul Domnului" (1 Cor 11, 27-29). Cel care este conștient de a fi comis un păcat grav trebuie să primească sacramentul Reconcilierii înainte de a se apropia de împărtășanie.
(sublinierea mea).

Sacramentul Reconcilierii înseamnă Taina Spovedaniei, în limbaj romano-catolic, pentru cine nu știe.

În al doilea rând, prin faptul că tu, absolventul de seminar Daniel, un simplu credincios, te-ai apucat să arunci cu anateme (că ai făcut-o în temeiul unei minciuni, nici nu mai comentez), te plasezi în neascultare fățișă față de Biserica ta:

Sinodul IV Ecumenic a hotarat insa ca "niciun om credincios crestin, sa nu-si zica anatema”, deoarece acest drept apartine Bisericii.
A se vedea mai mult aici: http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ii-123992.html
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.01.2013, 09:52:56
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
că nu l-au cunoscut pe Dumnezeu decât în BC.
da, ca va lasa sa fumati, acel viciu ingrozitor !
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.01.2013, 10:33:16
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ei, punctul de vedere catolic ar fi că tocmai asta a fost una dintre cauzele convertirii, faptul că nu ați practicat și cunoscut catolicismul.

Evident, mie asta mi s-a spus despre convertirea mea de la ortodox nepracticant la catolic practicant :)

Să nu înțelegeți că eu personal vă critic, dimpotrivă; dar vă las cu un gând: exact așa cum unii catolici/protestanți etc. spun că nu l-al cunoscut pe Dumnezeu decât în BO, la fel spun și simt și unii actuali catolici (exemplul meu): că nu l-au cunoscut pe Dumnezeu decât în BC.
Simpatica remarca!
Totusi, e o mica confuzie si e greseala mea. Am fost botezata catolica si atat. Nimeni nu m-a dus la biserica si nimeni nu mi-a povestit de Dumnezeu. In adolescenta atunci cand am auzit de El am ramas total socata ca poate exista asa ceva. Mintea mea de atunci nu a putut procesa ca exista ceva ce nu se vede si unde sta si cum actioneaza si eu nu stiu de asta

Cand m-am casatorit am trecut la ortodoxie fara sa stiu ce inseamna de fapt ci doar pentru ca asa trebuia. Nu stiu cum se numeste acest proces, dar adevarata convertire a fost cand am dat peste o intreaga literatura ortodoxa, peste scrierile Sfintiilor parinti, peste interpretarile lor si in general pentru tot ce inseamna Ortodoxie!

Acuma, daca asi fi practicat catolicismul, doar Dumnezeu stie ce s-ar fi intamplat, eu pot doar sa banuiesc. Dar sunt sigura de ceva, nu m-asi mai intoarce inapoi la catolicism. Si sti de ce? Din cauza diferentelor dogmatice! Care mi se par asa de importante incat, iarta-ma, dar nu pot fi decat hotaratoare pentru alegerea mea.

Asta nu inseamna ca nu respect catolicii, sau ca desconsider slujbele catolice, etc dar in mod cert nu ortodoxia trebuie sa se ,,plece" catolicismului ci catolicismul sa vina inapoi de unde s-a rupt!

Asta nu inseamna ca eu ma voi mantui si tu nu. Si sper ca nu invers ;p ca cel mai bine ar fi amandoi!
Sa fie dupa cum spune Cleopa: Dumnezeu sa ne imburde in rai!!!

Last edited by Crestin_Simona; 10.01.2013 at 10:39:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03